PNÖMATİK (havalı) EKİM MAKİNESİNDE 4 SIRALI MI 5 SIRALI MI ALALIM?

Merhaba değerli abilerim arkadaşlarım. Edirne Merkez Büyükdöllük Köyünde çiftçilik yapıyorum. Her sene yaklaşık 100-150 dönüm ayçiçek ekimi yapıyorum. Yeni bir havalı makine ihtiyacımız var mevcut makinemiz çok eski pek memnun değilim. Traktörüm Landini 5-100 H modeli ve lastik ebatları orta boy (420/85 R34 arka lastikler). Çevremde yeni yeni 5 üniteli makineler görüyorum ve 5 üniteli bir havalı makine almayı düşünüyorum. Amaç 1000m2 ye yani dönüm bazında 4 üniteli makineye göre daha fazla tohum atmak.(Örn: 75 cm karık arası x 30 cm sıra arası olursa 4444 adet, 60 cm karık arası x 30 cm sıra arası olursa 5128 adet tohum düşecektir). Kısacası verimimizi arttırmak ve daha sık/dengeli tohum atmak için hemde makinemizi yenilemek için 5 üniteli irtem ya da şakalak marka makine almayı düşünüyorum. Kullanıcı tavsiyeleri ve yorumlarınızı merakla bekliyorum. Şimdiden teşekkür ediyorum...
Adsız1.jpg
Adsız2.jpg
Adsız.jpg
Adsız6.jpg
5.jpg
IMG_7532.JPG

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Eski makinenizin bakım ihtiyaçları nelerdir?
Eskiden olduğu gibi havalı mibzer fiyatları yedi bina + KDV .
Dört binaya makine alınabiliyordu.
İki bin dekar yer ekip amortismanı çıkarmak mümkün olabiliyordu.
Beş sıralı Şakalak mibzeri , mısır, ayçiçek, süpürge ekimlerinde kullanıyoruz.
Mısır ve ayçiçek sıra arası 70 cm , süpürge de ise 45 cm ara kullanırız.
Mısır ve ayçiçekte 4 kursla, süpürge de 5 kursla ekim yaparız.
Süpürge de mibzer sırasının lastik izine basması sorun olmaz.
Mısır ve ayçiçekte tarlanın tav durumu değişkense sorun olabilir.

1990 model havalı mibzerler kullanılmaya devam ediliyor.
Piyasaya da biraz çalışırız derseniz, onu bilemeyiz.

• Beğen
Tepkiler: RahmanAnlar
Eski makinenizin bakım ihtiyaçları nelerdir?
Eskiden olduğu gibi havalı mibzer fiyatları yedi bina + KDV .
Dört binaya makine alınabiliyordu.
İki bin dekar yer ekip amortismanı çıkarmak mümkün olabiliyordu.
Beş sıralı Şakalak mibzeri , mısır, ayçiçek, süpürge ekimlerinde kullanıyoruz.
Mısır ve ayçiçek sıra arası 70 cm , süpürge de ise 45 cm ara kullanırız.
Mısır ve ayçiçekte 4 kursla, süpürge de 5 kursla ekim yaparız.
Süpürge de mibzer sırasının lastik izine basması sorun olmaz.
Mısır ve ayçiçekte tarlanın tav durumu değişkense sorun olabilir.

1990 model havalı mibzerler kullanılmaya devam ediliyor.
Piyasaya da biraz çalışırız derseniz, onu bilemeyiz.
Hocam mevcut makinem 1985 model 4 üniteli irtem toprak açıcılarından tut baskı yayları ve arka tekerleklerine kadar tamir edilemeyecek seviyede edilsede tatmin etmez yapılan masrafa yazık olur.
Fiyatlar çok yüksek İrtem 5 üniteli gübreli balta ayaklı modeli 300bin TL şakalakta +- 10 bin civarlarında. Ama işi yapanda makine abi mecbur almak zorundayız 2 marka arasında kaldım ve 4 ünite ve 5 ünite farkını tecrübe eden varsa tavsiyelerini almak için konuyu açtım. Aynı zamanda 2 markanında kullanıcılarının olumlu olumsuz görüşlerini merakla bekliyorum..

