Asgari ucretle calismak mi? Yoksa 100 donum sulu tarla ekmek mi daha karli?

Kime sorsam cifcilikten cok kazanamiyoruz diyor. Benim icin yilda 25 bin TL kazanmak kazanctir. Peki duzenimi kursam sulu tarlamda pancar, aycicegi, kabak, ..vs eksem bu kadar kazanabilir miyim.

Kardeşim 100 dekar soğandan iyi bakarsan dekara 7.5 ton 8 ton çıkar biz 6 çıktı diyelim 6000x100=600000 kilo soğan kilosunu 30kuruş 40 kuruş arasında sattığını düşünelim 35x600000= 210bin tl buna çok ilaç atarsın toplamasına para verirsin toplam masrafın 100 bin 90 bin arası çıkar 210-100=110 bin net ve net kar bana kimse demesin çitçilik kazandırmıyor ülkedeki en zor ama en çok kazandıran işlerden birisi çitçilik bu yaptığım hesab en minimize değerler gerisini sen düşün yanlız bir afet yada terslik olur kazandığın o 110 bin net kar 110 bin net borçta olabilir herşeye risk almaya bağlıdır senin için o kadar hesab yaptım [emoji106]

• Beğen
Tepkiler: Yozgat 66 ve srtys
Kardeşim 100 dekar soğandan iyi bakarsan dekara 7.5 ton 8 ton çıkar biz 6 çıktı diyelim 6000x100=600000 kilo soğan kilosunu 30kuruş 40 kuruş arasında sattığını düşünelim 35x600000= 210bin tl buna çok ilaç atarsın toplamasına para verirsin toplam masrafın 100 bin 90 bin arası çıkar 210-100=110 bin net ve net kar bana kimse demesin çitçilik kazandırmıyor ülkedeki en zor ama en çok kazandıran işlerden birisi çitçilik bu yaptığım hesab en minimize değerler gerisini sen düşün yanlız bir afet yada terslik olur kazandığın o 110 bin net kar 110 bin net borçta olabilir herşeye risk almaya bağlıdır senin için o kadar hesab yaptım [emoji106]
Eyv hocam. 100 donumun hepsine sogan ekme cesareti bulamayabilrim :) ama asgariden iii oldugu garantiymis.

• Beğen
Tepkiler: Usakstyle64

oyle diosun ama sen şimdi 100 dönüm soğana bakmak için elinde olması gereken traktör, alet edevat, sulama borusu, fıskiye, kuyu masraflarını ve tarla ücretini topla bu senin giriş maliyetin bunun üzerine bide emeğini ilaç tohum gübre bunları da üst üste koy sene de eline geçecek para 210bin TL şimdi tekrar maliyet hesabı yap sence karlı deil mi?

Öyle bir yazıyorsunuz ki ben işin içinde olmasam nerede bu zenginler diyecem... Yapmayın Allah aşkına yonca soğan v.s ekimini bir başkasına yaptirsa kuyusu borusu fıskiyesi v.s nerede sermaye ??? Yatirdiginiz parayı kaç yılda amorti edeceksiniz ??? Bu adamın Bağkur - SSK nerede ? Yazdım çizdim köşeyi döndüm olurmu ???

Kardeşim aynı işi bizde yapıyoruz Konyada sulak arazilerde normal bir bakımda %14-15 nemlerde olmak şartıyla en az dekara 1400 kg mısır alınabiliyor bunun dekara masrafı en fazla 350-400 lira olur. %14-15 nemdeki mısır harmanda 700-725 liradan aşağı satılmaz fakat damla sulama düzenini kurması biraz masraf gerektirir düzenini kurduktan sonra işler yoluna girer bereketli bir şekilde parasını kazanır

Kardeşim aynı işi bizde yapıyoruz Konyada sulak arazilerde normal bir bakımda %14-15 nemlerde olmak şartıyla en az dekara 1400 kg mısır alınabiliyor bunun dekara masrafı en fazla 350-400 lira olur. %14-15 nemdeki mısır harmanda 700-725 liradan aşağı satılmaz fakat damla sulama düzenini kurması biraz masraf gerektirir düzenini kurduktan sonra işler yoluna girer bereketli bir şekilde parasını kazanır

aynen katılıyorum konya ovası çifçisiyim ptt de çaliştim iki yıl sonra biraktim insanla uğraşilmaz hocam bitki huzur veriyor insana

