3050 acill yardım!!!

Ynt: 3050 acill yardım!!!

ustam 10 litre yağı koydum bir iki gün çalıştırdık traktörü baktım yağ cubuğuna bile değmiyor yağ tekrarından 3 litre koydum maksimunun üstüne çıktı biraz daha çalıştırdım 7 dönüm yer sürdüm traktörü stop ettirdim on dakika falan durdum tekrar ölçtüm milimumla maksimumun arasındaydı

sattığım 3050 de frene basıldığında ses çıkarıyordu.ustanın tavsiyesi ile ses yapmayan yağ koyduk.tutella nın bir yağıydı sesi kesti.yaz sıcağında römorka buğday yükleyip satmaya gittim.ilçe 35 km.frene çok bastım.fren tutmamaya başladı.güç bela vardım.adam hiç bakmamışsa arka aks yağı da değişecektir.2000 saatte değişir.iki teneke ala hemen değiştir.hava filtresi 1000 saat doldu mu çöpe gidecek.ister eskisin ister eskimesin.orjinal ingiliz malı al.biraz pahalıdır.ben yarı fiyatına hema almıştım.sonra gittim orjinal aldım.adam traktöre bakmadıysa filtrede eskidir.

mf 3050 7 litre yağ alır.10 litre konmaz.motor yağ yakıyorsa eksozdan mavi duman çıkar.hele çok yakıyorsa mutlaka belli eder.

10w-40 yağ konmaz.turbo varsa 15w-40 yoksa 20w-50 koy.belki de çok ince bir yağ koyduğun için motor yağ yaktı.çünkü yağlar ısındıkca dahada incelir.

abi eksozdan motoru ilk çalıştırdığımda çıkartıyor o da çok az çıkartıyor sonraları iç çıkartmıyor. ama yağ cubuğundan buhar geliyor o kafamı karıştırıyor yağın özelliğinden kaynaklanır mı bilmiyorum ki

yağ yakma ile yağ eksiltme aynı şey değildir ,o kadar yağ eksilten motor yağ yakıyor olsaydı bariz bir mavi duman olması lazımdı başka bir yağ kaçağı olabilir, motorun keçelerinde veya contalarında yırtılma aşınma yada deformasyon yada karter contasında yada tapasında kaçak olasılığını düşünmek lazım ,yağ çubugundan normalde yağ buharı gelir kompresyon kaçagı durumunda ise siyah egsoz gazı gelir 2 sini ayırd etmek lazım

abi yağ cubuğundan siyah duman gelmiyor buhar renginde geliyyor duman. dedim ya yüksek viteste kalkıorum yine eksozdan hiç duman gelmiyor. ama tarla sürerken kara duman atıyor eksozdan

motoru istob ettigin yerde yag damlatıyormu bi bak ve 1lt yag eksitti diyorsun onun altına iniyormu max ile min ortasında yag seviyesi duruyorsa daha aşagıya inmiyorsa sorun yok yag yakmış olsa sürekli yagını bitirir motor yagı arkadaşın dedigi gibi en fazla 8lt dir filitreyle birlikte sen gerekenden fazla yag koyarsan motor o yagı dışarı atar sende yag yaktıgını zannedersin