John Deere Yeni 5R serisi

Dün IPSO Tarım satış temsilcisiyle konuştum. 6M serisinden 100 ve 120 modelleri biraz büyük kaçıyor, halihazırda benzer donanımlarla üretilen 5R serisini getirmeyi düşünüyor musunuz diye sordum. 5R'nin kısa ve orta vadede getirilmeyeceğini belirtti.

6M serileri TR lansmanında ön hidrolik sistemli ve özelleştirilebilir joystick'le tanıtılmıştı ama şuanda aynı donanımda traktörleri göremiyoruz dedim.

İsteğe bağlı olarak premium modellerde joystick ve ön PTO'lu modelleri getirebiliyoruz. Hatta 6100M modelinde Select donanım paketinde TLS sistemi ve kabin süspansiyonu da eklenebiliyor. 6100M modelinin Premium paketi kısa vadede gelmeyecek ama orta vadede gelebilir dendi.

Aynı gün Ziraat Bankasından tarımsal kredi kullanım şartlarını sordum. Ister tarla, ister traktör kredisi çekilsin ÇKS şart dediler. Üzerinde tarla olması yetmiyormuş. ÇKS çıktıktan 6 ay sonra tarımsal kredilere başvuruluyormuş. ÇKS içinde aylık 1600 TL bağkur ödemek şartıyla Ziraat Odasına kayıt yaptırmak gerekiyormuş. 1 milyon TL'den daha fazla çekilecek kredilerde sübvansiyon ve sabit faiz olmuyormuş. Baktım bu iş karman çorman, üzerimdeki tarlaları babama resmi olarak icara vermeye devam etme kararı aldık.

Şimdilik 5083E ile devam.