21 Şubat 2014 - TrakKulüp Bereket TV'ye tekrar konuk oluyor!

Ynt: 21 Şubat 2014 - TrakKulüp Bereket TV'ye tekrar konuk oluyor!

Bugün Hünkar Çiftliğinin Genel Müdürü ile konuştum.

Biliyorsunuzki Hayvancılık yapan kişilerin çoğu bilinçsizce yapıyor bu yüzden verim alınamıyor.Bunun üzerine soru sordum.

Bu bilgileri neye borçlu olduğunu sordum.
Sürekli okuyor ve uyguluyorum.Bu iş için Dünyayı gezdim.Avustralya Brezilya Arjantin Uruguay Amerika Paraguay Şili ve Avrupanın tamamı

Sen peki nasıl hayvancılıktan Kar edebiliyorsun diye sordum.
-İyi ırk seçimi
-Pazarlama gücü
-İşe hakimiyet
-Finansman gücü
-Yemi kendim üretiyor olmam
-Kötü şartları avantaja çevirebilme
-Teşvik hibe ve desteklerin yerinde ve zamanında kullanımı
-Teknolojiyi yakından takip etmek
-İşe başlamadan önce bu işi iyi bilen birinin yanında en az bir yıl çalışmak
-Son olarak işi sevmek hayvancılık bir meslek değil yaşam biçimidir

Arkadaşlar programda dile getireceğimiz hayvancılıkla alakalı sorun başlıklarını belirleyelim isterseniz büyük baş,küçükbaş diyede sınıflandıralım bu ana başlıklardan yola çıkarak programda en etkili biçimde kısa öz konuşmalar yapalım programın süresi kısa olduğu için çabukça geçiyor zaman.

[size=10pt] -Hayvancılıkta girdi maliyetlerinin yüksek olması. [/size]
(Kesif yem fiyatları,kaba yem fiyatları,sağlık harcamaları vs.)
[size=10pt]- Türkiyede süt sığırcılığı ve süt fiyatları [/size]
(süt fiyatlarının dünyanın kabul ettiği mevcut standartlardan daha aşağı olması bu konunun girdi maliyetlerine bağlanması vs.)
[size=10pt] - Ülkemizde besicilik ve başlıca sorunları[/size]
(yıllara göre karkas et fiyatları,güncel besilik dana fiyatları,ithalatın beciliğe vurduğu büyük darbe,vs.)
[size=10pt]- Ülkemizde küçükbaş hayvancılık ve başlıca sorunları[/size]
(koyun sürüleri için kalifye çoban bulunamaması yada bazı bölgelerde hiç çoban bulunamamamsı,mera ıslahı devlet eliyle yapılmadığı için koyun sürülerinin her geçen yıl azaldığı,ülkemizde koyunculuğun eski yöntemlerle yapılıyor olması vs.)
[size=10pt] -Ülkemizde mevcut hayvancılık politikası ve Ab ülkeleriyle kıyaslamalar.[/size]
[size=10pt] -Hayvancılıkta üretici hataları[/size]
(Bu konuda çok önemli bence ülkemizde üretici hatalarından yanlış uygulamaları sonucu hem verim düşüklüğü hemde birçok sağlık problemi ortaya çıkıyor bu konudada mutlaka konuşulmalı)

Gerçekten güzel program oluyor ama tarım bakanlığından bir yetkilide katılsa ve sizler onu biraz köşeye sıkıştırsanız program çok daha verimli daha iyi olur kanısındayım

hacimmet link=topic=72256.msg837975#msg837975 date=1391117249' Alıntı:
Arkadaşlar programda dile getireceğimiz hayvancılıkla alakalı sorun başlıklarını belirleyelim isterseniz büyük baş,küçükbaş diyede sınıflandıralım bu ana başlıklardan yola çıkarak programda en etkili biçimde kısa öz konuşmalar yapalım programın süresi kısa olduğu için çabukça geçiyor zaman.

