+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu
24 sonuçtan 1 ile 20 arası gösteriliyor
 1. #1
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  29
  Mesajlar
  22,633
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  “Çiftçiler, Türk malına inanmıyor  Çiftçilere Türk malı traktörün kaliteli olduğunu anlatana kadar saçlarımda siyah kalmadı

  Türkiye’nin ilk yerli Türk traktörünün üreticisi Erkunt’un Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Zeynep Erkunt Armağan, Türk çiftçisini yerli malı traktörlerin kaliteli olduğuna inandırmakta zorlandıklarını söyledi. Zeynep Erkunt Armağan, “Çiftçiler, Türk malına inanmıyor. Çok uğraştım, anlatana kadar tek bir siyah saçım kalmadı, hepsi beyazladı, saçlarım şu anda boya. İnsanlara yeni traktörü nasıl anlatacağız, diye düşünüp farklı yollar denemek çok yorucu. Hâlâ da öyle. Türkiye’de çiftçilerin bildiği iki marka var. Onlarla çalışmışlar. Biri olmazsa diğeri olur. Üçüncünün kendini ispatlamasını bekliyor. İspat şartları da çok ağır” diye konuştu

  Erkunt, Türkiye’nin ilk yerli tasarım traktörü. Erkunt Grubu, Ankaralı bir şirket. Zeynep Erkunt Armağan’ın babası Mümin Erkunt tarafından kurulmuş. Yıllarca döküm işinde uzmanlaşan şirket, ailenin ikinci kuşak temsilcisi Zeynep Erkunt ve Zeynep Erkunt’un eşi Tuna Armağan’ın öncülüğünde Türkiye’nin ilk traktör üretimini 2004 yılında gerçekleştirdi. Erkunt, 2004’ten bu yana hem Türkiye’de hem de dünyada yol alıyor. Traktör ve bir kadın üretici yan yana gelmesi hayli zor bir ikili gibi geliyor değil mi? Gerçekten de öyle... Zeynep Erkunt sektördeki tek kadın. Şimdiye kadar Türkiye’de de dünyada da bir kadın üreticiyle kendisi de karşılaşmamış. Zeynep Erkunt Armağan azimli, çalışkan bir kadın. Zaten öyle olmasa bu başarıya imza atamazdı. Örneğin geçen yıl defalarca Sudan’a gitmiş. 3 hafta Sudan’da kalmış. Avrupa ve Amerika’da global kriz olunca, Erkunt’un yüzünü hemen Ortadoğu ve Afrika ülkelerine çevirmiş Zeynep Erkunt Armağan...14 yaşında bir oğlu, 17 yaşında da bir kızı olan başarılı kadın yönetici... 2010’un son Pazarın Patronu oldu...

  Babanız Ankara’nın önde gelen işadamlarından. Döküm işinde bir numara diyebiliriz. Siz nasıl babanızın işine ilgi duydunuz?

  Babamın ne yaptığını ilk ilkokul döneminde kavradım. Hep işe gider gelirdi ama ne yapıyordu bilemezdim. Fabrikadan kamyonun üzerinde döküm parçalarının çıktığını gördüğümde, ‘Baba fabrikadan bir şeyler götürüyorlar’ dedim. Mal sevkiyatı yapılıyordu. Biraz erkek çocuğu gibiydim. Her tatilde fabrikaya giderdim. Babam benim idolümdür. Hep onu örnek almaya çalıştım. Sakindi, işe adamıştı kendisini. Yanılmıyorsam lise yıllarımda ‘Ne olacaksın?’ dendiğinde tereddütsüz ‘Fabrikada çalışacağım’ derdim. Ama ne yapacağımı bilmiyordum. Üniversiteye girmeden önce babama sordum, işletme seçmemi uygun gördük. Babam hiçbir zaman ‘Bayrağı benden devralabilirsin’ demedi. Hep ‘Kim hak ediyorsa onu alır’ derdi. Hacattepe Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nü bitirdim.  İlk ihracatım rögar kapağı

  Hemen işe mi başladınız?

  Hep çalıştım. Santraldeki kişi izne çıktığında ‘iyi günler Erkunt’ diye telefonları açardım. Hangi bölüme çok telefon geliyor, kim en çok konuşuyor hep babama anlatırdım. Muhasebede çalıştım.

