PARTİ KURDURUP BİZİ KÜRTLER GİBİ AYRIŞTIRMAK İSTİYORLAR'

Trakya Roman Dernekleri Federasyonu Başkanından çarpıcı iddialar... Trakya Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Fahrettin Savcı, Fransa’dan Roman derneklerine hibe destek verilmesini de kapsayan bir davet aldığını iddia etti ancak Fransa Ermenilere sözde soykırım uygulanmasına ilişkin tasarıyı kabul ettiği için bu davete katılmayacağını bildirdi.

FRANSA ' DAN DAVET; 'YOL VE KONAKLAMA ÜCRETİ BİZDEN'

Fransa’dan aldığını iddia ettiği davete katılması halinde, uçak bileti ve konaklama masraflarının karşılanacağı bilgisinin kendisine iletildiğine vurgu yapan Savcı, “AB’nin Roman fonlarıyla ilgili Türkiye’de önemli bir göreve getirileceğim bana iletildi.

Bu toplantılar sonucunda Romanlara hibe destekler verilecek. Ancak bu ülkenin insanları, Fransa’yı yaptıklarından ötürü protesto ederken biz buraya katılamayız. Fransa’yı sözde soykırımı kabul ettiği için biz de protesto ediyoruz.” dedi.

“ARAMIZA ART NİYETLİ KİŞİLER SOKULMAMALIDIR”

Türkiye’de Roman kökenli bir siyasi parti kurulması çalışmalarının hızla devam ettiğini ancak buna karşı çıktıklarını da belirten Fahrettin Savcı, “Bazı Roman dernekleri federasyonları Romanlar üzerinden misyonerlik çalışması yürütüyor. Böyle bir oluşumun içinde değiliz olmayız da. Bu niyet içinde olanların devlet üzerine gitmeli. Avrupa Romanları tehlikeli sulara doğru yüzdürmeye çalışıyor. Romanlar aynı Kürt kardeşlerimizin bugünkü pozisyonuna düşürülmeye çalışılıyor. Şimdi PKK denince akla ne yazık ki Kürtler geliyor. Şimdi bunu Romanlara çeviriyorlar. Ancak Romanların sevdası ülkenin bölünmez toprak bütünlüğüdür. Bu uğurda vatanlarına aşıklardır. Aramıza art niyetli kişiler sokulmamalıdır. Romanların ülkeyi Avrupa’ya ayrımcılığa uğradıklarına dair şikayet etmeleri mi isteniyor? Biz elin yabancısından değil kendi ülkemizden destek beklemeliyiz.” şeklinde konuştu.

HABER -7