süt hayvancılığında para varsa veterinerlik okuyacağım :)

Ynt: süt hayvancılığında para varsa veterinerlik okuyacağım :)

Piyango çıkacaksa, bilet alacağım gibi olmuş....Sebeplenmezsen hiç bir şey olmaz......

http://www.trakkulup.net/sut-hayvanciligi/okumak-mi-yoksa-hayvancilik-mi/new/#new Bu konu forumda çok çok tartışıldı burayı incele Benim tavsiyem

10 Baş ' la başla 1 yıl-2 Yıl böyle gitsin.
Sonrasında büyüt.
Süt ' de çok çok aşırı kaar yoktur fakat hiçde yok digil olmasa yapılmaz ' dı.
Ama Türkiye ' de şu var
Koyunun Peyniri
Keçinin Sütü
İneğin Yağı Yogurt ayranı yeni içilir Demek istediğimi Anlamadın.

Bu hayvanlar ' dan üretilen gıdanın Pazarlamasını yapıcaksan Hiç usanmadan Günlük yogurt Tere yağı her gün gün üretip ayran üretip pazarlayabilceksiniz Satabilceksn Gir gir Sdece ' süt ' de düşünme..
Besicilik ' dede sadece kg kg kg alıp kesime digil para öyle digil kazanılmaz yani.. Demek istediğim TEK ÜRETİM DİGİL
başarılar

okuyarak bilinçlenerek iş yapma isteğin çok güzel bir şey. ama bölüm veterinerlik olunca iş değişiyor.
ahırdan daha iyi para kazanayım diye okuyacaksan eğer sana diyeceğim, okuduktan sonra bir klinik aç.
ilk 2-3 sene değil ama sonraki senelerde 70-80 başlık ahırın kazandığı parayı kazanırsın. klinik açmak 30 bin
aynı parayı kazanacak ahırı açmak 500 bin.
hayvanları seviyorum ben yaprım bu bölümü mantıgı yanlış. sevgi ayrı birşeydir mekanizmların içinde koybolmadan tek bir sınav için bir hafta deliksiz çalışmak ayrı. bir de her dönemde 7-8 ders aldını toplamda 20-25 dersin oldugunu düşünürsek yeniden değerlendirmek lazım.

fakultenin herşeyini anlatsam bırak hayvanları hayata küsersin :)
şaka bi yana sadece şu rakamları vereyim kendinini bi kontrol et ona göre tercihini yeniden düşün.
ben ist. üniv. son sınıf bu sene.

bizim okul her sene 120-130 öğrenci alır, son senelerde kontenjan değişmiş olabilr belki tam bir bilgim yok.
ancak okulu 5 yılda takınıtısız bitiren öğrenci sayısı ortalama 17 yi görmüş

bi arkadaş da beslenme için ziraat oku demiş ama gerek yok. bir yıl yem bitkileri dersi alıyorsun bir yıl ayvan besleme ve beslenme hastalıkları dersi alıyorsun. günümüzde kadar hayvan besleme çok dikkate alınmayıp son iki üç senedir dikkat edildiği için veterinerler esas rasyonu kendilerinin yaptığını halka yeteri kadar anlatamamıştır. işletmelerde ziraatçilerin yapması sadece hekime yardımcı konumunda olmasından geliyor. o rasyon yine hekm tarafından onaylanırsa kullanıma giriyor.

güzel kardeşim iyi düşünüyorsun güzel düşünüyorsun fakat türkiyede yaşıyorsun. türkiye koşullarında senin bu hayallerini gerçekleştirmen için en az önünde 50 senen var. hazırda bir paran varsa veya biyerlerden oluk oluk akıyorsa bu dediklerini yapabilirsin. bence bu düşüncelerinden türkiye için en mantıklısı VETERİNERLİK. sen veterinerlik okulunu oku bırak hayvanı enerjiyi 'hasta inek var gel' dediklerinde git 2 iğne çak 250tl yapıştır gitsin ;)

