ERKUNTUN 1LİTRE YAKMA OLAYINA NASIL BAKIYORSUNUZ???

Ynt: ERKUNTUN 1LİTRE YAKMA OLAYINA NASIL BAKIYORSUNUZ???

cazgin0020 link=topic=39948.msg349897#msg349897 date=1298967554' Alıntı:
inanılmayacak bişey yok kardeş turbo var intercoller yok turbo dahil 68 hp bi motor turboyu sokersen 5 yada 7 bg falan guc katıyo sanırım turbo61 63 bg bi motor durumuna geçer yani 61 63 bg bi motor da bu kadar rahat çektigi surece yakmaz ve erkunta dikkat ettiyseniz her zaman kendi gucunden fazla pulluk takıyolar gucu tartışılmasız yakıt da çok az kullanıcıların hepsi aynı şeyi soyler kullanmayan ise kotuler bu olay her zaman boyledir
Erkuntun sahibi babmızın oğlu değil tt 55 dende mi az yakıyo anlamaya çalışıyoz aynı motoru elli firma kullanıyo ama çıkıp şu kadar yakıyo denilmiyor neyini çekemeyeceğiz neyini öveceğiz gel bide çok dayanıklı de şu Erkunta new hollandın td s serisi daha az yakar malının hayrını gör adam senin makinana 0.89 gram diyor sende yakmışın 1.3 1.5 değilmi ama ....

mustafagursacli link=topic=39948.msg349899#msg349899 date=1298967808' Alıntı:
Erkuntun sahibi babmızın oğlu değil tt 55 dende mi az yakıyo anlamaya çalışıyoz aynı motoru elli firma kullanıyo ama çıkıp şu kadar yakıyo denilmiyor neyini çekemeyeceğiz neyini öveceğiz gel bide çok dayanıklı de şu Erkunta new hollandın td s serisi daha az yakar malının hayrını gör adam senin makinana 0.89 gram diyor sende yakmışın 1.3 1.5 değilmi ama ....
ewet 1.3 yaktı tt 55 çift çekerde kullandım boşta tabiki erkunttan az yakar fakat tarlada 4lu 10inç pulluk taktık çekmedi ve erkunttan gerçekten fazla yaktı ama boşta idda etmem sonucta 55 hp bi traktor boşta yakmazz tt 55 çift çekerde tarlada tahminen 1 buçuk litre yakıyo tahminen kullandıgım kadarıyla bunu ogrendim

gayet hoş bi adamın sadece tarla işi olmuyoki her zaman söylerim şimdide söylüyorum td 75 s 65 56 s dt çok kral makinalar 265 te 60-56 dan pullukta iyi ama bize 5 gün yarar geriye kalan 360 gün bize hep zararı olur karı olmaz 60-56 dan ziyadesiyle menunuz pulluk hariç ondada ya pulluk ayarsız yada büyük geliyor 11 senedir 3 kere sanayiye gitti debriyaj balatası ve pompa ayarı yapıldı daha anahtar sürülecek seninle 11 sene sonra konuşalım ayrıca bizim makina sürekli kuyruk mili ile çalışıyor

Öncelikle bunu Satarken noter onaylı 800 gr yakıtnın oldğu felan Söylendi, Tabı her galerinin yaptği emsalınden az yaktığı soylendi.. Fakat bu az yakması söyle bir durum, kullanıcı olarak bilinçli 14 gazi Geçmessen gayet ekonomikk gerçekten minimim yakıtla maximim Tork 14 gazda kullanımı böyle 1.5 ltryi geçmedim ben 4 Lü 14 inç plluk kullanıyorum 70 lik... Ama boştaa Son gazlaa kullanırSan bıraz daha çabuk bitsin Tarlaa hemen gidim Dersen ozaman beklemıcen bunu ,ideal sürüm Tabiki bizim bazımız 14 gazla uygularsan eminim doğru ekipmanla gayet iyi sonuç Elde ediceksindir..

