2013-2104 buğday resimleri

Ynt: 2013-2104 buğday resimleri

Merhaba Ünsal hocam, kolay gelsin, mewlam gönlüne göre wersin....

Senin memlekete bu sene yüzyılın karı yağdı bakalım belki werimlerine de faydası olacaktır....

Maşşallah büyümüş epey Rus Karabaşın adı neydi bilmiyorum ama genç yaşta tasmaya alıştırmalısın tasması her daim boynunda olsun sonra büyüyünce huylanıyorlar taktırmıyorlar....

Bak şuraya yazıyorum 2016ya kalmaz sen bütün su işini tamamen piwotla çözeceksin....1i tamam çalışıyor, 2nci sininde sipariş werdin zaten, geriye kaldı 3 we 4...Her yıl bi tane kurdun mu benim hesap tutar :)

Merhabalar Murat hocam arazide tasmayı acıyorum elimde bogma tasma var hadi gel tasmaya deyince kendi kafasını sokuyor tasmaya 1,5 yasına geldi artık ama cok dengeli kopek istanbula egitime getirdim kopek çiftliğinde hic kopek ile ilgilenmedi eğiticiyi sallamadı kopegi eğitim alanına bıraktım agladı hayvan
Dedigin gibiikinci pivot yolda koseler için yeraltı damla sulamayıda bu yaz deneyecegim 70 dekarda bakalım eger yer altı işi olursa ucuncu pivot ve koseler için siparişi gecip sulama olayını saglama alacagım yaz ortasında takım elbise ile sulama yapacagım plan bu :))

unsal link=topic=71307.msg822121#msg822121 date=1388923782' Alıntı:
Mardin kızıltepe ovası yagıs almıyor fazla nisandan sonra kasıma kadar yagmur yagmaz en az 4-5 defa sulama yapıyoruz bugday için
Hava da rutubet yok gunes yakıcı genelde sulama yapmazsanız bugday sut doneminde asırı sıcaklardan dolayı tane cok zayıf oluyor toprak catlıor yarılıyor simdiye kadar salma sulama ile suluyorduk gecen yaz pivot sistemi kurdum ve ilk olarak mısırda kullandım bu yıl centet pivot ile sulama yapacagım bu yıl bugdayı ektikten sonra cıkıs sulamasınıda pivot ile yaptım koseleri ise yagmurlama ile yaptım ilk gozlemler pivot altındaki urunun cıkısı cok guclu oldu yagmurlama olan koselerde hafif seyreklikler oldu
Pivotun maliyet verim karsılastırmasını ikinci urun mısırın için yapabilirim
Ben pivotun altındaki mısırdan (ikinci ürün) 1350 kg/da verim aldım yan tarlada amcam aynı tohumu ekti salma sulama ile 1020 kg /da aldı. Diger avantaj ki bence en onemlisi ben bir kuyu ile saatte 110 ton/saat suyum var salma ile 130-140 dekar arazi sulayabilirim ama center pivot ile 230 dekar arazi suluyabiliyorum. (Gubreyi pivot ile verdim üst gubreyi 30 gunde ) yaklasık maliyet 240 dekar sulayan makina altyapı dahil 65-70 bin dolar oldu (ziraat bankası 5 yıl faizdiz kredi) bu verim ile 2 yılda butun parasını cıkartıyor makinanın kullanım omru 20-25 yıl bakım maliyeti 1000 usd civarı ( 3000 saat kullanımda sonra motor yagları degisimi yapılıyor)
Hocam Kullandığınız Pivot Kaç Metre Uzunluğa Sahip ? Bi de Center Pivot Galiba Bu ?
Kışın Veya Su Bitiminde Taşıma Yapıyormusunuz, Tarlada mı Kalıyor ?