• Beğen
Hocam mevcut makinem 1985 model 4 üniteli İrtem toprak açıcılarından tut baskı yayları ve arka tekerleklerine kadar tamir edilemeyecek seviyede edilse de tatmin etmez yapılan masrafa yazık olur.
Fiyatlar çok yüksek İrtem 5 üniteli gübreli balta ayaklı modeli 300bin TL Şakalak 'ta +- 10 bin civarlarında. Ama işi yapanda makine abi mecbur almak zorundayız 2 marka arasında kaldım ve 4 ünite ve 5 ünite farkını tecrübe eden varsa tavsiyelerini almak için konuyu açtım. Aynı zamanda 2 markanın da kullanıcılarının olumlu olumsuz görüşlerini merakla bekliyorum..
Köyümüzde 1990 lı yıllardan beri kullanılan havalı mibzerler ;
Mertsan, Güngör, Çelmak, İrtem , zincirli çeşitleri ,
2010 lu yıllardan sonra ise ,
Şakalak , gübresiz 4 sıralı , gübreli 4 ve 5 sıralı , şaftlı tipler.
Gaspardo , İrtem, Şakalak , Başak Agri, Halit Ünlü , 4 sıralı gübreli çeşitleri var.
Komşu köyde ise arazi çok düz olduğundan 6 sıralı havalı mibzerde bulunuyor.
Kioti DK551C traktörde gübresiz 500 kg ağırlıkta Şakalak mibzer var .
Rampa arazi dönüşlerinde makine dolu olursa bir ton üzeri ağırlığa çıkar.
Dar lastikli kısa traktörlerin dönüşü sıkıntılı olur.
Tek çeker balon lastikli Başak 2073SHB veya MF 285 gibi salı iyi olan traktör gerekir.
Şakalak boş ağırlık 830 kg , Gaspardo boş ağırlık 700 kg .
Ekipmanın boş ağırlığı rampa arazide çalışan için seçicilik taşır.
Mısır yerlerinde taban gübresini kesekli tarlaya fırfırla saçarız.
Kesek inceltmesini tırmık, diskaro veya tiller ile yaparız.
Böyle tarlada gübreli makineye ihtiyaç duymayız.
Rampa arazide ayçiçek gübresini de banda vermek iyi oluyor.
Kayran yapıdaki toprak gübreyi dökme yapsan, doymaz.
6 sıra gübresiz makine al diyeceğiz, toprak yapısı bilgimiz yok.
Ayrıca kayran arazide tavuk gübresi de kullanmıştık.
Çok nemli iklimdeyiz, uygulamalar değişebilir.

Son düzenleme:
  • Beğen
Köyümüzde 1990 lı yıllardan beri kullanılan havalı mibzerler ;
Mertsan, Güngör, Çelmak, İrtem , zincirli çeşitleri ,
2010 lu yıllardan sonra ise ,
Şakalak , gübresiz 4 sıralı , gübreli 4 ve 5 sıralı , şaftlı tipler.
Gaspardo , İrtem, Şakalak , Başak Agri, Halit Ünlü , 4 sıralı gübreli çeşitleri var.
Komşu köyde ise arazi çok düz olduğundan 6 sıralı havalı mibzerde bulunuyor.
Kioti DK551C traktörde gübresiz 500 kg ağırlıkta Şakalak mibzer var .
Rampa arazi dönüşlerinde makine dolu olursa bir ton üzeri ağırlığa çıkar.
Dar lastikli kısa traktörlerin dönüşü sıkıntılı olur.
Tek çeker balon lastikli Başak 2073SHB veya MF 285 gibi salı iyi olan traktör gerekir.
Şakalak boş ağırlık 830 kg , Gaspardo boş ağırlık 700 kg .
Ekipmanın boş ağırlığı rampa arazide çalışan için seçicilik taşır.
Mısır yerlerinde taban gübresini kesekli tarlaya fırfırla saçarız.
Kesek inceltmesini tırmık, diskaro veya tiller ile yaparız.
Böyle tarlada gübreli makineye ihtiyaç duymayız.
Rampa arazide ayçiçek gübresini de banda vermek iyi oluyor.
Kayran yapıdaki toprak gübreyi dökme yapsan, doymaz.
6 sıra gübresiz makine al diyeceğiz, toprak yapısı bilgimiz yok.
Ayrıca kayran arazide tavuk gübresi de kullanmıştık.
Çok nemli iklimdeyiz, uygulamalar değişebilir.
Hocam arazi yapısı bayır karatoprak kumsal karışık her türlü çeşit mevcut.
Önümüzde ki yıllarda 2. traktör ihtiyacı olacak gibi duruyor. O yüzden Landini dar lastik alma planım vardır.
Tek atımlık kurşun misali hocam kararı doğru verip ömürlük bir makine olsun istiyorum.
Ayçiçeği ekiminin yanında mısırda ekersek ileri yıllarda ona göre bir makine de olmasını isterim.
Gübreli olması çok önemli..