-Hayvancılıkta girdi maliyetlerinin yüksek olması.
(Kesif yem fiyatları,kaba yem fiyatları,sağlık harcamaları vs.)
- Türkiyede süt sığırcılığı ve süt fiyatları
(süt fiyatlarının dünyanın kabul ettiği mevcut standartlardan daha aşağı olması bu konunun girdi maliyetlerine bağlanması vs.)
- Ülkemizde besicilik ve başlıca sorunları
(yıllara göre karkas et fiyatları,güncel besilik dana fiyatları,ithalatın beciliğe vurduğu büyük darbe,vs.)
- Ülkemizde küçükbaş hayvancılık ve başlıca sorunları
(koyun sürüleri için kalifye çoban bulunamaması yada bazı bölgelerde hiç çoban bulunamamamsı,mera ıslahı devlet eliyle yapılmadığı için koyun sürülerinin her geçen yıl azaldığı,ülkemizde koyunculuğun eski yöntemlerle yapılıyor olması vs.)
-Ülkemizde mevcut hayvancılık politikası ve Ab ülkeleriyle kıyaslamalar.
-Ülkemizde hayvancılık sektörüne yapılan A dan Z ye destekler ve üreticilerin bakış açısı
-Hayvancılıkta üretici hataları
(Bu konuda çok önemli bence ülkemizde üretici hatalarından yanlış uygulamaları sonucu hem verim düşüklüğü hemde birçok sağlık problemi ortaya çıkıyor bu konudada mutlaka konuşulmalı)

abi özellikle çoban sıkıntısına değinirseniz cok iyi olur mart ayında koyunlar çobana teslim edilecek ama şubat geldi daha coban bulamadık

bu sene ki hesaba göre koyun başı 60 tl den 350 koyun 6 ayda 21 bin eder buda aylık 3500 tl ye denk gelir +olarak verilenleri hiç katmıyom bile (un,sigara,saman v.s.) bu durumda bile cobancılık yapan yokk

hayırlı geceler öncelikle geçen ki programın bir kısmını bugün izledim emeğinize, dilinize sağlık abilerim. Pasif üyelerden falan da konu açılmıştı geçenlerde forumda ileti yazamasam da takibi bırakmıyorum. Trakkulup ailesinin bir üyesi olmaktan gurur duyuyorum. İyi forumlar :)

tekrardan başarılar :)
ben devmaını bekliyordum zati geldide cok güzel bi orginasyon oluyor gerçekten..
hayvancılık sektoru birazda benı ilgilendiriyorum
bizim en büyük sornumuz yem ve sütün denge oaranı :)
süte ,80kruştn ,90 kruş zam geliyor firmalar peynrie 2 lira koyuyor..
bunun cok örneği war bunun ynıa sıra artık ulkemızde hayvancılık şirketleşmeye başladı buda ülkenın çalışma sistemini değiştirdi diyebiliriz ve buna keza ufak çiftçiler hayvan bakımlarında zorlanarak satışlara başladılar..
ülkemizde hayvancılıkta artık bir döngü durumunda ve bu döngüde yeterli denge sağlanması gerekli artık çünkü yeminden veterinerinden diğer girdilerden fırsatcılardan uzak tutulması gerekiyor..
birlikler ziraat odaları kendilerine dğil çiftçilere çalışması gerekli 3 kruş destek verip 2 kruşuna göz dikip çiftçiyi magdur duruma düşürmemeleri gibi..
birde dediğim gibi konu dönüp mazota geliyor havyancılıkta olsa hayvanların geçimini sürdürmek için tarım aletlerinle calışmak gerkeli ve burda mazota verilen para nedeniyle yılda belki 20 inekten bi inek parasıda mazot için gider oluyor buda cok etkliyen unsur..

Konuyu takipteyim arkadaşlar, sorunlar genelde aynı gibi duruyor. Her ne olursa olsun yazmaya devam edin, bizde buralardan başlıklar çıkartalım, sonra programda dilimiz döndüğünce anlatırız.
Tüm soru ve görüşleriniz için teşekkürler.

Hayvancılıktaki en büyük sorunlarımızdan biri de bilgisizlik ve eğitimsizlik.Mesela hayvanlara rasyon hazırlarken rasyondaki enerji, protein, mineral-vitamin oranlarını ve hangi hayvanın neye ne kadar ihtiyacı olduğunu bilmeden babadan dededen duyma şeylerle hareket ediyoruz.Yemlemede istikrarımız yok.Şu konuda hayvancılıkta kar etmemizin en büyük şartı; EN BÜYÜK GİRDİ MALİYETİ OLAN GEREK KESİF GEREKSE KABA YEMİ çiftçinin kendisinin üretmesi.Yani fabrika yemine olan bağımlılığı en aza indirmek. ok-*-s