omerfarukkoc link=topic=71307.msg822490#msg822490 date=1388997920' Alıntı:
Hocam Kullandığınız Pivot Kaç Metre Uzunluğa Sahip ? Bi de Center Pivot Galiba Bu ?
Kışın Veya Su Bitiminde Taşıma Yapıyormusunuz, Tarlada mı Kalıyor ?
Omer bey bu center pivot uzunluk 271 mt
Merkeze kadar yeraltı boru cekiliyor 3x3 mt beton dokulup uzerine monte yapılıyor sabit kalıyor herhangi bir tasıma yapmıyoruz ama bunların tasıma yapılan versiyonları mevcut. Bizim bolgede nadas olayı olmadıgı için surekli yaz kıs ekilen birsey var bugday arkası mısır veya nisanda pamuk gibi.
Dikdortgen araziler için giden gelen tipleri var lineer pivot deniyor ama o biraz mesakatli bir iş her 200 mt de bir hidrant yapmanız lazım makina geldiginde o hidrantları degistrmek gerekiyor yani o kadar masraf edip makiannın basında nobet tutmaya gerek yok

unsal link=topic=71307.msg822493#msg822493 date=1388998844' Alıntı:
Omer bey bu center pivot uzunluk 271 mt
Merkeze kadar yeraltı boru cekiliyor 3x3 mt beton dokulup uzerine monte yapılıyor sabit kalıyor herhangi bir tasıma yapmıyoruz ama bunların tasıma yapılan versiyonları mevcut. Bizim bolgede nadas olayı olmadıgı için surekli yaz kıs ekilen birsey var bugday arkası mısır veya nisanda pamuk gibi.
Dikdortgen araziler için giden gelen tipleri var lineer pivot deniyor ama o biraz mesakatli bir iş her 200 mt de bir hidrant yapmanız lazım makina geldiginde o hidrantları degistrmek gerekiyor yani o kadar masraf edip makiannın basında nobet tutmaya gerek yok
Hidrant Dediğiniz Nedir ?
Bir de 271 Metrelik Bu Pivota Kaçlık Dalgıç Su Basıyor ? Yetiştirebiliyor mu ?

omerfarukkoc link=topic=71307.msg822496#msg822496 date=1388999463' Alıntı:
Hidrant Dediğiniz Nedir ?
Bir de 271 Metrelik Bu Pivota Kaçlık Dalgıç Su Basıyor ? Yetiştirebiliyor mu ?

Yer altı yapıp su cıkısı verilen ad yani 100 mt yer altı yaptınız 50mt ve 100 mt lerden su cıksı verdiniz bunlara hidrant deniyor.
Biizm kuyularda 150 hp dalgıc var su yaklasık 300 mt den cıkıor cıkardıgı su 110-115 ton/saat
Pivottaki amac gunluk bitkini su ihtiyacını karsılamak mıısırn gunluk su ihtiyacı 10 mm/gün benim makinaın gunluk sulama kapasitesi 12mm/d elektrik kesintileri, arıza falan dedigimde pivot mısır sezonu boyunca surekli calısıyor salma sulamada 10-12 gunde bir sulama yapıyorsunuz atıyorum 100 ton su veriyorsun bir seferde ben her gun suluyorum 10 ton su veriyorum bitkinin ihtiyacı kadar ek olarak gubreleme olayını pivottan yaptım dozajlama pompası ile gunde 1 kg üre verdim daha sonra potasyum verdim benim mıısrlar ikinci urun olmasına ragmen %80 i 16 tane capında 42 tane boyunda oldu ucuna kadar doldurdu kocanı

Teknik olarak uyar ama mesafeler onemli benim tarlanın eni 545 mt boyu 950 mt yarıcapı 271 metre olan center pivot aldım eni tam denk geldi buradaki onemli etken su miktarınız benim kuyum ancak bu yarı capta olan makinayı kurtarıyordu diyebilirsiiz eger en 600 mt olasaydı 300 mt lik makina yapardım ama ornek veriyorum 1500 kg verim yerine 1350 kg alırım mantıgyla hareket edebilirisniz
Yeraltı damla sulama normalyerustu damla sulama boruların yerin 30-40 cm asagısına 1 mt ara ile yerlestirlmesi olayı yer altına serdikten sonra iyi bir bakımla 10-15 yıl toprak altından kalıyor buradki olay derin surum yapamıyorsunuz yabancı otla kimsayal mucadele yapmanız gerekiyor eger cok kurak yerde iseniz çimlenme için yagmurlama yapmanız gerekeebilir. Benim ektigim ürünler bugday mısır pamuk ve soyafasulyesi 30 cm toprak altı 1 mt ara ile bugday için bile yeterli islatmayı sagladıgı soylendi toprak yapım killi tınlı toprak

