İNŞAAT HALİNTEKİ 420 BAŞLIK MODERN SÜT İŞLETMESİ

Ynt: İNŞAAT HALİNTEKİ 420 BAŞLIK MODERN SÜT İŞLETMESİ

Küçükbaş için önce türe karar vermen gerekli.

1-) Et için mi süt için mi hayvan bakacaksın.
2-) Buna karar verdikten sonra ikinci adım besleme şekline karar vermek: Enstansif mi? ekstansif mi? Yani ahırda hazır mı besleyeceksin, merada mı bakacaksın? Karma da olabilir ama ekstansif desteği istiyorsan mera ve otlak potansiyeli olan bir işletme yeri seçmen gerekli.
3-) 3. adım hayvan hayvan ırkın tayini, Besi için alman merinosu, süt için saanen yada sakız koyunu vb.
4-) Sonraki kısım ahır inşaatı. Hedeflediğin sayıya uygun olmalı. İlerideki hedeflere vardığında yeterli olmalı.
5-) Yem ve yemleme malzemelerinin alımı
6-) Hayvan alımı.

Genel sıra bu şekildedir. Ayırdığın meblağın nakit yada kredi olması sırada değişimlere neden olabilir.

Şu an için en karlı olan et cinsi koyun yetiştiriciliğidir. Özellikle uygun meraya sahipsen İşçiliği ve maliyeti azdır. Sağım gibi çok uğraşlı ve iş gücü gerektiren işlerle kendini yıpratmazsın. Senede 300 kuzu çıkartabilen bir işletme ortalama 100.000 lira cebine koyar. 1000 kuzuda bu rakam 300.000 lira gibidir.

Aynı zamanda koyun hayvanı kanaatkardır. Meradan istifade etmede sığır ve keçiden çok iyidir. Aynı zamanda hastalık dirençleri de yüksektir. Kırım ve zaiyatın az olur. Büyük baş bir hayvan doğum yapacağı zaman, sanki aile bireylerinden biri doğum yapıyormuşçasına tedirgin olururken koyun hiç bir müdehaleye gerek duymadan kendi kendine doğurur ve kuzusunu emzirir. Hepsinden öte çok bir iş gücü de gerektirmez. Uygun merada 300 ' e kadar hayvanı tek kişi güdebilir. Sağım ve süt endişen olmadığı için pahalı süt rasyonları ile de uğraşmazsın.

Küçükbaşta süt hayvancılığını önermem. Mekanizasyona uyum sağlama zor olduğundan elle sağım yapman lazım. Usta bir sağımcı 100 hayvanı 2 saatte sağabilir ama sağdıktan sorna yemek yemek için kaşığı tutamazsın. Kollar kopar yorgunluktan. Üstelik bu işlemi günde iki defa ve laktasyon süresince (en az 100 gün) ve hiçbir şekilde aksatmadan yapmak zorundasın.
Yaz sıcaklarında sütün bozulması riski ile strese gireceksin. Üstüne ve bu kadar emekle çıkardığın sütün parasını almak için gittiğinde seni hep 3 gün sonraya sallayan ensesi kalın mandıracıların küçümseyen bakışlarına maruz kalınca ipler kopar.

300 litre sütü, mandıranın adamı 2 saat geç kaldığı için köpeklere döken,
10 yıl boyunca, 350 sağmal keçiyi sabah akşam 120-140 gün sağan,
gecenin 23:00 ' üne kadar sağımla uğraştığı için, koca bir yaz tek bir düğüne gidemediği için hırsından pekileri döven,
10 yıl önce 20 yaşında olan bir çobanın önerilesi:

1 litre sütün, 1 litre cola ' dan ucuz olduğu bu memlekette, ne yazıkki harcadığın emeği alamaz, bir süre sonra mesleğinden soğursun.

