20 BAŞLIKLI SÜT İNEĞİ YEM RASYONU

Ynt: 20 BAŞLIKLI SÜT İNEĞİ YEM RASYONU

Hermiyas link=topic=79043.msg939044#msg939044 date=1416812398' Alıntı:
En güzeli yerli alacaksanız sağlam tek bir yerden alın belgeli faturalı, asla toplama haywan alarak sığır işine girmeyiniz....

Marmarada genelinde Sığır, Çanakkale de Saanen Keçi işinin çoğunluğu üçkağıtcı cambazların elinde, adres göstermeye bile para alırlar...İstisnalar hariç tabiki....

İzmir DSYB birliği en son 5500e damızlık düwe satıyordu, burası aynı zamanda damızlık düwe ihraç eden bir işletme...

http://www.izmirbirlik.com/

Burada da satış fiyatları da war merkez birliği : http://www.dsymb.org.tr/

http://youtu.be/rbTnXr0brQc

Hermiyas Abi saten bu çambazlarla Tokmakcıları bakan yapsak Türkiye ya batar yada tam çıkar :D
Ayni sorun bizim Sakarya cıvarındada var abi adamlar kapı kapı dolaşıyor ve adamlar öyle bi organize oluyorki örnek vermem gerekirse sen 1 adet inek satacaksın ahırından Cambazın biri geliyor 3500 TL veriyor ,ondan sonra istersen 100 Tane cambaz gelsin o fiyatın üstüne çıkmıyor :D

senin hesap iyimser degil kardeş çok iyimser. sıfırdan başlıyacaksan biraz daha inek sayını azalt 1 yıl öyle devam et derim sonra fazlalaştır. öyle 20inek şu kadar kar ederim diye sektöre girme .ama temelden eskiden beri bu işi yapıyorsan sözüm sana degil. ayrıca şu sözüde aklıyın bir yerine koy evdeki hesap çarşıya uymaz. alırken 6000 7000 liraya alırsın ama satarken 4 bine zor satarsın bu iş böyle çifçiysen besiciysen üzerine binecek senden nemalanacak çok kişi var. semerini saglama al. Ayrıca bak bu hesaba şunları eklemeyı unutm gebe inek destegi ve buzagı destegi oda yıllık 6 binlira falan tutar bak almadan 1 inek kara geçtin:)

Başlıkla konu içeriği pek uyuşmamış 20 inek için maliyet hesabı deseydiniz ya :)
Rasyon konusu göreceli kondisyon,süt verimi,süt yağ protein oranları vs. vs. birçok konu göz önünde bulundurularak değerlendirilmeli.
Mevcut hammaddeler için ortalama bir rasyon önerim şu şekilde olur günlük:20-22 kgr arası mısır silajı ,8 kgr karma yem ,1 kgr PTK,4 kgr yonca balyesi,1,5-2 kgr saman balyesi

HESABIN KİTABINI İYİ YAPAMAMIŞSIN. SANA AYDA 20 İNEKTE NET KALACAK OLAN RAKAM 4000 TLDİR VE BU RAKAMDA ÇOK İYİDİR... İNEK BAŞINA YILDA 7000 LİTRE SÜTE GÖRE HESAPLAYIP KURU DÖNEMİ HESAPLAMIYORSUN YANİ NİEK GEBE KALCAK 2 AY SAĞMAYACAKSIN BU DÖNEMDE HAYVAN CEPTEN YİYECEK DAHA BU İŞİN VETERRİNER HASTALIK DOĞUM ELEKTİRK SU GİDERLERİ VAR HAYVANIN DOĞUMU VAR... SENİN HESABINA GÖRE NET KAR % 40 OLSA NE ALA MEMLEKET..... SÜTÇÜLÜKTE NE KAR % 20 İSE ÖP BAŞINA KOY... SANA TAVSİYEM İNEK BAŞINA HERŞYE ÇIKTIKTAN SONRA SANA AYDA 150-180 TL KALIR BUNU 200 TL YAPTIRTAMAZSIN...
GELELİM İNEK FİYATINA GEBEYSE VE DOĞUMA YAKIN BİR HALDEYSE 2. VEYA 3. GEBELİKSE BİLE FİYATI 1000 TL FAZLA KARDEŞİM.... BUZAĞILI DOĞMUŞ YANINDA İSE BİŞEY DİYEMEM....