bal ağacı link=topic=84146.msg1005520#msg1005520 date=1433265711' Alıntı:
evet pek sevgili forum ahalisi.3 4 haftadır bu süt besiciliğini konusunu takip ediyorum.benim düşündüğüm,kendi yemini kendi üreten,biogaz teknolojisi barındıran,orta ölçekte sayıda hayvan ile(50-80)birim başına alınan süt verimini artırma konusunda çabalayan son derece donanımlı bir tesis kurmak.bu bağlamda hayvanlar hakkında daha geniş bir bilgi,donanım ve tecrübe edinmek için veterinerlik düşünüyorum.işin içinde olan tecrübeli arkadaşlarımdan,abilerimden yorum bekliyorum.bu düşündüğüm tesiste optimum bakım koşullarında ne kadar kar ederim?kısaca özet geçer misiniz?
merhaba kardeşim öncelikle bu bahsettiklerin yani yem üretmek ,biogaz tesisi,hayvancılık teknolojileri vede birim başına süt verimini arttırma ile ilgili veterinerlik bölümünde alacağın hiçbir ders yok veterinerlik okumanın bu anlamda sana pek bi katkısı olmuyacaktır.süt verimini arttırma konusunda derslerin olacaktır ancak zootekni bölümünde bu konuda çok çok daha fazla dersin olacak..öncelikler bunu bilmen lazım.bu bahsettiğin konular tamamen ziraat mühendisliği zootekni bölümü alan dersleridir. öncelikle buradan başlamalısın bence vikipedi den zootekni vede veterinerlik bölümüyle ilgili bilgiler alabilirsin programlarda okutulan dersleri inceliyebilirsin. ama kabaca veterinerlik okuduğunda bütün hayvan çeşitlerinin sağlıklarının korunması ,hastalık tedavisi,verimlerinin arttırılması vede hayvan çevre ilişkileri hakkında bilgi sahibi oluyorsun .büyükbaş ,küçükbaş hayvanların dışında vahşi hayvanlar timsahından iguanasına kadar eğitim alıyorsun.
Zootekni programının amacı, ürünlerinden yararlanılan hayvanların üretimi, ekonomik verimlerinin geliştirilmesi, bakımları, beslenmeleri ve değerlendirilmeleri konusunda çalışacak insangücünü yetiştirmek ve araştırma yapmaktır. Zootekni Bölümü Hayvan Yetiştirme ve Islahi, Yemler ve Hayvan Besleme ile Biyometri ve Genetik Anabilim Dallarına sahiptir.
Bölümdeki derslerimizde bunlar :Zootekni programında temel bilim dersleri olarak; Botanik, Zooloji, Fizik, Kimya ve Matematik, Temel Mühendislik ve Genel Ziraat Mühendisliği olarak; Genetik, Meteoroloji, Organik Kimya, Genel Ekonomi, Teknik Resim, İstatistik, Tarım Ekonomisi, Genel Mikrobiyoloji, Genel Tarla Bitkileri, Ölçme Bilgisi, Hayvan Yetiştirme İlkeleri, Tarımsal Yapılar ve Sulama, Hayvan Ekolojisi, Genel Bahçe Bitkileri, Tarım Tarihi ve Deontolojisi, Tarımsal Kıymet Takdiri, Tarım Alet ve Makinaları, Toprak Bilgisi, Bitki Koruma, bölüm dersleri olarak; Hayvancılık Organizasyonları, Hayvan Hastalıkları ve Sağlık Koruma, Hayvan Besleme Biyokimyası, Hayvan Anatomi ve Fizyolojisi, Yemler Bilgisi ve Teknolojisi, Hayvancılıkta Bilgisayar Uygulamaları, Üreme Biyolojisi ve Yapay Tohumlama, Hayvan Besleme Fizyolojisi ve Metabolizması, Araştırma ve Deneme Metotları, Hayvan Refahı, Kürk Hayvanları Yetiştirme, Hayvancılıkta Biyoteknoloji, Büyükbaş Hayvan Yetiştirme, Ruminant Hayvan Besleme, Kanatlı Hayvan Yetiştirme, Su Ürünleri Yetiştirme İlkeleri, Atçılık, Organik Hayvancılık, Rasyon Hazırlama Teknikleri, Hayvan Islahı, Kanatlı Hayvan Besleme, Arı Yetiştiriciliği, Küçükbaş Hayvan Yetiştirme, Hayvancılıkta Proje Hazırlama ve Değerlendirme ve Alternatif Kanatlı Hayvan Yetiştirme gibi dersler teorik ve uygulamalı olarak okutulmaktadır.