doganbey1 link=topic=50172.msg501086#msg501086 date=1325196278' Alıntı:
:D yapma beya. Bak bunu öğrenmem iyi oldu Çağrı. O zaman o ikizliği silelim ;D
bir erkek birdişi doğarsa kısır oluyorlar ama ikiside aynı cinsiyette doğarsa sorun yok doğancan,bencede ikizlik ineklerde olumsuz sonuçlar doğuruyor ikiz doğum yapan ineklerde iş düşme oranı düşük ve bazen ikiz doğan buzağılar fazla gelişim gösteremeyebiliyor.
seyit_ link=topic=50172.msg501134#msg501134 date=1325197818' Alıntı:
paylaşım icin tşk hacım 1500 hayvanlık yapıyor burda biri sen burdakini görsen dünya bankasından cıkacak hibeleri takip etsin diye tutukları adam 3 bin tl maaş veriyolar dünya bankası veriyor cok yakın takip altına alırsan sende kurarsın en ucuz düve şu anda ukraynada ama bu bölgeye gelmez diye getirmediler aksaraya uygun aslında
Avrupa hibelerini ve diğer hibeleri araştırıyorum an mantıklısıda öyle yapmak zaten güzel bir proje hazırlansa kabuledilebilir,herkezin çapı var toprağım sermaye nekadar büyükse odenli büyük yatırımlar yapıyorlar bizimki taşpatlasın 50-100 hayvanlık bir işletme olabilir.buradada dışarıdan getiren şirketler var amerika uruguay aksaray yolu üzerinde yapılcanlara ait 2 tesis var biri 1500 kapasite diye biliyorum
_ÖzGüR_ link=topic=50172.msg501136#msg501136 date=1325198005' Alıntı:
güzel paylaşım abi 420 baş oldukça büyük bizim burdada çoğalmaya başladı bu tür büyük işletmeler ama bence bu işi hayvancılıktan anlayan deneyimli kişilerin yapması gerekiyor yanlışmıyım...

doğancan sizin konuyada bi açıklık getirelim :D ikiz doğumlarda ikiside aynı cins olursa sorun yok ama biri erkek biri dişi olduğu zaman dişi olan nerdeyse %100 kısır oluyor ama erkek olanda sorun yok bizde vardı bir erkek bir dişi ikiz, erkeğin 5 tane oğlu olacak kısmetse 1 ay sonra başlıyor doğumlar :D kende kurbanda gitti :D
haklısın deneyim sahibi olmayan sıkıntı yaşar ilk yıllarda
ben erkekte kısır diye biliyordum öğrendik sayende.
vale link=topic=50172.msg501154#msg501154 date=1325198464' Alıntı:
paylaşım için teşekkürler hacı .inşallah sende yaparsın böyle bir işletme.yakın köyde 1000 başlıklı bir işletme kurdu .bir tektilci hayvanları avrupadan getirdi.yakın bir zamanda gideceğim .foto ve videoları paylaşırım .adamlar entegre yapmayı düşünüyormuş ..buralarda textilciler bu işe merak sardı son zamanlarda
hayırlısı abi büyük şirketler bu işe girdikçebiz orat düzey uğraşanlarda ayakta durmak için ortaklık şirketleri kurmalıyız

sezgin01 link=topic=50172.msg501320#msg501320 date=1325243866' Alıntı:
çok iyi bir yatırıma benziyor ama, aması var.
koskoca koç holding kapattı, para kazanır mı acep?

Kapatmasaydilar tuhaf olurdu. Hayvancılık canlı ile uğrasmaktir. Sermayen canlidir ve yüzlerce sebepten ölebilir. Bu nedenle korkunç ustalık ve tecrübe gerektirir.

Kisacasasi holding binasından fabrika yönetir gibi yonetemezsin. Çizmeyi giyip hayvanın icine girmeden bu is olmaz.

simyam link=topic=50172.msg501818#msg501818 date=1325284856' Alıntı:
sanen diye bir koyun ırkı varmı?

Soru bana geldi sanırım. Örneklemede bulunurken 'saanen'in herkes tarafından bilinen bir süt keçi ırkı olması nedeni ile özellikle 'keci' diye vurgulamaya gerek görmeden kısaca ırkın adını yazdım. O nedenle yanlış anlaşılmış olabilir. Cumlenin dogrusu 'Süt icin saanen keçisi yada sakız koyunu' seklinde olmalıydı.