2020 - 2021 Yılı Buğday Ekimi

Merhaba Manisa Salihlide yarın buğday ekimi yapacağız inşallah. Taban arazi de ilk defa ekimimiz olacak 135 Dekar arazi toplamı. 80 ve 55 olarak yanyana iki parçadan oluşuyor. Hedef 25 Kg Ceyhan 99 tohum ve 30 Kg İgsaş 20.20.12SO3 kükürtlü gübre uygulamak. Tohumumuz ambarımızdaydı. Bugün cuvalları römorka dökerek karıştırarak ilaçladık. Raxil DS2 kullandık ilaç olarak. Yerimiz slajlık mısır yeri ve ağır bir toprak üzeri 1-2 parmak kuru altı yaş dik rotavatör çekildi iki gündür. Buğdayı minimum 5 santime attırmayı hedefliyorum net tavı bulsun diye. Yaklaşık 1 hafta 10 gün sonra ya yağmur gösteriyor üzeri için. Salihlide sezonun ilk buğdayını belki ben ekiyorum daha hiçbir hareket yok. Bakalım ya nasip heyacanlıyız. Umarım kazasız belasız güzel bir ekim olur. Ektikten sonra 12 metre de tava seti çekeceğiz bahar aylarında belki sularız diye. Yarın sizlere fotoğraf paylaşmaya çalışacağım...

IMG_5769.JPG
060C9080-081B-4330-9360-42127DC0FA61.jpg
IMG_5770.JPG

Merhaba Manisa Salihlide yarın buğday ekimi yapacağız inşallah. Taban arazi de ilk defa ekimimiz olacak 135 Dekar arazi toplamı. 80 ve 55 olarak yanyana iki parçadan oluşuyor. Hedef 25 Kg Ceyhan 99 tohum ve 30 Kg İgsaş 20.20.12SO3 kükürtlü gübre uygulamak. Tohumumuz ambarımızdaydı. Bugün cuvalları römorka dökerek karıştırarak ilaçladık. Raxil DS2 kullandık ilaç olarak. Yerimiz slajlık mısır yeri ve ağır bir toprak üzeri 1-2 parmak kuru altı yaş dik rotavatör çekildi iki gündür. Buğdayı minimum 5 santime attırmayı hedefliyorum net tavı bulsun diye. Yaklaşık 1 hafta 10 gün sonra ya yağmur gösteriyor üzeri için. Salihlide sezonun ilk buğdayını belki ben ekiyorum daha hiçbir hareket yok. Bakalım ya nasip heyacanlıyız. Umarım kazasız belasız güzel bir ekim olur. Ektikten sonra 12 metre de tava seti çekeceğiz bahar aylarında belki sularız diye. Yarın sizlere fotoğraf paylaşmaya çalışacağım...
Adsız.png
balıkesır manyas ceyhan 99 16 kasımda ekıldı dekara 23 kg atıldı gübreleme ıse boyle devem edıcek bakalım hayırlısı

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Aygün 10
o son üreyi sakın atma yakarsın buğdayı. ilk üreyi de ikiye bölmeye çalış , gebeleşme başlangıcından önce üst gübrelemeyi bitirmen lazım sonrasında sulama yoksa atma ust g
o son üreyi sakın atma yakarsın buğdayı. ilk üreyi de ikiye bölmeye çalış , gebeleşme başlangıcından önce üst gübrelemeyi bitirmen lazım sonrasında sulama yoksa atma gübre
üst gübrelemeyi 2ye bolucem 2 3 kardeste bir atıcam son olarakta can veya üre atıcam eger üre atarsam daha erken mı atayım yada can uygunmudur zamanı ve mıktarı

Bol bereketli olur inşaallah

2 seferde atacaksan kardeşleme ortası ocak sonuna doğru 20kg üre at, sapa kalkarken de mart sonu nisanı görmeden 20 kg can at en fazla. tabandan zaten 4-5 kg azot vermişsin. 18kg azot maksimum olsun balıkesir bölgesi sulama yoksa.
anladım ustam ben sadece son gubrelemede uremı versem can mı versem dıye kararsız kalmıstım pekı can verırsem sapa kalkma degilde daha sonra versem bır sorun olur mu tabı yagmuruda yakalamam lazım