istemıyerekte olsa o acıyı tadmak zorunda kaldık

Ynt: istemıyerekte olsa o acıyı tadmak zorunda kaldık

abi bu devlet bizm ipimiz çoktaaan çekmiş bizi anlaşılan birilerine peşkeş çekmişki tamamen bitirmeye yönelik çalışmalar yapıyor....

Yuh yav bu kadarda olmaz yemin ediyorum. Bu devlet ne yapmaya çalışıyor ya kendi tarlanda su buluyorsun yok sayacı yok osu yok busu ne kadarda saçmalık bir şey. Resmen çifçiliği öldürüyorlar ama gün gelecek çiftçi araycaklar memlekette. Allah sabır versin abi.

Atıp tutmak kolay hiç geleceği düşünen yok.. Tamam şimdi su sıkıntımız yok ama 20 30 yıl sonra ne olacağı belli değil... Kuraklık bizi bekliyor o yüzden bir an önce su enerji para ve gıda tasarrufu yapmayı öğrenmeliyiz...

Kimse istemez haklarının kısıtlanmasını ama çocuklarımız torunlarımız için en azından kendi yaşlılığımızda rahat yaşamak için insanlık açısından en önemli şeylerden bir tanesi olan suyun önemini anlamalıyız...

iyi de bu su zaten elektrikle çıkmıyor mu.buna da bir fatura ödeniyor.çiftçi bu suyu neden israf etsin. fıskiyeleri çalıştırıp karşısında viski mi yudumlayacak.yoksa yaz sıcağında serinlemek için mi kullanacak.şartele bastın mı zaten elektrik parası gidiyor.neden israf etsin.

Öncelikle sondajınız hayırlı uğurlu olsun. Durum çok üzücü ama heryerde böyle zamanında dedelerımızın canını ortaya koyarak kazma kurekle getırdıklerı içme suyuna bile sayaç koydular bizim köyde. İki gün sonra 2 memur ödenmemiş su borcunuz var diyerek gelirse kapıya HİÇ ŞAŞIRMAYALIM. Benim maksatım burda devleti küçük düşürmek veya suçlamak değil. Verdiği hizmetin karşılığında elbet vergi alabilir. Ama böyle durumlarda sözkonusu bile olamaz bence. 100 Bin lira bu gun izmir bodrum gibi yerlerde ticari bir aracın 4/1 ' i demektır aylık bin lira kazancı olur. Veya istanbulda bir ev yada anadolu illerinde 3 katlı bir bina. Bunlarıda düşünmek lazım.

hntr-mhmt link=topic=64280.msg725461#msg725461 date=1364493274' Alıntı:
Atıp tutmak kolay hiç geleceği düşünen yok.. Tamam şimdi su sıkıntımız yok ama 20 30 yıl sonra ne olacağı belli değil... Kuraklık bizi bekliyor o yüzden bir an önce su enerji para ve gıda tasarrufu yapmayı öğrenmeliyiz...

Kimse istemez haklarının kısıtlanmasını ama çocuklarımız torunlarımız için en azından kendi yaşlılığımızda rahat yaşamak için insanlık açısından en önemli şeylerden bir tanesi olan suyun önemini anlamalıyız...

Sizde haklısınız ama burda amaç boşa harcamak değil verimi arttırmak. Yani tasarruf tabiki önemli ama pamuk gibi ürünler suya muhtaç ve bu çalışmaların yapılması şart. Devlet böyle bir uygulama yapmadığı zaman çiftçi kendı emeklerıyle yapıyor ama devlet bunu yasaklamıyor. Ama alacağınıda bırakmıyor. Ayrıca 100 binlik masraf edip sayac vs. yüzünden 80 binlik hizmet alıyorsun buda var.

İYide bu adam şimdi saat takıldı diye tarlasını yeteri kadar sulamycakmı sanki ? Yine aynı şekil tarlasını sulayck saat olsada olmasada sadece fark bu bu durumda çiftçinin cebinden daha çok para çıkmış olacak ve çıkardığı hasatın kârı azalacak.

phantomerkunt link=topic=64280.msg725442#msg725442 date=1364492638' Alıntı:
gelsin kendileri çiftçinin cebinden para çıkmadan kuyuyu açsın suyu çıkarsın vanasını koysun o zaman taksın su sayacını. ama böyle tabiri caizse haraç gibi oluyor. adam 100 lira para harcamış kendi malındaki su kimsenin bundan para kesme hakkı yok. bu yapılan düpedüz haksızlık. ama yapacak bir şey yok geçmiş olsun diyelim

sağ olun,elektrık direklerını bile kımseye zarar vermelıyelım diye arazımızın içinden geçirdık kuyuya 100 bin tl masraf giti o para bir kuruşu bile zorumuza gitmedi fakat bu su sayacı nın parası zorumuza giti her şeyin hayırlısı ne diyelım alıştık artık

