ASGARİ ÜCRET, MEMUR, EMEKLİ MAAŞLARI NE OLMALI

2022 yılı, mart sonu itibarıyla...

asğari ücret 8000 lira yapılmalı...
memur maaşları, emekli maaşları %100 artırılmalıdır...
bu yapılırsa, bozulan dengeler, yeniden kurulmuş olur...
halk nefes alır, rahatlar...
çiftçi, köylü, halk, daha da borçlu hale gelmekten kurtulur...
piyasa canlanır...
üretmek, tüketmek artar, ekonomi düzelir...

bekleyip, görelim...

Son düzenleme:
sayın @behcet arı hocam,
ben asgari ücret ile gıda firmasında çalışıyorum,300-400 kişi firmamızda istihdam edilmekte,asgari ücrete gelecek zam direk sattığımız ürünlere yansıtılır,aynı şekilde bizden ürün alan bakkala marketede haliyle yansıtılır değişen bişey olmaz bence birkaç ay içinde aynı kısır döngüye geri döneriz,şubat ayında ''zamlı maaşlarımızı ''almadan faturalara, personel gideri artan firmaların ürünlerine uyğuladığı zamlarla yılbaşından önceki günlere dönmemiz 2 ay sürdü,

bence devletimiz gereksiz harcamalarını kısmalı,,bu gereksiz harcamalara vereceği ücreti doğrudan halkına faydalandırmalı, en önemlisi vereceği her kuruşun arkasını takip ederek üretime doğrudan destek sunmalı,destek adı altında verdiği kırıntıdan bahsetmiyorum,

çiftçi torosa biniyorsa kendi parası ile biniyor,bir zahmet başımızdaki haramzadelerde kendi aldıkları mercedeslere binsinler,yakıtlarınıda kendileri karşılasınlar,devletin kasasından geçinme günlerini bitirsinler,30 bin lira maaş alan kişi rahatça tüm masrafını karşılar,bugün emekli biri ortalama 2500 lira ile geçinmeye çalışıyor bu ülkede açlık sınırı kaç lira Allah aşkına?hiç duydukmu meclisteki mvekillerinden bu ay karar aldık 1 aylık maaşlarımızı hibe ediyoruz çiftçi zor durumda üretime bizde bu şekilde katkıda bulunuyoruz kararsa karar aldık onayladık demişler mi?

Devletin her kurumunda çalışan okadar çok gereksiz personel var ki :(santrali olmayan yerin santralcisi,çay ocağı olmayan yerin çaycısı,5 personel çalışan birimin başında daire başkanı-daire başkan yarımcısı-özel kalemi-sekreteri-büro personeli var :(
bizde 120 koyun var 2 kişi bakıyoruz 5 personele 5 tanede amir memur bakıyor anlamış değilim,:(

yorumum biraz siyasi oldu kusura bakmayın burada taraf yok diyemeyeceğim var taraf olduğum ezilen bilmem kaç milyon insan var,evladıma ayakkabı alamadım besleyemiyorum diyen insanları görünce çok üzülüyorum dayanamıyorum

Maaş zamlanınca herşey de otomatikman zamlanıyor maaşları zamlandırmak tl'nin değerini düşürüp enflayonu daha da ateşlşyecektir
Hedef enflayonla mücadele olmalıdır
Hatırlıyorum bundan 10 sene evvel maaşlar düşüktü ama alım gücü yüksekti
Maaşları arttırmak çözüm değil beraberinde enflasyonu da arttıyor
25 kuruşa ekmek aldığımız günlere dönebilsek keşke

maaş artışlarının...
enfilasyona ve devalüasyona sebep olduğunu sanmam...
bilindiği gibi...
maaşlar enfilasyon ve devalüasyon olduktan sonra artırılıyor...
o da enfilasyonun üçte biri oranında...

enfilasyonun ve devalüasyonun sebepleri başka şeyler olsa gerek...
mesela bizim bilmediğimiz sebepler
.

