Tarım ve Orman Bakanlığı, Ramazanda Gıda Denetimlerini Sıklaştıracak

Tarım ve Orman Bakanlığı, Ramazan ayının gelmesiyle beraber; bu dönemde tüketimi artan unlu mamuller, tatlı, et ve süt ürünlerine yönelik takibe daha da önem vereceklerini açıkladı. Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü 81 il ve tüm ilçelerde bu görevi üstlenecek.

-Sosyal mesafenin korunması, işletmede çalışan personelin mutlaka maske takması, alışveriş mekanına kısıtlı sayıda müşteri alınması, el hijyeni için dezenfektan kullanılması, maske takmayan müşterilerin işletmeye alınmaması ve gerekli her türlü hijyen tedbirinin eksiksiz uygulanması yönünde kontroller yapılacak ve bu konuda gıda işletmeleri bilgilendirilecek.

-"Ramazan Paketi" adı altında satılan ürünlerin son tüketim tarihleri ve etiketleri kontrol edilecek, numuneler alınacak.

-"Paket servis" uygulamasının devam ettiği süreçte özellikle kuryelerin el temizliği, eldiven ve maske kullanımına dikkat edilmesi, kuryeden ya da müşteriden kaynaklı iki yönlü virüs bulaşma riski de göz önünde bulundurularak, gerekli önlemlerin alınması için azami özen gösterilmesi sağlanacak.

* Bakanlık, yılbaşından itibaren üç aylık süreçte ülke genelinde gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde 304 bin 760, gıda üretim yerlerinde 52 bin 187 olmak üzere toplam 356 bin 947 denetim gerçekleştirdi. Yapılan bu denetimler sonucu gıda işletmelerine 2 bin 536 yasal işlem uygulanırken, 23.897.101 lira idari para cezası kesildi.

** Vatandaşlar, halk sağlığı ve gıda güvenliğini ilgilendiren tüm ihbar ve şikâyetlerini Türkiye'nin her yerinden Alo 174 Gıda Hattı'na ya da "0501 174 0 174" numaralı Whatsapp Gıda İhbar Hattı'na bildirebilecek.

Ramazan%20%c3%96ncesi%20Denetim%20Vitrin.jpg