Erkunt KIYMET,KUDRET,HAŞMET Broşürleri

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ynt: Erkunt KIYMET,KUDRET,HAŞMET Broşürleri

ceya023 link=topic=52742.msg545252#msg545252 date=1329944607' Alıntı:
bence şuana kadar turkiyede üretilen en iyi ve dengeli traktörler bunlar erkuntu tebrik ederim.. bazı arkadaşlar bilip bilmeden yazıyorlar ön tekerdeki agırlık lastigi eritirmiş ? bu kanıya nasıl varıyorlar.. erkuntun muhendisleri düşünememiş demek ki bunu :)

traktörün önüyle arkasının agırlık dagılımını dengelemek için ön jantlara agırlık yerleştirildigini düşünüyorum ve çok olumlu bi davranış traktörlerin agırlıkları ise normal güçlerine göre.. ön ü agır olan traktörün ön tekerleri erken erimez asfatta sürekli çalıştırmıyorsanız.. tarlada normalde önü hafif olantraktörlerin ön lastikleri çabuk erir arkaya göre çünkü ön tekerler sürekli gizli patinaj yapar ve lastigi eriten üzerindeki yukten ziyade gizli patinajdır.. patinajı az olan traktör lastik eritmez... hatta bi çok avrupa traktörün arka agırlıkları hiç yoktur dikkat ediniz sadece ön agırlıkları vardır.. traktör zaten sıkıştıgında hassasiyet arka tekerlere yuk bindirir buda basit makinalardan önde olan yukun daha fazla arka tekerlere yuk bindirecegi malumunuz.. yani traktörün arkası yerine ön tekerleklerine agırlık baglamak daha dogru bi davranış bence.. Söylediklerim tarla işlerinde yuk altında çalışan bi traktör için geçerli.. ha siz traktörü alırsınız gezmede kullanırsınız boşta asfaltta ve yolda v.s. ozaman fazla agırlıgın lastikleri eritmesi dogaldır özellikle dönüşlerde v.s. bunun dışında tarla da çok faydalı traktörlerde tarla için üretildigi için ben tebrik ediyorum erkuntu bu uygulamaya gitmesinden dolayı..

örnek olarak jd lerin çogunun arka agırlıgı yoktur yada 1 tane dir.. kullandıgım kubota nın önünde 450kg agırlık var arka tekerlerde ise 100kg agrlık var.. çok buyuk fendt lerinde çogunun önlerinde tonlarca agırlık varken arkasında hiç yoktur biraz dikkatle kaliteli traktörlerin yuk dagılımına bakarsanız görürsünüz ..

lastikleri oldukca kalın yapmışlar görünümleri baya guzel olur ama bence fazla kalın olmuş 480 70 r34 lastikler kıymet için.. bunun yerine 420 85R34 lastigi daha uygun olur 90bg traktöre diye düşünüyorum.. çünkü bu traktör en az 16inç pulluk kullanmalı yoksa çizi içine bu lastikler sıgmaz sürülen yeride biraz çigner..

artık bu segmentte itallere pek fırsat verecegini sanmıyorum erkuntun tebrikler..
sizce kaçlı kaç inç pulluk gerekir kıymete?? özelliklere ve beygir gücüne bakarak

phantomerkunt link=topic=52742.msg545276#msg545276 date=1329945408' Alıntı:
sizce kaçlı kaç inç pulluk gerekir kıymete?? özelliklere ve beygir gücüne bakarak
4lü16inç ideal olur kanaatindeyim.. ha 5li14lü yada 6lı 12de çekebilir ama uzun pulluktan yana degilim ve bu guçteki traktörün 16inç pulluk kullanması daha geniş bi çizi arası bırakmasını sağlar kalın tekerli traktörün daha az sürülen yeri ezer.. 4lü16inç bu traktöre atıcaksın her turlü şartta rahat çalışacaksın.. gerek yok buyuk pulluklara bence...

ersanakyai link=topic=52742.msg545158#msg545158 date=1329941487' Alıntı:
Yazılan ağırlıklar ek ağırlıklar dahil ağırlığı. İsterseniz hesaplayabilirsiniz, 90-100-110un ağırlık konusunda fark yaratacak tek noktaları lastik ebatları ve ek ağırlıkları. Örneğin 90lıkta arkada 1er tane 50lik varken, 110lukta 4er tane var. Dolayısıyla 4650 + 2x(3x50) +100 kilo da tekerlek ebatından gelir = 5050 kilo. Hesap ortada.

Gazetede yazan değer reklam amaçlı veya gazetenin abartısı olabilir.
Yeteri kadar açık galiba :)

Bir de zaten broşürlerde aksi belirtilmedikçe traktörün toplam ağırlığı verilir.

