Kaliteli Sperma En İyi Yatırımdır...

Ynt: Kaliteli Sperma En İyi Yatırımdır...

Maşallah danalar güzelmiş aynı şekilde doğar doğmaz bireysel kulubeye almalıyız bu şekilde,arkadaşlar bahsettiğiniz bazı tohumlar çok pahalı spermaları doğrudan kaça alıyorsunuz yada vet hekime yaptırıyorsanız kaça yapıyorlar paylaşırsanız sevinirim.

karaman23 link=topic=61204.msg690904#msg690904 date=1359027933' Alıntı:
Arkadaşlar ineklerinize GZW değeri yüksek olan boğaların spermasını attırın. Çünkü doğacak olan buzağılar annelerinde daha üstün olsunlar. Zaten veteriner yol ve emek masrafı alıyor. ha 80 vermişsin ha 120. 40 lira senin sürünün geleceğini kurtarır. Daha fazla et ve daha fazla süt. Bi de kolay doğum olmasına dikkat edin. Simental için; Wille, Vanstaine, Winnor benim favorilerim. Caya23 sayesinde bu boğaları araştırma sansım oldu. Buradan kendisine teşekkürlerimi sunuyorum.

rica ederim bilgi ve tecrube paylaşıldıkça artar.. etçil olarak ta 'oto p ' adlı simental boga süper yavrularını doguracak yapıdaki ineklere atılması iyi olur süper buzagıları oluyor. sitede hayvanlarına atıran yetiştiricilerde var.

simentalci link=topic=61204.msg691091#msg691091 date=1359046075' Alıntı:
Firmalardan tohumları ben satın alıyorum. Veterinere yönlendiriyorum. Götürüp veterinerin tankına koyuyorlar. Ben veterinerime sadece tahumlama ücreti ödüyorum.
2 yıl önce Vanstein dan 6 tane dişi buzağım olmuştu. Şimdi onlar inek olmaya başladılar. Doğuruyorlar. Görüntü olarak biraz beyaz ağırlıklı oldular ama verimler süper. 6 tane Vanstein kızından iki tanesi doğurdu. Diğerleri de 1 ay içinde doğuracak. Verimler ilk laktasyondaki bir inek için rekor seviyede. Onun için geçen gün 20 tane daha Vanstein tohum aldım Winnor un yanında. Sadece sanki Vanstein kızlarının boyları biraz kısa gibi geldi bana. Resimlerini paylaşırım ilerleyen günlerde.

Bu yıl WINNOR yavruları doğuyor, PEPSI kızları tohumlanıyor, VANSTEIN kızları da sağılmaya başlandı çiftliğimde.

VANSTEIN
e7ymeje6.jpg

PEPSI
rateruhe.jpg

WINNOR
8u8a3yme.jpg

abi tohumları kendi veterinerinizdenmi alıyorsunuz ayrıca dişi yada erkek olsun diye belirtiyormusunuz yoksa şansa ne gelirsemi?

Tohumları ithalatçı firmalardan seçiyorum. Veterinerime götürüp teslim etmelerini söylüyorum. Tabi önemli olan elimizdeki anaç hayvanlara uygun boğaları seçip almak. Çiftliğimizin simental süt ortalaması düşükse (?? 22-23 lt. altında ??) en yüksek süt verimi olan extrem boğaları kullanmalıyız. Ortalamamızı yeterince yükselttiysek, bundan sonra yapacağımız iş: çiftliğimizin sorunlarını tespit etmek. Ayak problemi olan hayvanlara ayak puanı yüksek, meme problemi olanlara meme puanı yüksek boğaları tohumlayarak yola emin adımlarla devam etmeli. Kısa boylulara uzun boylu, uzun boylulara kısa boylu boğa vs. vs.
Ben şimdi bu aşamadayım. Süt verimimi istediğim seviyelere çıkarttım sayılır. Bundan sonra orta cüsseli, sağlam ayaklı, karpuz memeli, verimli hayvanlarım olsun diye 'süt veriminden çok FIT puanı yüksek boğalar' seçicem.