Öyle bir yazıyorsunuz ki ben işin içinde olmasam nerede bu zenginler diyecem... Yapmayın Allah aşkına yonca soğan v.s ekimini bir başkasına yaptirsa kuyusu borusu fıskiyesi v.s nerede sermaye ??? Yatirdiginiz parayı kaç yılda amorti edeceksiniz ??? Bu adamın Bağkur - SSK nerede ? Yazdım çizdim köşeyi döndüm olurmu ???

100 dekarı halletecek alet edevata gerek yok mazot parası +200 liraya günlük akşama kadar motoruyla iş yapıyorlar burda 100 dekarı sulucak alet 7 bin ciavarı başka bi maliyeti yok ben yıllık 250 200 dekar cvarınsoğan ekiyorum kimse boş konuşmasın kendi kazandığımı banamaı öğreticeniz

Salma sulama yapma imkanın varsa boru almana ilk etapta gerek yok bence.
100 dönüme yağlık ayçiçeği eksen sulak yerden başına çok ekstrem durumlar gelmediği sürece 25-30 ton alırsın.oda desteği vs 55-60 bin lira yapar.masrafı sana kalmış.toprak yapına göre dönüme 350-400 kg almakta senin elinde.
Benim tercihim 100 dönüm sulu tarla olurdu.

Pancar filan tahminimce ayçiçeğinden fazla kazandırır ama zahmetli ve daha maliuetlidir.

• Beğen
Tepkiler: Theottoman
Salma sulama yapma imkanın varsa boru almana ilk etapta gerek yok bence.
100 dönüme yağlık ayçiçeği eksen sulak yerden başına çok ekstrem durumlar gelmediği sürece 25-30 ton alırsın.oda desteği vs 55-60 bin lira yapar.masrafı sana kalmış.toprak yapına göre dönüme 350-400 kg almakta senin elinde.
Benim tercihim 100 dönüm sulu tarla olurdu.

Pancar filan tahminimce ayçiçeğinden fazla kazandırır ama zahmetli ve daha maliuetlidir.

Bizim köyde dekara 500 kg alınıyor ayçiçeğinden

kardeşim hepimiz bu işleri yapıyoruz, bu hesaplar bu kadar basit değil!!! 100 dekar soğanla 110 bin net kar eden arkadaşın işi hep rast gitmiştir. Bırak 30 40 kuruşu bir sene elinde patlayıp seni içeri çektimi 3 sene ordan çıkmaya çalışırsın.Kısaca emme basma tulumba. Soğanı yüksek dekarlar da ekmen için en önemli etken pazar! Elinde kendi pazarın varsa (aracısız tüccarsız) her sene kar edersin. Çiftçiysen dediğim gibi şansın bol olsun derim. Şahsi kanaatim olarakta geçim için bu işin asgarisi iç anadolu için 200 dekar. Nadas bırakma yapabilir toprağından verim alabilirsin. Veyahut 100 dekar buğdayını ekersin herhangi bir afet olmazsa aşağı yukarı verim ve satış olarak garanti para. Bu çok önemli orda ki 100 dekar buğdayın sayesinde kalan 100 dekara yazlık farklı mahsülleri ekebilir masraflarını buğdaydan çıkarırsın.Ve yazlıktan para kazanırsan cebine para kalır.

• Beğen
Tepkiler: Theottoman
100 dekar tarla olcagına 3 5 inek alsan yilda en aşa 50 milyar alirsin ekmek yok sulama yok boru yok sürme yok traktör gerek yok simdi onu yapsan 30 40 milyar traktor malzeme alcan 80 milyar bulur bide 100 150 milyar tarla alirsin 5 inek al daha iyi
usta ineklere yonca mısır slajı kendin yetiştirmen gerekir.
5 inek aynı anda kuruya çıkabilir.
hayvanın gübresi yemi sadece tarla işlemekten daha zorlu olur.