CEVİZ YETİŞTİRİCİLİĞİ (YARDIM)

Ynt: CEVİZ YETİŞTİRİCİLİĞİ (YARDIM)

Bende bu sene bahcemi büyütüp hep ceviz diktim, önceden 7 adet 12 yaşında yalova ağaçlarım vardı ortalama 25 kg alıyordum ağaç başına, biraz araştırınca çok sayıda kişinin 50 hatta 100 kg aldığını gördüm farklı cinslerden ve farklı bölgelerden, farklı yaşlarda..
6 ay kadar araştırıp, hatta kaman ' a 2 sefer gittim, bursadan, çorumdan belirli kişilerle görüştüm, 48 adet daha 1 ay önce 7 x 8 olarak tüplü kaman 5 --şebin--yavuz 1 ceşitlerinden ceviz diktim. bahcenin rakım ' ı 950, çok hafif meğilli,
Hepsinin söylemlerinin ortak noktası, iç anadolunun cevizi, kaman ve çeşitleri artı şebin denilen çeşit. iç anadolunun tek sıkıntısı ilk bahar geç donları..bu kriteri göz önünde bulundurarak ceviz secilmeli bence,
Sana tavsiyem, ilk önce ekeceğin bölgenden başla araştırmaya, tarım ilce ile görüş, ziraat odası kayıtlarına bak (ceviz dikip destek alan kişileri bulmak için), çevre köyler veya ilçelerde nekadar ceviz var, hangi cins, ne kadar veriyor, ağaçların yaşı kaç, diken kişiler ile birebir görüş vs. gibi.

hamza40_7 link=topic=49070.msg481364#msg481364 date=1322949548' Alıntı:
:) evet kamana japon bahçesi falan kurdular adamlar gelip giderken gördüler burdaki cevizin kalitesini ille diyolarmış öğretin bize bu işi gerçekten kaman 1 cevizi çok güzel bide kaman 5 diye numara veriyolar american clencer falan halt etmiş dünyada meşhur kaman cevizi sen gel allah izin verirse hem misafirim ol hemde gider kamandan fide falan alırız hemde öğreniriz hangi cins iyi gider
Insallah gardas, dikecegim tarla hazir. Suda gecer üstünden ama biraz calismam lazim. Hele bi dikelim, gerekirse köyden kova kova su tasir yine büyütürüm ben onlari. Bu mesajida kaydettim.)))

Bende ceviz dikmek maksadı ile çalışma yaptım, her alanda olduğu gibi bu alanda da farklı görüşler var. Tarim ilçeye gittim, oradaki ziraatçılarla görüştüm, edindiğim bilgileri onlarla paylaştım, onların fikirlerini aldım. Bana şunu önerdiler; Köyün çevresine mak verimli güzel cevizlerden nerde hangi köyde varsa onlardan meyve al ve meyveden yetiştir. Onlar bölgenin iklim şartlarına uyum sağlamıştır en doğru ekim budur dediler. Aynen uyguladım. 600 adet ceviz diktim çok güzel çimlenme oldu. 2-3 yıl burda büyütüp daha sonra esas yerlerine nakledeceğim.
Bununda sakıncası şu; fidanları sökerken köklerine zarar verme ihtimali cevizler kazık kök ağaç olmaları sebebi ile köklerin zarar görmesi durumunda gelişimi olumsuz yönde etkiliyormuş.
Bunu engellemenin yolu ve en güzel dikim şekli 10*10 aralıklarla (arazinin verimine göre) ceviz meyvesini doğrudan tarlaya ekmek en güzeli. Bol kazançlar.

n_cebeci link=topic=49070.msg483986#msg483986 date=1323279579' Alıntı:
Bende ceviz dikmek maksadı ile çalışma yaptım, her alanda olduğu gibi bu alanda da farklı görüşler var. Tarim ilçeye gittim, oradaki ziraatçılarla görüştüm, edindiğim bilgileri onlarla paylaştım, onların fikirlerini aldım. Bana şunu önerdiler; Köyün çevresine mak verimli güzel cevizlerden nerde hangi köyde varsa onlardan meyve al ve meyveden yetiştir. Onlar bölgenin iklim şartlarına uyum sağlamıştır en doğru ekim budur dediler. Aynen uyguladım. 600 adet ceviz diktim çok güzel çimlenme oldu. 2-3 yıl burda büyütüp daha sonra esas yerlerine nakledeceğim.
Bununda sakıncası şu; fidanları sökerken köklerine zarar verme ihtimali cevizler kazık kök ağaç olmaları sebebi ile köklerin zarar görmesi durumunda gelişimi olumsuz yönde etkiliyormuş.
Bunu engellemenin yolu ve en güzel dikim şekli 10*10 aralıklarla (arazinin verimine göre) ceviz meyvesini doğrudan tarlaya ekmek en güzeli. Bol kazançlar.

