25 Koyun ile başlangıç genç çifçi

merhaba arkadaşlar

20 dönüm kendi arazim var sulu arazi değil içerisinde zeytin ağaçları var evde arazinin içinde ; 20 dönümde mera var

ekebileceğim 11 dönüm kıraç arazim var

İcar ile arazi kiralamak bizim burda çok pahalı 500 tl dönümü bir ihtimal ilerde 3 ile 5 dönüm kiralaya bilirim yulaf + slaj olabilir

25 koyun ile başlangiç hedef 50 adetle işi götürebilirmiyim bu arazide ilersi en fazla 100 adet düşünüyorum

kuzular kesime gidecek 3.5 ayda

akıl danışmak istedim arkadaşlar

arazi 8 ay yeşil 4 ay kuru yaz ayları kuruyor sizce yapabilirmiyim

• Beğen
Tepkiler: Emirdag
Iyi akşamlar çok güzel 25 koyunla başlamanız öncelik Le ileriye doğru 50 ile 100 yapın çünkü artık imkanlar zorluyor bakabilceginiz kadar yapın ve hem daha çok ilgilenirsiniz hayvanlarla kuzu 3.5 ay değilde 5 ayda aslında daha iyi et alır kesime tabi bu bizim düşüncemiz 50 tane koyun sürekli kalsın kuzu 50 80 arası olur bazen ikiz olma oranı yüksek tabi bu çoğu ırklarda gecelerli
Şimdi arazide eğer şu bulan cihazlar var onunla bir araştırma yaptırın çıkar eğer yanında şu varsa tarlada bide köyde mera bolsa yem fazla yem yemez içerden

• Beğen
Tepkiler: kiyoshi
Iyi akşamlar çok güzel 25 koyunla başlamanız öncelik Le ileriye doğru 50 ile 100 yapın çünkü artık imkanlar zorluyor bakabilceginiz kadar yapın ve hem daha çok ilgilenirsiniz hayvanlarla kuzu 3.5 ay değilde 5 ayda aslında daha iyi et alır kesime tabi bu bizim düşüncemiz 50 tane koyun sürekli kalsın kuzu 50 80 arası olur bazen ikiz olma oranı yüksek tabi bu çoğu ırklarda gecelerli
Şimdi arazide eğer şu bulan cihazlar var onunla bir araştırma yaptırın çıkar eğer yanında şu varsa tarlada bide köyde mera bolsa yem fazla yem yemez içerden

hocam tarlama yakın 20 dönüm mera var ormana yakın mera çok değil ; 4 metrelik kuyu var motor basıyorum suyu günde ortalama 4 ile 6 metre küp su var fakat zeytinlik yamaçda düz değil

merhaba arkadaşlar

20 dönüm kendi arazim var sulu arazi değil içerisinde zeytin ağaçları var evde arazinin içinde ; 20 dönümde mera var

İcar ile arazi kiralamak bizim burda çok pahalı 500 tl dönümü bir ihtimal ilerde 3 ile 5 dönüm kiralaya bilirim yulaf + slaj olabilir

25 koyun ile başlangiç hedef 50 adetle işi götürebilirmiyim bu arazide ilersi en fazla 100 adet düşünüyorum

Kardeşim az sayıda yapmak mantıklı ama az sayıda çoğalana kadar gelir bekleyemezsin
Eğer maddi durumun müsaitse kaliteli ırk alıp damızlık satarak gelir sağlayabilirsin
Ama bu ırklar başlangıç maliyeti çok pahalı
Mesala ilde france şuan çok tutuluyo
Yapmaya karar verirsen bülent yaşar la falan konuş yapanların bizzat ahırına git gör

• Beğen
Kardeşim az sayıda yapmak mantıklı ama az sayıda çoğalana kadar gelir bekleyemezsin
Eğer maddi durumun müsaitse kaliteli ırk alıp damızlık satarak gelir sağlayabilirsin
Ama bu ırklar başlangıç maliyeti çok pahalı
Mesala ilde france şuan çok tutuluyo
Yapmaya karar verirsen bülent yaşar la falan konuş yapanların bizzat ahırına git gör

hocam tigem karacabey merunasu alarak bizim burada yakın ilde frans koç katıp yapmayı düşünüyorum 1k tigemde damızlık fiyatları

merhaba arkadaşlar

100 koyuna (100 dekar arazi olması gerekir) kadar olan yetiştiricinin maddi olarak hiç bir kazancı olmadığı, hatta öz sermayesinden desteklediği bilimsel olarak kanıtlandı.

