2. Ürün danelik mısırda yüksek verim almak için gerekenler

Arpayı biçtikten sonra yerine mısır ekeceğiz haziran ortası gibi ekmiş oluruz. Ekimde nelere dikkat edilmeli ne gibi gübreler kullanılmalı, ekim sonrası neler yapılmalı? Pioneer p0573 tohumunu ekeceğiz. Yer Kırıkkale
Screenshot_20190529-080930.jpg

Kardeşim ikinci ürün danelik mısırda önemli olan tohumu cimlendirebilmek. Eğer arazini sulayıp tavlayıp ondan sonra mı ekim yapacaksın yoksa kuruya ekip üzerine damlama ile mi çimlendireceksin. Eğer damlama sulama ile yapacaksan taban gübresini oranını düşür. tohumlarını ektikten sonra map ya da üre fosfat uygula. damlamadan çıkış homojen sağlandıktan sonrası gerisi kolay. Önemli olan bitkiyi hızlı büyütebilmek. 3 yaprakta iken damlamadan geniş bir sulama yap arkasından bir hümik asit uygula. 5. yaprakta bir ot ilacı 3. gün otlar ölür. ondan sonra dayan azotu her sulamada 8-10 kg üre kullanabilirsin sulama sıklığına göre. süt olum döneminde mutlaka 10 kg dekara potasyum nitrat uygulama toplamda dekarda saf olarak 25 kg azot, 10 kg saf fosfor, 10 kg saf potasyumun altına düşme. Bereketli bir yıl olsun inşallah

Ben de bu yıl 2 tarlaya ekmeyi düşünüyorum. Bizim orada ekmezler lakin bir deneyeceğim. Tarım il müdürlüğü tohumun ayrısını destekliyor Muş.
Ibrahim abi bizim burda 4 sene önce ektiler ancak yetişemedi son dönemde havaların soğuması geceleri don olayı oldu o nedenle olmadı ama geçen yıl yağlık aycekirdegi yetişti hasatini kasım sonu gibi yaptılar

Ibrahim abi bizim burda 4 sene önce ektiler ancak yetişemedi son dönemde havaların soğuması geceleri don olayı oldu o nedenle olmadı ama geçen yıl yağlık aycekirdegi yetişti hasatini kasım sonu gibi yaptılar
Ben slajlık ekeceğim. daha önceden eken hiç olmamış. Yanımızda orman var o yağışı artırdı. önceden temmuz ağustosta yağmur düşemezdi şimdi hafta da olmasa da en geç 15 günde bir iyi yağmur yağıyor. Hatta geçen sene buğdayları yağış yüzünden biçemediler. Arpayı kaldırdıktan sonra ekip ekim gibi de hasadı düşünüyorum. Tarım il müdürlüğü pnömatik mibzeri ve bağımsız slaj makinasını ücresiz veriyor. Yanlız asıl sorun kime satacağım :), Bakalım deneyeceğim çalışmak bizden takdir Allahtan.

• Beğen
Tepkiler: ebay06
Bugün Çankırı il tarım müdürlüğü nün sitesine girdim. Ilgaz vve atkaracalarda Geçen sene arpa ekiminden sonra 2.ürün sılajlık mısır ekilmiş, 15 Eylül'de hasat edilmiş. Dönümüne 4-5 ton almışlar. Demek ki olabiliyor. Gidince yüzyüze görüşeceğim detayları öğrenince paylaşırım.

Ben slajlık ekeceğim. daha önceden eken hiç olmamış. Yanımızda orman var o yağışı artırdı. önceden temmuz ağustosta yağmur düşemezdi şimdi hafta da olmasa da en geç 15 günde bir iyi yağmur yağıyor. Hatta geçen sene buğdayları yağış yüzünden biçemediler. Arpayı kaldırdıktan sonra ekip ekim gibi de hasadı düşünüyorum. Tarım il müdürlüğü pnömatik mibzeri ve bağımsız slaj makinasını ücresiz veriyor. Yanlız asıl sorun kime satacağım :), Bakalım deneyeceğim çalışmak bizden takdir Allahtan.

Slaj makinasini her il mudurlugu mu ucretsiz verir

Ankarada ikinci ürün olarak danelik mısır denemesi yapmayı düşünüyorum bende Macar fiğ ektiğim bir tarla var biçip kaldırdıktan sonra ekmeyi düşünüyorum siz nedersiniz olur mu

Ankarada ikinci ürün olarak danelik mısır denemesi yapmayı düşünüyorum bende Macar fiğ ektiğim bir tarla var biçip kaldırdıktan sonra ekmeyi düşünüyorum siz nedersiniz olur mu
Normal şartlarda olmaz.Ayçiçeği düşünebilirsiniz ama yine riskli olabiliyor.Silajlık mısır ekebilirsiniz ama pazar bulması biraz zor oluyor tabi

• Beğen
Tepkiler: OMER.GULER06