nasıl bir ortaklık

herkese merhabalar.
2-3 haftadır formu takip ediyorum.çeşitlikonuları ve özelliklede hayvancılık konularını okuyorum.konuları bizat uygulayıcısının yazdıkalrından okumak çok daha anlaşılır ve inandırıcı oluyor.ama biraz daha konunun önü ve arkası düşünülerek anlatılırsa daha anlaşılır olur gibi.bu formu kuran arkadaşlara ve burayı zenginleştiren tüm üyelere çok teşekkür ederim.

soruma gelmeden konuyu özetlemek istiyorum.istanbul da yaşıyorum gebzede çalışıyorum.ilerleyen zamanlarda(1-2-3yıl)besi hayvancılığı yapmak istiyorum.kendim köylü çocuğuyum bu işleri bilmesemde zor işlerden kaçacak biri değilim.köyle irtibatımı da koparmadım.hayvancılık işini kayınpeder ile yapmak istiyorum.kendi bu işi biliyor şuanda 20-25 hayvanı var.çekirdekten yetişme diyebiliriz.hatta eskiden küçük baş hayvan bakarken 3 ay yaylada kalırmış.
kenarda bir miktar param var(150 bin TL kadar), bunu sermaye yapıp birlikte kazanalım istiyorum.bana sen işini bırakma işine devam et diyo.ama bende yanında takılarak bu işi öğrenmek istiyorum.İstanbulda olmaz ama Ankaraya taşınırım.ankara yozgata yakın olduğundan her fırsatta hem yardıma hemde işi öğrenmeye giderim.benim bundan başka bi desteğim olmayacak.

soru1; nasıl bir ortaklık yapabilirim.

NOT:tuzla veya gebze bölgesine yakın çiftliği olan arkadaşlar varsa tatil zamanlarında hem size yardım etmek hemde sizden bir şeyler öğrenmek ve görmek için yardımcı olurlarsa çok sevinirim(staj gibi).

biraz uzun oldu kusura bakmayın.herkese bol bereketli işler.

Emekli olunca girersin bu islere en guzeli, cocuk okutmakta zor kirsalda
Para biriktirmisin ne guzel .bizim islerde başarılı olup para kazanmak zaman ister
Bizim islerde bundan sonra az ile olmuyor isini birakma kayin babanin dedigi gibi.
Sehirden gelip işletme kurup perisan olan cok var burada, ekonomi yonetiminde en çok hata yapıyorlar
Niyetine girmisin yavas yavas olur ortakta olur ama ortak iyi olursa iyi olmazsa oda uzer olmaz.cok ortak is yaptik
Asfalt yol baska camur baska
Emekli olunca basla derim

Abicim bu işi yapıyorsan tek yap yoksa ortaklık mı? Hiç o işe girme kafanı ağrıtma.Ortaklıkta elindeki nakitin bile kaybolma ihtimali var. Zaman menfeat ve çıkar devri olmuş.Öyle olumsuzluklarla karşılaşırsın ki kardeşin kan düşmanın bile olabilir. Hele ki kayın pederinle asla bu işe kalkışma. Çünkü hanımında meçburen bu işe girer ve ilerde oluşabilecek olumsuz durumlarda ailenin bile dağılmasına gidecek olumsuz bir durumla karşılaşabilirsin. Allah göstermesin. İyi düşün ona göre kararını ver.

• Beğen
Tepkiler: cemilAltan
Abicim bu işi yapıyorsan tek yap yoksa ortaklık mı? Hiç o işe girme kafanı ağrıtma.Ortaklıkta elindeki nakitin bile kaybolma ihtimali var. Zaman menfeat ve çıkar devri olmuş.Öyle olumsuzluklarla karşılaşırsın ki kardeşin kan düşmanın bile olabilir. Hele ki kayın pederinle asla bu işe kalkışma. Çünkü hanımında meçburen bu işe girer ve ilerde oluşabilecek olumsuz durumlarda ailenin bile dağılmasına gidecek olumsuz bir durumla karşılaşabilirsin. Allah göstermesin. İyi düşün ona göre kararını ver.

