2010 traktör satış adetleri

Arkadaşlar başka açılabilecek genel bir traktör konu başlığı göremediğimden buraya açmak zorunda kaldım.Firmasının ismini söylemeyeceğim bir fabrika yetkilisinden geçen senenin markalara ruhsat çıkış adetleri hakkında birkaç marka ile ilgili bilgi aldım.

Geçen sene yaklaşık 76000 traktöre ruhsat çıkmış,sanırım rekor bir adet.

1.sırada açık ara New Holland var,yanlış hatırlamıyorsam tam 48000 traktör mü ne satmış.(38000 ' de olabilir iyi duyamadım.)
2,sırada Tümosan var 6000 kusur traktör
3.sırada Erkunt var 3300 traktör.

Yağmur tarım 600 adet bahçe tipi traktör yaparak o sektörde lider olmuş.

Bütün firmalar geçen seneyi büyük satış adetleriyle kapattılar.Bir tek Başakta durum kötü,geçen sene sadece 150 civarında traktöre ruhsat çıkmış.O da krizde tedarikçilerine,işçilerine para ödeyemeyince mal çıkaramadığı için.Fakat Başaktada bu ara hareketlenme var,geçen sene 150 traktörü satılan firma yılın ilk ayları için 300 ' lü adetlerde mal alımı yapıyor.Şu traktör ne kadar satmış bu ne kadar satmış diye sormayın lütfen,çünkü sadece bildiklerimi yazdım buraya.

Ynt: 2010 traktör satış adetleri

sami ÖZKAN link=topic=37870.msg322309#msg322309 date=1294526189' Alıntı:
kasım ayında massey bayisinden tümosanın 5000 i geçtiğini duymuştum

Tümosanın bu seneki hedefi 4500 ' dü 6000 ' in üstünde traktör sattılar.2011 yılı hedefleride 6000.Bakalım bu sene durum ne olacak.Uzel batmasa NH ' ın bu kadar satamayacağı aşikardı.Öyle böyle peynir ekmek gibi satıyor adamlar.Bu sene piyasaya yeni Çin malı montajlar girebilir.Piyasadan gelen duyum var.Bu sene ilk 3 değişmez gibi gözüküyor ama Erkunt NH müşterisini çalamazsa işi zor.Hadi Tümonun yine belli bir pazarı var.Erkuntun tam olarak öyle bir durumu yok.Bu sene eğer gerekli yatırım yapılırsa Başak tıpkı 3 sene önce olduğu gibi 2000 ' li rakamları görebilir.Piyasa buna müsait.Onun dışında Hattattan filan benim şahsen pek beklentim yok.Hattat grubu enerjiye girdi,traktör filan adamlar için fasa fiso.Şahsen uzak dururdum,her an çıkabilirler bakmayın yeni asılıyor gibi göründüklerine.Tam tüccar adamlar.

ben tümosan aldımda ne oldu 2010 tümosan 8280 aldım defransiyelinde sorun çıktı fabrikaya gönderdim sorun dahada artmış olarak geri geldi benim nietim tümosan nı kötülemek deil ama bu bi gerçek traktörü sattıktan sonra ilgilenen olmuyor napıcam bilmiyorum serviside ilgilenmiyor zaten çiftçiyi düşen yok

benim okudugum haberler erkunt ürettigi segmenette birincilige oynuyordu yani 55-75bg arası traktör üretiyor buna ragmen turkiyede ilk üçe giriyorsa toplam da cok iyi rakam 5 yıllık firma.. ve erkunt bu yıl 3300 civarı satmıştır çünkü hiç stogu yok üretim kapasiteside zaten bu kadar yani ürettigi traktörü direk satmış erkunt.. 2011 yılına gun alan çok kişi var ta kasım dan.. erkuntun şuan fabrikayı buyutme çalışmaları oldugunu duyuyoruz ve yeni üç traktör daha cıkaracak 90-110bg arası eger üretimi yeterli gelirse tumosanı da geride bırakabilir seneye .. şuan üretimi pazarda daha yukarı cıkmasına engel daha fazla üretmesi lazım..ve ürettigininde bir kısmını ihraç ediyor erkunt...
kubotanın da seneye ilk 5 te olacagını düşünüyorum..

