3.16 mı zorlar motoru yoksa 4.12 mi

İkisinde hatasız sürümde bir gidişte 48 inç yani yaklaşık 122 cm yer götürür.

Kendi görüşüm;
12 numara 4 lü pulluk ok ve ona bağlı demir kalabalığı nedeniyle biraz daha ağırdır. Ağırlık eşittir yakıt tüketimi demektir.

16 numara 3 lü pulluk daha derin sürüm içindir, kulakları büyük olduğu için toprak kulakta daha fazla vakit geçirir.

Çok ciddi fark eder mi bilmiyorum ama derine salarsanız, yani 12 numara pulluk kullanıp 14 yada 16 numara pulluk derinliğine inilmek isteniyorsa sanki 4 lü pulluklar daha fazla tutar motoru. Lakin 12 numara pulluklar o kadar derinde 16 numara pulluklar kadar güzel kapamaz toprağı.

3x16x2.54= 121.92 cm yer götürür, (3.16)

kulakları ve geniş ara olacağı için traktörü yorabilir, lakin derin sürüm yapılabilir. kesek ihtimali yüksektir.

4x12x2.54=121.92 cm.
3.16 pullukla aynı yeri götürür.
götürdüğü alan 4 bıçak ile işlenir.
3 bıçağa göre traktöre dahada rahatlık verir.
20 ila 30 cm arası derinlik sürümde ideal iş görür.
3.16'ya göre kesek ihtimali daha azdır.

sonuç olarak,bu istenilen sürüm derinliğine göre değişir.

şimdi, karar sizin.

Tarlada pulluk tabanı varsa ikisi de zorlar.
Pulluğun kanat yapısı ve bıçak şekli de etkili olur.
Bozma sürümlerde 12-14" mısır yerinde , 9-10" tahıl yeri sürümünde tercih ediyoruz.
Pulluk arası geniş olanda ağır tavda fazla tutabiliyor , bıçak uzunluğu 25 cm gibi bizdeki araziye ideal duruyor.
Pulluk bıçağında uç yoksa batma konusunda sıkıntı olabilir.

kulakları ve geniş ara olacağı için traktörü yorabilir, lakin derin sürüm yapılabilir. kesek ihtimali yüksektir.

4x12x2.54=121.92 cm.

şimdi, karar sizin.
hocam klasik buğday tarlası arpa mercimek yeri vb. için jx65c 2019 model için alacağız geçen mercimek yerinde 3.16 canı çıktı motorun.benim fikrim 4.12 daha az zorlar diye düşünüyorum sizin gibi.peki marka tercihi nasıl olmalı.ünlü,alpler,turan,doğanlar.cevaplarsanız sevinirim.

Tarlada pulluk tabanı varsa ikisi de zorlar.
Pulluğun kanat yapısı ve bıçak şekli de etkili olur.
Bozma sürümlerde 12-14" mısır yerinde , 9-10" tahıl yeri sürümünde tercih ediyoruz.
Pulluk arası geniş olanda ağır tavda fazla tutabiliyor , bıçak uzunluğu 25 cm gibi bizdeki araziye ideal duruyor.
Pulluk bıçağında uç yoksa batma konusunda sıkıntı olabilir.
abi mercimek,arpa,buğday yerini sürmek için jxc 65 3,14 ya da 4,12 ideal diye düşünüyorum.ama işin teknik kısmını bilmiyorum.mesela buğday arpa merecimek yeri için hangisi jx65c için orta-ağır toprakta iş görür.ve hangi marka tercihinizdir.

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin

4x12x2.54=121.92 cm.

şimdi, karar sizin.
hocam klasik buğday tarlası arpa mercimek yeri vb. için jx65c 2019 model için alacağız geçen mercimek yerinde 3.16 canı çıktı motorun.benim fikrim 4.12 daha az zorlar diye düşünüyorum sizin gibi.peki marka tercihi nasıl olmalı.ünlü,alpler,turan,doğanlar.cevaplarsanız sevinirim.
toprak yapısı sert ise alpler,
yumuşak ise ünlü.

abi mercimek, arpa, buğday yerini sürmek için jxc 65 3,14 ya da 4,12 ideal diye düşünüyorum. ama işin teknik kısmını bilmiyorum mesela buğday arpa mercimek yeri için hangisi jx65c için orta-ağır toprakta iş görür.ve hangi marka tercihinizdir.
4 soklu 9" Alpler , 22 cm pulluk arası, olandan alınabilir.
Kanat yüksekliği kısa gelir, 10 cm eninde saca kanat şekli verilip üste ve geriye doğru kanat büyütülür , kesek devirmesi için uca ihtiyaç kalmaz.
Kanadın üzerine sap kaydıran eklenir.
Pulluğun dengesi için lastik teker takılır.
Pulluk çizisinin dağılmaması için kesici disk bıçak kullanışlı olur.
Pulluğu 4+1 olacak şekilde tercih edebiliriz, kolay tav durumunda 5. pulluk takmak gerekebilir.

Kanat yüksekliği kısa gelir, 10 cm eninde saca kanat şekli verilip üste ve geriye doğru kanat büyütülür , kesek devirmesi için uca ihtiyaç kalmaz.
Pulluğu 4+1 olacak şekilde tercih edebiliriz, kolay tav durumunda 5. pulluk takmak gerekebilir.
9'' küçük olmaz mı acaba 4 12 alpler nasıl olur . hem istediğimiz kadar yeterli derinlikte sürüm yapabiliriz diye düşünüyorum.td 65 4.12 kullanıyorlar bizim burada.

• Beğen
y
ya aslında düşününce içimden bir ses diyor al 3''14 kafan kulağın rahat olsun motor da zorlanmaz.

• Beğen
9'' küçük olmaz mı acaba 4 12 alpler nasıl olur . hem istediğimiz kadar yeterli derinlikte sürüm yapabiliriz diye düşünüyorum.td 65 4.12 kullanıyorlar bizim burada.
Kara toprak zeminde sürüm biraz yaşa kaçsa 11" pulluk masa gibi kesek çıkarır , 9" pullukla sürülünce iki tur tırmık çekerek tarla buğday ekimine hazır hale gelir.
Toprak yapısı yumuşak ise 12" pulluk olabilir.

Kara toprak zeminde sürüm biraz yaşa kaçsa 11" pulluk masa gibi kesek çıkarır , 9" pullukla sürülünce iki tur tırmık çekerek tarla buğday ekimine hazır hale gelir.
Toprak yapısı yumuşak ise 12" pulluk olabilir.
yani abi yumuşak sayılır diyeyim ya çünkü tt 55 bile amcam 3.16 ünlü kullanıyor 2 senedir çekiyor yani birçok öyle var.inşallah sıkıntı çıkmayacaktır.bu arada biz tırmık falan kullanmıyoruz kendimi bildim bileli.sadece külti mibzer fırfır pulluk var.birde abi sizin orada kültivatöre kazayağı mı deniyor yoksa farklı birşey mi ?

Case 75C traktör ile 4 lü 13 numara pulluk islerinde 1. Vites ile çok rahat sürüm yapiyorum
Iyi ama 3 lü 15 numara aynı marka pulluk ile takviye 4 ile 75 C zorlanıyor.
Ağustos ayında trakya toprağında.
Kısaca pulluk işlediği toprak genişliğinden çok işlenen toprak derinliği esas alınmalı traktörü zorlayan ekipmanın uygulandığı derinliktir.