[size=10pt] -Hayvancılıkla hiç alakasın olmayan kişilerin kolayca bu sektöre girebilmeleri, kredi ve hibelerden daha çok yararlanmları.[/size]
Bu başlıkta çok önemli küçük ve orta işletmeleri sıkıntıya sokan en büyük farktörlerden biri,özellikle son günlerdede gündemden düşmeyen bir konu bu şekilde kurulan birçok büyük,modern çiflik batma aşamasında yada batmış durumda.
Bu konuda hayvancılık sektörüyle alakası olmayan kişilerin bu sektöre girmesi engellenmneli mevcut bu işi küçük yada büyük yapanlar desteklenip geliştirilmeli,bakıyoruz doktoruda,memuruda,esnafıda bu işlere girer oldu buda piyasayı alt üst ediyor.
AB ülkelerine baktığımızda hayvancılıkta kota sistemi uyguluyorlar arz talep dengesini burada sağlıyorlar,bu işle alakası olmayanları sektöre almadıkları için ülkemizdeki gibi dalgalı bir piyasa oluşmuyor.

Ülkemizde 2013 yılında hayvancılığı değerlendirecek olursak önceki yıllara nazaran daha istikrarlı seyreden bir piyasa var süt fiyatları çok zamlanmasada önceki yıllardaki gibi düşüş yapmadı,yem fiyatları 2014 de kadar neredeyse düşme eğilimindeydi ülkemizde yaşanan son siyasi krizlerden sonra hızlı tırmanışa geçti bu gün araştırdım bazı firmalar son ayda 2 defa 2 şer liradan zam yapmış yani 4tl zam yapmışlar.
Canlı hayvan fiyatları normal seyrinde son dönemde besilik dana fiyatları yükselmiş durumda.Besi konusunda aşağı yukarı bir yıldır karkas kesim fiyatları dengeli ve istikrarlı seyrediyor şuanda burada kesim 16,200 tl 15 in altına pek düşmedi geçen yıl

[size=10pt] -Hayvancılıkta desteklemeler [/size]
Desteklemeler konusuda önemli bir başlık olarak programda ele alınabilir bu konuda mevcut destekler hakkında sizler ne düşünüyorsunuz arkadaşlar?
2013 yılında desteklerle alakalı en büyük sıkıntı bence Ulusal süt konseyi 1tl süt fiyatı açıkladıktan hemen sonra sessizce süt destek pirimlerinin 90 kuruştan 60 kuruşa düşürülmesi oldu zaten yem firmaları verilen zamla birlikte yem fiyatlarına zam yaptılar bu desteğin düşürülmeside süt konseyinin belirlediği 1tl rakamını gölgede bıraktı duruma bakarsak bu zam bişekilde bize yansımadı.Besi desteği 2013 yılındada devam etti bu iyibir gelişme oldu,diğer hayvancılık destekleride aynı şekilde devam ediyor 2013 yılında gentürk boğa spermalarını kullanan üreticilere buzağı desteğine extra 35 tl fark verilmesi kararlaştırıldı buda çok iyi bir gelişme.DSYB ile anlaşan veteriner hekimler bu sipermaları 40 tl ye atıyorlar bölgemizde.

[size=10pt] -Hayvancılıkta havza bazlı üretimin desteklenmesi[/size]
Bu başlıkta çok önemli bendce son günlerdede gündende 2014 yılında bu uygulamaya geçileceği konuşuluyor.
Mesela geniş otlaklara sahip mera hayvancılığı için uygun bölgelerde özellikle koyunculuk ve büyük başta yerli ırklar ve etcil,kobine ırklar desteklenecek.
Kaba üretiminin bol yapıldığı süt sanayisinin geliştiği bölgelerdede sütçü ırklar desteklenecek.
Bu konuyu dahada açabiliriz bu konuda sizler ne düşünüyorsunuz arkadaşlar?
Biraz araştırdım nette bazı ülkelerdede bu şekilde uygulamalar mevcutmuş Bereket tv dede bu konuyu Eşref bey gündeme taşımıştı doğrusuda bu şekilde bence.
Tamamen kurak bölgelerde süt hayvancılığının maaliyeti çok yüksek artı süt sanayisinin gelişmedi bölgelerde üreticiler düşük fiyatlarla küçük firmalara yada rekabet ortamı olmadığı için büyük firmalara ucuz fiyata süt satmak zorunda kalıyorlar.
Sulu tarımın yapıldığı yada yağış rejiminin yüksek olduğu bölgelerde üreticiler kaliteli ve verimli kaba yem üretimi yapabiliyorlar yada doğrudan tarladan çifçiden uygun fiyata kaba ye tedarik edebiliyorlar doğal olarak süt hayvancılığı için kar oranları yükseliyor.