Kardeşim merhaba, ortaklığa hayır, yatırıma evet...
Paranı arsa, emlak ve.yatırıma yönlendir,kimseye bahsetme,sende unut bir müddet...
Daha sonra tazminat, emeklilik falan tatlı bir uğraş olur,çarpılırsan yüreğine iner.ölmezsen kalan ömründe ah edersin...
Ahhh......ahhh.......
Bak bu ses benden gelsin sana...

Ortaklık guzel bir müessese ama sanırım hayvancılık konuşun da olmuyor,her ortak kendi görüşünün doğru oldugunu kendi hayallerini uygulamayı dusundugunden.

Ama profesyonelce dusunulerek iş bölümü yaparak,ortaginin fikrini alarak,ayrica ortaklar bizzat kendileri ortak işlerinde çalışacaklarsa iş bölümü kendilerinin iyi olduğu konular da görev ve fırsatlar vererek yapılabilir.Eleştiriler görüş bildirerek,fikir vererek yapılabilir.
Ülkelerde ki büyük işler hep ortaklıkla şirketler konsorsiyum lar ile yapılmaktadır.Ortaklik bunun kucuk bir örneği olmalıdır.
Hayvancılık konusuna hakim sek kendimiz ise girebiliriz
Aksi halde her konuyu kendin bilmek ve yapmak zorundasın.Hayvancilik hassas ve uzmanlik işi

Son düzenleme:
cevaplarınızdan dolayı hepinize teşekkürler.
konuyu biraz daha açıklamak istiyorum
-kayınpeder ile bu konuyu konuştuk ve olumlu yaklaştı.kendine güveniyorum kazık yiyeceğimi sanmıyorum.
-zaten 20-25 hayvanı var bunun yan[/B]ına benim sağlayacağım sermaye ile 20-25 dana veya buzağlı inek katacak(kendi daha iyi bilir)
-ben işine karışmayacağım.sadece her bulduğum fırsatta yardıma giderim vede kendim birşeyler öğrenebilmek için(ankara-yozgat)
-ankaraya taşınıp kendi işime başka bir firmada ücretli olarak devam etmeyi düşünüyorum.
-emekliliği bekleyemem çünkü yüreğime engel olamıyorum.şöyleki birşeyler yapmak,mücadele etmek,üretmek ve ortaya birşeyler çıkarma duygusuna engel olamıyorum.
-zaten para eve bağlı.evi satıp parayı çalıştırmak istiyorum.risk almadan ticaret olmuyor.rızkın onda dokuzu da ticarette diyor peygamberimiz.

arkadaşlar olay şu:100 bin tl kadarını kayınpedere verip kendim ankarada ücretli iş bulur çalışırım.kendi nası bir hayvan alacağı onun bileceği iş.ilerde işin içine birlikte veya ayrı kendimde gireceğim.

eğer para kazanırsak nasıl bir kazanç paylaşımı yapılır.

Hocam hakkinizda hayirlisi. Evet rizkin 10 da 9 u ticarette ama bu sekilde degil. Basinda olmadiginiz hic bir is sizin olmaz. Allah korusun o hayvanlar bir anda telef olsa hersey degisir. Madem ortak olacaksiniz o zaman kendi butceniz ile 2 3 tane ile alin ondan sonra devamini getirin.

Kaç yorum yapılmış ve hepsi "ortaklığa hayır" demiş diyebiliriz.
Tabi hepsinin bir geçer akçesi vardır illaki o da ayrı bir mesele.
Sen Rabbime sıgın.
Önce kendi kalbini düzelt ve ya allah bismillah de giriş işe.
He işler yolunda gitmedi diyelim. O zaman da mevlam böyle layık gördü diyebilmelisin ama.
Baktın işler yolunda gidiyor o zaman da Rabbini unutup yola çıktığın insanları unutup onlara matik atmaya kalkışmamalısın tabiki.
Rabbim yaptığımız ticareti katında makbul ve kabul olunacak vaziyete getirsin.
Rabbim hepimizi helal rızıkla rızıklandırıp.
Rabbimin hazinesi boldur hayırlısından kazançlı bir ticaret yapabilmeyi cümlemize nasip etsin inşallah.
Bir gün degil her an Rabbimizi anmamız dilegiyle Allaha emanet olun.

tekrar merhaba
azıcık aşım ağrısız başım diyorsunuz.hayırlısı olur inşaallah.neyse artık düşünmeye,taşınmaya vede açık açık karşı tarafla konuşmaya devam edeceğiz.
yaşta gidiyor daha fazla geç kalmamak gerek.emeklilikte bu enerjiyi bulamayabiliriz.
herkese bol bereketli kazançlar.