500 kg inekler için örnek rasyon

4 kg/inek/gün yonca........80 kg yonca....20 kg balyadan.....4 balya yonca
1 kg/inek/gün saman.......20 kg saman...20 kg balyadan.....1 balya saman
0,760 kg ay çiçek tohumu küspesi.........15 kg ATK
23 kg/inek/gün mısır silajı.........460 kg silaj
8-10 kg/inek/gün kesif yem..........160-200 kg süt yemi

beklenen süt verimi: 38 L/inek/gün

behcet arı link=topic=79043.msg941734#msg941734 date=1417529404' Alıntı:
500 kg inekler için örnek rasyon

4 kg/inek/gün yonca........80 kg yonca....20 kg balyadan.....4 balya yonca
1 kg/inek/gün saman.......20 kg saman...20 kg balyadan.....1 balya saman
0,760 kg ay çiçek tohumu küspesi.........15 kg ATK
23 kg/inek/gün mısır silajı.........460 kg silaj
8-10 kg/inek/gün kesif yem..........160-200 kg süt yemi

beklenen süt verimi: 38 L/inek/gün
Kardeş anlamadığım Olay bu hangi inek 38 Litre sütveren bi resim varmı acaba cok merak ettim 38litre diyorsunuz ve bu 38 Litreyi Kaç ay boyunca veriyor ve sonraki 3 ay boyunca Süt azalma oranınız nelerdir çok merak ettim birde bu ineklerin Bızası Kaç para onuda merak ettim harbiden 38 Litre veriyorsa Maşallah diyeyim

o konuda haklısın kardes her ay vercek dııl lakın onemlı olan rasyonun devamlılıgı gecenlerde konyada bı haber ızledım holsteyn ıneklerı ıthal edıo konya seker ılk geldıklerınde 23 kg sut verıolar 2 sene sonra dogru rasyonla 62 63 kg cıkıor sut verımı ortalama aldıklarında 42 kg cıkıor. . . benm gozlemledım yeme acımıcaksın hayvanın sındırımıne zarar vermedıkce yemı dayıcaksın kı karsılını goresın :)

Yanlız o ineğin süt yağ oranı nasıl çok merak etim yau Meme yapısı o inek Felç geçirme riskide taşır ,işallah olmaz diyeyim Allah kurusunda Komşunun başına geldi oradan biliyorum inek Sağımdan sonra Kalkamadı birdaha aya Olduğu yerde kesmek zorunda kaldılar hayvanı.

Dediğin gibi Holştain inekleri süt yönünden 10 numara ama Hastalık yönündende okadar çok zaaf yönleri varki helede bir Tohumlama % side çok düşük bi hayvan .

sedat bey,

verilen rasyon ile 38 L süt verimi, düve-gebe düve döneminde uygun yemlenmiş ve tohumlanmış, ilk buzağılamadan sonra pik süt veriminde (buzağılamadan 2 ay sonra) döneminde holştayn (siyah alaca) bir inekten beklenen süt verimi.

bu süt veriminin alınması yemlerin kalitesi yanında hayvanın genetik yapısına ve sağlık durumuna (meme sağlığı/metabolik hastalıklar yönünden sağlıklı olmasına) bağlıdır.

elbet, bu süt verimi sağımın ilerleyen aylarında kademeli şekilde azalır.

50-60 L süt verimlerini 750-800 kg amerikan holştaynlarından (ikinci-üçüncü buzağılamadan sonra) almak mümkün. kaliteli yemlerle, uygun yemleme (doğru rasyon) ile, sağlıklı ineklerden, pik süt verimi döneminde.

yüksek verimli ineklerde gebe kalma oranlarında azalma sık karşılaşılan durumlardan.

