İran kanadımızı kırdı!

İran kanadımızı kırdı!

İhracat pazarında yeni rakip!

27 Temmuz 2013 Cumartesi, 09:30:44

EBRU ERDOĞAN / HABERTÜRK

İhracatçısına ‘kur’ desteği veren İran, Türkiye’nin kanatlı ihracatının dörtte üçünü oluşturan Irak’a tavuk satmaya başlayınca ihracat iki ay içinde yüzde 20 düştü.

Kanatlı et ve yumurta ihracatının dörtte üçünü Irak’a yapan Türkiye’nin satışları, İran’ın ihracat politikası ve Ukrayna’nın ucuz fiyatları nedeniyle son iki ayda yüzde 20 düştü. Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu (KTG) Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yılmaz, özellikle yumurtada sıkıntı olduğunu belirterek “Haftada her birinde 360 bin yumurta olan 220-230 TIR gönderirken bu sayı 130’a düştü” dedi.

Irak’a 2008 yılında giren tavukçular, kısa zamanda tek ihracatçı konumuna geldi. Ancak sektör, iki aydır sıkıntı yaşıyor. İran’ın Ahmedinejad döneminde başlayan politikasına değinen Yılmaz, “Normalde 1.3 İran tümeni 1 dolarken, dolar getiren ihracatçı, 1 doları 3.5 tümenden bozduruyor.

İranlılar, Brezilya’dan tavuk alıp Irak’a satıyorlar. Yeni hükümet değiştirir diye düşünüyoruz; çünkü sürdürülebilir bir politika değil. Ukrayna’nın ucuz ürünleri de girince 26-27 dolar olan 360 yumurtalık bir koli, 18 dolara düştü” dedi. Irak’ta reklam kampanyasına başladıklarını anlatan Yılmaz, öncelik Ortadoğu ülkeleri olmak üzere yeni pazar arayışları olduğunu da sözlerine ekledi.

‘AB’YE İHRACAT AÇILIRSA TAVUK SEKTÖRÜ BÜYÜR’

Mudurnu Piliç Yönetim Kurulu Başkanı Zuhal Daştan, AB’ye ithalat yasağı kalkarsa sektörün büyüyeceğini söyledi. Türkiye’deki alışkanlıklar nedeniyle Suudi Arabistan’ın bile tavuğu Brezilya’dan aldığını dile getiren Daştan, “Araplar 1000 gramlık küçük piliç istiyor. Ama Türkiye’de tüketici alışkanlığı 1500 gram olduğu için makinelerimiz Arapların isteğine uygun değil. AB ısıl işlem görmüş tavuk ürünü alacağını söyledi ama diyor ki; ‘Eti AB’den alacaksın, sonra işleyip satabilirsin.’ O da tabii sektörü ilerletmez” diye konuştu.