• Beğen
Tepkiler: filizma
öyleyse şunu denesinler...
ücretleri, maaşları nisan 2022 itibarıyla yarıya indirsinler...
bakalım enfilasyon, kur azalacak mı...
Ne maaşları arttırmak çare ne maaşları azaltmak çare
Faiz %30 olsun 1-2 sene de ülke ekonomisi büyümesin mütahitler kazanmasın
Ülke ekonomisi büyüyecek diye halk ezildi küçüldü
Borsdaki holding ve şirketler 2021 bilançolarını açıkladılar muazzam kârlar de etmişlerdir ucuz kredi ile parasına para katmışlar
Dövize karşı tek silahımız faiz
Faiz haram diyen hükümet faize yatırın parayı diye kur korumalı garantili mevdut açtı altın döviz alma paranı faize yatır diyor bir de garanti veriyor
Yatacak yerleri yok insanların dini duygularını istismar ederek kendi istediklerini daha doğrusu zenginlerin istediklerini yapıyorlar
Ülke bilginiz deney laboratuvarı oldu halkın üstünde deniyorlar bakalım ne kadar dayanıklılar diye

Maşların sürekli güncellenmesi çare değildir

Mal ve hizmet üretimi nüfusa yeterli olmalıki nüfus bu mal ve hizmeti tüketebilsin.

Şöyle düşünün, 10 kişilik bir ülkesiniz ve siz ülkenin başkanı aynı zamanda patronu ve tüketen birisiniz, diğer 9 kişi yani halk işçi çalışan ve aynı zamanda tüketen, başkan dahil her kes maaş alıyor ülkede, fakat hiçbir iş yapmıyorsunuz, 10 unuzda yan gelip yatıyorsunuz yada dalga geçiyorsunuz.

Eeee bastığınız paraları paylaştınız 10 kişilik ülkenin paralarını maaş olarak aldınız, mal üretmiyorsunuz hizmet üretmiyorsunuz, hep dışarıdan mal ve hizmet satın aldınız, para bitti haliyle, bu sefer dışarıdan borç aldınız size mal ve hizmet satanlar borç verdi ve o borcuda yediniz, mal ve hizmet üretmediğiniz için yine size borç verenlerden mal ve hizmet satın aldınız, para yine bitti, borç sürekli artıyor bir taraftan, O arada size mal satanlar kavgaya tutuştu savaş yapmaya başladı, aldığınız malların fiyatı savaştan mütevellit arttı dediler daha pahalı alacaksınız artık petrolü buğdayı bilimum herşeyi, Hadi bakalım hem borcunuz çok hem kendinizde mal ve hizmet yok.Mal fiyatları arttı tekrar borçlandınız faizler yüksek yüksek, tamam paranız yine oldu ama mal fiyatları yüksek aynı miktar borç para bile yetmiyor size.

Bu sefer akıllının biri dediki yaa geçim sıkıntısı oluyor daha çok maaş alalım, olurmu maaş artışı çözüm olabilirmi hiç bu duruma?

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: İsmail Pelit
Ne maaşları arttırmak çare ne maaşları azaltmak çare
Faiz %30 olsun 1-2 sene de ülke ekonomisi büyümesin mütahitler kazanmasın
Ülke ekonomisi büyüyecek diye halk ezildi küçüldü
Borsdaki holding ve şirketler 2021 bilançolarını açıkladılar muazzam kârlar de etmişlerdir ucuz kredi ile parasına para katmışlar
Dövize karşı tek silahımız faiz
Faiz haram diyen hükümet faize yatırın parayı diye kur korumalı garantili mevdut açtı altın döviz alma paranı faize yatır diyor bir de garanti veriyor
Yatacak yerleri yok insanların dini duygularını istismar ederek kendi istediklerini daha doğrusu zenginlerin istediklerini yapıyorlar
Ülke bilginiz deney laboratuvarı oldu halkın üstünde deniyorlar bakalım ne kadar dayanıklılar diye
acaba, şirketler daha az kar etse, enfilasyon düşer mi...
yani, ürettikleri malları ucuz satsalar, sonuçta, daha az kar etseler...
yoksa, işçi ücretlerini kısıp/azaltıp daha çok kar etmeleri daha mı iyi olur...
hatta, fiyatları katlayıp, karlarını da katlasalar...
daha mı hızlı kalkınırız...
bu durumda, borsada oynayanlar daha çok para kazanır mı?

işçi, çiftçi, memur, emekli ne kadar az kazanırsa, enfilasyon dizginlenmiş, ülke (şirketler) kalkınmış olur mu...
kalkınmış olmanın ölçüsü, kalkınmış ülkelerde, daha az ücret, daha az maaş mı?...