Bana göre fiyat ve teknik özellikler olarak gayet güzel,teoride sınıfı geçti bakalım pratikte nasıl olacak :)

erkunt tebrik ederim gerçekten çok güzel iş becerdiler dünyada niye ismimizi duyurmayalım neden olmasın ağırlık konusunda bugüne kadar bir çok traktörlere baktım ama emsallerine göre en ağırı erkunt ağır olması demek ki işe yarıyorda erkunt gibi bir firma bunu yapıyor diğerleri bugüne kadar akıl edememişler helal olsun erkunt ta ben traktörü almadan önce çıksaydı kesin erkunt alırdım ama nasip artık bunlar zaten ilk sürümler bir çok sorun çıkacaktır ama 1 sene içersinde oturur ....

ya şu siteye 2 gün giremedikmi hayt duruyo ya şuraya bak neler olmuş neler. ;D ah be erkunt neden bu yenilikleri 2 sene evel yapmadın ki :(

90 da 110 da aynı motor aynı pıstan sadece pompa ayarı ve turbolarında farklılık var buda motor omrunde kısalma asırıısınma gıbıdezavantajlara yol acacaktır...

Arkadaşlar traktörler çok güzel fakat Elektro hidro shutte olsaydı bu traktör daha süper olurdu. Ama olsun oda olur İnşallah...

Yeni traktör alacak olanların veya traktörünü yenilemeyi düşünenlerin artık Erkunt u ciddi bir şekilde düşünme vakitleri geldi... Aynen benim gibi. :)

Bu Erkunt ' a ya da Perkins ' e özgü bir durum değil, bütün markalar, aynı segmentteki modellerinde aynı motor serisini kullanır, hiç kimsenin her motor gücü için farklı silindir hacminde motor tasarlama lüksü yok.

Örneğin tümosan 75 hpden 95 hpye kadar aynı motor serisini kullanıyor, Newholland da öyle. Aklınıza hangi marka geliyorsa motor özelliklerini inceleyin, aynı silindir çapı ve strok değerlerini göreceksiniz.

erdal600 link=topic=52742.msg545431#msg545431 date=1329959343' Alıntı:
90 da 110 da aynı motor aynı pıstan sadece pompa ayarı ve turbolarında farklılık var buda motor omrunde kısalma asırıısınma gıbıdezavantajlara yol acacaktır...

Ersan bey yeni Erkunt larda kullanılan motorlar la mf5400 serisinde kullanılan motorlar arasında bi fark var mı ?
motor serileri ve güçleri aynı.. ?

5400 serisinin motorları 1104D-E44TA yani common-rail elektronik motor, Erkuntun notorlar ise 1104D-44TA, aynı alt yapıya sahip olsalar da yakıt sistemindeki farklılık nedeniyle güç-tork değerleri farklı.

ceya023 link=topic=52742.msg545486#msg545486 date=1329986284' Alıntı:
Ersan bey yeni Erkunt larda kullanılan motorlar la mf5400 serisinde kullanılan motorlar arasında bi fark var mı ?
motor serileri ve güçleri aynı.. ?

ersanakyai link=topic=52742.msg545495#msg545495 date=1329987030' Alıntı:
5400 serisinin motorları 1104D-E44TA yani common-rail elektronik motor, Erkuntun notorlar ise 1104D-44TA, aynı alt yapıya sahip olsalar da yakıt sistemindeki farklılık nedeniyle güç-tork değerleri farklı.
Ersan abi galiba 5425 ve 5435le aynı motor,çünkü onların motorunda common rail yok,broşüre göre 1104D-44TA olarak geçiyor motor kodu.5445den sonra common rail motorlar başlıyor benim bildiğim.

2200 d/dk da erkunt 92,5 hp,5435 92 hp güç üretiyor,5435 ' in tork değeri 405,erkuntun 393 olarak yazıyor yine broşürlerde.

ersan bey mf5435 in 1104d-44ta yani commonrail sistemi yok kıymetle aynı kodda 5445 ve üzeri traktörlerde E44TA yazıyor kataloglarında... 100bg altında commonrail sistemi mevcut degil mfler de

Kıymet90 ile aynı motor class axos330 ,mccormik c100max ve mf5435 in hepsinde aynı güçte ve seri modelde.. yanlızca mf torkunu bu motorun yuksek yazmış öburlerinin hepsinde 393nm.. sanki mf abartı yapmış gibi :)

5435in değerlerini yeni gördüm, dediğiniz gibi onun kataloğunda bir hata olabilir, çünkü gücü Erkuntun 90lığı ile aynıyken, torku Erkuntun 100lüğü ile aynı :)

ceya023 link=topic=52742.msg545498#msg545498 date=1329987377' Alıntı:
ersan bey mf5435 in 1104d-44ta yani commonrail sistemi yok kıymetle aynı kodda 5445 ve üzeri traktörlerde E44TA yazıyor kataloglarında... 100bg altında commonrail sistemi mevcut degil mfler de

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...