  Sizinle ne değişti Erkunt’ta?

  1988’de ilk yurtdışına satış yaptık. Pakistan’a rögar kapağı yaptık. Otomotiv sektörüne yapamadık. O iş için de çok çalıştık. Satış bölümünde yaşı büyük biri vardı, yabancı dili de yoktu. Geçici olarak babam o görevi bana verdi, oraya da makine mühendisi birini alacağını söyledi. Ben gece yarılarına kadar fabrikada kaldım. Yılmadım kolej İngilizcemin yetersiz olduğunu gördüm, İngiltere’ye kursa gittim. İlk ihracatımızdan zarar ettik ama ihracatı öğrendik.

  Traktör üretimi nasıl oldu?

  Döküm fabrikasındaki üretim yapısını hiç değiştirmedim. 1992 yılında eşim Tuna Armağan’la evlendim. O da daha önce Koç Grubu’nun benzer bir şirketinde çalışmıştı. Eşim çok vizyon sahibidir. Biz ‘ihtisas dökümhanesi olmalıyız. Hayati önem taşıyan parçalara dönelim, kalite belgeleri alalım’ dedi. Omuz omuza işe girdik. 1992’den sonra Erkunt sıçradı. Birbirimizden kuvvet aldık. Babam adım adım çekildi. Bizim çok traktör müşterimiz vardı. Amerika’dan, İtalya’ya her yerden traktör üreticileri müşterimizdi. Dünyadaki ve Türkiye’deki tüm traktörcülere parça üretiyorduk. Babamın hayali vardı; ‘bir nihai ürün üretelim’ derdi. Biz babama 1999 yılında ‘Biz bir traktör yapacağız, adını da Erkunt koyacağız’ dedik. 3 yıl çalıştık. Hırs yaptık. İyi bir grup kurduk.

  Türkiye’yi dolaşmışsınız...

  Evet, ekibimiz 3 yıl boyunca binlerce kilometre yol yaptı. Arkadaşlarımız tarla tarla dolaştı. Çiftçilere ‘Hayatınıza yeni traktör girse ne olmasını istersiniz?’ sorusunu sordu.

  Nedir getirdiğiniz farklılık? Daha az mazot tükettiği söyleniyor sizin traktörlerin, bu nasıl oluyor?

  Testlere girdi traktörümüz, gücü ortaya çıktı. Transmisyonu çok kuvvetli bir traktör yaptık. Eşim Tuna döküm sanayinin başında kaldı ben traktörün. İşler büyüyünce bölmek zorunda kaldık.

  Erkunt’un rakipleri çok eski üreticiler, markalar. Çok zorluk yaşamış olmalısınız...

  Buzdağı gibi bir iş. Piyasaya çıktığınızda yeni bir ürünü tanıtmak çok zor. Ayrıca çiftçiler çok konservatif. Türk malına inanmıyorlar.

  Yerli malı Türk’ün malı değil yani!

  İnanın çok uğraştım. Saçlarım boya, tek bir siyah saçım kalmadı, hepsi beyazladı. İnsanlara yeni traktörü nasıl anlatacağız, diye düşünüp farklı yollar denemek çok yorucu bir süreçti. Hâlâ da öyle. Sürekli kafa yorduk. Fuarlara katıldık. Türkiye’de çiftçilerin bildiği iki marka var. Onlarla çalışmışlar. Biri olmazsa diğeri olur. Üçüncünün kendini ispatlamasını bekliyor. İspat şartları da çok ağır.

  Neler onlar?

  Bir kere firma kriz atlatacak, batmayacak, bir sorun olduğunda yeni traktör verecek. En kötüsü krizi beklemek... Biz bayilerimizin hepsine deneme traktörleri gönderdik. Tırlarla tarla tarla gezdik. 1 milyon 700 bin kilometre yol yaptık. Türkiye’de tarım yapılan tüm şehirleri dolaştık.

  Her yere gönderiyoruz

  Kaç noktada satılıyor Erkunt Traktör’leri?

  60 ilde 105 satış noktasındayız. Tarım yapılan 76 il var, henüz hepsine girmedik. Zor bayi seçiyoruz. Ben bayileri aileye bir fert alıyormuş gibi görüyorum. Sağlam büyüyoruz. Bayiler fabrikada da eğitiliyor.