simentalci link=topic=61204.msg796584#msg796584 date=1384808323' Alıntı:
Tohumları ithalatçı firmalardan seçiyorum. Veterinerime götürüp teslim etmelerini söylüyorum. Tabi önemli olan elimizdeki anaç hayvanlara uygun boğaları seçip almak. Çiftliğimizin simental süt ortalaması düşükse (?? 22-23 lt. altında ??) en yüksek süt verimi olan extrem boğaları kullanmalıyız. Ortalamamızı yeterince yükselttiysek, bundan sonra yapacağımız iş: çiftliğimizin sorunlarını tespit etmek. Ayak problemi olan hayvanlara ayak puanı yüksek, meme problemi olanlara meme puanı yüksek boğaları tohumlayarak yola emin adımlarla devam etmeli. Kısa boylulara uzun boylu, uzun boylulara kısa boylu boğa vs. vs.
Ben şimdi bu aşamadayım. Süt verimimi istediğim seviyelere çıkarttım sayılır. Bundan sonra orta cüsseli, sağlam ayaklı, karpuz memeli, verimli hayvanlarım olsun diye 'süt veriminden çok FIT puanı yüksek boğalar' seçicem.

abi peki hayvan cins, şansamı kalıyor bazı tohumlar cinsiyettide belirliyormuş doğrumudur dişi istersen yavru dişi oluyormuş bazısı yurt dışından gelen tohumlar hep erkek yavru yaptırıyor soyu çoğaltamıyoruz diye yakınıyolar sen şansamı attırıyorsun dişi olarak belirtiyormusun? ayrıca gebe düve satışına başlayabildinmi abi?

mydonose2 link=topic=61204.msg796748#msg796748 date=1384851546' Alıntı:
abi peki hayvan cins, şansamı kalıyor bazı tohumlar cinsiyettide belirliyormuş doğrumudur dişi istersen yavru dişi oluyormuş bazısı yurt dışından gelen tohumlar hep erkek yavru yaptırıyor soyu çoğaltamıyoruz diye yakınıyolar sen şansamı attırıyorsun dişi olarak belirtiyormusun? ayrıca gebe düve satışına başlayabildinmi abi?
Şans tabii ki. Her iki cinsiyetten de lazım sonuçta bana. Ama dişi spermalar var piyasada. %90 dişi yavru yapıyor. Biraz pahalı. Tutmazsa bidaha falan. Biraz pahalıya patlıyor yani. Ama şunu söyleyebilirim: 15 yıldır tohumlama yaptırıyorum. Cinsiyet ortalaması %50 civarıdır. Doğa kendini bi şekilde dengeliyor. 1-2 ineği olan kişilerde bu böyle olmayabilir. Onlara erkek doğuranlar denk gelmiştir. Bilemiyorum.

simentalci link=topic=61204.msg796790#msg796790 date=1384865974' Alıntı:
Şans tabii ki. Her iki cinsiyetten de lazım sonuçta bana. Ama dişi spermalar var piyasada. %90 dişi yavru yapıyor. Biraz pahalı. Tutmazsa bidaha falan. Biraz pahalıya patlıyor yani. Ama şunu söyleyebilirim: 15 yıldır tohumlama yaptırıyorum. Cinsiyet ortalaması %50 civarıdır. Doğa kendini bi şekilde dengeliyor. 1-2 ineği olan kişilerde bu böyle olmayabilir. Onlara erkek doğuranlar denk gelmiştir. Bilemiyorum.

anladım abi peki gebe düve satışına başlayabildinmi yada bir aksilik olmazsa ne zaman başlayacaksın senin simentallardan alacağım:) inşallah bide ortalama satış fiyatın bu günün şartlarında olsa bir gebe düveye ne kadar istersin abi:)

mydonose2 link=topic=61204.msg797415#msg797415 date=1384953793' Alıntı:
anladım abi peki gebe düve satışına başlayabildinmi yada bir aksilik olmazsa ne zaman başlayacaksın senin simentallardan alacağım:) inşallah bide ortalama satış fiyatın bu günün şartlarında olsa bir gebe düveye ne kadar istersin abi:)
Bir yıl içinde damızlık düve satmaya başlarım diye planlıyorum ama bakalım. Aslında nasıl kıycam satmaya onu da bilmiyorum. Bunca uğraş ve emekten sonra...

simentalci link=topic=61204.msg797665#msg797665 date=1384972034' Alıntı:
Bir yıl içinde damızlık düve satmaya başlarım diye planlıyorum ama bakalım. Aslında nasıl kıycam satmaya onu da bilmiyorum. Bunca uğraş ve emekten sonra...

abi satacanki bizde senin gibi hayallerimizi gerçekleştirmek için sağlam bir yerden başlamış olabilelim:)
ne zaman olursa olsun senden alacağım simentalleri:)