üretilen, satılan mallar ve kar eden şirketin karında, cirosunda, işçiye az ödenen ücretin payı ne kadardır...
bunlar çok karışık durumlar...

en iyisi, ortaya bir karışık kebap söylemek...
yanında içeçek olarak, acılı şalgam suyu iyi gider...

Son düzenleme:
  • Beğen
Maaşları artırmak çözüm değil, bakın @filizma ne güzel yazmış "ücrete gelecek zam direk sattığımız ürünlere yansıtılır" diye. Niye yansıtılacağını da yazmış.

Asıl mesele alım gücü... Adalet, eğitim, ekonomi (üretim) bunların olmadığı yerde istediğin kadar uğraş, boşuna.

Allah sonumuzu hayır etsin İnşaAllah. En nihayetinde hükümeti biz seçtik, sonuçlarına hep beraber katlanıyoruz

Maaşları artırmak çözüm değil, bakın @filizma ne güzel yazmış "ücrete gelecek zam direk sattığımız ürünlere yansıtılır" diye. Niye yansıtılacağını da yazmış.

Asıl mesele alım gücü... Adalet, eğitim, ekonomi (üretim) bunların olmadığı yerde istediğin kadar uğraş, boşuna.

Allah sonumuzu hayır etsin İnşaAllah. En nihayetinde hükümeti biz seçtik, sonuçlarına hep beraber katlanıyoruz
maaşları artırmak çare değilse, geçmiş yıllarda, hükümetler neden sürekli maaşları artırdı...
çare olmasın diye mi...

• Beğen
maaşları artırmak çare değilse, geçmiş yıllarda, hükümetler neden sürekli maaşları artırdı...
çare olmasın diye mi...

maaş artırarak ülke ekonomisi düzelecek madem bütün ülkeler bu yönetimi kullansın maaşları artırsın dünyada fakir ülke kalmaz geçim sıkıntısı tarihin tozlu sayfalarına karışır gider oh ne güzel.

Son düzenleme:
  • Beğen
maaş artırarak ülke ekonomisi düzelecek madem bütün ülkeler bu yönetimi kullansın maaşları artırsın dünyada fakir ülke kalmaz geçim sıkıntısı tarihin tozlu sayfalarına karışır gider oh ne güzel.
halkı muhtaç/fakir tutmak mı iyi...geri ülkelerdeki gibi
halkı refah içinde yaşatmak mı...kalkınmış ülkelerdeki gibi...
tercih hangisi olmalı...

• Beğen
halkı muhtaç/fakir tutmak mı iyi...geri ülkelerdeki gibi
halkı refah içinde yaşatmak mı...kalkınmış ülkelerdeki gibi...
tercih hangisi olmalı...
Bakın biz halk muhtaç olsun, fakir olsun demiyoruz, ki zaten bizde halkız :) ben maaşımın artmasını istemem mi?

Maaşlar düşük olsun demiyoruz. benim ve birçok arkadaşın anlatmak istediği, asıl meselenin maaş arttırmanın olmadığı, o maaşla alım gücünün ne olduğu.

3 sayfalık yazı yazdım sonra sildim, yazlıkları ekeceğim,tav ne durumda bilemiyorum şuan silivrinin hava durumunu da kestiremiyorum:unsure:

maaşım çok artmasada olur alım gücümün artmasını istiyorum,,
her fırsatta söyledikleri bizi kıskanan zavallı bir Alman gibi 2-3 ay çalışıp borçsuz orta kalitede araba almayı ve ayda deposunu birkaç kez doldurabilmeyi,ailemi dengeli bir şekilde etiyle-sütüyle besleyebilmeyi,ayda 1 olmasın yılda 1 başka bir ülkeye gezi tarzında tatile gidebilmeyi,evim olmasada kirasını öderken zorlanmadığım güzel bir evde oturabilmeyi,ayda 1 sinemaya gitmeyi hafta sonları ailecek restoranda yemek yemeyi istiyoırum,En fazla da ülkemizin ''ASGARİ ÜCRETLİSİ bu saydığım İNSANCA YAŞAM STANDARDINI yakalayabilmesini istiyorum.yada yakalamış olabilir hatta üstüne çıkmışta olabilir çoooook uzun zamandır uydu ayarını yapamadığımdan AHaber izleyemiyorum:unsure:şunuda belirtmek isterim ki kıskanılan bir ülke vatandaşı olmak çok başka bir ayrıcalık,insan övünmeden de edemiyor(y)