100 koyuna kadar yetiştiricilik yapmanın tek mantıklısı; çiftçilik te asıl iş olarak başka bir konuda uğraşırken, bunun yanında 100 koyun yetiştire bilirsin. Ama "ben sadece 100 koyuna bakacağım ve bununla geçimimi sağlayacağım" diyorsan bunu pek tavsiye etmem.

• Beğen
100 koyuna (100 dekar arazi olması gerekir) kadar olan yetiştiricinin maddi olarak hiç bir kazancı olmadığı, hatta öz sermayesinden desteklediği bilimsel olarak kanıtlandı.

100 koyuna kadar yetiştiricilik yapmanın tek mantıklısı; çiftçilik te asıl iş olarak başka bir konuda uğraşırken, bunun yanında 100 koyun yetiştire bilirsin. Ama "ben sadece 100 koyuna bakacağım ve bununla geçimimi sağlayacağım" diyorsan bunu pek tavsiye etmem.
ustam sen iyice öldürdün.
köy yerinde 80 koyunla 4 cocuğuna düğün yapıp kimseye muhtaç olmadan başka iş yapmadan dünyadan geçip giden köylülerimiz var.
başka iş yapmadan kısmı koyunlara arpa ve yoncada yetiştiriyorlar tabi.
koyunculuğun ucu çok açık meranız iyise senaryo çok değişebiliyor.
örnek olarak bizim köyde 80 koyunla normal bir yemleme ile 1,5 kuzu rahat alırken 150 koyun ile 1,5 kuzu alamazsınız.
150 koyunla tarım alanlarında güdüm yapamazsınız.
koyunculuğu bölgesel şartlar çok aşırı etkiler.

ek olarak düşünüyorum ikinci meslek olarak boş zamanım çok bakalım bilgi amaçlı ve ufaktan başlamayı düşünüyorum imkanlarım bu kadar

• Beğen
Tepkiler: Devrim Ozturk

ustam sen iyice öldürdün.
köy yerinde 80 koyunla 4 cocuğuna düğün yapıp kimseye muhtaç olmadan başka iş yapmadan dünyadan geçip giden köylülerimiz var.
başka iş yapmadan kısmı koyunlara arpa ve yoncada yetiştiriyorlar tabi.
koyunculuğun ucu çok açık meranız iyise senaryo çok değişebiliyor.
örnek olarak bizim köyde 80 koyunla normal bir yemleme ile 1,5 kuzu rahat alırken 150 koyun ile 1,5 kuzu alamazsınız.
150 koyunla tarım alanlarında güdüm yapamazsınız.
koyunculuğu bölgesel şartlar çok aşırı etkiler.

Bu benim fikrim değil, bilimsel veriler. Ama 80 koyununuz, 80 dekar; yılın 12 ayı yeşil ot olan bir arazinizden (tarla veya mera) yeşil ve kuru otu sağlıyorsanız, tabiiki 4 çocuk evlendirip karnınızı doyura bilirsiniz.

Ama ben para kazanmaktan bahsettim. Para kazanmak ayrı bir şey.

Bu benim fikrim değil, bilimsel veriler. Ama 80 koyununuz, 80 dekar; yılın 12 ayı yeşil ot olan bir arazinizden (tarla veya mera) yeşil ve kuru otu sağlıyorsanız, tabiiki 4 çocuk evlendirip karnınızı doyura bilirsiniz.

yıllık gelir hedefinizle alakalı biz borçlanmadığımız taktirde geçindiğimizi düşünüyorum o bakımdan sizin dediğinizinde haklılık payı yüksek.

• Beğen
Tepkiler: Devrim Ozturk

şimdi şöyle bir gerçek var hep merayı bahar merası düşünmemek lazım 12 ay doyurabileceğimiz koyunu bakmak lazım.
80 koyunla bizim köy ve civardaki köylerde 10 ay kadar sürekli iyi mera imkanı var tarım alanları sayesinde var.
2 ayı idare edecek ekim dikim yapacak tarlanız varsa sorun çıkmıyor. tarlalar geniş olsa 100 üzerinde hayvanınız olsa şartlar çok daha iyileşir.