Çiftçilik bırakılıp nasil bir iş yapılır

İlaç gübre bayi tohum bayi makine bayi tüccarlık. Çiftçiye zararı olan her türlü mesleği tercih edebilirsin uygun olur sıra sana geçer.
Bu esnaf düşmanlığı ne zaman bitecek bilmiyorum.Esnaf değilim fakat benim çevremdeki birçok bayi minimal kârlarla çiftçiye satış yapıyor.Kimseyede zorla mal satıldığını görmedim.

İlaç gübre bayi tohum bayi makine bayi tüccarlık. Çiftçiye zararı olan her türlü mesleği tercih edebilirsin uygun olur sıra sana geçer.
Aynen öyle. Müşterin çiftçi olacak çiftçiye mal satacaksın. Çiftçiyle ticaret yapıpta köşeyi dönmeyene rastlamadım üt ütebildiğin kadar hele ki biraz güvenini kazanırsan ihya olursun

Bu esnaf düşmanlığı ne zaman bitecek bilmiyorum.Esnaf değilim fakat benim çevremdeki birçok bayi minimal kârlarla çiftçiye satış yapıyor.Kimseyede zorla mal satıldığını görmedim.
Tohum,ilaç,gubre alıyoruz ya,aynı adamlarla buğday satarken de yüzyüze gelip tutumlarını tartıyoruz.Bircok anımiz oluşuyor doğal olarak.Hepsi batacak,en az % 80 nı,bizim gibi küçük çiftçi bu işleri bıraktıktan sonra.3-5 bin dekar işleyen 20 m2 dükkana girer mi?Zaten kendisi toptan alıyor.
Ne güzel,şarkı sözleri gibi hayatin kendisi de.
Azar azar,hayat bize ne yazar.
Böyle gelmiş, böyle gitmez o kadar...
Altın yumurtlayan tavuğu korumak yerine,açgözlülükle somurduler. Etini de murdar ettiler...

Öncelik olarak var olanı sürdürmek daha mantıklı geliyor bana ama nereye kadar.
Ne olursa olsun sıfırdan başlamak çok zahmetli, yapacağın iş tutacakmı tutmayacakmı belli değil
Ama kendi işin ne olursa olsun kafan rahat oluyo her ne işin olursa olsun hepsine bin basar
Kepce düşünüyorum ben deneyip göreceğiz amma batar amma çıkar.

• Beğen
Tepkiler: cemilAltan
Tarımda ne yaşanacağını baştan söyleyim, çiftçilik mecburen terkedilecek ve topraklar satılacak.soruyu soran arkadaş nereye gidiyor bu çiftçilik diye düşünerek bir çıkış yolu arıyor.içinde bulunduğumuz durumun kimse farkında bile değil.
Gelişen teknoloji sayesinde tarımda verimlilik hızla artıyor, hal böyleyken karlılık azalıyor
Ayrıca yükselen rekolteler, gelişen tarım aletleri sebebiyle tarımda istihdamın da azalması gerekiyor
Peki ne olacak, nereye doğru gidiyoruz?
Topraklar tekelleşecek.bu geçridiğimiz sezon gibi iki sezon daha geçirirsek binlerce dönüm arazisinde üretim yapıp sürümden kazananlar haricinde kimse çiftçiliğe devam edemez.
Bizim bölgede tüm köylerde sivrilen üçer beşer kişi var.son yıllarda satılık tarlaları topladılar, ekipmanlarını yenilediler, baya bi büyüme gerçekleştirdiler.mesela bu kişiler toprak tekellerine dönüşebilir, belki de başka türlü olur, tarla icarlama şirketleri falan devreye girebilir bilemiyorum.
Çiftçi olmazsa millet aç kalır gibi laflarla fazla gaza gelmemek lazım.topraklar tekelleşir, üretimde verimlilik artar, fiyatlar daha da düşer ve millet de aç kalmak yerine daha kolay karnını doyurur.gerçek bu.
Bizim işletmemiz eğer aile işletmesi olmasaydı, işletmenin tüm mülkiyeti şahsıma ait olsaydı hepsini değilse de en azından toprakların yarısını para ederken satıp başka hizmet veya ticaret gibi sektörlerde kendime gelir kapısı açmaya çalışırdım.

Son düzenleme:

Tarımda kârlılık azalmaktadır.Bunun en önemli sebebi enflasyondur.İklim şartlarıyla oluşan olumsuzluklar bunun dışındadır.Ancak enflasyonla bu faktörün birlikte olması 'çarpan etkisi'yaratmaktadır.Belki kendi malın 100 dekar sulu arazide kendi araçlarınla üretim yapmak şu an için sürdürülebilir ama daha az arazide ve kuruda 300 dekarın altı,hayvancılık ( bizzat gütmek şartıyla) gibi yan uğraşlar olmadan sürdürülebilir olmaktan çıkmıştır.Biz civata,mamul eşya,perakendeci gibi girdilerimize belirli bir kâr oranı ekleyerek satabilen bir kesim değiliz.Üretimimizin fiyatı kamu otoritesinin kontrolü altındadır.Enflasyon kontrolü iki yıldır olduğu gibi istendiği anda pekalâ sırtımıza yüklenebilmektedir.Vadeli satan tedarikçi bile şu anda zordadır.Peşin 3500 mısır tohumunu bana harman vadeli 3800 e veren dükkan şu anda zarardadır.Kârı gitmiştir.

