Tiller mi kultivatör mü?

Tarla pulluk ile sürüldükten sonra tohum yatağı hazırlama işi için eski model tırmıklardan kullanıyoruz şuan pekde memnun değiliz yerlerimiz nemlidir ve tırmık genelde toprağı önünde yığar ve döver bu esnadada tarlanın tesviyesini bozuyor. :(
Bu sebeble ayaklarında titreşim özelliği olan yaylı veya s bacak bir ekipman alalım dedik ama hangisini alacağız bilemiyorum

Ağır tip S bacak 19 ayaklı merdaneli tiller mi? (aşağıdaki)

Hafif tip s bacak 50 ayaklı merdaneli aysan mı? (bazıları kultivatör demiş bazıları aysan demiş bazıları tiller demiş tam adını bilmiyorum ama kastettiğimi anladınız sanırım)

Yaylı tip 2 sıralı merdane kombinasyonlu kaz ayaklı kultivatör mü?

Yerlerimiz ağır anız bozmak için kullanılmayacak sadece pulluktan sonra tohum yatağı hazırlamak için kullnılacak... kullanan ve bilen arkadaşlardan önemli yorumlarını bekliyorum.

Ynt: Tiller mi kultivatör mü?

Hafif tip s bacak 50 ayaklı merdaneli aysan. ben bu malzemeden kullandın ama markası bks izmir yapımı 27 ayak ve arkasında ikili merdane vardı.
fakat pullukla sürüldükten sonra bi tane biçer zamanı kultivatör cekmen gerekir.bu makine ara cızılarını kapamaz.
bence TİLLER arkasındada merdane olsun derim. biçer zamanı merdanesiz cek.ekim zamanıda merdaneli cek BENCE

Pulluk ile sürüldükten sonra Tiller ile ilk etapta toprağın tesviye edilmesi gerekir. Daha sonra aysan(kültüvatör) ile tohum yatağı hazırlanır. Eğer sizin bu denklemde tiller yerine kullanabileceğiz bir alet varsa o zaman tohum yatağı hazırlamak için kültüvatör tercih edebilirsiniz. Tiller ' dan sonra direkt ekim yapılmaz. Yapılır ama tam olarak tohum yatağı hazırlama aleti değildir. Zorda kalınırsa anca uygulanır.

alipasalierkan link=topic=81612.msg968131#msg968131 date=1423423233' Alıntı:
Pulluk ile sürüldükten sonra Tiller ile ilk etapta toprağın tesviye edilmesi gerekir. Daha sonra aysan(kültüvatör) ile tohum yatağı hazırlanır. Eğer sizin bu denklemde tiller yerine kullanabileceğiz bir alet varsa o zaman tohum yatağı hazırlamak için kültüvatör tercih edebilirsiniz. Tiller ' dan sonra direkt ekim yapılmaz. Yapılır ama tam olarak tohum yatağı hazırlama aleti değildir. Zorda kalınırsa anca uygulanır.
yüz dişli tırmık var o olabilir mi bilmiyorum pulluktan sonra tırmık sonra kultivatör (aysan) pulluktan direk aysan olmaz heralde

sessizlik6638 link=topic=81612.msg968065#msg968065 date=1423418723' Alıntı:
Hafif tip s bacak 50 ayaklı merdaneli aysan. ben bu malzemeden kullandın ama markası bks izmir yapımı 27 ayak ve arkasında ikili merdane vardı.
fakat pullukla sürüldükten sonra bi tane biçer zamanı kultivatör cekmen gerekir.bu makine ara cızılarını kapamaz.
bence TİLLER arkasındada merdane olsun derim. biçer zamanı merdanesiz cek.ekim zamanıda merdaneli cek BENCE
Bende öyle düşünmüştüm yani pulluktan sonra 19 veya 17 ayaklı ağır tiller merdaneli bir kere çekilecek sonra ekimden önce bir kat çeliecek tamam gibi ama toprağı tam arasınran geçirmiyor sanki bir kaç video izledim bilmiyorum ikisinide mi almak lazım :(

İSMAİL TUTAR link=topic=81612.msg968071#msg968071 date=1423419267' Alıntı:
Tohum yatağı hazırlamak için merdaneli kültivatör(aysan) tercih ediyoruz.Tiller ise toprağın sürümden sonraki ara işleme işlerinde kullanırız.
Tiller merdaneli mi kullanıyorsunuz? ve toprağı tam eleme işlemi yapıyor mu yani pulluktan sonra direk ağır tiller kullanınca toprağı önünde biriktirip kürümüyor değil mi?

ağır tip tilleri alırsan 19 lu al motor çekmezse 17 li yaparsın. küçükten büyük olmaz ama büyükten küçük yapılır. ama arkası merdaneli taşlı yerlerde ve tavda çalışmaz.senin yerine olsam tillerin arkasına 3 sıra tırmık yaptırırım.merdaneli pek randımanlı olmuyo.bende geçen yıl 15 lisini alıp arkasına 3 sıra tırmık yaptırdım.gayet memnunum tıkanma derdi yok.denemek için yağmurdan sonra anızda bozdum güzel iş gördü.

Hacı Biz Genelde Sürdükten Sonra Hazırlamak İçin Toprağın Ve Kesek Miktarının Durumuna Göre İlk Aşamada Çizel, Goble, Kobra(Alabora-Rototiller) Veya Kültüvatör(Hızır-Kazayağı) Kullanırız... Daha Sonra Ekimden Hemen Önce 2. Aşama Olarak İse Tohum Yatağı Hazırlamak İçin Aysan Çekeriz...
İlk Aşamada En Güzel İşçiliği Rototiller Çıkarıyor Ama Yakıtı Arttırdığı İçin Biraz Tuzlu Kaçıyor :) Ben O Yüzden Senin Seçeneklerine Cevap Verecek Olursam Kültüvatör Derim, Güzel İşçilik Çıkarır...

