RAMAZANDA MEYVE VE SEBZE FİYATLARI ARTMAYACAK, DÜŞECEK

23.04.2009
14,006
24,003
35
Bilecik

DENİZLİ (İHA) - Denizli Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği (DEMESKO) Başkanı Halil Öztürk, Ramazan ayında sebze ve meyve fiyatlarında artışın değil, düşüşün yaşanacağını belirterek, “Ramazan ayında bazı kişilerin fiyatlar üzerinde yapacakları spekülasyonlara asla izin vermeyeceğiz ve DEMESKO olarak tepelerine bineceğiz” dedi.

DEMESKO Derneği Başkanı Halil Öztürk, Ramazan ayında sebze ve meyve fiyatlarında herhangi bir artışın olmayacağını, aksine fiyatlarda düşüş yaşanacağını ileri sürdü. Sebze ve meyve fiyatlarının bugünlerde neredeyse maliyetinin altında satıldığını kaydeden Öztürk, “Şu anda halde domatesin kilosu 30 ila 60 kuruş, biber 50 kuruş, karpuz ise 15 ila 35 kuruştan satılıyor. Bu fiyatlar neredeyse maliyetin altında. Bunun sebebi ise, ülkemizde tarım politikasının olmaması. Bu da tabi ki vatandaşımızın lehine” dedi.

Ramazan ayı nedeniyle fiyatlarda oluşturulmak istenen spekülasyonlara asla müsaade etmeyeceklerini dile getiren Öztürk, ”Denizli halkı rahat olsun. 11 ayın sultanı Ramazan’da sebze ve meyve fiyatlarında asla artış yaşanmayacak. Aksine fiyatların daha da düşeceği kanaatindeyiz. Çünkü ilimizde bir çok vatandaşımız rahat bir Ramazan yaşamak için serin yerlere gitti. Bu da fiyatlara olumlu yansıyacak. Ramazan ayında bazı kişilerin fiyatlar üzerinde yapacakları spekülasyonlara asla izin vermeyeceğiz ve DEMESKO olarak tepelerine bineceğiz” diye konuştu.

Öztürk, Ramazan ayı içerisinde köy köy dolaşarak üreticiyi bilgilendirme çalışması başlatacaklarını da belirterek, “Geçtiğimiz günlerde Hal Yasası’nda önemli değişiklikler oldu. Bu değişiklikler üretici vatandaşlarımızı da ilgilendiriyor. DEMESKO olarak 20 Temmuz Cuma gününden itibaren köy köy dolaşarak çiftçimizi yeni yasa ve yönetmelikler konusunda bilgilendireceğiz. Ramazan ayı boyunca 25 köyde bilgilendirme toplantısı yapmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Ekleme Tarihi
18.07.2012

Ynt: RAMAZANDA MEYVE VE SEBZE FİYATLARI ARTMAYACAK, DÜŞECEK

fiyatlar şimdi anca kendini amorti ediyor daha nereye kadar düşecek şu anda karpuz 15 ila 20 kuruş alanda yok kavun 40 kuruş domates 50 kuruş anca masrafı cıkarıyor

ibrahim_11 link=topic=57367.msg615672#msg615672 date=1342733672' Alıntı:
fiyatlar şimdi anca kendini amorti ediyor daha nereye kadar düşecek şu anda karpuz 15 ila 20 kuruş alanda yok kavun 40 kuruş domates 50 kuruş anca masrafı cıkarıyor
yapma bunu kardeşim hepimiz çiftçi insanlarız neyin kurtarıp kurtarmadığını cok iyi biliriz hep satıcıyı diyilde biraz alıcıyıda düşünmek gerekir ....

Hebun021 link=topic=57367.msg615681#msg615681 date=1342735475' Alıntı:
yapma bunu kardeşim hepimiz çiftçi insanlarız neyin kurtarıp kurtarmadığını cok iyi biliriz hep satıcıyı diyilde biraz alıcıyıda düşünmek gerekir ....
sanırım sen sadece kuru tarım yapıyısun sebze işi yapmıyosun anlamıyon demek istediklerimi

ibrahim_11 link=topic=57367.msg615682#msg615682 date=1342735811' Alıntı:
sanırım sen sadece kuru tarım yapıyısun sebze işi yapmıyosun anlamıyon demek istediklerimi
evet ben kuru tarim yapıyorum ve buna rağmen cok şükür kazanıyorum diyorum ve sen sulu tarim yaptığın halde kazanamıyorum diyorsun ya iste ben bunu anlayamıyorum ....

Hebun021 link=topic=57367.msg615684#msg615684 date=1342736892' Alıntı:
evet ben kuru tarim yapıyorum ve buna rağmen cok şükür kazanıyorum diyorum ve sen sulu tarim yaptığın halde kazanamıyorum diyorsun ya iste ben bunu anlayamıyorum ....
ya kuru tarımı bizde yapıyoz ama en fazla dekar maliyeti 100 tl yi geçmez sebzede 1000 tl yi geçiyor masrafı omu demek istiyom şimdi karpuzun dekarı 700 tl den satılıyor

ibrahim_11 link=topic=57367.msg615688#msg615688 date=1342737652' Alıntı:
ya kuru tarımı bizde yapıyoz ama en fazla dekar maliyeti 100 tl yi geçmez sebzede 1000 tl yi geçiyor masrafı omu demek istiyom şimdi karpuzun dekarı 700 tl den satılıyor
dekarla karpuz satıldığını ilk defa senden duydum biraz tembelik var gibi genede sulu tarim kurudan herzaman 100 kat iyidir en basitinden tarlanin icar bedelini değerini verimini su belirlediğine güre sulu tarim her zaman daha karlıdir .....

Gerçektende bu karpuz ve kayısı üreticilerinin haline üzülüyorum : ' (.Karpuz 30 kruştan kayısı 20 kruştan alıcı buluyor.Bizim koopartif (Göynük yaş sebze ve meyve kooparatifi) fiyatları protesto etmek için basın önünde 1-2 ton kayısıyı dereye döktü.İnşallah gerekli yerler görürler.