  İhracatınız var?

  Evet. Amerika, Avusturalya’ya her yere satıyoruz. Balkanlara, Irak’a...

  Marka oldunuz mu?

  Henüz değiliz. No name olduğumuz için de yurtdışında zorlanıyoruz. ArmaTrac yurtdışındaki adımız. Ürünü iyi anlatmamız lazım. Ben Avusturalya’ya deneme traktörü gönderiyordum, limandan geri çektim. Adam kendi geldi, istediği şekilde test yaptı siparişi verip gitti. En iyi müşterilerimiz Balkan ülkeleri.

  Yılda kaç traktör üretiyorsunuz?

  10 bin 500 traktör üretiyoruz. Üretim hatlarında yeni yatırım kararı aldık. Bir vardiyada 3 bin 300 traktör üretiliyor, 4 bin 500 üretim olacak. Yılda 3 vardiyada 13 bin 500 traktör üretmek istiyorum.

  Türkiye’de kaç traktör var, bunların yaşları kaç?

  Bir milyon 400 bin traktör var. Çoğu çok yaşlı. Yenilenecek de var, yeni alınacak da. Avrupa ortalamasına bakınca AB ülkelerinde traktörlerin ömrü 10 yıl. Burada ise bizdekilerin yarısı 25 yaşından büyük. 600 bin traktörün yenilenme ihtimali var. 350 bin traktör 35 yaşın üzerinde. Çiftçi bunu değiştirememiş. Nedenleri ortada.

  Hızla bir değişime ihtiyaç var...

  Türkiye’de en iyi senede 35 bin traktör satıldı. Yenilenme için çok uzun süreye ihtiyaç var. Otomobile hurda indirimi çıktı, bize çıkmadı.

  Bu yıl kaç traktör satıldı?

  Toplam 28 bin satışla kapanacak gibi görünüyor. Çiftçi 35 yaşını geçmiş traktörünü yenileyemiyorsa geçinemiyor demektir. Çünkü hayatları traktör. Düğüne de cenazeye de traktörle gidiyor, tarlaya da. Ama yenileyemiyor. Türkiye’nin tarım politikalarını gözden geçirmesi gerekiyor. Çiftçiye kolaylık yapılmalı.

  EŞİM VİZYON SAHİBİ, BEN DETAYCIYIM

  Eşiniz döküm fabrikasının başında, siz traktör... Evi ve işi paylaşmanın avantajları ve dezavantajları neler?

  Zor olan tarafları var. İkimiz de biliyoruz o gün zor geçmiş evde hiçbir şey olmamış gibi davranmak zor geliyor. En büyük manevi desteğim eşim. Aynı frekanstayız ama hep Tuna farklı bir bakış açısı getirir. O detaylarla uğraşmak istemez ben detayların takipçisiyim.

  Çocuklar kaç yaşında, işle ilgililer mi?

  17 ve 14 yaşında çocuklarımız var. Kızım sanatla ilgili. Oğlum daha şimdiden hevesli. Kimsenin hayal etmediği bir traktör yapmak istiyor.

  Yüzde 40 daha az mazot tüketen traktör yaptık ‘Sizin traktör dopingli’ dediler

  Noter huzurunda traktörünüzün az mazot yaktığını belgelemişsiniz...

  Bunun bir hikayesi var. Ankara Fuarı’na katıldık. Dünyada son kullanılan transmisyon sistemini kullanıyoruzdedik, mazot tüketiminde avantaj dedik. 3 yıl önce bir çiftçi geldi. ‘Patron kim onu göreyim’ dedi. ‘Ben yetkiliyim’ dedim. ‘Sen nereye yetkilisin, çağır birini’ dedi. Kadınım ya, ufak tefeğim de, inanmadı. Bayi geldi, adam konuşmaya başladı. ‘Bizim genel müdürümüz bu hanım’ dedi. Çiftçi herkesin içinde bana ‘Siz yalancısınız’ diye bağırdı. Neden böyle söylüyorsunuz dedim, adam ‘Hep satana kadar, insanları kazıklayana kadar’ diyor. ‘Erkunt’u bilmiyorsun böyle konuşma’ filan diyorum ama adam ağzına ne geliyorsa söyledi. O gün korkunç geçti. Ve o gün kafamda bir ampul yandı. ‘Noter huzurunda ne kadar yaktığımızı ispat edelim’ dedim. Tarım Bakanlığı Test Merkezi, üniversiteden hocalar, ürettiğimiz traktörler arasından deneme traktörleri seçtiler, biz seçersek dopingli traktör seçermişiz gibi dedikodular da çıktı.