SmhGwz link=topic=72256.msg838129#msg838129 date=1391160280' Alıntı:
ben devmaını bekliyordum zati geldide cok güzel bi orginasyon oluyor gerçekten..
bunun cok örneği war bunun ynıa sıra artık ulkemızde hayvancılık şirketleşmeye başladı buda ülkenın çalışma sistemini değiştirdi diyebiliriz ve buna keza ufak çiftçiler hayvan bakımlarında zorlanarak satışlara başladılar..
ülkemizde hayvancılıkta artık bir döngü durumunda ve bu döngüde yeterli denge sağlanması gerekli artık çünkü yeminden veterinerinden diğer girdilerden fırsatcılardan uzak tutulması gerekiyor..
birlikler ziraat odaları kendilerine dğil çiftçilere çalışması gerekli 3 kruş destek verip 2 kruşuna göz dikip çiftçiyi magdur duruma düşürmemeleri gibi..
birde dediğim gibi konu dönüp mazota geliyor havyancılıkta olsa hayvanların geçimini sürdürmek için tarım aletlerinle calışmak gerkeli ve burda mazota verilen para nedeniyle yılda belki 20 inekten bi inek parasıda mazot için gider oluyor buda cok etkliyen unsur..
Birlikler konusuda çok önemli ülkemizde mevcut birlikler birbirinden kopuk hatta bazı bölgelerde birbirlerini rakip görüyorlar bu birlikler özellikle süt konusunda,et konusunda bizleri temsilen pazarlıkları yapıyorlar birliklerin işlerini hakkıyla yapmaları gerekiyor,Burada genel konuşmamak lazım birliklerin işlevselliği başlarındaki yönetimle alakalı örenek vereyim arkadaşlar biz Aksaray DSYB aracılığı ile yüksek fiyata süt pazarlıyoruz piyasadanda çok düşük fiyata yem alıyoruz rahatça gidip isteğimiz sualleri soruyaoruz oturup çaylarını içiyoruz.
Mazot ve gübreyide doğrudan hayvancılıktaki girdi maliyetlerine başlayabiliriz büyük çiflikler için mazot,ve elektirik önemli girdilerden biz orta küçük işletmeler içinde kaba kesif yem üretiminde bu metaryelleri kullandığımız için bunların fiyatının düşmesi doğrudan kar oranımızı artıracaktır.

