2023- 2024 Tarımsal destekler belli oldu

2023 yılına ait 2024 yılında verilecek tarımsal destekler resmi gazetede yayımlandı.
Arpa buğday mazot desteği dekara 149 tl nadas dekara 40 tl oldu
Sertifikalı tohum kullanım desteği arpa buğday için dekara 65 tl oldu
Fark ödemesi desteği yerine buğday için 1000 TL prim arpa için 500 tl prim birleştirilmiş yani fark ödemesi kalkmış
Screenshot_20230915_083338.jpg
Screenshot_20230915_083308.jpg
Screenshot_20230915_083244.jpg

geçen sene 10. ayda tmo desteği (1TL) almıştık. bu sene adı fark ödemesi oldu muhtemelen yıl sonunu bulur.
Geçen sene 2022 de 1TL+0,1TL olarak destek almıştık
2023 yılında ise sadece 1TL destek ayrıca geçen sene bir haftada ödenen bedeller bu sene 33-38 günde ödeniyor. Çiftçinin aylık mevduat zararı en az %3 + 0,1 TL geçiçi hizmet bedelini (%1.2) saymıyorum bile...
Gerçekten üzücü.

Geçen yıl buğday da tonda 1000 TL prim verildi 100 tl fark ödemesi (fatura parası) verilmişti bu sene ikisi birleşmiş ve tonda 1000 TL fark ödemesi olarak verilecek
ikisi birleşince 1100 TL olur ama işte 100 TL fark ödemesi kalktı dememenin yolu bulunmuş
, yok ikisi birleşmişse geçen yıl 1000 TL olan bu yıl 900 TL olmuş olur, yani prim desteği geçen yıldan az verildiği halde, fiyat açıklarken fiyatı destekle beraber açıklayınca fiyat yüksek verildi algısı yapıldı.
İki yıl öncede destekle beraber fiyat açıkladıkları gibi oluyor.

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Buğday 2.5 lt mazot ve 2.2 kg DAP desteği verilmiş.
35-40 kilodan aşağı gübre kullanılmıyor, ama arkdaşın belirttiği gibi 2,2 kg gübre parası,

onun yerine fezaya çıkmış gübre fiyatını olması gereken fiyata düşmesini sağlasalardı, ithal gübre getirip satan köşeyi dönmese, çiftçide uygun fiyata gübre kullansaydı, toplamda gübre desteğine devletin verdiği paranın 8 katı çiftçinin cebinde kalsaydı, üstelik gübre desteğide devlette kalırdı.

• Beğen
mazot deseniz 2,5 litre destek
bakın en son deprem vergileride konulunca mazot 40 lira bandına ulaştı, halbuki vergisiz verilse 20 liradan mazot kullanan çiftçiye devlet destek vermesede olur

örneğin dekara 6 litre mazot kullanan çiftçiden devlet litrede 18 liradan 18 x 6 = 108 Lira vergi topluyor, 109 lira destek veriyor, aldığını geri vermek desteklemekmi oluyor.

Son düzenleme:
  • Beğen

Ben kullandım bitti bile
İnternet bankacılığından başvurdum ertesi gün hesapta destekleme kredisi göründü.
ben de başvurdum, onaylandı ve kartınıza tamıölamdı diye sms de geldi ancak kartta hesap ekleme adımında gözükmüyor ne hikmetse. bankacıya da güvenemiyorum başından savıyor sürekli.

• Beğen