Yeşilüzümlü'de Türk ve Yabancı Çiftçilere Zeytin Budama Eğitimi

Screenshot_3.png

Yeşilüzümlü Mahallesi'nde Türk ve Yabancı Çiftçilere Zeytin Budama Eğitimi

Muğla'nın Fethiye ilçesine bağlı Yeşilüzümlü Mahallesi'nde gerçekleştirilen zeytin budama eğitimi, kadın çiftçilerin yanı sıra bölgeye yerleşen Alman ve İngiliz çiftçileri bir araya getirdi. Fethiye İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen eğitim, zeytin ağaçlarının doğru budama teknikleri ve bakımı konularında katılımcılara kapsamlı bilgiler sunmayı hedefledi.

Eğitime Türk kadın çiftçilerin yanı sıra bölgede yaşayan Alman ve İngiliz çiftçilerin ilgisi büyük oldu. Türkçe-İngilizce tercümanlar eşliğinde gerçekleşen eğitimde, zeytin ağaçlarının sağlıklı büyümesi, verimliliği artırmak için dikkat edilmesi gereken noktalar detaylı bir şekilde ele alındı.

Eğitimde, zeytin ağacı budama teknikleri, budama zamanlaması ve genel bakım konularında katılımcılara teorik bilgilerin yanı sıra pratik uygulamalar da sunuldu. Ziraat Mühendisi Nevzat Ekiz'in eğitmen olarak yer aldığı etkinlikte, ağaç üzerinde gerçekleştirilen budama uygulamaları, katılımcıların doğrudan deneyim kazanmalarına olanak tanıdı.
Screenshot_7.png

Yeşilüzümlü Mahallesi'nde düzenlenen eğitim, Türk ve yabancı çiftçiler arasında bilgi paylaşımını teşvik ederek, zeytin üretiminde kalite ve verimliliği artırmayı amaçlıyor. Bu tür etkinliklerin tarım sektöründe uluslararası işbirliğini geliştirmeye yönelik önemli bir adım olduğu belirtiliyor.

Fethiye İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, zeytin budama eğitimlerinin devam edeceğini ve çiftçilere yönelik tarım konularında benzer etkinlikler düzenlemeye devam edeceklerini belirtti.