İSHAK ÇAVUŞ AYDIN link=topic=72256.msg838187#msg838187 date=1391170811' Alıntı:
Hayvancılıktaki en büyük sorunlarımızdan biri de bilgisizlik ve eğitimsizlik.Mesela hayvanlara rasyon hazırlarken rasyondaki enerji, protein, mineral-vitamin oranlarını ve hangi hayvanın neye ne kadar ihtiyacı olduğunu bilmeden babadan dededen duyma şeylerle hareket ediyoruz.Yemlemede istikrarımız yok.Şu konuda hayvancılıkta kar etmemizin en büyük şartı; EN BÜYÜK GİRDİ MALİYETİ OLAN GEREK KESİF GEREKSE KABA YEMİ çiftçinin kendisinin üretmesi.Yani fabrika yemine olan bağımlılığı en aza indirmek. ok-*-s
Abi bu konuda çok haklısın ülkemizde özellikle küçük ve orta işletmelerde hayvancılık eski babadan dadan kalma usullerle yapılıyor bu konuda üreticilerin bilgilenmesi lazım.Ülkemizde bazı özel kuruluşlar ücretsiz çifliklerde uygulamalı hayvancılık eğitimi veriyorlar üreticilerin mutlaka bu eğitimlere katılmaları lazım.
Bu konuda sitemizi örnek gösterebiliriz Hayvancılık ana başlığı altındaki konularda birçok bilgilendirici eğitici konular var birçok arkadaşımız yaptığı verim aldığı iyi uygulmaları paylaşıyor örneğin Rasyon Programı adlı konuda olduğu gibi birçok kişi bu programları ücretsiz kullanıp çifliğinde girdi maali,yetlerini düşürdü ben kendimden örnek vereyim aşağı yukarı 1,5 yıldır bu işin üzerine ilgiyle düşmeye araştırmaya başladım,işletmemde süt hayvanlarında genel rasyonda yaptığım değişiklikler,iyileştirmler sonucu daha önce sık görülen eş düşme problemi tamamen ortadan kalktı neredeyse,daha önce döl tutma problemi sık yaşıyordum 1 yıldır suni tohumlama tutma oranı %90 ların üzerine çıktı önceden döl tutma problemi yüzünden boğa kullanıyordum 1 yıldır kullanmıyorum böylelikle işletmemde daha iyi genetik ıslah gerçekleştiriyorum,bu yıl soğu hava deposu sağım sitemi kurdurdum sütte yapılan ilk analizlerde süt yağım 2,70 civarlarındaydı benim için bu değer büyük sıkıntıydı bu değer aslında işletmedeki hayvanların gizli asidozis olduğunu mikrobiyal sindirim yapamadıklarını,yedikleri rasyonu tam sindiremediklerini gösteriyordu bu yağ değerine bakarak işletmede döl tutma problemi,eş düşme problemi,topallık problemi olduğunu rahatça söyleyebilirdik sonuç olarak çabalarım ve formumuzdaki rasyon programlarında değerlendirmeler yapıp doğru rasyonları uygulamaya geçirmemden sonra bu ay süt yağım 3,88 çıktı bahsettiğimiz sağlık problemleri düzeldi artı kaba yem oranını arttırdım kesif yem oranını azalttım ayda şuanda 30 torba en az yem tasarrufu sağladım yani sonuç olarak kar oranım arttı ,yaptığım işle alakalı şevkim mutluluğum arttı. olmadığı için büyük firmalara ucuz fiyata süt satmak zorunda kalıyorlar.
Sulu tarımın yapıldığı yada yağış rejiminin yüksek olduğu bölgelerde üreticiler kaliteli ve verimli kaba yem üretimi yapabiliyorlar yada doğrudan tarladan çifçiden uygun fiyata kaba ye tedarik edebiliyorlar doğal olarak süt hayvancılığı için kar oranları yükseliyor.

SmhGwz link=topic=72256.msg838129#msg838129 date=1391160280' Alıntı:
Birlikler konusuda çok önemli ülkemizde mevcut birlikler birbirinden kopuk hatta bazı bölgelerde birbirlerini rakip görüyorlar bu birlikler özellikle süt konusunda,et konusunda bizleri temsilen pazarlıkları yapıyorlar birliklerin işlerini hakkıyla yapmaları gerekiyor,Burada genel konuşmamak lazım birliklerin işlevselliği başlarındaki yönetimle alakalı örenek vereyim arkadaşlar biz Aksaray DSYB aracılığı ile yüksek fiyata süt pazarlıyoruz piyasadanda çok düşük fiyata yem alıyoruz rahatça gidip isteğimiz sualleri soruyaoruz oturup çaylarını içiyoruz.
Mazot ve gübreyide doğrudan hayvancılıktaki girdi maliyetlerine başlayabiliriz büyük çiflikler için mazot,ve elektirik önemli girdilerden biz orta küçük işletmeler içinde kaba kesif yem üretiminde bu metaryelleri kullandığımız için bunların fiyatının düşmesi doğrudan kar oranımızı artıracaktır.