2010 un 11 ayında 27 000 satış olduğuna göre aralık ayında bu sayı kesin 30 000 i geçmiştir. 1 400 000 traktör olan bir memlekette hele de bunun 200 000 den fazlası 35 yaş ve üzeri (eski ) traktör olduğuna göre 30 bin traktör çok değil.10 yıl böyle sürse eski traktörler anca yenilenir.

mf nin uzelden ayrılması Nh nin ekmeğine yağ sürdü.Türk çiftçisini yarıdan fazlası 50-55 hp traktöre biniyor.50-55 hp pazarında nh bir numara.70 hp erkunt 4x4 beğeniliyor.nh td80 çok tercih edilen traktörler arasında.80 hp ve üzeri türk çiftçisinin %1 ine hitap ediyor. tümosanında hayran kitlesi var.

2010 da bizim köyde 5 adet traktör alındı.bunların 4 tanesi nh.bir tanesi tümo. bu 5 traktörün 3 tanesi kredili. 2 si peşin.

EURO III standart ı iyi oldu.bağzı firmalar 20-30 yıllık dizel motorları aynı kalıpta üretip traktöre takıyorlar.çiftçiyi kandırıyorlardı.

Konu için teşekkürler 2010 yılında bu kadar satıldıysa 2011 sezonunda bence bunu çok katlar 2011 gireliden beri bzim burada yani şu 9 günde 2010 yılının tamammından fazla traktör alan var

öyle yada böyle satış yapıor bayiler ama bunların yarısı senesine banka haciziyl karşı karşıya geliyor bence böyle yapmak yerine herkes her sektörde planlı bir gelişim ve ortak dagılım lı işler olsa çok daha ii yerlerde olabiliriz.. ;)

anayurtlu 3105d link=topic=37870.msg322319#msg322319 date=1294527584' Alıntı:
http://www.webziraat.com/2010/12/traktor-satislari-3e-katlandi.html .........linke bakın bence bu rakamlar yanlış türkiyede toplam 20,000 traktör satılmış

Traktör satışları yılın son 3 ayında nerdeyse tüm sene kadardır.Ben de traktör firmalarına tedarikçi konumundaki bir firmada çalıştığımdan biliyorum.Mesela Tümo ekim ayına kadar filan aldığı mal kadar ekim aralık arası mal aldı ;)

Sadece tümosanın 6000'in üstünde olduğu düşünülürse 20000rakamının azlığı ortaya çıkar.

bana bu bilgiler yanlış gibi geliyor tanıdığımız cok fazla mf bayii si var adamlar daha motor kamyondan inmeden satıldığından bahsediyo tabi bu sadece 1 bayii nin görüşü deyil tümosan yerine mf var diye biliyorum ben...

dastan66 link=topic=37870.msg322371#msg322371 date=1294568522' Alıntı:
bana bu bilgiler yanlış gibi geliyor tanıdığımız cok fazla mf bayii si var adamlar daha motor kamyondan inmeden satıldığından bahsediyo tabi bu sadece 1 bayii nin görüşü deyil tümosan yerine mf var diye biliyorum ben...

Evet arkadaşım yanlışlık olabilir benim bilgilerde,şu şekilde:

Ben firma yetkilisiyle konuşurken Türkiyede üretilen traktörlere göre sıralama aldım,mf aklımda değildi.Aslında onu da sorsaydım keşke,mf de iyi satılıyor sanırım.

Satılan 76000 traktörden 20000civarında olanı ithalmiş.Bende diyordum ki bu kadar ithali kim satıyor.Demekki MF,JD,Deutz filan derken o adedi buluyor.Ama MF ' de satsa satsa 7-8bin satmıştır daha fazla değil.Şimdi Tümonun özellikle motorla ilgili yeni projeleri var,millet euro3 ' e geçicez diye çırpınırken Tümodan enteresan ataklar görürseniz şaşırmayın. Bizzat fabrikadan duyduğum şeyler var ama açıklarsam ayıp olur düşüncesindeyim ;)

şuan bizim köye 2 tane erkunt girmek üzere lüks.birçok kişi de sıraydaymış newholland dev zaten arkasında abd ve avrupa var.e meydanda da tek.kaliteden çok kaportası sattırıyor.buda gerçek.erkunt bir kampanya yapsa 3 vardiye ile traktör yetiştiremez.2.eli yok satıyor.özellikle lüks modeleri