  O ne demek?

  Bilmiyoruz. Biz kandırmak için örnek hazırlamışız filan... Yılmadım. Sonuçta heyet kendi seçtiği traktörleri tarlalarda denedi. İlk önce Ankara’da denendi. Ankara olunca ‘Danışıklı dövüş’ dediler...

  Nasıl yani?

  Biz Ankarılıyız ya, yumuşatılmış toprakta denetmişiz az mazot gitmiş... Antep’e gittik bunun üzerine. Nohut anız tarlasına soktular.

  Ne fark olur nohut anızında?

  Lif lif kökleri vardır nahutun, saç gibi. Çok zordur. Dibi taş gibidir, saç gibi örülmüştür, bunu yarmak zordur. Çok da mazot harcanır. Sonuçta yüzde 40 daha az mazot tükettiğimiz ortaya çıktı. Bu çiftçinin cebine 5 ila 7 bin lira arasında para kalması demek.


 2. #2

  Üyelik Tarihi
  10 Ağustos 2010
  Şehir
  Sivas
  Mesajlar
  0
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: “Çiftçiler, Türk malına inanmıyor  Hayır bence çok ii

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  06 Temmuz 2008
  Şehir
  Çanakkale
  Yaş
  26
  Mesajlar
  9,045
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: “Çiftçiler, Türk malına inanmıyor  güzel motor dogruda söylüyor ve.. 'Türkiye’de çiftçilerin bildiği iki marka var. Onlarla çalışmışlar. Biri olmazsa diğeri olur. Üçüncünün kendini ispatlamasını bekliyor. İspat şartları da çok ağır” diye konuştu' bencede kendini ispatlaması çok ağır ama tam gaz devam etmeliler..

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: “Çiftçiler, Türk malına inanmıyor  Türkiye’yi dolaşmışsınız...

  Evet, ekibimiz 3 yıl boyunca binlerce kilometre yol yaptı. Arkadaşlarımız tarla tarla dolaştı. Çiftçilere ‘Hayatınıza yeni traktör girse ne olmasını istersiniz?’ sorusunu sordu.

  evet bunlardan biri bendim.az yakan çok çeken hızlı bir traktör istedim.165-168-188 mf lerin çok iyi incelenmesini bunlardan üstün olacak demiştim.tabi ilk çıktıgında 60 70 lik ler vardı bende 275 brezilye almıştım bana çok küçük diye ben büyük istiyorum diye almamıştım.tabi nimetin de büyüklüğünü ozaman anlamamıştım ozaman hepsi tek çekerdi.ancak 2006 yılında servetleri alarak tanışmış olduk.

 5. #5
  bartu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  06 Mart 2010
  Şehir
  Kırklareli-Lüleburgaz
  Yaş
  38
  Mesajlar
  4,551
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: “Çiftçiler, Türk malına inanmıyor  her traktörün bir alıcısı vardır.

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  11 Ağustos 2008
  Şehir
  kırklareli
  Mesajlar
  428
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: “Çiftçiler, Türk malına inanmıyor  tabii işleri zor ama mücadelede veriyorlar inşallah türk çiftçisi bunu anlar

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  12 Kasım 2009
  Şehir
  Kütahya-Simav-
  Yaş
  28
  Mesajlar
  3,005
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: “Çiftçiler, Türk malına inanmıyor  hayırlısı ne ise oo ne diyelim erkunt = *098*-

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  22 Haziran 2008
  Şehir
  Çankırı
  Yaş
  51
  Mesajlar
  216
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: “Çiftçiler, Türk malına inanmıyor  BİZLERİN ERKNT UN KALİTESİNDEN ŞÜPEMİZ YOK... SADECE 90-100-VE 110 LUKLARININ ÜRETİMİNİ İSTİYORUZ.BEKLİYORUZ ÇIKSIN ALACAZ.