Söylediğiniz yöntem, en doğru yöntem. Çimlendirme işi için kap kullanmış olsaydınız fidanlarınız tüplü olacağından dikim esnasında kabı yırtarak dikecek ve köklerin zarar görme olasılığı da kalmayacaktı. :)

atomkarınca kardeşim ben kırşehir mucurdanım 52 yaşındayım doğduğum günden buyana cevizle uğraşırım halen cevizliğim var seni bazı konularda aydınlatmak isterim sertifikalı demek tescili yapılmış demektir kaman cevizleri nden şu an sadece kaman 1 cevizi tescillendi ama yürürlüğe henüz girmedi devletten destek alman için sertifikalı olması lazım ikinci konu yozgat bayağı soğuk iklimde kaman 1 ve kaman 5 bölgen için uygundur birde dikim aralıgını 7,5x7,5 olarak yap yerin sulu imiş neden bukadar yakın dersen bu şekilde yaklaşık 10-12 sene sonra bu ağaçlar birbirine kavuşacaktır o zaman sıra aralarından 1 er tanesini çıkaracaksın bahçen 15x15 e düşecektir ama sen 12 sene fazladan verim almış olacaksın ceviz 150 yıl yaşar sakın öyle 10x10 felan dikme 15 yıl sonra birbirine girer çeşit özelliğine gelince kaman 1 cevizi ufaktır ama salkım oluşturur kaman 5 daha iri meyvesi vardır fidan alırken mutlaka garantili yani aşılı fidan al aşılı diye satılan fidanların çoğu çelme fidandır yani fidanı topraga yakın bir seviyeden keserler tekrar süygün verdiriller aşılı görünümü verirler bunlara çok dikkat et mutlaka aşılı ve çeşidin doğrulığuna garanti veren yerden al bu konuda kaman belediyesi ile görüş sana yol göstereceklerdir bilmek istediğin konular olursa yardımcı olmaya çalışırım .

ertuğrul link=topic=49070.msg484647#msg484647 date=1323355015' Alıntı:
atomkarınca kardeşim ben kırşehir mucurdanım 52 yaşındayım doğduğum günden buyana cevizle uğraşırım halen cevizliğim var seni bazı konularda aydınlatmak isterim sertifikalı demek tescili yapılmış demektir kaman cevizleri nden şu an sadece kaman 1 cevizi tescillendi ama yürürlüğe henüz girmedi devletten destek alman için sertifikalı olması lazım ikinci konu yozgat bayağı soğuk iklimde kaman 1 ve kaman 5 bölgen için uygundur birde dikim aralıgını 7,5x7,5 olarak yap yerin sulu imiş neden bukadar yakın dersen bu şekilde yaklaşık 10-12 sene sonra bu ağaçlar birbirine kavuşacaktır o zaman sıra aralarından 1 er tanesini çıkaracaksın bahçen 15x15 e düşecektir ama sen 12 sene fazladan verim almış olacaksın ceviz 150 yıl yaşar sakın öyle 10x10 felan dikme 15 yıl sonra birbirine girer çeşit özelliğine gelince kaman 1 cevizi ufaktır ama salkım oluşturur kaman 5 daha iri meyvesi vardır fidan alırken mutlaka garantili yani aşılı fidan al aşılı diye satılan fidanların çoğu çelme fidandır yani fidanı topraga yakın bir seviyeden keserler tekrar süygün verdiriller aşılı görünümü verirler bunlara çok dikkat et mutlaka aşılı ve çeşidin doğrulığuna garanti veren yerden al bu konuda kaman belediyesi ile görüş sana yol göstereceklerdir bilmek istediğin konular olursa yardımcı olmaya çalışırım .

Güzel bilgiler. Özellikle 7,5 X 7,5 ekme fikri çok mantıklı. Bilgiler için teşekkürler. Kısmetse önümüzdeki yıl 40 dekar kadar ceviz ekeceğiz. Asında biz pek ekim taraftarı değiliz ama başka çaremiz yok .Mecburi ekeceğiz ceviz.

gerçekten güzel bir bilgi verdiniz tşkr ederim, araştırmalarımda bende 7x7 dikileciğini duydum ilerki zamanlarda arasından birini çıkartıyormuşuz. peki kamandan fidan bulabilirmiyim, gerçi daha toprak ve su tahlillerini yaptırmadım..

ertuğrul bey sizin orada ceviz kaç senede ekonomik olarak kendini kurtarıyor ve kaç yaşında tam verime ulaşıyor. budamasını nasıl yapıyorsunuz nasıl bir şekil veriyorsunuz

nabolat kardeşim benim 97 ve 2000 yılında kuduğum cevizler şu an ortalama 40 kilo civarında verim yapıyor aşılı fidanların ekonomik hale gelmesi yaklaşık 10 yı sürüyor budama şeklnde ben alçaktan taçlandırma 5 li kol şeklinde yaptım yani ana gövde yere çok yakın yan dallar hemen alttan b aşlıyor ceviz bahçesi kuracak arkadaşlara tavsiyem kendi bölgelerine en uygun çeşitleri araştırıp öyle dikim yapsınlar .

n_cebeci link=topic=49070.msg483986#msg483986 date=1323279579' Alıntı:
değerli kardeşim senin bu yazdıkların bundan 30 yıl önce doğru idi seni yönlendiren o ziraatci arkadaşlar ya yanlış yada eksik bilgilendirmişler 600 tane cevic dikmişsin bence emeğini boşa harcamışsın yazık olmuş seni bukonuda bildiğim kadarı ile bilgilendirmek isterim 600 tane hepsi birbirinden farklı çeşitte ağaç yetişir üzerinde 5000 adet meyvesi olan bir ağacın tamamını dikersen diktiğin cevizi alma şansın belki bir belki iki tanedir hepsi farklı çeşitte meyve verir ve o ağaçların verime yatması yaklaşık 20 sene alır bahçe kurmada bir değişik yöntem çok meyve veren çetin ceviz dediğimiz içi çıklmayan cevizleri direk tarlaya ekip yerinde aşılatmaktır buda zor bir yöntemdir sana tavsiyem o diktiğin 600 fidanı hiç dikmedim say bölgene uyumlu çeşitlerden aşılı fdan dik sonra çok pişman olursun bir sürü emeğim ve tüm umutların boşa gider yazıkolur.

alıntı
sorularla ilgili birkaç bilgi

1. Chandler, Pedro ile UC56-224 patent numaralı cevizin çaprazlanması sonucu elde edilmiş bir türdür, yani yakın akrabalardır. Ama meyve kalitesi, (büyüklük, iç doluluğu ve rengin beyazlığı anlamında) Chandler ' da daha iyidir. Hem Pedro, hem de Chandler Payne gibi yabancı, Şebin gibi yerli cinslere göre daha geç yapraklandıklarından, geç dona karşı dayanıklıdır. Yerli cinslere kıyasla bakarsak, Pedro Kaman 1 ' den 3-5 gün, Chandler Pedro ' dan 7-9 gün sonra yapraklanır. Yani, bir yerde Kaman 1 veya Şebin uzunca süredir yetiştiriliyorsa ve yapraklanma sonrası don nedeniyle sorun yaşanmamışsa, aynı bölgede Chandler ' ın dona yakalanma ihtimali de çok düşük olacaktır.

2. Çeşit seçimi ile bir önemli nokta da hastalıklara ve zararlılara direnç ' tir. Türkiye ' de geliştirilmiş cinslerin büyükçe bir kısmında hedef, meyve verimi ve meyve kalitesi (özellikle meyve büyüklüğü)dir. Oysa yeni dikimlerde şu anda dünyada en çok tercih edilen Chandler ' ın özelliklerinden biri hastalık ve zararlılara dirençtir. Örneğin
araştırmasında Chandler ' ın iç kurduna ve husk fly zararlısında direnci açıkca ispatlanmıştır.

3. İthalata konan yasak ve yerli fidan üreticilerinin hala eski usul ve şartlarda (sınırlı sayıda) üretim yapmasından dolayı kaliteli fidan bulmada üreticilerimiz zorlanabilir. Bu durum, hemen hemen tüm meyvelerde görülürken, badem ve cevizde sorun çok daha ciddi boyutta. Bazı üreticilerin istedikleri cinsi bu dönemde bulamadıkları için 'ne yapalım, filanca cins olsun bari' şeklinde yaklaştıklarını gözlemliyorum. Bunu kesinlikle tavsiye etmem; gerekirse 1 sene bekleyip, doğru cinsi dikmeyi tercih etmenizi öneririm. Bu ağaçlar çok uzun süre yaşayacaklar, 1 sene gecikme birçok yatırımcı/yetiştirici için çok da önemli olmayabilir
4 Cevizle ilgili çok okuyorum, bir işim bilişimle ilgili olduğundan yerli internet sitelerini de yakından takip ediyorum. Hem içerik, hem de teknik kalite anlamında takip edilmeye değer benim bildiğim Türkçe bir site yok. Çoğu, çok yüzeysel bilgilere sahip, site tasarımları da son derece basit (bazen hatalı). Şu anda kaynak olarak tavsiye edilebileceğim (benim okumadığım kitap ve siteler olabilir) tek kitap Prof. Yaşar Akça ' nın 'Ceviz Yetiştiriciliği'. İngilizce bilenler için kaynak çok; sitelerin haricinde 'Walnut production manual' By David E. Ramos, kitabı da Google Books ' da bulunup, okunabilir

