50 baş sağmal ahır için önerileriniz

arkadaşlar merhaba kafamda oluşturduğum ve yapmak istediğim barınak hakkında çizime göre önerilerizi öğrenebilirmiyim? barınak.jpg

Orta yem yolu iki taraf bolmelere ayrilabilir
Yem yolundaki suluklar bolme demirlerinin icine alinabilir yem yolu komple yem yolu olsun
Bolme dedik sınıflandırma onemli kurudakiler ile sagilirlar ayri yemlenmeli
Eger kurudakiler ile sagilirlar ayni yemi yerse is yürümez
Sagim isi nasil olacak burada kilitlerde olabilir ama sagimhane onemli

kurudakiler ve özel durum gerektiren ve ayrıca sağımhane buranın dışında kurulacak yapıda olacaklar.
ölçüler konusunda düzeltme gereklimidir?
Orta yem yolu iki taraf bolmelere ayrilabilir
Yem yolundaki suluklar bolme demirlerinin icine alinabilir yem yolu komple yem yolu olsun
Bolme dedik sınıflandırma onemli kurudakiler ile sagilirlar ayri yemlenmeli
Eger kurudakiler ile sagilirlar ayni yemi yerse is yürümez
Sagim isi nasil olacak burada kilitlerde olabilir ama sagimhane onemli

arkadaşlar merhaba kafamda oluşturduğum ve yapmak istediğim barınak hakkında çizime göre önerilerizi öğrenebilirmiyim?Ekli dosyayı görüntüle 14763
Yemlikle sulukların arasında mesafe olması gerekir. Bu şekilde sulukların temiz tutulması mümkün olmaz. 600 kg ağırlığında bir sağmal hayvan için 6-6,5 metrekare civarı gezinme alanı planlayın bu ölçülerde hayvanlarda itiş kakış eksik olmaz alan küçük olduğu için stres yapar hayvanlar refah seviyesi düşer... her hayvana 1 durak planlamalısın yani kilit kadar durak olmalı

• Beğen
Tepkiler: babasultan40
evet her hayvana bir durak başlıkta 50 ama resimde 30 . biz resme göre değerlendirelim,yada aynı düzen itibariyle 50 ye genişlettiğimizi düşünelim.daha fazla gezinti alanı için gübre yolunu mu genişletmeliyim? yada sizce başka nasıl dizayn edilebilir?
Yemlikle sulukların arasında mesafe olması gerekir. Bu şekilde sulukların temiz tutulması mümkün olmaz. 600 kg ağırlığında bir sağmal hayvan için 6-6,5 metrekare civarı gezinme alanı planlayın bu ölçülerde hayvanlarda itiş kakış eksik olmaz alan küçük olduğu için stres yapar hayvanlar refah seviyesi düşer... her hayvana 1 durak planlamalısın yani kilit kadar durak olmalı

Gubre yolunu genisletme bence catiyida genisletmen gerekir o zaman
Yukarda dedigim gibi binanin yanlarindan yataklarin arasindan kapi birak disarisi gezinti alani olsun ve toprak olsun icerisi beton disarisi toprak
Suluklar haric icerisi guzel bence
b8372b57221e4811834954777f0b7cde.jpg

Fotoyu simdi cektim nasil rahat yatiyorlar disarida toprakta tabi bizim iklim boyle
Senin planin icerisi kis ve iscilik icin rahat uygun birde yanlara dedigim gibi kapi ve bolme yaparsan hayvanlar iyi havalarda girip cikarlar tabi bunu anlatmak zor cizmeden
Tabi bu dediğim icin binayi daha genis yere yapman gerek

• Beğen
Tepkiler: philo sophia

anlıyorum sizi çok haklısınız, önemli görüşleriniz için çok teşekkür ediyorum ismail bey.
Tamam demek istedigim tamda bu
Binanin temelini yaparken yuksek tutarsaniz istediginiz gibi mehil akinti verebilirsiniz gubreye hem yanlara hem boyuna
GubreTemizligi konusunda bu cok yararli
Tabi insaatta bu temeli yuksek tutma biraz masrafli olsada

