5,6 dekar araziden geçim sağlanır mı ?

arkadaşlar merhaba, 5,600m2 köy içinde sayılan bir arazim var. şuan istanbulda ikamet ediyorum ama 3-5 yıl sonra oraya taşınma düşüncem var. acaba bu araziden geçim sağlamak mümkünmüdür? tarımla hiç uğraşmadım ama ufak ufak tecrübe edinmek için çalışmalara başlıyacağım

siz tarımla uğraşan tecrübeli arkadaşlar, bana bu konuda ışık olabilirmisiniz?

arkadaşlar merhaba, 5,600m2 köy içinde sayılan bir arazim var. şuan istanbulda ikamet ediyorum ama 3-5 yıl sonra oraya taşınma düşüncem var. acaba bu araziden geçim sağlamak mümkünmüdür? tarımla hiç uğraşmadım ama ufak ufak tecrübe edinmek için çalışmalara başlıyacağım

Bu çok uzun bi konu. Öncellik bu arazide ne yapacağına bağlı.

• Beğen
Tepkiler: parsibey
açıkçası geçim sağlayacak herşey olabilir. ben yaklaşık 1,5yıldır tıbbı ve aromatik bitkiler üzerine araştırma yapıyorum, kg fiyatı biraz daha pahalı, çok fazla alan isteyen ürünleri inceledim. tabi yaş sebze veya örtü altı yetiştiriciği de olabilir.

bu tarz bir üretim yapan veya az alanda geçim sağlayan varmı forumda onu merak ediyorum

Tıbbi aromatik ürünler çok mantıklı çünkü fiyatlar çok pahalı orda buda elinize geçen parayı yüksek tutacaktır. Sera tarzı bir şey olursa geçim olur ama açık bişeyler denerseniz çok zor.

cevaplar için teşekkür ederim arkadaşlar, zaten arpa buğday ayçiçeği tarzı şeyler düşünmüyorum, ki buna zaten arazi m2 uygun değil. dediğim gibi sera veya tıbbı ve aromatik bitkiler üzerine düşünce ağır basıyor ama tecrübeli arkadaşlarında fikirlerini almak istiyorum

En basit örnek marketlerdeki baharat fiyatları. Gram işi satın alıyoruz altın gibiler

haklısın hocam ama market satış fiyatları yüksek ama gerçekten üreticide para kazanabiliyormu acaba? yapan arkadaşlar varsa bilgilendirirse sevinirim.

şahsi fikrim: köyde geçim sağlamak ıcın hayvancılık sart

hocam hayvancılık olmazsa olmazlardan ama açıkçası hayvan işi tarım gibi değil diye düşünüyorum. neticede hayvancılık tecrübesi daha farklıdır, bilmeden öğrenmeden yapılabilir mi onu da bilmiyorum

• Beğen
Tepkiler: Umur01-39
Abi yonca ek etrafını tel ile cevir
sal içine tavukları gezen tavuk yumurtası diye sat
aslında gezen tavuk yumurtası olayını düşündüm ama çevremde yapanlar var, biraz şikayetçiler durumdan. en büyük nedeni pazarlama, diğer sebeplerde maliyetlerden. çok fazla birşey bırakmıyormuş. tabi pazarlama olayı çözülürse sürümden dolayı ayda sanırım bırakmasa 2000-3000tl kar bırakır.

Sera olursa olur.
ne kadarlık bir sera geçim sağlar? rica etsem seracılıkla ilgili bilgi ve tecrübeniz varsa paylaşırmısınız?

aslında gezen tavuk yumurtası olayını düşündüm ama çevremde yapanlar var, biraz şikayetçiler durumdan. en büyük nedeni pazarlama, diğer sebeplerde maliyetlerden. çok fazla birşey bırakmıyormuş. tabi pazarlama olayı çözülürse sürümden dolayı ayda sanırım bırakmasa 2000-3000tl kar bırakır.

ne kadarlık bir sera geçim sağlar? rica etsem seracılıkla ilgili bilgi ve tecrübeniz varsa paylaşırmısınız?
Sera ile ilgili bilgi sahibi değilim. Fakat tarla ile bilgim var. 5 6 dekar alan çok az. Bu alan en güzel serada değerlenir

cevap için teşekkür ederim ilker kardeşim.

seracılıkla ilgili ve tıbbi/aromatik bitki yetiştiriciği yapan veya tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olabilirler mi acaba?

birde seralarda yetişen ürünlerde fiyat/kar/sürüm olarak hangi ürünler öncelikli yetiştiriliyor?

Son düzenleme: