Ceviz konusunda tecrübeli olanlar...

Arkadaşlar merhaba iyi günler Irmak kenarında 5 dekar sulak arazim var burada ceviz yetiştirmek istiyoruz Bi çok kişiye sordum yarısı olur yarısı olmaz dedi bu konuda tecrübeli olanlar yorum yazabilirmi

Merhaba, bundan 12 sene önce fındık tarlasının birinde fındıkları söküp ceviz dikme düşüncem vardı. Ceviz dikmeyi düşündüğüm tarla ırmak kenarında olduğu için Chandler ile Fernor konusunda kararsız kalmıştım. Normalde Chandler 1000 rakıma kadar 1000 rakımın üzerinde ise Fernor dikilmesi gerekiyor ama benim tarlam ırmak kenarında kaldığı için rakım 100 metre olmasına rağmen İlk bahar da don olaylarından dolayı kararsız kaldım ve Bursa'da Ziraat Mühendisi olan aynı zamanda fidan satışı yapan İbrahim Balkal Bey’e ulaştım ve durumu anlattım.

Ben aslında şunu bekliyordum, bana çeşidi söyleyecek bende ondan 500 fidan alacağım bu iş bitecek. Aslında öyle olmadı. Bir yere profesyonel ceviz bahçesi kurulması için dikkat edilmesi gereken iki temel şartın olduğunu bunların toprak ve iklim olduğunu ifade etti.

Toprağın yapısı için tarlaya Z şeklinde 2x2 genişliğinde ve 2 metre derinliğinde çukur açılması gerektiğini açılan çukurun değişik derinliklerinden alınacak toprağın analize gitmesi gerektiğini ve iklim içinde İl Meteoroloji Müdürlüğünden tarlanın bulunduğu muhitin geriye dönük 10 yıllık hava durum raporunun alınması gerektiğini bu sonuçların birlikte değerlendirilip öyle karar verilmesi gerektiğini söyledi.

Yaptığımız görüşmelerde bilmediğimiz bir işe girmenin sakıncalarından da bahsedince bu işi yapmaktan vazgeçtim. Fındıkları söküp yerine başka cins fındık diktim.

Böyle bir yatırım yaparken uzman kişilerden yardım alın derim.

Sulak yere drenaj borusu döşeme imkanın varsa drenaj borusu ile su sorununu çözebilirsin. Ben bu şekilde çözdüm. 1,5 metre derinliğinde kanal açtırdım bu kanalın yarım metresini 4 numara mıcır(4-5 cm büyüklükte) ile doldurdum. Üzerini toprak ile kapattım. Yaptığım tarlanın genişliği 70 metre ortadan bir kere yaptım şimdi kışın bile içerisinde traktör rahat çalışıyor.

Not:Ayrıca mıcırın içinde 150 lik drenaj borusu var.

Dere, cay kenarları çevre den daha çukur oldukları için soguk oralara çöker, soguk vurma sıkıntısı olabilir + taban suyu olabilir + akarsuyun dağdan getirdigi mantar hastalıkları cevizde buyuk sikintilar doğurabilir çünkü ceviz bu konuda hassas