Cvp için çok tşk ler Ünsal Bey...
Benim tarlada yonca var ot mücadelesi yok yeraltı damlama uygun olur sanırım zaten 5 yıl falan sürüm yapmıyoruz..Dekar masrafı ne kadar acaba bu yeraltı sisteminin ?
Pivot sistemi içinde benim tarla üçgen iki kenarların uzunluğu 700 er metre diğer kısa kenar ise 120 metre yani bi kenar 700 diğeri de 700 bir kenar ise 120 üçkenar işte :)
Yani dediğim tarla 42 dekar tam üçgen yonca var şuan uzun kenarlar 700 m kısa kenar ise 120 m buna pivot ya da yeraltı olur mu ?? _

Erman bey
Pivot cok mantıklı olmaz bu durumda 120 metre olan kenar işi bozuyor cok kucuk olur sulanmayan cok alan kalır
Yer altı mantıklı gorunuyor ama maliyet kar avantajı yapmak lazım yeraltının maliyeti donume 800-1200 tl arası degisiyor ayptıgım arastırmalra gore burada filtre secimi en yuksek maliyet kalemi toprak altı oldugu için tıkanıkların gozle gorulme sansı yok o yuzden filtrelemenin cok iyi olması gerekiyor
bu damla sulama olaylarında fiyatlar cok degisken her bayi farkli fiyat verio

unsal link=topic=71307.msg822594#msg822594 date=1389015474' Alıntı:
Erman bey
Pivot cok mantıklı olmaz bu durumda 120 metre olan kenar işi bozuyor cok kucuk olur sulanmayan cok alan kalır
Yer altı mantıklı gorunuyor ama maliyet kar avantajı yapmak lazım yeraltının maliyeti donume 800-1200 tl arası degisiyor ayptıgım arastırmalra gore burada filtre secimi en yuksek maliyet kalemi toprak altı oldugu için tıkanıkların gozle gorulme sansı yok o yuzden filtrelemenin cok iyi olması gerekiyor
bu damla sulama olaylarında fiyatlar cok degisken her bayi farkli fiyat verio
Tşk ler Ünsal Bey..
Ben yağmurlama yapıyorum çokta memnunum ama 2 nedenden dolayı bu sistemden vazgeçmek istiyorum
1. İş gücü olayı ben kendim yapamıyorum sağlık sorunlarım var bir de iş gereği her zaman tarlada olamıyorum..
2. her biçimde boru düzenini tarla dışına çıkarıp biçimden sonra yeniden yerleştirmek gerekiyor...
dediğiniz gibi filtreleme olayı randıman alırsa damlama hortumları tıkanmazsa...birde 15 yıl falan gidiyorsa dekar 1000 tl Verilebilir...

unsal link=topic=71307.msg822500#msg822500 date=1388999923' Alıntı:
Yer altı yapıp su cıkısı verilen ad yani 100 mt yer altı yaptınız 50mt ve 100 mt lerden su cıksı verdiniz bunlara hidrant deniyor.
Biizm kuyularda 150 hp dalgıc var su yaklasık 300 mt den cıkıor cıkardıgı su 110-115 ton/saat
Pivottaki amac gunluk bitkini su ihtiyacını karsılamak mıısırn gunluk su ihtiyacı 10 mm/gün benim makinaın gunluk sulama kapasitesi 12mm/d elektrik kesintileri, arıza falan dedigimde pivot mısır sezonu boyunca surekli calısıyor salma sulamada 10-12 gunde bir sulama yapıyorsunuz atıyorum 100 ton su veriyorsun bir seferde ben her gun suluyorum 10 ton su veriyorum bitkinin ihtiyacı kadar ek olarak gubreleme olayını pivottan yaptım dozajlama pompası ile gunde 1 kg üre verdim daha sonra potasyum verdim benim mıısrlar ikinci urun olmasına ragmen %80 i 16 tane capında 42 tane boyunda oldu ucuna kadar doldurdu kocanı
Hocam Hidrant Dediğiniz Sistemi Biz Kurduk Zaten Tarlalarımıza...