en uzun süre ve en çok erkunt kullanan benim galiba 3.erkuntu aldım.80 lik.2006-2008-20011 en zor şartlarda bile 5 li 14 aydın kalın malzeme ile hiç bir zaman 1,5 litere yakmadım.800 gr yaktıgım yerim de var 1 liter ve 1,2 liter yaktıgım yerlerde oldu.her zaman hesabını yaparak giderim tarlaya yolda bile yakını hesab ederim.yazarım.deftere.atılan tulan a bakmayın şuan 3 adet 2011 aldık ailecek.çekişinden yakıtından şikayet hiç yok ben kullndıgım mlımı iyi biliyorum. kötü ve sorunlu olsaydı 3 kez kapımıza koymazdk.gerçekten emsallaerinden tasaruflu ve kullanışlı.3 silindir 74 hb bir traktörden 100 hb iş bekleniyor sonrada ya neresi az yakıyor diye atılıp tutuluyor.bunu atan da biliyor satan da biliyor kullnnda biliyor konuşanda biliyor.laf olsun işte.elbet sorunları var ama hakkı hem yakıttda hem gördüğü işte yenmemeli.ben aldım ve çok memnunum.şuan fabrika şokta traktör yetiştiremiyorlar tüm ülke genelinde bayilerden ögrenebilirsiniz.

arkadaşlar bu yakma olayı bildiginiz üzere toprak yapısına ve tarlanın egimine göre değişir her bölgede..
ve ikinci unsursa şöförü....
bunun dışında erkunt muadillerinden az yakıyor ben kullandım.. çevremizde daha az yakan bir marka yoktu pullukta..

pancar yerleri en sert ve derim sürüm yapılan yerlerdir bizim burada Diger markaların hiç biri 3 litrenin altına düşmez hatta 4-5 litre yakan markalarda var..Ve cogu tekçeker traktörler sökemez pancar yerlerini hazırlayamazlar tavını beklerler... erkunt servet 4lü 14inçpullukla tam derinlikte 3H ile 2litre civarı yaktı.. normal diger tarlalarda se 1.5litreyi geçmiyor yine aynı şekilde müadilleri 2-3 litre civarı yakıyor.. hatta yerine göre 1.2 ye kadar düşüyor ki topragımız agır kepur topraktır.. ve asla yüzeysel sürüm yapmayız.. en az 30-50cm derinliginde toprak pullugun üzerinden dökülecek şekilde sürüm yaparız videolarım mevcut forumda...

önceliklte traktör açılmamış sa cevrenizde 50-100 saatteki traktörler bu degerlerden fazla yakar..
artı şöför çok önemli 14-15 gazı kesinlikle geçmeden sürüm yapılmalı.. zaten fazla gaz vermenin hiç bir anlamı yok bu aralıkta hatta rölantide bile pullugu çekiyor....

ve tarlayı sürüş şekli dönüşler tarlanın şeklide etkiler yakılan yakıtı.. muadili yerli markalardan her şartta az yakıyor bunu ben gözlemledim..

ama siz kullanmayı bilmesseniz hidrolik ayarı yapmazsanız.. diger markalar gibi 16-18 gaz verirseniz tabiki yakıtı artacaktır..

buradaki tartışma konusunu zaten erkunt çözüyor reklamlarında diyor inanmayan varsa gidip yerinde kendimiz test edelim gösterelim diye..

erkunt kullanıcı seçen bir traktördür kullanmayı ve huyunu suyunu bilmesseniz fabrika talimatlarına göre kullanmassanız oda öbur traktörler gibi yakar ama fabrika talimatlarına uyun sakin kullanın 14-15 gazla uygun viteste uygun ekipmanla cok az mazot yaktıgını test edebilirsiniz..

şimdi ikindi konu ise bazı arkadaşalr diyor mf dede veya diger markalardada aynı motor var onlar kadar yakmalı ! Hayır aynı motor olabilir ama şanzımanı ve traktörün agırlıgı farklı hidrolik hassasiyeti farklı...
tarlada daha fazla vites seceneginin olması zaten yakıttan fark ettirecek en önemli etken uygun vites...
hidrolik hassasiyeti ise traktörün rahat sürüm yapmasındaki en önemli etken dogal olarak yakıtın düşmesinde de...
traktörün agırlıgı ve tutunması gizli patinajı minimize etmesi.. patinajın olmaması veya cok az olması bunlarda yakıtı boşa yakmayı engeller..

sonuç olarak erkuntunuzu dogru kullanıyorsanız 1 litre civarına toprak yapısına göre inebilirsiniz.. yumusak topraklarda cok rahat 1-.1.1 yakar kanaatindeyim..

ama kullanmayı bilmesseniz zorlarsanız hidrolik ayarı yapmassanız boşa gaz verirseniz 2-3litrede yaktırırsınız..