İSHAK ÇAVUŞ AYDIN link=topic=72256.msg838187#msg838187 date=1391170811' Alıntı:
Abi bu konuda çok haklısın ülkemizde özellikle küçük ve orta işletmelerde hayvancılık eski babadan dadan kalma usullerle yapılıyor bu konuda üreticilerin bilgilenmesi lazım.Ülkemizde bazı özel kuruluşlar ücretsiz çifliklerde uygulamalı hayvancılık eğitimi veriyorlar üreticilerin mutlaka bu eğitimlere katılmaları lazım.
Bu konuda sitemizi örnek gösterebiliriz Hayvancılık ana başlığı altındaki konularda birçok bilgilendirici eğitici konular var birçok arkadaşımız yaptığı verim aldığı iyi uygulmaları paylaşıyor örneğin Rasyon Programı adlı konuda olduğu gibi birçok kişi bu programları ücretsiz kullanıp çifliğinde girdi maali,yetlerini düşürdü ben kendimden örnek vereyim aşağı yukarı 1,5 yıldır bu işin üzerine ilgiyle düşmeye araştırmaya başladım,işletmemde süt hayvanlarında genel rasyonda yaptığım değişiklikler,iyileştirmler sonucu daha önce sık görülen eş düşme problemi tamamen ortadan kalktı neredeyse,daha önce döl tutma problemi sık yaşıyordum 1 yıldır suni tohumlama tutma oranı %90 ların üzerine çıktı önceden döl tutma problemi yüzünden boğa kullanıyordum 1 yıldır kullanmıyorum böylelikle işletmemde daha iyi genetik ıslah gerçekleştiriyorum,bu yıl soğu hava deposu sağım sitemi kurdurdum sütte yapılan ilk analizlerde süt yağım 2,70 civarlarındaydı benim için bu değer büyük sıkıntıydı bu değer aslında işletmedeki hayvanların gizli asidozis olduğunu mikrobiyal sindirim yapamadıklarını,yedikleri rasyonu tam sindiremediklerini gösteriyordu bu yağ değerine bakarak işletmede döl tutma problemi,eş düşme problemi,topallık problemi olduğunu rahatça söyleyebilirdik sonuç olarak çabalarım ve formumuzdaki rasyon programlarında değerlendirmeler yapıp doğru rasyonları uygulamaya geçirmemden sonratamve bu ay süt yağım 3,88 çıktı bahsettiğimiz sağlık problemleri düzeldi artı kaba yem oranını arttırdım kesif yem oranını azalttım ayda şuanda 30 torba en az yem tasarrufu sağladım yani sonuç olarak kar oranım arttı ,yaptığım işle alakalı şevkim mutluluğum arttı.

hacimmet link=topic=72256.msg838188#msg838188 date=1391170956' Alıntı:
[size=10pt] -Hayvancılıkla hiç alakasın olmayan kişilerin kolayca bu sektöre girebilmeleri, kredi ve hibelerden daha çok yararlanmları.[/size]
Bu başlıkta çok önemli küçük ve orta işletmeleri sıkıntıya sokan en büyük farktörlerden biri,özellikle son günlerdede gündemden düşmeyen bir konu bu şekilde kurulan birçok büyük,modern çiflik batma aşamasında yada batmış durumda.
Bu konuda hayvancılık sektörüyle alakası olmayan kişilerin bu sektöre girmesi engellenmneli mevcut bu işi küçük yada büyük yapanlar desteklenip geliştirilmeli,bakıyoruz doktoruda,memuruda,esnafıda bu işlere girer oldu buda piyasayı alt üst ediyor.
AB ülkelerine baktığımızda hayvancılıkta kota sistemi uyguluyorlar arz talep dengesini burada sağlıyorlar,bu işle alakası olmayanları sektöre almadıkları için ülkemizdeki gibi dalgalı bir piyasa oluşmuyor.

Ülkemizde 2013 yılında hayvancılığı değerlendirecek olursak önceki yıllara nazaran daha istikrarlı seyreden bir piyasa var süt fiyatları çok zamlanmasada önceki yıllardaki gibi düşüş yapmadı,yem fiyatları 2014 de kadar neredeyse düşme eğilimindeydi ülkemizde yaşanan son siyasi krizlerden sonra hızlı tırmanışa geçti bu gün araştırdım bazı firmalar son ayda 2 defa 2 şer liradan zam yapmış yani 4tl zam yapmışlar.
Canlı hayvan fiyatları normal seyrinde son dönemde besilik dana fiyatları yükselmiş durumda.Besi konusunda aşağı yukarı bir yıldır karkas kesim fiyatları dengeli ve istikrarlı seyrediyor şuanda burada kesim 16,200 tl 15 in altına pek düşmedi geçen yıl