2 Senede Toplam 4 Km Civarında Yeraltı Döşedik...
100-150 ' şer Metreye Bir de Çıkış Koyduk Tarlanın Sulanırken Bize Kolay Olacak Sekilde Yerlerine...

Lineer Pivot Sistemini Siz Atıyorum 2 Saatte Bir Hidrant Değiştircem Diye İstemiyorsunuz Yani ?

ErmanHoca link=topic=71307.msg822589#msg822589 date=1389014991' Alıntı:
Cvp için çok tşk ler Ünsal Bey...
Benim tarlada yonca var ot mücadelesi yok yeraltı damlama uygun olur sanırım zaten 5 yıl falan sürüm yapmıyoruz..Dekar masrafı ne kadar acaba bu yeraltı sisteminin ?
Pivot sistemi içinde benim tarla üçgen iki kenarların uzunluğu 700 er metre diğer kısa kenar ise 120 metre yani bi kenar 700 diğeri de 700 bir kenar ise 120 üçkenar işte :)
Yani dediğim tarla 42 dekar tam üçgen yonca var şuan uzun kenarlar 700 m kısa kenar ise 120 m buna pivot ya da yeraltı olur mu ?? _
Erman Hocam Ünsal Abi ' nin Dediğine Göre Tarlanın Yarıçapı Uzunlugunda Bi Center Pivot Uygun Oluyor...

Ama Senin Tarlaya En Uygunu Center Pivotu 700 Metre Uzunlugunda Alıp, En Ucunun 120 Metre Kadar Yürüme Mesafesine Ayarlanması Bence... Ama Buna Uygun Dalgıç Ve Su da Olmalı Tabiki...

Ömer bey bu hidrant olayında durum su 100 mt de bir hidrantınız var 100 mt de hidranttan pivota su besleme borusu 200 mt eder 200 mt de bir degisim gerekir soru su siz bitkiye ne kadar su verecekseniz vereceginiz sure sizin bu 200 mt yi alma suresi ile baglantılı ben arastırıken abd li çiftçilere sormustum benim tarla dikdortgen lineer uygun sonucta adamın bana dedigi su benimde lineer pivotlarım vardı bir gece yarısı camurun içinde hidrantın basında pivotun gelmesini bekliyordum kendi kendime dusundum 100 bin usd para harcadım buna ragmen geceyarısı camurun içinde boruyu. degiştirmeyi bekliyorum dedim tamam ını center pivota dondum demişti. Ben yaz calıstırken 2 defa teker camura saplandı onun dısında 2 ay boyunca işçinin yaptıgı gubre tankına 10 torba gubre boslatmaktı. Makinaya ellerini bile surmediler
Lineer
N diger sıkıntısı tarla eğimi %3-4 u gecmeyecek center pivotta %10 luk egimde bile calıyor birde aynı metre linner center pivota gore yaklasık %40 daha pahalı