NOT: erkunt kullandım yıllarca Şuan kubota Kullanıcısı olacagım.. erkuntu mu sattım daha buyuk bi traktör ihtiyacım oldugu için ve ayrıca ikinci elde nh ile cok rahat yarışır satıyorum dedim 2-3 gun içinde sattım traktörü hemde cok iyi fiyata.... ama erkunttumdanda memnundum .. 75bg civarı bi traktör almayı düşününce ilk tercihim erkunttur turkiye piyassasında.. hiç bi sorun yaşamadım erkuntta..

BEN TT 55 DE DE 255 EP DE DE 265 de de 13-15 gazı hayatta GECMEDIm (tarlada) . . . 480-s8 de bile gecmedim. . erkunt kullananlar etrafımızda tek tük var . . memnUnMu değiLmi bilemeM her marka öledir basmassan yakmaz. . . 10 sene Bİ GECSİN OZAMAn erkunt düşünürüm. . . sağlammI değiLMi bellİ OLUR. . . YENı TRAKTÖR HERKESIn gözüne güzel gelıyor. . . herkesin kendi düşüncesi. . .

qarizmatiqa link=topic=39948.msg349893#msg349893 date=1298966768' Alıntı:
intercooler olsa common rail motor olsa inanırım ama bu şekilde mümkün değil o kadar az yakamaz.
70 56 yı td 65 şi bilmem ama 70 66 la senle hertürlü yakıta girerim kardeş pullukta kazayağında kuyruk mili ile yapılan işte hangi işte dersen bendeki 70 66 13 yıllık traktör sendeki sıfır traktör ben takıyom tek çeker 4 12 pulluk senden az yakmazsam ve senden daha seri gitmezsem anahtarı bırakırım oracıkta bahsettiğim traktör profil resimimdeki traktör

erkunt maksimum torku 1400 devirde(14 gazda) üretiyor ve torkta aktarma organları şanzuman diferansiyel vb yerlerden geçerek tekerleklere iletilir.az yakmasıda bundan kaynaklanır.şanzuman iyi olduğundan tork değeri minimum kayıpla traktörün tekerleklerine iletiliyor.14 gazı geçerse de traktör yakar bu bir gerçek.ama ekipmana göre uygun vitesle çalışıldığında bu rakamları tutturabilir.
teşekkürler varsa yanlışım lütfen düzeltin.

aydınö link=topic=39948.msg366465#msg366465 date=1301008748' Alıntı:
erkunt maksimum torku 1400 devirde(14 gazda) üretiyor ve torkta aktarma organları şanzuman diferansiyel vb yerlerden geçerek tekerleklere iletilir.az yakmasıda bundan kaynaklanır.şanzuman iyi olduğundan tork değeri minimum kayıpla traktörün tekerleklerine iletiliyor.14 gazı geçerse de traktör yakar bu bir gerçek.ama ekipmana göre uygun vitesle çalışıldığında bu rakamları tutturabilir.
toprağım onda sıkıntı rok yani rölanti öyle ayarlanmış çekiyo 60-66 da 15000 devirde çekiyor erkuntun sıkıntısı uzun ömürlü değil

simyam link=topic=39948.msg349806#msg349806 date=1298932850' Alıntı:
erkunt kullanıyorum konya dönümü 2500m2 3litre yakıyor derin sürmek şartıyla,motor 600 saatte.
2,5 dönüm sayılır o nasıl 3 lt yakıyor.yaklaşık dönümde 1,2 ye falan gelir.biz 25-30 cm arası süreriz dönümde 2,12,2 yakıyor , kıraç tarla.bende jd 5720 var.traktörün 80. 4+4 servetse hemen takas edelim üstede istemem.hem sağlam hemde konforlu traktör.bukadarda fark olmazki.anlamadım gitti...