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  11 Ağustos 2008
  Şehir
  kırklareli
  Mesajlar
  428
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: “Çiftçiler, Türk malına inanmıyor  evet aynen 90 lık lar nerede

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  08 Mayıs 2009
  Şehir
  Kütahya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  3,295
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: “Çiftçiler, Türk malına inanmıyor  erkunt,tümosan ve hema zaten yıllardır bu sektörün içindeler

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  27 Nisan 2009
  Şehir
  Yozgat
  Yaş
  44
  Mesajlar
  3,180
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: “Çiftçiler, Türk malına inanmıyor  türkleri anlamask mümkün değil dünyada en çok milliyetçi halk belki türk milletidir traktöre göre değil bütün ihtiyaç mamüllerinde bu böyle gider israil mallarını alır tüketir onun kalitesindeki yerliyi kötüler bilmezki yabancı mamüle verdiği paraların birgün kendine mermi füze ,zulüm olarak döneceğini okadarda adi bir halkız

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  26 Ekim 2008
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  50
  Mesajlar
  1,830
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: “Çiftçiler, Türk malına inanmıyor  Alıntı sami ÖZKAN link=topic=37486.msg319287#msg319287 date=1293608212 Nickli Üyeden Alıntı
  türkleri anlamask mümkün değil dünyada en çok milliyetçi halk belki türk milletidir traktöre göre değil bütün ihtiyaç mamüllerinde bu böyle gider israil mallarını alır tüketir onun kalitesindeki yerliyi kötüler bilmezki yabancı mamüle verdiği paraların birgün kendine mermi füze ,zulüm olarak döneceğini okadarda adi bir halkız
  Dediğine katılmıyorum....

 13. #13
  Göktürk- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  14 Ekim 2010
  Şehir
  Amasya,55 y
  Mesajlar
  980
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: “Çiftçiler, Türk malına inanmıyor  AH ŞU FOTOĞRAF YÜKLEME İŞİNİ BECEREBİLİP TE SİZE TÜYAP AVRASYA FUARINDAN ÇEKTİĞİM HEMA ÖN AKS FOTOĞRAFLARINI GÖSTEREBİLSEYDİM!! Bir zamanlar ' ön aks yapamadıktan sonra neyleyim traktör yapmayı ' tartışması vardı. Tüyap avrasyada hem Hema traktörlerin üzerinde hem de yan sanayi Hema endüstri bölümünde Hema damgalı ön aksları gördüm. Gurur duydum. En büyük traktör grubu hariç (onların sadece motoru volvodan, gerisi burada yapılıyor) Hema , Valtra nın dünyadaki iki üretim yerinden biri ve Çerkezköy ' den dünyanın her yerine traktör gidiyor.Krank yapabilen herşeyi yapar. Gelelim Erkunt ' a. Hem Bursa da hem Avrasya da gördüm.İnceledim. Çok beğendim.Bir döküm atölyesinin çalışırsa nasıl bir traktör yapabileceğini dünyaya gösterdi. Dilerim , tek kulak pulluk yaparak demirci dükkanında işe başlayan Amerikalı John Deere ' in başarısı tekrarlar ve bir dünya devi olur. ' Traktör yapmak dediğin ne ki, toplama bilgisayar yapmak gibi ' diyenler Hema emdüstri ve Erkuntun internet sitelerini gezerlerse atölye gibi yerlerde montaj yapmanın traktör yapmak olmadığını görürler..

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  08 Mayıs 2009
  Şehir
  Kütahya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  3,295
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: “Çiftçiler, Türk malına inanmıyor  Alıntı sami ÖZKAN link=topic=37486.msg319287#msg319287 date=1293608212 Nickli Üyeden Alıntı
  türkleri anlamask mümkün değil dünyada en çok milliyetçi halk belki türk milletidir traktöre göre değil bütün ihtiyaç mamüllerinde bu böyle gider israil mallarını alır tüketir onun kalitesindeki yerliyi kötüler bilmezki yabancı mamüle verdiği paraların birgün kendine mermi füze ,zulüm olarak döneceğini okadarda adi bir halkız
  bence genelleme yapman yanlış
  herkesi aynı kefeye koyamazsın.