ertuğrul link=topic=49070.msg485979#msg485979 date=1323507638' Alıntı:
değerli kardeşim senin bu yazdıkların bundan 30 yıl önce doğru idi seni yönlendiren o ziraatci arkadaşlar ya yanlış yada eksik bilgilendirmişler 600 tane cevic dikmişsin bence emeğini boşa harcamışsın yazık olmuş seni bukonuda bildiğim kadarı ile bilgilendirmek isterim 600 tane hepsi birbirinden farklı çeşitte ağaç yetişir üzerinde 5000 adet meyvesi olan bir ağacın tamamını dikersen diktiğin cevizi alma şansın belki bir belki iki tanedir hepsi farklı çeşitte meyve verir ve o ağaçların verime yatması yaklaşık 20 sene alır bahçe kurmada bir değişik yöntem çok meyve veren çetin ceviz dediğimiz içi çıklmayan cevizleri direk tarlaya ekip yerinde aşılatmaktır buda zor bir yöntemdir sana tavsiyem o diktiğin 600 fidanı hiç dikmedim say bölgene uyumlu çeşitlerden aşılı fdan dik sonra çok pişman olursun bir sürü emeğim ve tüm umutların boşa gider yazıkolur.
Tohum aldığım bahçe çok büyük bir bahçe değildi. Bir kaç çeşitlik meyvesi bulunan bir yer. Güzel tohumları seçtik. Tozlama seçme gereği de duyulmayacak; orada zaten verim güzeldi.
Aşılı ceviz, cins cevizler seçip ekmek elbette çok önemli.
Ancak yükseklik fazla (1800-2000m.) Milletin kafasında tek bir şey var. Burda olmaz. Kesinlikle başka şeye ikna etmeniz çok zor. Bu düşüncenin yanlış olduğunu anlatmanın en güzel yolu olabileceğini göstermektir.
Eğer sizin önerdiğiniz gibi aşılı ceviz dikilse ve bunda da başarısız olunsa idi işte o zaman ebediyyen ' ' bu köyde olmaz ' ' fikri köylünün kafasında pekişecek, belkide 100 yıl kimse buna cesaret edemeyecekti.
Saygı ve sevgilerimle.

n_cebeci link=topic=49070.msg486996#msg486996 date=1323608294' Alıntı:
Tohum aldığım bahçe çok büyük bir bahçe değildi. Bir kaç çeşitlik meyvesi bulunan bir yer. Güzel tohumları seçtik. Tozlama seçme gereği de duyulmayacak; orada zaten verim güzeldi.
Aşılı ceviz, cins cevizler seçip ekmek elbette çok önemli.
Ancak yükseklik fazla (1800-2000m.) Milletin kafasında tek bir şey var. Burda olmaz. Kesinlikle başka şeye ikna etmeniz çok zor. Bu düşüncenin yanlış olduğunu anlatmanın en güzel yolu olabileceğini göstermektir.
Eğer sizin önerdiğiniz gibi aşılı ceviz dikilse ve bunda da başarısız olunsa idi işte o zaman ebediyyen ' ' bu köyde olmaz ' ' fikri köylünün kafasında pekişecek, belkide 100 yıl kimse buna cesaret edemeyecekti.
Saygı ve sevgilerimle.
aşılı cevizde amaç istediğin çeşidi alabilmektir cevizden dikilip olmatacak diye bir kural yoktur elbet olur ama verime yatması daha geç olur yükseklik sizi korkutmasın ağaç kendini o bölgeye adepte eder burada 1600 metrenin üzerinde rakımlı olan yerderde çok güzel cevizler var bölgeniz neri bilmiyorum ama soğuk iklimin en güzel çeşidi kaman 1 ve 5 dir ayrıca şebin ve bilecikte soğuk iklimde başarılı olmaktadır başarılar kolay gelsin.