1 lıtre olayını gececeksınız arkadaslar 1,5-2 litre arası yakıyor kullanıma gore 14-15 gaz da tavında tarlada uygun pullukla en az yakıtı yakar....Ama hıc denemedım 4 lu 14 lu ıle 1.5 2 lıtre yakıyor tarla durumuna gore bu 3 lıtreye yaklastıgını bılıyorum kurudakı surumlerde max yakıta ulasabılıyorsunuz 4*4 nımet 70 ın yakıtı bu motor 2006 model ......NH 60-56 var oda 1.5 lıtre max yakıtı 3 lu 12 lı ıle...

aydınö link=topic=39948.msg366465#msg366465 date=1301008748' Alıntı:

Tarım makineleri mühendisi değerli kardeşim zaten her traktörde şanzıman vardır ve bu şanzıman motordan gelen gücün aktarımını yapar. Bu konuda Erkunt ' un bir farkı olduğunu düşünmüyorum ve bu 1 litre olayına da açıkçası pek inanamıyorum. Yani olay şanzımandaysa neden dünyanın en üstün şanzımanına sahip traktörler bile hala bu yakıt seviyesine ulaşamadı merak ettim ?

yaşar savunmaya geçmişin hemen :D
bn olumlu bakmıyorum erkuntun az yaktıgına bugun erkunt 1lt yakıyosa masseyde hattat da az yakar az çok bir birine yakın giderler oda pompasından ve pompa ayarından olur bugun hattat a70 ile massey 266g un pompası aynı bosh marka :D

köylü link=topic=39948.msg351233#msg351233 date=1299143407' Alıntı:
en uzun süre ve en çok erkunt kullanan benim galiba 3.erkuntu aldım.80 lik.2006-2008-20011 en zor şartlarda bile 5 li 14 aydın kalın malzeme ile hiç bir zaman 1,5 litere yakmadım.800 gr yaktıgım yerim de var 1 liter ve 1,2 liter yaktıgım yerlerde oldu.her zaman hesabını yaparak giderim tarlaya yolda bile yakını hesab ederim.yazarım.deftere.atılan tulan a bakmayın şuan 3 adet 2011 aldık ailecek.çekişinden yakıtından şikayet hiç yok ben kullndıgım mlımı iyi biliyorum. kötü ve sorunlu olsaydı 3 kez kapımıza koymazdk.gerçekten emsallaerinden tasaruflu ve kullanışlı.3 silindir 74 hb bir traktörden 100 hb iş bekleniyor sonrada ya neresi az yakıyor diye atılıp tutuluyor.bunu atan da biliyor satan da biliyor kullnnda biliyor konuşanda biliyor.laf olsun işte.elbet sorunları var ama hakkı hem yakıttda hem gördüğü işte yenmemeli.ben aldım ve çok memnunum.şuan fabrika şokta traktör yetiştiremiyorlar tüm ülke genelinde bayilerden ögrenebilirsiniz.

bzmkıde 2006 bılıyorsun ama yakıt olayına katılmıyorum acıkcası ya nedense ben 1.5 un altına dusuremedım duscegınıde sanmıyorum Bılıyorsun bız balyada kullanıyoruz sezonda Ve bır aralar afyon bolvadınde cıkan bır haber vardı ıste bır depoyla su kadar balya su kadar pancar cekıyormus vs dıye Onlarında kullıyen yalan oldugunu burdan soylıyeyım getırsınler noterı kac balya yaptıgını gostereyım ucmanın atmanın kesmenın anlamı yok Bır seyı kullanıyorsak ıyı ve kotu yonlerını objektıf olarak aktarmalıyız.....Bu yakıt olayıda oyle 1 lıtre olayı cok zor yanii Iyı motor guzel motor suankı yenıler daha bır baska bzmkınden ama sorunlarıda yok değıl hani Kusursuz bır arac makına motor yoktur ztn Erkunt yıldan yıla dahada guvenılır ve saglam motor uretıyor bu alandakı tecrubeyıde gun gectıkce kazanıyor ztn..... Dedıgın gıbı emsallerının coguna ve yaptıgı ıse gore kullanıslı vede tasarrruflu bır motor Kullanımda cok fark edıyor acıkcası....Bu yıl fabrıka beklenenın ustunde satıs gerceklestırdıgı ıcın uretımı yetıstıremedı motor yetıstıremıyor bu bır gercek bayıye gelen sıfır yada ıkıncı el 1 haftaya kalmayı bırakın saat ıcınde baska bır sehre yada musterıye teslım edılıyor.....