Benimle aynı durumdasın sen. Ardahanlıyım kayınpeder memlekette besicilikle uğraşıyor. Bu sene beraber bu işi yapalım dedim. gel oğlum dedi bu işte iyi para var dedi. Ankara'da mühendisim epey bir çevremiz oluştu ama memleketin dağları çekiyor beni. Çocukluğum oralarda geçti.Hani derler ya kan çekiyor.Kendi işimi yapmak istiyorum. Birşeyler üretmek istiyorum.400-500 bin lira öz sermayem var.Yarısına Ankaradan bir arsa alıp geri kalanıyla besiciliğe girmeyi düşünüyorum. Emekli olduktan sonra yapılacak işler değil. Tam zamanı söyleyim. İşten ayrılmazsan her zaman aklında besicilik işini bırakmak olacaktır. İşi de bırakacağım.Allah herkesin rızkını veriyor. Rızıkta yana endişem hiç yok çok şükür. Ortaklık kötü diyenler var ama kayınpederde bana ortak olacak. Yani kötüyse ona da kötü:) Allaha emanet olun.

Benimle aynı durumdasın sen. Ardahanlıyım kayınpeder memlekette besicilikle uğraşıyor. Bu sene beraber bu işi yapalım dedim. gel oğlum dedi bu işte iyi para var dedi. Ankara'da mühendisim epey bir çevremiz oluştu ama memleketin dağları çekiyor beni. Çocukluğum oralarda geçti.Hani derler ya kan çekiyor.Kendi işimi yapmak istiyorum. Birşeyler üretmek istiyorum.400-500 bin lira öz sermayem var.Yarısına Ankaradan bir arsa alıp geri kalanıyla besiciliğe girmeyi düşünüyorum. Emekli olduktan sonra yapılacak işler değil. Tam zamanı söyleyim. İşten ayrılmazsan her zaman aklında besicilik işini bırakmak olacaktır. İşi de bırakacağım.Allah herkesin rızkını veriyor. Rızıkta yana endişem hiç yok çok şükür. Ortaklık kötü diyenler var ama kayınpederde bana ortak olacak. Yani kötüyse ona da kötü:) Allaha emanet olun.

evet gerçekten durum ve düşenceler uyuşuyor.bende istanbulda bir mobilya firmasında mühendislik yapıyorum(ağaç işleri endüstri müh).üniversite yıllarından beri ne yaparımda kendi işimi yaparım diye düşünceler içerisindeydim.parada olmayınca bi işe kalkışamıyordum.şimdi 150-200 bin gibi bi sermaye çıkarabileceğimden artık harekete geçmek itiyorum.biraz istanbuldaki işte sıkıcı olmaya başladı.iş yerinde rahatım ama yinede işten koptum; eski heyacanım yok burda.

sizin oralarda besilik hayvan ucuz sanırım ilerde yolumuz düşerse sizlede çalışırız.oralarda bize yol gösterecek bi tanıdığımız olursunuz.

sizde Allaha emanet olun.Allah nasip ederse pazar bursa tarım 2016 fuarında olacağım

• Beğen
Tepkiler: flnfln
evet gerçekten durum ve düşenceler uyuşuyor.bende istanbulda bir mobilya firmasında mühendislik yapıyorum(ağaç işleri endüstri müh).üniversite yıllarından beri ne yaparımda kendi işimi yaparım diye düşünceler içerisindeydim.parada olmayınca bi işe kalkışamıyordum.şimdi 150-200 bin gibi bi sermaye çıkarabileceğimden artık harekete geçmek itiyorum.biraz istanbuldaki işte sıkıcı olmaya başladı.iş yerinde rahatım ama yinede işten koptum; eski heyacanım yok burda.