yani bölümü bitirip kendi çiftliğini kuracaksan kesinlikle zootekni okumalısın yok çiftlik kurmuyacak yetiştiricik yapmıyacak sadece veterinerlik yapacaksan veterinerlik okumalısın.
bende çiftçilik yapmaktayım veterinerlik 2. sınıf terk şuanda ziraat mühendisliği zootekni bölümü öğrencisiyim.

neo8787 link=topic=84146.msg1010818#msg1010818 date=1435499749' Alıntı:
yani bölümü bitirip kendi çiftliğini kuracaksan kesinlikle zootekni okumalısın yok çiftlik kurmuyacak yetiştiricik yapmıyacak sadece veterinerlik yapacaksan veterinerlik okumalısın.
bende çiftçilik yapmaktayım veterinerlik 2. sınıf terk şuanda ziraat mühendisliği zootekni bölümü öğrencisiyim.

mehmet kardeş keşke kafama bi vuran olsaydı da senin yaptığını zamanında bende yapsaydım :)

vetali link=topic=84146.msg1010960#msg1010960 date=1435552307' Alıntı:
mehmet kardeş keşke kafama bi vuran olsaydı da senin yaptığını zamanında bende yapsaydım :)
Orn123 link=topic=84146.msg1010961#msg1010961 date=1435554286' Alıntı:
Aynı şeyi ben de düşünüyorum. Eğer tekrar göze alabilirsem üniversiteyi veterinerlik ya da ziraat mühendisliği okumak istiyorum.
Hocam iste bazi seyleri farkedemiyoruz ben liseden mezun oldugumda iktisadi idari bilimleri kazandim bolumu bitirdim.aile meslegi ciftcilige baslayinca daha dogrusu devam edince ciftcilige veteriberlik okumaya karar verdim ancak okula baslayinca vede tarim ve hayvancilik isinde daha fazla tecrube edindikce farkina vardimki veterinerligin tarim ve hayvancilik meslegiyle yani ciftcilik meslegiyle yeterince alakali olmadiginin farkina vardim.2014 de kirsehir zootekniye basladim yas 28 bende ilk basta gecmi kaldim falan diye dusundum sma ciftligimizle universite arasi yaklasik 40 km mesafede cok uzak olmadigi icin okul ciftlik birlikte yurutuyorum.
Yani sizinde benden yas kucuk ve esit hicbisey icin gec deil . Zootekni tam bi ciftci bolumu ciftcilik muhendisligi.oneririm bolumu .tabi kendi isinizi yapacaksaniz.ama ozel sektor nasil bilmem.

neo8787 link=topic=84146.msg1011021#msg1011021 date=1435580587' Alıntı:
Hocam iste bazi seyleri farkedemiyoruz ben liseden mezun oldugumda iktisadi idari bilimleri kazandim bolumu bitirdim.aile meslegi ciftcilige baslayinca daha dogrusu devam edince ciftcilige veteriberlik okumaya karar verdim ancak okula baslayinca vede tarim ve hayvancilik isinde daha fazla tecrube edindikce farkina vardimki veterinerligin tarim ve hayvancilik meslegiyle yani ciftcilik meslegiyle yeterince alakali olmadiginin farkina vardim.2014 de kirsehir zootekniye basladim yas 28 bende ilk basta gecmi kaldim falan diye dusundum sma ciftligimizle universite arasi yaklasik 40 km mesafede cok uzak olmadigi icin okul ciftlik birlikte yurutuyorum.
Yani sizinde benden yas kucuk ve esit hicbisey icin gec deil . Zootekni tam bi ciftci bolumu ciftcilik muhendisligi.oneririm bolumu .tabi kendi isinizi yapacaksaniz.ama ozel sektor nasil bilmem.

Ben 2 bölüm bitirdim biri sağlık kurumları işletmeciliği diğeri tıbbi laboratuvar ama bana hitap etmediklerini fark ettim bu yüzden böyle yöneldim. Ama zootekniyi bir araştıracağım.

bal ağacı link=topic=84146.msg1005526#msg1005526 date=1433266694' Alıntı:
ilerisi için düşünüyorum abi.önce veterinerlik okuyup,bu tür işletmelerde görev yapıp daha sonra hayvanlar hakkında,piyasa hakkında,işletmeler hakkında araştırmalarımı tamamlayıp kafamda bir plan proje tasarlayıp girmeyi düşünüyorum.şu an için zaten mümkün değil böyle birşey yapmam.Allah açgözlü etmesin abi :D
omrun bitti allah rahmet eylesin