 15. #15

  Üyelik Tarihi
  04 Ekim 2009
  Şehir
  Aksaray
  Yaş
  32
  Mesajlar
  1,930
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: “Çiftçiler, Türk malına inanmıyor  türk cifcisi dedesınden ne gorduyse onu bılıyor ve turkeye bu zamana kadar kendını ıspatlamıs bir marka var ona ınanmıs gıdıyor gerisi yalan diyor erkunt cok iyi bir makına ama gelde anlat büyüklerimize

 16. #16

  Üyelik Tarihi
  01 Mart 2008
  Şehir
  Sivas
  Yaş
  36
  Mesajlar
  3,955
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: “Çiftçiler, Türk malına inanmıyor  ERKUNT tanıtım çalışmalarında şaşırtıı hareketler yapıyor ... helal olsun ....

 17. #17
  ranger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  21 Ağustos 2008
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  28
  Mesajlar
  5,249
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: “Çiftçiler, Türk malına inanmıyor  Erkunt traktörler piyasada yeni olmasına rağmen yinede piyasada baya yer yaptı Erkunt traktöre başarıların devamını dilerim.

 18. #18

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: “Çiftçiler, Türk malına inanmıyor  şimdilik iyi ilerleme var.

 19. #19

  Üyelik Tarihi
  22 Haziran 2008
  Şehir
  Çankırı
  Yaş
  51
  Mesajlar
  216
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: “Çiftçiler, Türk malına inanmıyor  hiç kimse tm malına kalitesiz demiyor. evet kaliteli ama:bizden teknolojik olarak 100 yıl önde olan ülkelerlele malınızı kıyaslamayın.bu hiç gerçekçi olamaz.eğer bir türk firma ürettiği malı teknoloji olarak bizden çok üstün olan dünya çapında bir firmanın malıyla aynı görüp o ürünün fiyatına yakın bir fiyatta bize satarsa bu hiç uygun olmaz.çünkü bu büyük firmalar o duruma gelebilmeleri için milyar dolarlar harcamışlardır.bazı firmaları tenzil edeyim bizdekilerin çoğu taklitçi.malesef gerçek bu .biz paramızla dışardan teknoloji alıyoruz.hal böle oluncada onlara yetişmemiz.onlarla kendimizi aynı görmemiz , sadece hayal dünyasında yaşıyoruz anlamına gelir.ama bu durum yinede malımızın kalitesiz olduğu anlamına gelmez.kalitelidir .teknolojiktir . ama şu bir gerçek hiç birzaman onlarınki kadar deyildir..önemli olan onların seviyesine çıkmaya çalışmamızdır.

 20. #20

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2011
  Şehir
  amasya
  Mesajlar
  108
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: “Çiftçiler, Türk malına inanmıyor  Alıntı sami ÖZKAN link=topic=37486.msg319287#msg319287 date=1293608212 Nickli Üyeden Alıntı
  türkleri anlamask mümkün değil dünyada en çok milliyetçi halk belki türk milletidir traktöre göre değil bütün ihtiyaç mamüllerinde bu böyle gider israil mallarını alır tüketir onun kalitesindeki yerliyi kötüler bilmezki yabancı mamüle verdiği paraların birgün kendine mermi füze ,zulüm olarak döneceğini okadarda adi bir halkız
  bravo dayı çok iyi açıklamışsın bu milleti anlamak zor erkuntun açığını arıyolar ama yok ki noo*-*- valla köydeki traktörlerin hepsini çektim yinede yerli mal hatası vardır diyolar onlara sadece gülüyorum ve bizim olsun çamurdan olsun diyorum ok-*-s

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. ABD'li çiftçiler Türk traktörünü seviyor
  Konu Sahibi köylü Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 13
  Son Mesaj : 22.Aralık.2012, 14:59
 2. Cevap: 12
  Son Mesaj : 12.Mayıs.2012, 05:00
 3. türk gibi kuvvetli nede olsa o bir TÜRK (ERKUNT)
  Konu Sahibi kayahan55 Forum Videolar (Alıntılar)
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 13.Şubat.2012, 19:09
 4. çiftçinin malına yazık...
  Konu Sahibi mustafagursacli Forum Fotoğraflar (Alıntılar)
  Cevap: 19
  Son Mesaj : 31.Aralık.2011, 00:20
 5. MF 8220
  Konu Sahibi mocıtu Forum Fotoğraflar (Alıntılar)
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 20.Ocak.2009, 18:46

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status