sizin oralarda besilik hayvan ucuz sanırım ilerde yolumuz düşerse sizlede çalışırız.oralarda bize yol gösterecek bi tanıdığımız olursunuz.

sizde Allaha emanet olun.Allah nasip ederse pazar bursa tarım 2016 fuarında olacağım

İnşallah diyelim hayallerimiz gerçek olur ve görüşürüz aynı hayalin bir parçası olarak yaşarken..
Herkes tüketim halinde üretimi düşünen yok. Birde toprak sayesinde okuduk toprak sayesinde başardık bir çok şeyi. Şimdi toprağa sahip çıkma zamanı. İnsan istediğinde başaramayacağı birşey yok. Kendine güvenmek gerekiyor. Bu forum sayesinde çok şey öğrendim. Besiciliği yapabileceğimi düşündüren bu forum oldu. Buradaki arkadaşlara da çok teşekkür ediyorum. Posof Simentalini inşallah benden alırsınız ileride :)
Allaha emanet olun

• Beğen
Tepkiler: muratardahan
ortaklıga bulaşma ben bir kere bulaştım 3 ayda bitirdim cunku göründüğü gibi değil.
yinede karar senin dostum cok guzel ortaklık kuranlarda yok değil

kiminle ortaklık yaptınız öncelikle o önemli.bizim kayınpederde kendi köyünde ortaklıklar yapmış.hepsindede karşı tarafın yamuğunu görünce orda bırakmış.ama bunların ortaklıkları biraz farklı tüccarlık gibi.köylerden ucuza topla hayvanları pazarda sat veya 20-30 hayvanı kurbana veresiye al kurbanda sat parasını öde.benim ortaklık yetiştiricilik şeklinde olacak.
mesela şöyle bir yetiştircilik bana mantıklı geldi.onuda burda okumuştum.yerli dişi ineklere etçi hayvan tohumu atılsa(angus gibi)çıkan yavruların iyi besi aldığını okumuştum yine burda banada mantıklı geldi.sizcede mantıklı değilmi.

Çevremizde çok başarılı ortaklıklar var sonucta para bu kardesi kardese düsürür. iyi düşün sonra olası kötü durumda kayınperderinle aranın bozulmasıda olabilir bunları dusun derim. Allah işini rast getirisin :)

Ortaklik her kosulda kötü degildir.. kurallar-beklentiler-niyetler net oldumu sorun olmaz..

nerdeyse universite yillarindan buyana ortak hayvancilik ve degisik isler yapmis biri olarak.. bi kere ortakliktan zarar gordum senesi dolmadan yollari ayirdim..

Suan 38 ortak "cadir agilda organik koyunculuk" yapiyoruz.. nette forumda paylastim ayrintisini fotolarini..

Herhalde rekor bizde.. ortaklar birbirlerini bile tanimiyo.. ama hersey normal seyrinde:)

Toprak cekiyorsa zaten bi yerden sonra karsi koyamazsiniz.. ama akli-mantigi bi kenara koymayin derim..

Yumurtalari tek-ayni sepete koymayin.. riski dagitin ve beklentileri dusuk tutun..

Bi ucundan bismillah diyip baslayin.. isik varsa devam yoksa dur demesini bilin..

Forumdan da ayri kalmayin derim:)

• Beğen
Tepkiler: ENES4422 ve yevis
bence siz bu işe girin hayvancılıktan egerki kaba ve kesif yeminizi uyguna mal ederseniz zarar etmessiniz.bide şöyle düşünün siz zaten çalışıyosunuz o parayı tekrar kazanabilirsiniz ama 2 hayvancılıktan para bekleme beside yapsan sütte yapsan bu böyle

• Beğen
Tepkiler: flnfln

Uzaktan kumandayla, ara-sıra çiftliğe gelip-gitmekle hayvancılık yapılmaz. Günün 15 saat çiftlikte geçirmen gerek yoksa bu işe hiç girme. Kayınpeder, falan kimseye de güvenme eğer bir işe para-sermaye koyacaksan.

• Beğen
Tepkiler: emrah doğan