2022 Tarımsal Destek Bütçesi Arttırıldı

Cumhurbaşkı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir basın toplantısında 2022 Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesinin arttırıldığını duyurdu:

2022 yılında 25,8 milyar lira olarak planladığımız tarımsal destekleme bütçesini, 3,2 milyar liralık ilave ile 29 milyar liraya çıkardığımızın müjdesini de çiftçilerimizle paylaşmak istiyorum. Özellikle hubuat üreticimizin desteklerini %127 oranında arttırdık. "

✅ Geçtiğimiz 2021 yılında ise 23-4 milyar TL tarımsal desteklemelere ayrılmıştı.

✋ Gübre ve mazot desteklemelerinin masrafı karşılama oranlarından memnun musunuz?

1643657410204.png

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
Arkadaşlar iyi günler. Bizim çks babamın üstüneydi 2021 yılında kendi üstüme aldım kiracı olarak. İnternette gübre desteği alabilmek için kendi üstüne en az 1 dönüm tarla olması gerektiği yazıyor. Benim üstüme tapu yok sadece çks benim adıma. Gübre desteğinden yararlanabilecek miyim bilgisi olan var mı?

• Beğen
Tepkiler: çiftcigardo
Arkadaşlar iyi günler. Bizim çks babamın üstüneydi 2021 yılında kendi üstüme aldım kiracı olarak. İnternette gübre desteği alabilmek için kendi üstüne en az 1 dönüm tarla olması gerektiği yazıyor. Benim üstüme tapu yok sadece çks benim adıma. Gübre desteğinden yararlanabilecek miyim bilgisi olan var mı?
Alırsınız çks yapmanız yeter

• Beğen
Tepkiler: ÜNSALDI
Kendinize ait tarlaya gerek yok, benimde hiç tapulu tarlam yok hep kira yıllardır destek alıyorum

Bugün Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli konuyu yeniden gündeme getirerek ekleme yaptı. Açıklamayı aynen paylaşıyoruz:

✅ "Sayın Cumhurbaşkanımızın takdirleriyle 2022 yılında 25,8 milyar TL olarak planlanan tarımsal destekleme bütçesi 3,2 milyar TL ek bütçe ile 29 milyar TL'ye çıkarılmıştır."

✅ "Arttırılan tarımsal destekleme bütçesi ile Ülkemiz için stratejik öneme sahip buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale üretimi yapan çiftçilerimize mevcut desteklere ilave Ek Girdi Desteği olarak dekara 50 TL ödeme yapılacak. 2022 yılında Buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale üreticilerimize; mazot, gübre, sertifikalı tohum ve ek 50 TL/da girdi desteği ile beraber dekara toplamda 116 TL ödenecek."

✅ "Yapılan bu ilave destekle 2022 yılında hububat üreticilerimize ödenecek girdi destekleri geçen yıla göre yüzde 127 artırılmıştır. Tarımsal destekler yanında uyguladığımız alım fiyatları ile her zaman çiftçimizin yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Üreticilerimize hayırlı olsun"

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
2021 yılı çks ye göre 2022 de yapılacak buğday arpa çavdar yulaf tritikale ekili tarım alanlarına dekara 50 TL ek destek verilecek daha önce 2021 yılı mazot gübre desteği 42 TL açıklanmıştı böylece toplam 92 TL destek ödenecek sertifikalı tohum kullanımında da ayrıca dekara 24 TL 2022 sonunda ödenecek.
Askı listeleri çıktı 42 TL olarak. Bence bu +50 TL yi 2023 Mart'ta ancak alırız.

Dışarıdan ürün ithal et, pahalıya al içeride ucuz sat, zararı hazine karşılıycak,

Destekleri artır,

Peki nerden geliyor bu değirmenin suyu? bunlara verecek parayı nerden buluyorlar?

Sıkı durun

Mazota zam yap ötv artışıyla ilave 3 milyarı kolaylıkla alırlar, yoksa havadan gelmez zaten değirmenin suyu

Yine üretici üreteceğim derken hepimiz mazot tüketirken geri vereceğiz bunu

Bu şekil ekonomi yönetimiyle olacak gibi değil düzelmez durumumuz.

Doluya koydular almadı boşa koydular dolmadı, ayarı bir türlü veremediler, şu devalüasyonu yaptıklarından bu yana durum bu ve ayarıda veremeyecekler bu gidişle, çünkü açık dediğiniz aslında zarardır, bütçe açığı demek bütçe zararı demek, dış ticaret açığı demek, dış ticaretten zarar etmek demek.

Bunca zarardan sonra geriye poponun üstüne oturup kalmak var işte, oturup kalırsın doluya koyarsın almaz boşa koyarsın dolmaz böyle.

Üreticiye düşende 80 milyonun günde 3 öğün karnını bedavaya doyurmak, kabak kimin başına patlıycaktı başka?Halkın alım gücüde kalmayınca olacak buydu.

Ordan verse burdan bindirecek başka ne yapacak ellerinde sihirli değnekmi var.

Yalan yanlış hükumet gübre fiyatlarına el atacak deniyordu oda yalan oldu bu son açıklamayla
Herkes Cks de ne yazıyorsa onun desteğini alır
icar tarla ise tarla sahibi gider desteklemeyi çeker yine zarar eden
İcar eken olur
20 yıldır ürüne yada girdiye nakti destek yerine girdilerin maliyeti düşürülsün dendi beyefendilerin kulağına bile girmedi
Bu gidişle Yıl sonu gelmeden millet gıda yerine birbirine yer

Abi sizin kine baktım. Da bu sene nohut yerine galiba gübre az olduğu için destek az gibi geldi bizimki yayınlanmadı bir türlü destek almak ve uğraşmak ayrı bir sorun oldu. Gerçi biraz bizde de var haram da oluyor aslında ama nadaslarıda ekili gibi görünüyor biraz da icarlardan alamadığımız için sıkıntı oluyor icarcılar 1 lira bile vermiyor
Ufuk bn 100 dönüm nadas 100 dönüm ekim şeklinde 200 dönüm yer işliyorum ancak cks yaptirabildigim yer 73 dönüm yaklaşık 125 dönüm yerin desteğini alamıyorum. Bir kısmı imarlı bir kısmı ortak v.s nadasları bizim burda tespit edip iptal etmişlerdi 2 yıl önce . Bizim burda bı 10 yıl daha tarım yapılır sonrası zor her yer bina olur. Bende soğudum açıkçası bı 5 yıl önce çok hevesliydim artık olduğu kadar.