2019 ayçiçek bicimi

bereketli olsun üsdadım.
abı artık biçiliyo çerezlikde hiç bi sorun yok bizim burda komsu koylerde bıcıldı aynı patoz gıbı cıkardı bıraz yavas gıdıyı onda sadece o kadar biçerin içini ayarlıyolar özel bi elegi var o kadar
sizin orda biçerde hangi tabla kullanılıyorda zarar vermiyor? benim bildiğim içerdeki eleğin özel olup olmamasının çok bi espirisi yok. bizim burdaki biçerci mısır tablası ile çalışıyor, oda çerzerlik bezay çekirdekde cildini bozuyor. 2. si yavaş gittiği zamanda sapları gevip kafayı tarlya düşüyor belli bi hızda gitmesi gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: Abd8914
bereketli olsun üsdadım.

sizin orda biçerde hangi tabla kullanılıyorda zarar vermiyor? benim bildiğim içerdeki eleğin özel olup olmamasının çok bi espirisi yok. bizim burdaki biçerci mısır tablası ile çalışıyor, oda çerzerlik bezay çekirdekde cildini bozuyor. 2. si yavaş gittiği zamanda sapları gevip kafayı tarlya düşüyor belli bi hızda gitmesi gerekiyor.
yavas gıtme konusu zaten var ozel ayçiçek elegı var onu taktılar ayrıca bızdede mısır tablasıyla bıçtılar bızde bıse olmadı ama bıse var o mahsulu bıcerın bogazına toplayan helezon yerıne bant koymuslar belkı ondan bı zarar vermemısdır plastık bant

abı artık biçiliyo çerezlikde hiç bi sorun yok bizim burda komsu koylerde bıcıldı aynı patoz gıbı cıkardı bıraz yavas gıdıyı onda sadece o kadar biçerin içini ayarlıyolar özel bi elegi var o kadar
Biz daha once denedik. Siyah aycicegi oldugu icin kelle yerde bir iki gun kurumadan patozdigindan ilk basa cizmemis gibi olsa da eleme sirasinda desendeki siyah boya havada ucusuyor. Tüccar da bunu tercih etmiyor. Mecburen tabla yerde bi iki gun kurumasi gerekiyor, sonra patoz, sonra elek..

yavas gıtme konusu zaten var ozel ayçiçek elegı var onu taktılar ayrıca bızdede mısır tablasıyla bıçtılar bızde bıse olmadı ama bıse var o mahsulu bıcerın bogazına toplayan helezon yerıne bant koymuslar belkı ondan bı zarar vermemısdır plastık bant
Tamda dediğin gibi bant vardı, seneye helezon yaptıracam demişti biçerci,
Özel elek diye de bişey yok gardaşım. Zaten o elekleri kendileri yaptırıyorlar. tamamen biçerci nasıl hasat yapmak istiyorsa ona göre elek yaptırıyorlar. önemli olan tabla, içerdeki elek nasıl zarar verecek_? aslı arası delikli sac, farzı misal ayçekirdeğinin 7mm mısırın10 mm.
şimdi teşbihte hata olmasın hepimiz bu işi yapıyoruz ve aramızda da biçerci arkadaşlarda vardır illaki
Diyelim ki Ayçekirdeği hasatı yapıyoruz biçer ile
1. olarak içerdeki elek 2 katlıdır yukarıya 9.5-10mm aşağı tarafada çak 8- 8.30mm eleği, boylarınıda kısa tuttumu (rakamlar sallamasyondur)
Allahtan korkma son gaz hasat yaparsın.
Niyemi ? Elek sayısı hem az hem kısa, buda demek oluyorki çekirdeği minimum sürede depoya ulaşmasını sağlanıyor. O zaman hiz konusu biçercinin insafına kalıyor. Hem çekirdek zibilli kalpaklı gelir depoya, hemde bozuk kalitede çekirdek çıkarır. (bu olay biçerle çekirdek elemesi yaparkende geçerlidir).
Bu dediğim olay işini hakkıyla yapmayan çifçinin emeğini gözetmeyen şahırlar için geçerlidir. Herhangi bir genelleme kötüleme çamur atma vs söz konusu değildir.
2. olarak bizimde tam istediğimiz gibi, koyarsın 3-4 katlı eleği, atıyorum kısa elek dedğimiz 1mt olsun , uzun eleğimizde 1.5-2mt olsun.
üstten aşağı 10-9-8.5-7.5mm eleği çak, 3-5 km hızı geçme, bak nasıl çiçek gibi mal çıkarıyor. (dediğim gibi rakamlar sallamasyon)
Benim asıl takılı kaldığım kısım tabla, bizim burda sadece mısır tablasıyla biçim yapıyorlar sadece onu gördük biliyoruz. baksa hangi tabla kullanılır veya haricinden özel bi tabla mı olması gerekir onu aklım yetmiyor.
Sürçü lisan etmişşem kusuruma bakmayın.
Herkese hayırlı bereketli bol kazançlı harmanlar dilerim.