İnek ısırıyor neden olabilir ?

15.11.2013
2,809
1,794
30
Tokat

Arkadaşlar carse ırkı yeni doğum yapan ineğimizde anormal davranışlar var ahırda bağlı olduğu zinciri ısırıyor sağı solu ağzının yetiştiği heryeri ısırmaya calısıyo hiç böyle bişey başına gelen varmı ?

Ynt: İnek ısırıyor neden olabilir ?

veteriner geldi baktı ben böyle bişeye raslamadım dedi büyük ihtimal ' ' kuduz ' ' olabilir dedi iğne ilaç verdi bekliycez artık nasipten cıkmadıysa iyileşir

fetullah aksu link=topic=82948.msg988863#msg988863 date=1427919725' Alıntı:
Kuduz olma ihtimali yüksek olabilir. Insallah değildir. Ama son günlerde burada 3 ayrı isletmede çıktı. Ağzında salya meydana gelebilir takip edin derim. Geçmiş olsun
iğneler biraz işe yaradı yemeye başladı inşallah düzelir herkese teşekkürler

MehmetGngr link=topic=82948.msg988862#msg988862 date=1427919554' Alıntı:
veteriner geldi baktı ben böyle bişeye raslamadım dedi büyük ihtimal ' ' kuduz ' ' olabilir dedi iğne ilaç verdi bekliycez artık nasipten cıkmadıysa iyileşir
'buyuk ihtimalle kuduz bu hayvan' diyerek iğne ilaç (ne iğnesi onu bilmiyoruz tabi) verip giden veterinere de ben raslamadım hiç ...hayvan kuduz ise bunun sonucunu bekleyip görmek mi gerekiyor acil tedbir almak mı?
hayvan dışarı çıktıgında teneke çaput kemik ne varsa ağzına alıyor dısarı çıkınca ilk istikameti küllük oluyor bu durumlarda. hatta karnından yem -gubre torbası hatta halat cıkan buyuk bas hayvanları görenimiz çoktur. Beslenme ile ilgili bi durum genelde .. vitamin eksikliği de diyebiliriz.

Işığa duyarlılığı nasıl? Kuduzda ışıkta tutamazsınız hayvanı, ışıktan kaçmak ister. Aynı zamanda ağızdan salya akıntısı ve titreme görülür, bir de hayvan yerde iken kasılmalar görülür.

mutlumutlu link=topic=82948.msg988939#msg988939 date=1427960804' Alıntı:
'buyuk ihtimalle kuduz bu hayvan' diyerek iğne ilaç (ne iğnesi onu bilmiyoruz tabi) verip giden veterinere de ben raslamadım hiç ...hayvan kuduz ise bunun sonucunu bekleyip görmek mi gerekiyor acil tedbir almak mı?
hayvan dışarı çıktıgında teneke çaput kemik ne varsa ağzına alıyor dısarı çıkınca ilk istikameti küllük oluyor bu durumlarda. hatta karnından yem -gubre torbası hatta halat cıkan buyuk bas hayvanları görenimiz çoktur. Beslenme ile ilgili bi durum genelde .. vitamin eksikliği de diyebiliriz.
valla aynı dediğimi dedi hocam bütün kuduz şüpheleri vardı ağzındna salya bile aktı lakin Allaha şükür kuduz deyilmiş verdiği iğneler işe yaradı bugun hayvan ısırmalarını kesti yemeside normala döndü

Konuyu takip ettim, fakat müdahil olamadım. Bizde bu durumlarla karşılaştık, küçük baş hayvanlardan bulaşan; Koriza denen hastalık var. Kurtulma ihtimali 10 hayvanda 2 gibi :) Belirtileri; yüksek ateş, gözlerde aşırı sulanma ve insanları ve diğer cisimleri ısırması. Kurtulduğunda gözlerde eser kalıyor, yüksek ateşe bağlı saydam tabaka da bozarma, yani doku ölümü gerçekleşiyor.
İneğin sağlığına kavuşmasına sevindim. Yazdıklarım bilgi amaçlıdır.

144fenomen link=topic=82948.msg988794#msg988794 date=1427911260' Alıntı:
Bizde ful montofon ineği var.bizimkiler de zincir yalaması tahta kemirme.dillerini dışarıya çıkarıp sallama ve yaşlanma yapıyorlardı veteriner vitamin eksikliğinden demişti.
aynısı bende oldu yıllar önce %99 ketozdur.