Son düzenleme:
Bu ve diğeri gibi yorumları okuyunca çiftçi kardeşlerimin çok ileri yorum----yazarlik seviyeleri olduğunu görüyor ve seviniyorum. Gerçekten kazanmış oldukları bu seviye memleketin 20 tane medya-tv şirketlerinin 18 inin köşe yazari-kanal yorumcusunu ters köşe yapar.Hatta bazı arkadaşlar in tarla,toprak, gubre konularındaki kimya hakimiyeti okudukça bilimsel okur-yazarligin sınırlarının hayli aşıldığını gösteriyor...

Bu ve diğeri gibi yorumları okuyunca çiftçi kardeşlerimin çok ileri yorum----yazarlik seviyeleri olduğunu görüyor ve seviniyorum. Gerçekten kazanmış oldukları bu seviye memleketin 20 tane medya-tv şirketlerinin 18 inin köşe yazari-kanal yorumcusunu ters köşe yapar.Hatta bazı arkadaşlar in tarla,toprak, gubre konularındaki kimya hakimiyeti okudukça bilimsel okur-yazarligin sınırlarının hayli aşıldığını gösteriyor...
O zaman şu konuyu tavsiye ederim.Çok emek verdim.

• Beğen
O zaman şu konuyu tavsiye ederim.Çok emek verdim.

Bu konuyu nasıl atlamışım bilemedim ama çok güzel olmuş ve Arkadaş lar da güzel katkılarda bulunmuşlar. Kendi payıma da siz arkadaşlar hakkindaki tespitimin dogru oldugunun ispatı dır...

• Beğen
Tepkiler: Göktürk.
Tarımda kârlılık azalmaktadır.Bunun en önemli sebebi enflasyondur.İklim şartlarıyla oluşan olumsuzluklar bunun dışındadır.Ancak enflasyonla bu faktörün birlikte olması 'çarpan etkisi'yaratmaktadır.Belki kendi malın 100 dekar sulu arazide kendi araçlarınla üretim yapmak şu an için sürdürülebilir ama daha az arazide ve kuruda 300 dekarın altı,hayvancılık ( bizzat gütmek şartıyla) gibi yan uğraşlar olmadan sürdürülebilir olmaktan çıkmıştır.Biz civata,mamul eşya,perakendeci gibi girdilerimize belirli bir kâr oranı ekleyerek satabilen bir kesim değiliz.Üretimimizin fiyatı kamu otoritesinin kontrolü altındadır.Enflasyon kontrolü iki yıldır olduğu gibi istendiği anda pekalâ sırtımıza yüklenebilmektedir.Vadeli satan tedarikçi bile şu anda zordadır.Peşin 3500 mısır tohumunu bana harman vadeli 3800 e veren dükkan şu anda zarardadır.Kârı gitmiştir.
Korkma o dükkan firmaya Kasım aYinda 3400den ödeyecek tır zararı yoktur

Korkma o dükkan firmaya Kasım aYinda 3400den ödeyecek tır zararı yoktur
Doğru o da vadeli aldı ama kârı en az yarıya düştü çünkü sadece geçen ayın resmi enflasyonu 9.Ayrıca peşin satabilseydi belki aynı mala bir tur daha attıracaktı.Enflasyon herkesi az çok etkiler,dolaylı vergidir.Devletin iç borçlarını eritir.

Çiftçiliği bırakıp hangi sektöre geçmek mantıklı veya mantıklı mı siz olsanız ne yapardınız ?
bırakıp yeniden başlamak zor olur...
en iyisi devam emek...
bitki (tahıl (arpa, buğday, mısır), pancar, ayçiçeği, fasülye) ziraati yanında, 20-30 baş besicilik deneyin...
ticaret, herkesin yapacağı iş değil...
ticaret yaparak,mutlu da olmayabilirsiniz...para kazanabilirsin
en iyisi, çiftçilik...

Eğer silaj makinan mibzerin filan vs varsa piyasaya bu işlere çalış güzel kazancı var ben biraz böyle biraz hayvancılık biraz tarım yapıyorum hepsinin zor yanı varda bildiğimiz işler işte ek sermaye olmadan şuan silaj işi yapıyorum dekar 750 biçiyoruz ortalama 20 25 dekar arası biçiyorum dün geceye kadar biçtim 30 dekar oldu arada bir parayı takanlar oluyor ama eskiden daha çoktu şimdi azaldı

• Beğen