ertuğrul link=topic=49070.msg487797#msg487797 date=1323685429' Alıntı:
aşılı cevizde amaç istediğin çeşidi alabilmektir cevizden dikilip olmatacak diye bir kural yoktur elbet olur ama verime yatması daha geç olur yükseklik sizi korkutmasın ağaç kendini o bölgeye adepte eder burada 1600 metrenin üzerinde rakımlı olan yerderde çok güzel cevizler var bölgeniz neri bilmiyorum ama soğuk iklimin en güzel çeşidi kaman 1 ve 5 dir ayrıca şebin ve bilecikte soğuk iklimde başarılı olmaktadır başarılar kolay gelsin.
Ertuğrul bey, ilginize teşekkür ederim. Bende zaten şebinin olma ihtimaline ulaştım buna rağmen yöreden ekmek daha mantıklı geldi genede bu dediğinize uyacağım ve deneme maksadı ile şebini de deneyeceğim. Aşılı olacak mı? İşte onu bilemiyorum. Bu zamanda güvenilir insan bulmak zor. Adam size aşılı şebin diye yalovayı verir başarı oranınız 0 olur.

chandler cinsi ile ilgili bir haber,şaphane nerede bilmiyorum ama soguk bir yerde olsa gerek:
şaphane'de, kaliteli ceviz üretiminin artırılması amacıyla çiftçilere Chandler adlı soğuğa dayanıklı verimli ceviz fidanları dağıtıldı.
Kaymakamlıktan yapılan yazılı açıklamada, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce hazırlanan ve İl Özel İdaresi tarafından finanse edilen 'Ceviz Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi' kapsamında 49 çiftçiye ceviz fidanları dağıtıldığı bildirildi.
Fidanların soğuk ve don olaylarına karşı dayanıklı olduğu belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

'Chandler ceviz çeşidi salkım şeklinde meyve oluşturup, salkım başına 5 adede kadar ince kabuklu meyve oluşturabilen bir çeşittir. Kuru ve taze ceviz olarak tüketilmeye elverişli kaliteli bir ceviz çeşididir. Aynı ekolojide Bilecik çeşidinden 1 hafta, Yalova-4 çeşidinden 3 hafta sonra çiçeklenir. Geçit kuşağına kadar olan bölgelerde ilkbahar donlarını atlatabilen bir çeşittir. Orta kuvvette büyür, yarı dik gelişir. Geç yapraklandığı için bakteriyel yanıklıktan etkilenmez. İlçemiz koşullarında Bilecik çeşidi ilkbahar geç donlarına en dayanıklı çeşit olarak kabul edilmektedir. Chandler çeşidi, Bilecik çeşidine göre don olayına daha dayanıklı, gençlik kısırlık dönemi diğer çeşitlere göre daha kısa ve iç verimi yüksektir.
http://www.tarimsalhaber.com/desteklemeler/saphanede-ciftcilere-soguga-dayanikli-ceviz-fidani-dagitildi-h3135.html

İnş dikim yapacak arkadaşlar gerekli bilgilere ulaşmıştır ıyı kotu 50 60 tane yetişkin ceviz ağaçımız var foruma resimlerini atmıştım cevizleri indirmek için ağaçtan işçi tutuyıoruz yevmiye geçen yıl 60 bu yıl 80 tl dediler acaba yörenizde ceviz inidrmek için kullndıgınız makına vs varmı

http://www.beyazgazete.com/video/2010/10/27/ceviz-silkeleme-makinasi-kanal7.html
bu makinayı yapan bizim köylü emekli dr. sadık yigit, kendisi denizli ve çevresinde hatta türkiyede diyebilirim chandler çesidini tanıtan ve yayılmasına öncü olan kişidir ,makinayı 30.000 $ mal ettiğini söyledi, videonun sonundaki kabuk soyma makinasınıda kendi yaptı

cevizle ilgili güzel biligiler: http://www.tarim.gov.tr/uretim/Bitkisel_Uretim,Ceviz_Yetistiriciligi.html?LanguageID=1

nabolant link=topic=49070.msg488205#msg488205 date=1323714948' Alıntı:
http://www.beyazgazete.com/video/2010/10/27/ceviz-silkeleme-makinasi-kanal7.html
bu makinayı yapan bizim köylü emekli dr. sadık yigit, kendisi denizli ve çevresinde hatta türkiyede diyebilirim chandler çesidini tanıtan ve yayılmasına öncü olan kişidir ,makinayı 30.000 $ mal ettiğini söyledi, videonun sonundaki kabuk soyma makinasınıda kendi yaptı

cevizle ilgili güzel biligiler: http://www.tarim.gov.tr/uretim/Bitkisel_Uretim,Ceviz_Yetistiriciligi.html?LanguageID=1

Peki şu an makınanın akıbıtı hakkında bilgin varmı abi