Üçgrm bit tarlada ne yaparsnız yapın pivot cok mantıklı degil yapılan yatırım pahalı kacıyor bendede 96 dekar ucgen parca var ne yagmurlama cok duzgun ne ekim mantıklı surekli makas oluyor trakyütor donusu fazla ivir zıvır eger toprak altı yapıp randıman alırsam ileride dusunuyorum

unsal link=topic=71307.msg822644#msg822644 date=1389020366' Alıntı:
Ömer bey bu hidrant olayında durum su 100 mt de bir hidrantınız var 100 mt de hidranttan pivota su besleme borusu 200 mt eder 200 mt de bir degisim gerekir soru su siz bitkiye ne kadar su verecekseniz vereceginiz sure sizin bu 200 mt yi alma suresi ile baglantılı ben arastırıken abd li çiftçilere sormustum benim tarla dikdortgen lineer uygun sonucta adamın bana dedigi su benimde lineer pivotlarım vardı bir gece yarısı camurun içinde hidrantın basında pivotun gelmesini bekliyordum kendi kendime dusundum 100 bin usd para harcadım buna ragmen geceyarısı camurun içinde boruyu. degiştirmeyi bekliyorum dedim tamam ını center pivota dondum demişti. Ben yaz calıstırken 2 defa teker camura saplandı onun dısında 2 ay boyunca işçinin yaptıgı gubre tankına 10 torba gubre boslatmaktı. Makinaya ellerini bile surmediler
Lineer
N diger sıkıntısı tarla eğimi %3-4 u gecmeyecek center pivotta %10 luk egimde bile calıyor birde aynı metre linner center pivota gore yaklasık %40 daha pahalı

Üçgrm bit tarlada ne yaparsnız yapın pivot cok mantıklı degil yapılan yatırım pahalı kacıyor bendede 96 dekar ucgen parca var ne yagmurlama cok duzgun ne ekim mantıklı surekli makas oluyor trakyütor donusu fazla ivir zıvır eger toprak altı yapıp randıman alırsam ileride dusunuyorum
Abi Sıra Bitkilerinde Mesela Fasulye, Pancar, Mısır...vs Lineer Uygun Olmuyor Ama Ona Nasıl Çözüm Bulunuyor Center Pivotta ?

Bi de Benm Araziler Genelde 4 ' gen Oldugu İçin Lineer Daha Uygun Oluyor... Bi Kaç Şev(Üçgen) Yerleri Var Kalan, Oralara da Yağmurlama Kurarım Zaten...

Biz Günde 3-4 Defa 3-4 Farklı Tarlada Yağmurlama Değiştiriyoruz Zaten, Şimdi Zaten Bi Tarlaya Bu Kadar Gİttikten Sonra Lineer Olursa Takımın Altına Çizmeyi Giyer Yine Gider Değiştiririm Hidrantı Yani... Diye Düşünüyorum :)

Benim pivotta iwob deneline sulama baslıkları var yagmur gibi sulama yapıyor her 2,88 mt de bir. Eskiden amerikalar ekimide yuvarlak yapıyorlarmıs yani her iki sıra arasına bir yagmurlama baslıgı gelsin hesabı onlar baska baslık da kullanıyorlar
http://www.traxcoirrigation.com/low-energy-precision-application-lepa
Bunun gibi bunu kullanmak için yıvarlak ekim sart
Ama yuvarlak ekim için gps falan gerekli son yıllarda lepa sulama baslıgı kullanmıyorsan duz ekimde center pivotts problem cıkarmıyor tekerlerin ezdiği 1-2 donum hariç
Linner sulama biraz muhendislik yapmak gerekiyor simdi tarla eni 200 mt boyu 1000 mt olsun lenner makina 200 mt olacak sulama basladıgnız 24 saat sonra tarlanın sonuna geldiniz tekrar donuse gectiginizde en son suladıgınız yere tekrar sulama yapıyorsunuz istw bu durumda tarla boyunca makinaya sabit hızla calıstırmayacaksınız ilk basta yavas tarla sonuna dogru hızlı calısacak eger o calısma hız ayarları duzgun yapılırsa neden olmasın turkiyede 3-4 tanr lineer makina varmıs
Neden center pivot tercih ediliyo iş gucu gereksiminden dolayı kimse işçi ile ugrasmak istemiyor
Center veya lineer kurdugunda her urun ekebilirisn altına ister sıra mısır bugday ister sebze sonucta modern yagmurlama yapıyorsun işçi kullanmadan