13 ' lü Karaova Kazayağının Çıkardığı İşçilik.

59rm.jpg

igeq.jpg

ti0m.jpg

1plex.jpg

Ağır Tavda, Özellikle Pancarı Kaldırdıktan Sonra Kazayağıyla Bu Şekil Hazırlayıp Ektiğin Zaman Teker İzleri Çok Belli Olur Buğday Çıkışlarında... Orda da İşte Devreye Alabora Giriyor, Onun İşçiliği Daha Bi Güzel... Burda Ayçiçek Sapları Olmasa Toprak Roto ' nun Merdanesinden Su Gibi Dökülecek Neredeyse :)

http://youtu.be/XF7M2DmYKtQ

omerfarukkoc link=topic=81612.msg968252#msg968252 date=1423435324' Alıntı:
Hacı Biz Genelde Sürdükten Sonra Hazırlamak İçin Toprağın Ve Kesek Miktarının Durumuna Göre İlk Aşamada Çizel, Goble, Kobra(Alabora-Rototiller) Veya Kültüvatör(Hızır-Kazayağı) Kullanırız... Daha Sonra Ekimden Hemen Önce 2. Aşama Olarak İse Tohum Yatağı Hazırlamak İçin Aysan Çekeriz...
İlk Aşamada En Güzel İşçiliği Rototiller Çıkarıyor Ama Yakıtı Arttırdığı İçin Biraz Tuzlu Kaçıyor :) Ben O Yüzden Senin Seçeneklerine Cevap Verecek Olursam Kültüvatör Derim, Güzel İşçilik Çıkarır...

13 ' lü Karaova Kazayağının Çıkardığı İşçilik.

Ağır Tavda, Özellikle Pancarı Kaldırdıktan Sonra Kazayağıyla Bu Şekil Hazırlayıp Ektiğin Zaman Teker İzleri Çok Belli Olur Buğday Çıkışlarında... Orda da İşte Devreye Alabora Giriyor, Onun İşçiliği Daha Bi Güzel... Burda Ayçiçek Sapları Olmasa Toprak Roto ' nun Merdanesinden Su Gibi Dökülecek Neredeyse :)
Ömer çok iyi açıklamışsın saol senın su sondaki video zaten benim kafamı karıştıran baya izledim onu :D şimdiye kadar ağır tip tilleri almıştım değilse :D o kobra rototillerden var bizde de şaft balata sıyırmış yatıyo 10 yıldır aldık alalı bi 200 dönüm yerde kullandıysak anca kobra 2100 mü ne :D

ibrahim_11 link=topic=81612.msg968270#msg968270 date=1423440595' Alıntı:
biz sürümden sonra tarlaya enine ve boyuna 2 kat tırmık çerkeriz
sonra tohumu ekeriz
Bizde öyleyiz ama az bir çöp geldimi toprak yıgılmaya ve tarla tesviyesini bozmaya başlıyor tarlaya tırmık çekmek için zaten tarlanın ekime hazır olması lazım bizim yerlerde yani tırmık çekilebilecek yerleri zaten eker bizim mibzer

eeemreee link=topic=81612.msg968236#msg968236 date=1423433500' Alıntı:
Abiler gözünüzü Sevim foto koyun konuyu bilmeyen adam kavramlarda kayboluyir
Şimdi koyucam foto :)

tammer link=topic=81612.msg968233#msg968233 date=1423432131' Alıntı:
ağır tip tilleri alırsan 19 lu al motor çekmezse 17 li yaparsın. küçükten büyük olmaz ama büyükten küçük yapılır. ama arkası merdaneli taşlı yerlerde ve tavda çalışmaz.senin yerine olsam tillerin arkasına 3 sıra tırmık yaptırırım.merdaneli pek randımanlı olmuyo.bende geçen yıl 15 lisini alıp arkasına 3 sıra tırmık yaptırdım.gayet memnunum tıkanma derdi yok.denemek için yağmurdan sonra anızda bozdum güzel iş gördü.
Çekmesi lazım işte nadas üstünde çalışması nasıl olur bu beni düşündürüyor. pullukla sürülmüş yerde nasıl ağır tip tiller

Yav aslında bascan parayı alcan 1 tane dik rotavatör :D

Hepsinin yeri ayri. Senelerdir kullaniyoruz tiller ve aysani. Hatta bugday zamani dosemenler mini tiller denilenden de aldim, simdi de 19lu katlanir agir tip tiller yaptiriyorum. Arkasi 3 sira tel tirmikli. Tilleri aysan niyetine kullanabilirsin, ama aysani tiller niyetine kullanamazsınız. Surulmus yerde aysan tikanir, toprak akmaz, merdanelere kesek sıkışır, camur sarar vs. Surulmus yere once tiller ile girmek, ardindan ekim oncesi aysan cekmek gerekir. Su son moda yuksek ayakli aysanlar yada mini tillerler pek randimanli degil. Sira arasi dar olduktan sonra ayagin yuksek olmasinin bir anlami yok. Tamamen goz boyamasi. Ayrica traktoru cok tutuyor. Benim tavsiyem surum sonrasi arkasi agir tip 3-4 sira tirmikli bir tiller en iyi performansi verir. Hatta toprak durumuna gore tek sefer tohum yatagi hazirlayabilir