• Beğen
4lü makinelerde lastikler sıra aralarına denk geldiği için tüm üniteler denk çıkış sağlıyor. 5li makinede 2. ve 4. Üniteler lastiklere denk geldiği için çıkış farkı oluşturuyor yada diğer 3 üniteye göre daha yüzeysel / açıkta bırakıyor. Lastikleri genişleterek bu sorun çözülüyor. 5 li makinenin orijinalinde 3. Baltanın gübresi sağ yada sol gübre kazanından geldiği için kazanlar aradı eşit gübre sarfiyatı olmuyor, kendiniz iki kazandan da gübre almak için baltaya t aparat yapmanız lazım. Daha geniş ve ağır olduğu için nakliye esnasında 4lüye göre dikkat istiyor traktör isteği de ağırlığından dolayı daha yüksek. Marka olarak da kurt’u incelemenizi öneririm.

• Beğen
4lü makinelerde lastikler sıra aralarına denk geldiği için tüm üniteler denk çıkış sağlıyor. 5li makinede 2. ve 4. Üniteler lastiklere denk geldiği için çıkış farkı oluşturuyor yada diğer 3 üniteye göre daha yüzeysel / açıkta bırakıyor. Lastikleri genişleterek bu sorun çözülüyor. 5 li makinenin orijinalinde 3. Baltanın gübresi sağ yada sol gübre kazanından geldiği için kazanlar aradı eşit gübre sarfiyatı olmuyor, kendiniz iki kazandan da gübre almak için baltaya t aparat yapmanız lazım. Daha geniş ve ağır olduğu için nakliye esnasında 4lüye göre dikkat istiyor traktör isteği de ağırlığından dolayı daha yüksek. Marka olarak da kurt’u incelemenizi öneririm.
Tavsiyeler için teşekkür ederim.
Traktörümün alt açıklığı yani arka lastiklerin içten içe mesafesi 120 cm. Eğer üniteler arası 57-57-57-57 şeklinde olursa tekerlek izine gelmiyor. Tekerlek izine gelmediği için çıkışta bi problem yaratacağını zannetmiyorum. Sadece bitki büyüdüğünde traktör ile ara sürme işi olmayabilir. Dar lastik isteyebilir...
Çevremdeki Kurt kullanıcılarından bir kaç problem duydum ve o markayı eledim açıkçası...

Merhaba değerli abilerim arkadaşlarım. Edirne Merkez Büyükdöllük Köyünde çiftçilik yapıyorum. Her sene yaklaşık 100-150 dönüm ayçiçek ekimi yapıyorum. Yeni bir havalı makine ihtiyacımız var mevcut makinemiz çok eski pek memnun değilim. Traktörüm Landini 5-100 H modeli ve lastik ebatları orta boy (420/85 R34 arka lastikler). Çevremde yeni yeni 5 üniteli makineler görüyorum ve 5 üniteli bir havalı makine almayı düşünüyorum. Amaç 1000m2 ye yani dönüm bazında 4 üniteli makineye göre daha fazla tohum atmak.(Örn: 75 cm karık arası x 30 cm sıra arası olursa 4444 adet, 60 cm karık arası x 30 cm sıra arası olursa 5128 adet tohum düşecektir). Kısacası verimimizi arttırmak ve daha sık/dengeli tohum atmak için hemde makinemizi yenilemek için 5 üniteli irtem ya da şakalak marka makine almayı düşünüyorum. Kullanıcı tavsiyeleri ve yorumlarınızı merakla bekliyorum. Şimdiden teşekkür ediyorum...Ekli dosyayı görüntüle 81033Ekli dosyayı görüntüle 81034Ekli dosyayı görüntüle 81032Ekli dosyayı görüntüle 81031Ekli dosyayı görüntüle 81027Ekli dosyayı görüntüle 81035
İrtem düşünürsen sungur tarimdan fiyat al dün arkadaş aldı fiyat olarak piyasadan uygun

• Beğen