[size=10pt] -Hayvancılıkta desteklemeler [/size]
Desteklemeler konusuda önemli bir başlık olarak programda ele alınabilir bu konuda mevcut destekler hakkında sizler ne düşünüyorsunuz arkadaşlar?
2013 yılında desteklerle alakalı en büyük sıkıntı bence Ulusal süt konseyi 1tl süt fiyatı açıkladıktan hemen sonra sessizce süt destek pirimlerinin 90 kuruştan 60 kuruşa düşürülmesi oldu zaten yem firmaları verilen zamla birlikte yem fiyatlarına zam yaptılar bu desteğin düşürülmeside süt konseyinin belirlediği 1tl rakamını gölgede bıraktı duruma bakarsak bu zam bişekilde bize yansımadı.Besi desteği 2013 yılındada devam etti bu iyibir gelişme oldu,diğer hayvancılık destekleride aynı şekilde devam ediyor 2013 yılında gentürk boğa spermalarını kullanan üreticilere buzağı desteğine extra 35 tl fark verilmesi kararlaştırıldı buda çok iyi bir gelişme.DSYB ile anlaşan veteriner hekimler bu sipermaları 40 tl ye atıyorlar bölgemizde.

[size=10pt] -Hayvancılıkta havza bazlı üretimin desteklenmesi[/size]
Bu başlıkta çok önemli bendce son günlerdede gündende 2014 yılında bu uygulamaya geçileceği konuşuluyor.
Mesela geniş otlaklara sahip mera hayvancılığı için uygun bölgelerde özellikle koyunculuk ve büyük başta yerli ırklar ve etcil,kobine ırklar desteklenecek.
Kaba üretiminin bol yapıldığı süt sanayisinin geliştiği bölgelerdede sütçü ırklar desteklenecek.
Bu konuyu dahada açabiliriz bu konuda sizler ne düşünüyorsunuz arkadaşlar?
Biraz araştırdım nette bazı ülkelerdede bu şekilde uygulamalar mevcutmuş Bereket tv dede bu konuyu Eşref bey gündeme taşımıştı doğrusuda bu şekilde bence.
Tamamen kurak bölgelerde süt hayvancılığının maaliyeti çok yüksek artı süt sanayisinin gelişmedi bölgelerde üreticiler düşük fiyatlarla küçük firmalara yada rekabet ortamı olmadığı için büyük firmalara ucuz fiyata süt satmak zorunda kalıyorlar.

Diğer meslek guruplarının ismini anmayalım prodramda cevap hakkı doğmasın Hacı . Bu işi gerçekten yapmak isteyenler hibe ve destek için yapmak isteyenler diye ayıralım bence babası çıftçi olup bu işi güzel istikrarlı uyapan başka meslek guruplarıda var .

Havza bazlı üretim bencede çok önemli, bazı hayvancılık yüksek kesimlerde olmuyor, bazı hayvancılık ovada olmuyor yapmaya çalışan zarar ediyor önemli konu bencede.

Mustaf-a link=topic=72256.msg837244#msg837244 date=1391027656' Alıntı:
[size=11pt]Değerli arkadaşlar,

Bildiğiniz gibi 24 Ocak 2014 Cuma günü sitemizi temsilen üç arkadaşımız, Bereket TV ' de programa katılmışlardı. Programda genel olarak üretici sorunlarından bahsedilmişti. Genel olması sebebiyle fazla detaya inilemedi; süre yettiğince bazı konulara değinildi, bazılarına maalesef değinilemedi.

Bereket TV ' nin bizlere bir program daha ayırmasıyla 21 Şubat 2014 Cuma günü tekrar Bereket TV ' ye konuk olacağız. Bu programda biraz daha detaya inip tek bir alan üzerindeki sorunlara değineceğiz. Konumuz 'Hayvancılık Sorunları' olacak. Bu sebeple sizlerden programda dile getirmemizi istediğiniz sorunları ve çözüm yollarını bizlere sunmanızı istiyoruz. Büyükbaş, küçükbaş veya kümes hayvancılığı olarak bir ayrımımız yok, hayvancılıkla ilgili tüm sorunları ve çözümleri bekliyoruz.

21 Şubat Cuma günü yapılacak olan programa katılacaklar ise hayvancılıkla birebir meşgul olan Çağrı Apaydın, Hacı Mehmet Kesikbaş ve Nail Yetek.

Hayvancılılık ilgili sorunlarımız ve çözümlerimiz:
1.