bence yaşamak sadece karın doyurmak değil insanca yaşamak demek,yoksa taş devrinde insanlar ellerinde mızrak poposunda yaprak mağarada da yaşıyordu,taş devri ile karşılaştırırsak şükürler olsun şuan çok süper bir yaşantımız var.

Alım gücü nasıl artacak ? Bunun için iki yol var. (Başka varsa da ben bilmiyorum)
1-Gelir,maaş artacak.
2-Gider,harcama azalacak. Bunun içinde aldığımız ürünlerin ucuzlaması gerekir.

1.yolu seçersek enflasyon çıkıyor. Geriye 2. yol kalıyor. 2. yolu uygularken üretici ne yaparsa yapsın, batarsa batsın mantığı ile hareket edersek bir süre sonra üretim durur. Daha büyük krizi ortaya çıkarır. Ayçiçeğinde ve Ayçiçek yağında olduğu gibi. Fiyatları kontrol altında tutabilmeniz imkansız olur.
Fiyatı ucuzlatmak yada yerinde tutabilmek için devletin üreticiyi desteklemesi gerekir. Bu destekler ile maliyet girdileri azaltılır, üretici desteklenir, üretmeye devam eder ve fiyat istikrarı ortaya çıkar.

Devlet bunu nasıl karşılayacak diyenler olabilir. Devlette gereksiz harcamalarını kısacak gerçekten üretene destek olacak. Devlet savurganlığı bırakacak üretene destek olacak. Devlet gerekirse uzun vadede uygun şartlarda borçlanacak üreticiye destek olacak.

Devlet bunu yapmıyor ise aynı sıkıntılar, 5 yıl,10 yıl,20 yıl, .... sonrada devam eder.

Devlet yatırım yaparken de, bu şekilde hesap yapmamalı gerekirse bu şekilde yatırım da yapmamalı

Çanakkale Köprüsü
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Hazine’nin günlük 45 bin araç geçiş garantisi verdiği Çanakkale Köprüsü’nden dün 6 bin araç geçtiğini açıkladı.
39 bin araçlık fark için Hazine, her araç başına yaklaşık 17,7 euro üzerinden şirkete bir günde toplamda yaklaşık 690 bin euro (11,1 milyon TL) ödeme yapacak.

Zafer Havaalanı

2022’nin ilk 2 ayında
Garanti edilen yolcu sayısı: 219.622
Gerçekleşen yolcu sayısı: 2.588
Hata payı: %98,82
Şirkete ödenecek garanti tutarı: 1.153.634 Euro
Güncel kurla: 18.804.234 TL

Ya bunlar hiç hesap bilmiyor yada başka bir şey var.

Devlet yatırım yaparken de, bu şekilde hesap yapmamalı gerekirse bu şekilde yatırım da yapmamalı

Çanakkale Köprüsü
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Hazine’nin günlük 45 bin araç geçiş garantisi verdiği Çanakkale Köprüsü’nden dün 6 bin araç geçtiğini açıkladı.
39 bin araçlık fark için Hazine, her araç başına yaklaşık 17,7 euro üzerinden şirkete bir günde toplamda yaklaşık 690 bin euro (11,1 milyon TL) ödeme yapacak.

Zafer Havaalanı

2022’nin ilk 2 ayında
Garanti edilen yolcu sayısı: 219.622
Gerçekleşen yolcu sayısı: 2.588
Hata payı: %98,82
Şirkete ödenecek garanti tutarı: 1.153.634 Euro
Güncel kurla: 18.804.234 TL

Ya bunlar hiç hesap bilmiyor yada başka bir şey var.
Hesaplarini cok iyi biliyorlar.😠 Zaten sorun burada.