YER FISTIĞI HASATI ANTALYA 2013

Ynt: YER FISTIĞI HASATI ANTALYA 2013

YAVUZ_13 link=topic=68567.msg783820#msg783820 date=1381348993' Alıntı:
yakıtına sözüm yok harbiden çokaz yakmış sonuç ta sana şöyle örnek vereyim
bu makinayı nh nin tdd çiftçeker traktörleri 1in 3ü ile yada 2nin 1 i ile 540 kuyrukmili devriyle 22 gazda çalıştırıyor yani makina öyle çokda basit bir makine degil
agır ve büyük vede hızlı gitmek gibi bir durumda yok vites yükseltip çünkü hıslı gidersen fıstıgın hepsi tarlada kalır kalmasada fıstıgın çogunu kırar makina
bölgemizde bu makinayı ls ye taktıklarını görmedim benim gördüklerim fiat nh case mf ve tümosana takıyorlar birkaçtanede tekçeker başak ve steyr de var bu makinayı kullanan
ve genelde hepside dekarda 3-4 litre yaktıgını söylüyor tabi işin özünde nekadar yakıyor onu allah bilir bize söylelen rakamlar bunlar

amortisman konusuna gelince o konuda sana katılmıyorum
bu makinanın ikinci elleri 20binde başlar 30bine kadar var yenileride 35-40bin marka ve modele göre ve 65hp tekçeker traktörden tutda 110 hp çift çeker traktöre kadar bir çok traktör bu makinayı çeviriyor arazi düzse başak bile çekiyor td65d dt çekiyor nh td110d dt çekiyor yani beygrgücü yelpazesi geniş
yani şunu söyleyim bir adam bu işe giriyorsa bütün riskleri hesap etmeli ve o makinanın parasını 1 yılda çıkarayım derse bu vicdansızlık olur
kendi bölgemizden örnek vereyim
1 şöför tutsa günlük usulü veya sezonluk ortalama 1. ve2. ürün olamk üzere 1 makina 1 ay çalışır tuttugu adama ortalama günlügü 100 liraya gelecek şekilde para verir buda 1 ayda 3bin yapar yani birbuçuk günlük cirosu bile degil
yakıt desen hadi diyelim günde 500lira yaksa ki arkadaşın ls si 150 yakıyormuş 1ayda 500den hesaplasak 15bin yapar buda 6 günlük cirosu
diger masraflarıda hesap edelim
günlük yapılan yaglamalar için gress yagı ve sezona başlaamaddan traktörün yagının degişimi hepsine 500 gitse gitmezde gitti diyelim
fıstık makinasının sezon öncesi bakımınada bin lira desek
binlirada hava civa masraflar desek
3000+15000+500+1000+1000=20500 yapar
hadi olduda makina binliralıkda masraf açsa bi parça veya bir kayış kopsa kırılsa falan
hadi traktörde 1000lira lık masraf açsa
20500+1000+1000=22500
yani herşeyi hesaplasak 9 günlük ciro tü masrafları karşılıyor geriye kaldı 21 gün
21*2500=52500 lira
işte bu 35-40binlik makinaya 1 sezonda 52500 lira kazandıran sistem vicdansızlıgın simgesidir ))) buna amortisman demek de yanlış buyüzden bence
fıstık üreticileri için yani biz çiftçiler için bu makinanın 1 tane avantajı var oda zamandan tasarruf
onun dışında işçi ile hasat heryönden daha mantıklı ve daha ucuz sadece zaman problemi var veya bazen işçi sıkıntısı olabilir
bumakinanın dezavantaşlarıda var mesela
fıstıgın enaz %15i tarlada kalır hasattan sonra bu oran yagışlı senelerde %40ları bulur
bu makinayla yapılan hasat ve elle yapılan hasat sonucu iki fıstıgın birsonraki seneye ekimi yapılıp çimlenme vs incelenmiş ve elle yapılan hasattan elde edilen fıstık %90ları geçerken çimlenmede bu makina ile hasadı yapılan fıstıgın çimlenme oranı %70-75 gibi rakamlarda kalmış
sebebide bu makina fıstıgı hırpalar kırar ve zaiyat olur
ve aşagı yukarı bütün tarım ürünlerinde makinalı hasadın en önemli avantajı zamandan tasarruftur
senin hesabina göre 1 ay boyunca hergün 2500 tlik is yapıyor bu şekilde is cok nadir bence bu kadar kazandiran bi bolge ise yatirim yapilasi bi is . benim hesaplama kriterimde 2500 tlden 10 gün idi çünkü bi bölgede birden cok makine olunca o kadar pay düşmüyor.dediğin gibi bi ortamda sen haklısın

arkadaşlar tüm yorumlar için teşk ederim. yoğunluktan fırsatım olmadı. diğer bölgeleri bileme ama benim bölgem de dolu dolu çalışacağım gün 25-30 arası günlük ciromda tarlaların küçük ve verimin düşük olmasından dolayı 15-18 depo depo fiyatımız 130tl dün ilk defa 185 tl yaktı motor. Allah ıma binlerce şükürler olsun şunan kadar bi arızamız olmadı ama ufak tefek olacaktır inşallah olmaz. 3 kuruş ekmek bırakacak. benim bir + da yaptığım tarlaların tüm dalını alıyorum hemde yok parasına evede getirip günlük olarak balya yapıyorum günlük dalın durumuna göre 100-200 arası balya çıkıyor tanesini 15 tl den satıyorum inaşaalah makinadan fazla balya para kazandıracak çünkü dalın alış fiyat ortalamasına baktığımda gün sonunda 300tl aldığım yerden 120 ile 185 arası balya çıkıyor..(( fıstık dalının kıymetini bilmedikleri için çok uygun fiyata hatta bazen parasız veriyorlar)) hakkımızda hayırlısı... herkese bol bereketli kazanç olsun

uzay kasa link=topic=68567.msg783813#msg783813 date=1381348281' Alıntı:
Yavuz kardeşime teşekkür ederim.Doğru söylemiş.Ben tahmini 15-20 demiştim.Düzeltmiş.Fıstık çevirme makinalarını bir kısım öneriyor bir kısım pek önermiyor.Fiyatı 25000TL civarında.Haberin olsun Bozkurt07 kardeşim.

teşk. abi seney daha kapsam bi araştırma yapıp kararımızı vereceğiz