[/size]
değerli arkadaşlarım abilerim önçelikle başarılar diliyorum ve allah kalaylık versin diyorum her ne kadar konu dışı olsada mozot fiyatlarına değinmenizi rica ediyorum çünkü devlet bize üç beş kuruş mazot desteği verip mazot fiyatlarına 3,5 tl vergi bindiriyor çok saçma bi anlayış bu bizi kandırıyorlar resmen şyt-*-sa bu duruma sizin gibi çiftçi abilerim göz yumamaz tepkilerimizi ve isteklerimizi seslendirirseniz ve buna kayıtsız kalmazsanız cok sevinirim bizde lüx yatları olan
insanlar gibi mazot alabiliriz mesela kız-*sw

Katılımcılarımıza başarılar dilerim. İnşallah bizi en iyi şekilde temsil edeceklerdir. Bereket Tv ' ye de vermiş olduğu fırsattan dolayı ayrıca teşekkür ederim.

ismail_17 link=topic=72256.msg838193#msg838193 date=1391171831' Alıntı:
Diğer meslek guruplarının ismini anmayalım prodramda cevap hakkı doğmasın Hacı . Bu işi gerçekten yapmak isteyenler hibe ve destek için yapmak isteyenler diye ayıralım bence babası çıftçi olup bu işi güzel istikrarlı uyapan başka meslek guruplarıda var .

Havza bazlı üretim bencede çok önemli, bazı hayvancılık yüksek kesimlerde olmuyor, bazı hayvancılık ovada olmuyor yapmaya çalışan zarar ediyor önemli konu bencede.
Doğrudan meslek grubu ismi vermek yanlış olur haklısınız ama daha önceden yani aktif hayvancılık yapamayanların öyle kolayca hayvancılık yapması bahsedilen kredi ve hibelerden kolayca faydalanmaları diye bahsedebiliriz ülkemizde bu sorunun önüne geçmezlerse piyasadaki istikrarsızlık devam eder

İnşallah bu programlar düzenli devamlı olur.. akla ilk gelenler..

*Bakanlıktan da birileri katılsa daha iyi olmaz mı

*Üretici örgütleri, küçükbaş/büyükbaş damızlık birlikleri konusu önemli

Arkadaşlar yorumlarınızı bekliyoruz onlara göre başlıkları belirleyeceğiz koyunculukla alakalı çoban bakıcı sorunu var başka hangi sorunlar var?
Tavukçu arkadaşlar nerede kanatlı sorunlarından bahseden hiç olmamaış Fatih nerelerdesin?
Formumuzda besici arkadaşımız çok yorumlarınızı bekliyoruz besici arkadaşlar bire bir sorunlarınızı yazın?

hacimmet link=topic=72256.msg838593#msg838593 date=1391258457' Alıntı:
Arkadaşlar yorumlarınızı bekliyoruz onlara göre başlıkları belirleyeceğiz koyunculukla alakalı çoban bakıcı sorunu var başka hangi sorunlar var?
Tavukçu arkadaşlar nerede kanatlı sorunlarından bahseden hiç olmamaış Fatih nerelerdesin?
Formumuzda besici arkadaşımız çok yorumlarınızı bekliyoruz besici arkadaşlar bire bir sorunlarınızı yazın?
Hacım bölgemizde ki büyük besiciler( et birlik başkanı aynı zamanda) den bir kaçı ile görüştüm. bana yazılı olarak göndereyim sorunları dedi, daha önce bereket tv hayvan pazarında konuşmuştu :D 10 tekrar dan sonra anca o kadar konuşabildim, siz söyleyin benim söyleyemediklerimi dedi.:D
Ayrıca k.baş yetiştiricileri ile de görüşmelerim devam ediyor. Besici olan arkadaşım yemin tamamını kendisi yapıyor ve tüm ham maddeler satın alma, ayrıca fiyat listesini ve kesim fiyatlarını da gönderecek bana.

kırsal kesimdeki hayvan sahiplerine(üctersiz veteriner temini) ,il veya ilçe tarım müdürlüğündeki veterinerler tarafından ücretsiz en az ayda 1 kez hayvanları sağlık kontrolü yapması.
son yıllardaki küpe uygulamsı için yine ilçe tarım müdürlüklerinin görev alması.(bizim buraya ildeki damızlık birliğinden geliyorlar 120 km yoldan ve canı isterse geiyo canı istemezse gelmiyo .
belirli bir hayvan sayısından sonra ,hayvan sahiplerine devlet tarafından indirimli yem bitkisi tohumu temini.