Arkadaşım biz planlamada 6-6,5 metrekare deriz bunun dizaynı sana kalmış kapıları kapatmıyacaksan alan sıkıntın olmaz. Suluklarda bi değişiklik yapmalısın bence yakın olduğunda hayvan ağzındaki yemi yutmadan suluğa ulaşır ve yemi suyu yemle bulaştırır. Hayvanlar için temiz suyun önemini göze alırsak pek uygun olmaz... gübre yolu dediğin yola gelirsek, yem yemekte olan hayvan (180 cm)ın arkasından geçecek hayvanlar için 120 cm genişliğinde bir alan kalır. Buraya başat hayvanın durduğunu düşünürsek hayvan hareketi tamamen kesilmiş olur yani yem yiyen hayvan suya gitmek istediğinde başat hayvana rastlar ve korkudan geçemez. Bunları hesaparsan ileride problem yaşamazsın

Serbest dolaşan hayvan ile eski usül bağlı olan hayvan arasında ki süt verimi ne olur?
Serbest acik besi tercih ediyoruz biz eskiden bagliyorduk iklim bizim uygun acik besiye
Serbest sistemde hastaliklar daha az meme ve ayak hastaligi ozellikle stres daha az ve Tabi ki verim daha iyi bu hosteinler bagli pek olmuyor dogumu bile daha rahat oluyor gezinen hayvanin
Tabi biz iklimden bahsediyorum ama yukarıda arkadasin planindaki sistem cogu soguk iklime de uyar
Icerisi beton disarisi toprak hayvanlar rahat eder soguk havalarda kapilar kapatilir iyi havalarda acilir
Tabi bu imkanlar olmayinca kisin baglamak kacinilmaz oluyor.
Bende hic bahli hayvan yok gece gunduz yaz kis serbest
Kesif yem veriyorum sagarken kilitlerde sagiuorum sagim bitince hemen saliyorum kaba yem ve su dışarda serbest
Bizde kar soguk pek olmaz olsada az birkac gun

Serbest acik besi tercih ediyoruz biz eskiden bagliyorduk iklim bizim uygun acik besiye
Serbest sistemde hastaliklar daha az meme ve ayak hastaligi ozellikle stres daha az ve Tabi ki verim daha iyi bu hosteinler bagli pek olmuyor dogumu bile daha rahat oluyor gezinen hayvanin
Tabi biz iklimden bahsediyorum ama yukarıda arkadasin planindaki sistem cogu soguk iklime de uyar
Icerisi beton disarisi toprak hayvanlar rahat eder soguk havalarda kapilar kapatilir iyi havalarda acilir
Tabi bu imkanlar olmayinca kisin baglamak kacinilmaz oluyor.
Bende hic bahli hayvan yok gece gunduz yaz kis serbest
Kesif yem veriyorum sagarken kilitlerde sagiuorum sagim bitince hemen saliyorum kaba yem ve su dışarda serbest
Bizde kar soguk pek olmaz olsada az birkac gun
Şu an için mecburen bağlı olmak zorunda. Bie de sağım işini başka yerde mi yapıyorsunuz yoksa yukarıda ki plana göre yemliklerin orda mı

Şu an için mecburen bağlı olmak zorunda. Bie de sağım işini başka yerde mi yapıyorsunuz yoksa yukarıda ki plana göre yemliklerin orda mı
Ben yemlikte kilitte sagiyorum ama sagimhane ayri olmali
Temizlik acisindan bu onemli
Iscilikte rahat oluyor sagimhane olunca
Yem yedigi yattigi sagildigi yer ayri olacak yukaridaki planda

Ekli dosyayı görüntüle 14766

Bu şekilde mümkünmüdür?açık alanı daha fazlada genişletebilirim.
Hocam bence o yem yolunu en kenardan koy,hayvanların tamamı yemligin bi tarafından yem yesin,yatak duraklarını karşılıklı koy yemligi biraz geniş tut yem deposu olarak kullanabilirsin.ilerki büyümene bakarak yem yolunun diger tarafınada aynı yapadan yaparsın ortadan yem yollu bi işletmen olur. Başta yapacagın küçük hatalar ilerde başına büyük belalar açabilir.