şerefli1 link=topic=64280.msg725449#msg725449 date=1364492837' Alıntı:
abi bu devlet bizm ipimiz çoktaaan çekmiş bizi anlaşılan birilerine peşkeş çekmişki tamamen bitirmeye yönelik çalışmalar yapıyor....

bunların çiftçiyle alıp veremedıklerı ne acaba kaybeden onlar olacak zirat odaları zaten türkıyede boş

Kimse istemez haklarının kısıtlanmasını ama çocuklarımız torunlarımız için en azından kendi yaşlılığımızda insanlık açısından en önemli şeylerden bir tanesi olan suyun önemini anlamalıyız...

eğer böyle bir ihtiyaç varsa fıratı dicleyı akıtırma baraj yap milet sulasın türkıyede böyle şeyler gerçekten düşünülüyorsa ınanın sevınırız ama keşke diyorum bakın topraklarımız erozyana uğramasın çöl olmasın diye 3 sene önce 150000tl ye netafım basınçlı damlasulama sistemını kurdum devleten bir kuruş hibe bile almadık 5 yıl faizsiz almaya çalıştık alıncaya kadar şeytanın gözü çıktı 1 daire diyarbakırda 1 dükan işyeri 500 dönüm ipotek etırerek o kredıyı 5 yıl faisiz alabildik hanı toprağımızı sevıyorduk hanı çöl olmayacaktı bıde alacağım senede mavı marmara olayında zirat bankası verceğini söyledı sonrada israil firması olduğunu söyleyıp vermedıler nıye gizli genelge yanınlanmiş israil firmalarına verimiyecek diye başka yolara başvurduk nerde kaldı toprak sevgisi nerde kaldı geleceğimiz 1daire 150000tl bir işyerıde 200000tl şuan onlardan aylık 2000tl kıra gelırı alıyorum bunu şunun için söylüyorum değer olmasa bu kadar kıra alamam ve 500 dönümde tarla ipoteklı senede 30000bin tl taksitim var mayıs ayında pamuk desteklemesınden kesiliyor bıde üstüne üstlük bu senede pamuk desteklemesını mayısta vermeme ihtimalıda var onun için keşke geleceğimiz yok olmasa diyebilsek UZAKTAN DAVULUN SESİ HOŞ GELİR

aynen katılıyorum suyu sen cıkarttın dıye su senın olamaz bence cok guzel bır uygulama sen bılınclı cıfcısındır bılınclı sularsın orası baska fakat bırde bilinçssiz cıfcıler var adam suyu cıkardım dıye sabah aksam sular oyle sey olmaz bu gun konya ovasında bu bılıncsız sulamak yuzunden yer altındakı su kaynakları hızlı bır sekılde tukenıyor ama kımse buna dur dıyemıyor bence super bı uygulama darılmaca gucenmece yok ama olması gereken bu.

hibe almamızın sebebide tarlalarınız müşterek diye ve toplam 10 parsel var bizde toplam arazide 930 dönüm olmasına rağmen bunlarındışında 2 kefilde olacak şartınıda unutum yazmayı hiç bir şey göründüğü gibi değil sonuçta devlete biziz bizim şikayetımız sahaya ınen bilinçli insanlar lazım masa başında böyle işler olmuyor

tumosannn link=topic=64280.msg725485#msg725485 date=1364494399' Alıntı:
aynen katılıyorum suyu sen cıkarttın dıye su senın olamaz bence cok guzel bır uygulama sen bılınclı cıfcısındır bılınclı sularsın orası baska fakat bırde bilinçssiz cıfcıler var adam suyu cıkardım dıye sabah aksam sular oyle sey olmaz bu gun konya ovasında bu bılıncsız sulamak yuzunden yer altındakı su kaynakları hızlı bır sekılde tukenıyor ama kımse buna dur dıyemıyor bence super bı uygulama darılmaca gucenmece yok ama olması gereken bu.

bizde goçünmüyoruz kırılmıyoruz şimdi ben bunu diyen arkadaşlar soruyorum bana pamuk nasıl oluşur anlatsın çiftçilık kelimesi az bir kelime değil pamuk nasıl meydana gelir kendiliğındenmi yoksa sağılırmı naylonmu serpılıyormu ağaçtamı oluyor çoğu ınsan bilmiyor pamuklu elbiseyı alabiliyor ama o pamuğun nasıl meydana geldiğini bilmiyorlar demek istediğim şu işin içinde olmayan biri rahat fikrını beyan edebilir işin içinde olan biri o kadar rahat ıyıdır kötüdür diyemez

öncelikle gelmiş geçmiş olsun musa abi .. elbet bu devran döner sen kalbini ferah tut diyorum .. sonra ise .. arkadaşlar ben böyle bir ülkede çiftçiliği bırakın yaşamaktan sıkıldım .. eşim devlet memuru ,hergün bir haber cıkıyor memurlara tayin 2 senede 3 senede 657 sayılı kanun gözden gecirilecek vs vs .. hergün ayrı bir stress .. kendim çiftçiyim dünyaya bir daha gelsem emin olun yine çiftçi olurdum mesleğimi çok seviyorum toprağı çok seviyorum ama gelin görün ki hergün ayrı bi terane efendim biçerler böyle olacak saman şöyle olacak et ithal oldu saman ithal oldu besici battı sütcü battı .. bugday ekiyoruz uydudan parsel sistemi ektiğimizin yarısı gözükmüyor .. arkasına ekeceğimiz yem bitkisini ekelim mi ekmiyelim mi ikilemdeyiz hayvancının hali malûm .. ee 3-5 destek alıyoruz ne zaman geleceği belli değil bakarsın 10 dakika sonra bakarsın 10 ay sonra .. kredi cekelim deriz ziraat bankası kredi vermez süründürür .. düşünüyorumda dünyada bu kadar her konuda belirsiz olan başka bir ülke yoktur .. tamam yarına çıkacağımızın garantisi yok ama bu ülkede yarına çıkacakmış gibi plan yapmanında mümkünatı yok .. araba alırız çiftçiyiz kamyonet işimizi görür .. şak bi kanun K belgesi alacan SRC belgesi alacan .. örnek örnek .. velhasıl kelam .. şimdi musa abim ve musa abi gibiler bu saatleri 1.500 lira verip aldılar taktılar .. 2 gün sonra vazgeçildi bu uygulamadan sonra musa abi merakını giderecek sadece o saatle .. satayım desen zaten 50 lira etmez bir dalga ( 1500 liraya dayıyorlar çiftçiye işte ) birileri yolunu bulsun ..

yaşlısı genci özel sektörü devlet memuru .. çiftçisi askeri polisi hepimizin hakkında hayırlısı ..

Ali SARAÇ link=topic=64280.msg725498#msg725498 date=1364495050' Alıntı:
öncelikle gelmiş geçmiş olsun musa abi .. elbet bu devran döner sen kalbini ferah tut diyorum .. sonra ise .. arkadaşlar ben böyle bir ülkede çiftçiliği bırakın yaşamaktan sıkıldım .. eşim devlet memuru ,hergün bir haber cıkıyor memurlara tayin 2 senede 3 senede 657 sayılı kanun gözden gecirilecek vs vs .. hergün ayrı bir stress .. kendim çiftçiyim dünyaya bir daha gelsem emin olun yine çiftçi olurdum mesleğimi çok seviyorum toprağı çok seviyorum ama gelin görün ki hergün ayrı bi terane efendim biçerler böyle olacak saman şöyle olacak et ithal oldu saman ithal oldu besici battı sütcü battı .. bugday ekiyoruz uydudan parsel sistemi ektiğimizin yarısı gözükmüyor .. arkasına ekeceğimiz yem bitkisini ekelim mi ekmiyelim mi ikilemdeyiz hayvancının hali malûm .. ee 3-5 destek alıyoruz ne zaman geleceği belli değil bakarsın 10 dakika sonra bakarsın 10 ay sonra .. kredi cekelim deriz ziraat bankası kredi vermez süründürür .. düşünüyorumda dünyada bu kadar her konuda belirsiz olan başka bir ülke yoktur .. tamam yarına çıkacağımızın garantisi yok ama bu ülkede yarına çıkacakmış gibi plan yapmanında mümkünatı yok .. araba alırız çiftçiyiz kamyonet işimizi görür .. şak bi kanun K belgesi alacan SRC belgesi alacan .. örnek örnek .. velhasıl kelam .. şimdi musa abim ve musa abi gibiler bu saatleri 1.500 lira verip aldılar taktılar .. 2 gün sonra vazgeçildi bu uygulamadan sonra musa abi merakını giderecek sadece o saatle .. satayım desen zaten 50 lira etmez bir dalga ( 1500 liraya dayıyorlar çiftçiye işte ) birileri yolunu bulsun ..

yaşlısı genci özel sektörü devlet memuru .. çiftçisi askeri polisi hepimizin hakkında hayırlısı ..

sağ olun konu ben değilim hepimiziz bugün sana yarın bana ALLAH,hepımız hakında hayırlısı neyse onu nasıp etsın inşallah

Ali SARAÇ link=topic=64280.msg725498#msg725498 date=1364495050' Alıntı:

Yazıdan alıntıdır.

'..... arkadaşlar ben böyle bir ülkede çiftçiliği bırakın yaşamaktan sıkıldım ......'