35-40 L/gün süt veriminden daha çok süt verimi durumunda, günlük sağım sayısı ikiden üçe çıkarılmalıdır.

behcet arı link=topic=79043.msg942024#msg942024 date=1417599469' Alıntı:
50-60 L süt verimlerini 750-800 kg amerikan holştaynlarından (ikinci-üçüncü buzağılamadan sonra) almak mümkün. kaliteli yemlerle, uygun yemleme (doğru rasyon) ile, sağlıklı ineklerden, pik süt verimi döneminde.

yüksek verimli ineklerde gebe kalma oranlarında azalma sık karşılaşılan durumlardan.

35-40 L/gün süt veriminden daha çok süt verimi durumunda, günlük sağım sayısı ikiden üçe çıkarılmalıdır.
Aslında çok iyi fikir yani neticede o hayvana sağım esnasında aşırı bi yükleme oluyor bununda ilaki +- yönleir vardır diye düşünüyorum neticede ben en iyi inegimden 28 Litre yi anca göre bildim tabiki bu ineğin bu etkisi kısa sürdü 2 ci aydan sonra gerilemeye başladı neticede ineğin cinsi de çok önemli böyle Tamam hepsi Holştain ama hangi Holştain kac göbek ..

merhaba,

22 lt süt ortalamamız var günlük hedefimiz 25lt aşağıdaki gibi besliyoruz. yorumlarınızı iyileştirmenizi alabilirmiyim? yem özlem yemden. hayvanlar holstein

günlük inek başı
2 kg saman
2 kg yonca
1 kg arpa
20 kg mısır silajı
7 kg 21 protein süt yemi
1 kg fors konsantre süt yemi
1 kg hayat konsatre yem
100 gr medicas

merhaba,

22 lt süt ortalamamız var günlük hedefimiz 25lt aşağıdaki gibi besliyoruz. yorumlarınızı iyileştirmenizi alabilirmiyim? yem özlem yemden. hayvanlar holstein

günlük inek başı
2 kg saman
2 kg yonca
1 kg arpa
20 kg mısır silajı
7 kg 21 protein süt yemi
1 kg hayat konsatre yem
100 gr medicas
Rasyonunuz cok iyi slajiniz 30 kuru maddenin ustundeyse 30 kg ma kadar sut verimi alinabilir bu rasyonla

merhaba,

22 lt süt ortalamamız var günlük hedefimiz 25lt aşağıdaki gibi besliyoruz. yorumlarınızı iyileştirmenizi alabilirmiyim? yem özlem yemden.

günlük inek başı
2 kg saman
2 kg yonca
1 kg arpa
20 kg mısır silajı
7 kg 21 protein süt yemi
1 kg hayat konsatre yem
100 gr medicas
Rasyonunuz cok iyi slajiniz 30 kuru maddenin ustundeyse 30 kg ma kadar sut verimi alinabilir bu rasyonla

bilgi için teşekkürler. Silaja bakılmıştı uygun denmişti analizde.

tırnak havuzu için sağımhane çıkışında 3 er gün arayla formaldehit %5 , çinkosülfat %10, göztaşı %5 kullanıyoruz yaklaşık 1 senedir. ama tırnak problemi bazı hayvanlarda az da olsa devam ediyor. zemin beton kayganlaştı onun mu etkisi var tam bilemiyorum ama tavsiyeniz var mı ?

merhaba,

günlük inek başı
2 kg saman
2 kg yonca
1 kg arpa
20 kg mısır silajı
7 kg 21 protein süt yemi
1 kg hayat konsatre yem
100 gr medicas
Yoncayı 3.5kg yap 25 olursa 1kilo arpayıda mısır flake yap daha iyi olacaktır..

bilgi için teşekkürler. Silaja bakılmıştı uygun denmişti analizde.

tırnak havuzu için sağımhane çıkışında 3 er gün arayla formaldehit %5 , çinkosülfat %10, göztaşı %5 kullanıyoruz yaklaşık 1 senedir. ama tırnak problemi bazı hayvanlarda az da olsa devam ediyor. zemin beton kayganlaştı onun mu etkisi var tam bilemiyorum ama tavsiyeniz var mı ?
Ben pek tırnak sorunu yaşamıyorum
Beton zemin sadece yem yolunun başı ve sağım yeri kalan yer toprak
Gezinti alanı geniş bağlı hayvan yok gece gündüz serbest

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı