2018 yılı için ilk toprak hazırlığı JX65c PULLUK SÜRÜMÜ

15.11.2013
2,809
1,794
30
Tokat

bu sezon yulaf ekılı olan tarlamızı seneye arpa ekımı ıcın hazırlamaya basladık
bu tarla 75 dönüm 110 litre yaktı

[video=youtube;9Pny-4ah_ps]https://www.youtube.com/watch?v=9Pny-4ah_ps[/video][video=youtube;3AwpfxQ9exU]https://www.youtube.com/watch?v=3AwpfxQ9exU[/video]
[video=youtube;Pa5JcHyJ81A]https://www.youtube.com/watch?v=Pa5JcHyJ81A[/video]
[video=youtube;8SY2B3X-TLQ]https://www.youtube.com/watch?v=8SY2B3X-TLQ[/video]

Cok guzel yakit degerii mehmet. Vidyolarda. 4 takviye gidiyorsun. Seri 1 de gider bu case seri.1 gitsen yakit dahada dusecekk. Bu haliyle bile super. Kim nederse desin case jxc. Yakitti cok ekonamik. Benimde ayni. 1.4 1.6 arasi. Surulen parcalar da. 1 dekar 2 dekar kucuk parcali yerlerde bu yakit buyuk parcalarda daha dusuyor

• Beğen
Tepkiler: MehmetGngr
Caseyi cok öven kişiler motor 4 takviyede galiba ancak götürüyor . Yinede güzel performans kolay gelsin

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Takviye dişlisi defransiyele direk bağlıdır.Güç aktarımının rahat olması için gerekiyor.Takviye 4 tabloda 7 km/h hız gösteriyor.Pulluk çalışması içinde fazlasıyla yeterlidir.

Takviye dişlisi defransiyele direk bağlıdır.Güç aktarımının rahat olması için gerekiyor.Takviye 4 tabloda 7 km/h hız gösteriyor.Pulluk çalışması içinde fazlasıyla yeterlidir.
hocam bilmediğimden yanlışım varmı diye fikrimi yazıyorum seri viteslerle sürüm yapmak bana baya yanlışmış gibi geliyor sürümde takviyeler ile giderken hassasiyet hareketleri yetişebiliyor ama serilerde sağlıklı olmaz gibi geliyor bana. hiç denemedim ama sürüm derinliği dalgalı olmazmı pulluğun yukarı zorlayıp geri batması için zamana ihtiyacı var hidrolik kolları o hızda çabuk dönüş yapabilirmi.
yani bu sürüm hızının bir nominali vardır.
traktör üreticilerinin sürüm için önerdiği bir nominal hızda vardır.

Pullukta 4 12" de 7km/h ı sadece 1. viteste yakalarsınız oda ortalamada olmaz. Ağır 4 de 4-5 km arası gezer traktör. Kuma yakın yerlerde belki dediğiniz gibi oluyor olabilir. Benim ölçümlerim gpse göre bu arada.

• Beğen
bu sezon yulaf ekılı olan tarlamızı seneye arpa ekımı ıcın hazırlamaya basladık
bu tarla 75 dönüm 110 litre yaktı

[video=youtube;9Pny-4ah_ps]https://www.youtube.com/watch?v=9Pny-4ah_ps[/video][video=youtube;3AwpfxQ9exU]https://www.youtube.com/watch?v=3AwpfxQ9exU[/video]
[video=youtube;Pa5JcHyJ81A]https://www.youtube.com/watch?v=Pa5JcHyJ81A[/video]
[video=youtube;8SY2B3X-TLQ]https://www.youtube.com/watch?v=8SY2B3X-TLQ[/video]
ikinci videonun 20. saniyeden sonra pulluk topraktan çıkıyor.
toprağın tavının müsade ettiğinde fazla hızlı gitmeye kalkınca böyle oluyor daha yavaş gidilse orası sürülmedik kalmazdı .

traktöre takılmayıp hızını göz önünde tutarsak benim traktörün hidroliklerin battı çıktı zorlandıya yetişebildiği hız bu daha hızlı gidersem tavsız sert yerde ikinci videodaki gibi yukarı atıyor
bu hızda gidince sert yere gelince hidroliklerdeki mekanizma yukarı zorlayıp traktörü basıyor orayı koparınca rahatlayıp geri geri salıyor bunu derinliği çok fazla değişmeden yapıyor hızlanınca batmaya fırsat bulamıyor.
https://youtu.be/Da-tedayksM

• Beğen
hocam bilmediğimden yanlışım varmı diye fikrimi yazıyorum seri viteslerle sürüm yapmak bana baya yanlışmış gibi geliyor sürümde takviyeler ile giderken hassasiyet hareketleri yetişebiliyor ama serilerde sağlıklı olmaz gibi geliyor bana. hiç denemedim ama sürüm derinliği dalgalı olmazmı pulluğun yukarı zorlayıp geri batması için zamana ihtiyacı var hidrolik kolları o hızda çabuk dönüş yapabilirmi.

Toprak işlemede hız arttıkça pulluk direnci de artıyor, özellikle sert toprakta. Örneğin 65hp traktör 4 lü 12 pullukla seri 1 sürüyorsa, 100 hp ayni pullukla seri 3 ile sürülmez, 5 li 12 veya 14 pulluk seçilir seri 1 ile veya daha agır vites ile sürüm yapılır.
Bişey var ki çok yavaş gidince pulluk güzel çevirmiyor. Jxc nin seri 1 hızını bilmiyorum, tahminim 25 gazda 10 km gibidir, 15 gazda 6-7 km hızlı sayılmaz.

Niye yukariya atsin ki.pullugu hassiyet algisinin.nasil calistigini incelediniz mi hic traktor. Zorlandigi anda hafiften onunu diker bu esnada orta kol traktorun hassiyet pistonuna dogru itme gucu uygular iharaket algilayan hassiyet hafif yukari atar. Boylece pulluk biraz kalkar traktor rahatlar trkrar eski konumuna salar.
Hizla gitmenin pulluk derinliginde bir degistirme olmaz sadece hassiyet daha seri bir sekilde calisir 12 14 km.hiz ile surum oluyor. Yavas gidelinin aksine daha temiz daha derin cizi aciliyor ciziye kezek yigilma olmuyor

Niye yukariya atsin ki.pullugu hassiyet algisinin.nasil calistigini incelediniz mi hic traktor. Zorlandigi anda hafiften onunu diker bu esnada orta kol traktorun hassiyet pistonuna dogru itme gucu uygular iharaket algilayan hassiyet hafif yukari atar. Boylece pulluk biraz kalkar traktor rahatlar trkrar eski konumuna salar.
Hizla gitmenin pulluk derinliginde bir degistirme olmaz sadece hassiyet daha seri bir sekilde calisir 12 14 km.hiz ile surum oluyor. Yavas gidelinin aksine daha temiz daha derin cizi aciliyor ciziye kezek yigilma olmuyor
o hızlı gidince çizinin temiz oluşu benimde ilgimi çeken bir ayrıntı onuda soracaktım.
pulluğu niye yukarıya atıyor kollar inme hızı traktörün hızından yavaş kalıyor bir çok videoda görüyorum pulluk kalkıyor sürümü yapan arkadaş arkaya bakmıyor gidiyor toprak çiğ kaldıktan sonra anlamı yok.
sizin traktör zıplaya zıplaya gidiyor ama pullukta bi yukarıdan gitme saçmalama yok gibi

• Beğen
Tepkiler: aaysberkk
k9lay gelsin bereketli olsun..
case pulluğun hakkını veriyor..
kim ne derse desin..
saolasın yusuf abim
Cok guzel yakit degerii mehmet. Vidyolarda. 4 takviye gidiyorsun. Seri 1 de gider bu case seri.1 gitsen yakit dahada dusecekk. Bu haliyle bile super. Kim nederse desin case jxc. Yakitti cok ekonamik. Benimde ayni. 1.4 1.6 arasi. Surulen parcalar da. 1 dekar 2 dekar kucuk parcali yerlerde bu yakit buyuk parcalarda daha dusuyor
saolasın hamdi abim tarla fark edılmıyor ama cok taslı serı1 le bı tasa taksak bıtaraf bölünür ama nere :)
Caseyi cok öven kişiler motor 4 takviyede galiba ancak götürüyor . Yinede güzel performans kolay gelsin

saolasın mahmut kardesim el gazı sabit 14 15 gaz ekonomık surmeye calıstık 1600 1900 arası devır olsa baya fark oluyor

• Beğen
Tepkiler: aaysberkk
Kolay gelsin uygun pulluk ve devirde yakıt ideal.
saol yasar abım el gazı sabıt hep 15gaz :)
Guzelin dedikodusu cok olurmus.bizde bos laf yok hic bir zaman abarmadikta. Gercek ne ise onu yazdik. Seri 2 alpler pulluk aniz bozumu iyi seyirler

https://youtu.be/dqjt1izj_P4

ikinci videonun 20. saniyeden sonra pulluk topraktan çıkıyor.
toprağın tavının müsade ettiğinde fazla hızlı gitmeye kalkınca böyle oluyor daha yavaş gidilse orası sürülmedik kalmazdı .

traktöre takılmayıp hızını göz önünde tutarsak benim traktörün hidroliklerin battı çıktı zorlandıya yetişebildiği hız bu daha hızlı gidersem tavsız sert yerde ikinci videodaki gibi yukarı atıyor
bu hızda gidince sert yere gelince hidroliklerdeki mekanizma yukarı zorlayıp traktörü basıyor orayı koparınca rahatlayıp geri geri salıyor bunu derinliği çok fazla değişmeden yapıyor hızlanınca batmaya fırsat bulamıyor.
https://youtu.be/Da-tedayksM

videoda pek fark edılmıyor ama bu tarla cok taslı batmayan yerler kayalık ne yaparsam yapyım batmaz çizele sürünce direk sigortaları kesıyor pullugun ucu takılınca yana kaymasa ucunu kırıyor köyümüzün tarlalrı hep yamaç dağlık yerler ova cok az

saol yasar abım el gazı sabıt hep 15gaz :)

videoda pek fark edılmıyor ama bu tarla cok taslı batmayan yerler kayalık ne yaparsam yapyım batmaz çizele sürünce direk sigortaları kesıyor pullugun ucu takılınca yana kaymasa ucunu kırıyor köyümüzün tarlalrı hep yamaç dağlık yerler ova cok az
ustam sakın yanlış anlama sürüm konusunda iyi değilim gördüklerimi soruyorum.
tabanda üstü kum gibi ama geniş pulluk batmayan bir tarla bizdede var pulluk taşın üzerinde sürünüp geçiyor sanırım sizinkide öyle

Hocam elinizle gücünüzün yetmediği bi şeyi çekmeye(çekmeye çalıştınız şeyi kavrayarak değilde 4 parmağınız ile çektiğinizi düşünün) çalışın bütün gücünüzü kullanın. Burda şunu görüceksiniz parmaklarınız kayıcaktır ve çektiğiniz yeri bırakma eğilimi oluştucaktır. Pullukta tam olarak bunu yapıyor.

Bahsettiğiniz yani daha doğrusu hidrolik kol hassasiyet ayarı tamamen yağ basıncı ile lt/dk hesabı ile çalışır. Dakikada daha fazla yağ basan traktörün hassasiyeti daha iyidir. Yani büyük traktör ekimde çok yakar mantığı yanlıştır yakar ama bi 100hpye göre akiş hızı vok daha fazla olduğu icin tohumları homojen dağıtır verimde fark yapar.

Burda orta kolun hassasiyetle bi alakası olduğunu düşünmüyorum hassasiyeti ve basma kuvvetini sağlayan yan kollar.

Kaldı ki pulluk çok hassasiyet gerektiren bi işlem değil en azından özellikle bi ekim işlemine göre tillere göre.

Kataloglarda geçer, max pull gear, maksimum çeki vitesi demektir.Bu traktörün motor durumuna göre 4-6 km/h hızda vereceği en yüksek çeki kuvveti kapasitesidir.Pulluk içinde 5,5 km/h ortalama hızlar en az yakıtla sürüm hızıdır.Döner pulluk ayarları videosunda detaylar var, paylaşmıştım.

• Beğen
Tepkiler: ilhan_mkp