Kırmızı mercimekte kuraklık faturası: Yüzde 70 ürün kaybı, 200 bin ton açık

Türkiye Ziraatçılar Derneği, Güneydoğu ' da yaşanan kuraklık nedeniyle bu yıl kırmızı mercimek üretiminde yüzde 70 kayıp yaşanacağını açıkladı. 200 bin ton mercimek açığı ortaya çıkacağını belirten yetkililer, ithalat için erken hareket etmek gerektiği uyarısında bulundu.

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, kırmızı mercimeğin yüzde 86 ' sını üreten Güneydoğu Anadolu ' da hasadın başlamasıyla kuraklığın yol açtığı tablonun belirginleştiğini belirterek, 'Kırmızı mercimek üretiminin bu yıl yüzde 70 oranında gerileyerek 150 bin ton civarında olacağı hesaplanıyor' dedi.
Yetkin, dün yaptığı açıklamada, geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 12,4 gerileyerek 508 bin ton olarak gerçekleşen kırmızı mercimek üretiminin, bu yıl yaklaşık yüzde 70 oranında düşerek 150 bin ton civarında olacağının hesaplandığını söyledi. Türkiye ' de yıllık 350 bin ton civarında kırmızı mercimek tüketildiği düşünülürse bu yıl için 200 bin ton civarında bir üretim açığı beklendiğini ifade eden Yetkin, bu durumun şimdiden stokçuluğun başlamasına yol açtığını belirtti. Yetkin, halen gıda toptancıları dışında değişik işlerle uğraşan birçok tüccarın depo kiralayarak mercimek stoklamaya başladığına ilişkin bilgilerin geldiğini kaydetti.

' İthal edemeyebiliriz '
Türkiye ' nin tüketimi için gerekli olan yaklaşık 200 bin ton kırmızı mercimeğin dış piyasalardan temin edilmesinin önünde de ciddi engeller bulunduğunu ifade eden Yetkin, mercimek ihracatı yapan Suriye ve Mısır gibi ülkelerin de kuraklıktan etkilendiğini kaydetti. Yetkin, Türkiye ' nin içinde bulunduğu bir önemli çelişkinin de yetersiz üretime ve açığa rağmen elindeki mercimeği ihraç ediyor olmasında yattığını belirtti. Yetkin, Türkiye ' nin geçen yıl 185 bin ton civarında kırmızı mercimek ihraç ettiğini, bu yıl üretim yetersiz olduğu halde önceden yapılan bağlantılar nedeniyle mercimek ihracatının devam ettiğini söyledi.
Yetkin ethalat konusunda da şunları aktardı; 'TMO ' nun, ithalat için Bakanlar Kurulu ' ndan aldığı yetkiyi kullanarak Kanada ' dan üretim açığını karşılayacak bir ithalat için hemen bağlantı yapması yararlı olacak. Kanada ' nın 1 ay önce tonu bin 500 dolardan sattığı mercimeği şu anda tonu bin 900 dolardan sattığı düşünülürse ithalat bağlantısı için geç kalınması durumunda uğranacak zararın büyüklüğü hesap edilebilir.'

Buğdayda yüzde 20 kayıp
Bu arada, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar da İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu ' daki durum göz önüne alındığında, kuraklıktan dolayı ülke genelinde buğdayda toplam rekolte kaybının yüzde 20 ' ye ulaşabileceğinin tahmin edildiğini açıkladı. Bayraktar, Konya - Aksaray kara yolunda kuraklıktan zarar görmüş buğday ekili tarlada, çeşitli il ve bölgelerin ziraat odası başkanlarıyla düzenlediği basın toplantısında, 2008 yılı üretim sezonunda Ekim 2007-Mayıs 2008 arasındaki sekiz aylık dönemde yağışların kümülatif olarak normalden seviyesine göre yüzde 14,8 azaldığını söyledi.

İllere göre beklenen
zarar oranları
İller Buğday Arpa
Malatya 70 70
Elazığ 70 60
Ağrı 65 65
Aksaray 60 60
Konya 50 50