50 baslik yeni agilim

Ynt: 50 baslik yeni agilim

ELPRESACANARİO link=topic=86801.msg1042914#msg1042914 date=1449450397' Alıntı:
Abi yeni fark ettim, telefondan bakınca fark edememişim. Ağılın kenarlarını çadır brandası ile kapatmışsın. Ben sürgülü sac ile yanları kapatmayı düşünüyordum ama senin yaptığın şekilde branda ile kapatılsa daha az maliyetli olur. Ahırın olumlu ve olumsuz yönlerini tecrübe ettikçe paylaşırsan sevinirim. Benim için örnek niteliğinde :D.

Seyyar sac yaparsanız daha iyi olur brandayi iki sene bende denedim fakat aşırı rüzgarlara dayanamıyor. Bence seyyar sac yapmanız daha sağlıklı olur.

ELPRESACANARİO link=topic=86801.msg1042914#msg1042914 date=1449450397' Alıntı:
Abi yeni fark ettim, telefondan bakınca fark edememişim. Ağılın kenarlarını çadır brandası ile kapatmışsın. Ben sürgülü sac ile yanları kapatmayı düşünüyordum ama senin yaptığın şekilde branda ile kapatılsa daha az maliyetli olur. Ahırın olumlu ve olumsuz yönlerini tecrübe ettikçe paylaşırsan sevinirim. Benim için örnek niteliğinde :D.

Kıs bi tecrube olacak birde yaz.o brandalari diger taraflarada cektim suan sadece yemleme yolunun orasi acikta.sacla kapama su asamada maliyeti birazdaha yukseltirdi. Cati boyu yuksek oldugu icin havalandirmasi iyi.yapmis oldugumuz hata hatil boyutlarinda oldu ve boyundunluk olsun diye cektigimiz profil suan enselerindeki tuyleri doktu ve kisa sureye yara yapar oraya onlem alicam.hatillarda ise hayvanin on ayaklarinin basligi yerden en az 15 cm yuksekde olmasi gerekiyor hatil ici yuksekligi.oralari tekrar duzeltecez.simdilik eksikler bu yonde iyi bi tecrube oldu bana bakalim devam eden gunlerde ne sorunlar cikacak.en azindan ilerisinde yeni araziye yer yaparken daha dikkatli olurum

pmyohayrani link=topic=86801.msg1043216#msg1043216 date=1449585529' Alıntı:
Seyyar sac yaparsanız daha iyi olur brandayi iki sene bende denedim fakat aşırı rüzgarlara dayanamıyor. Bence seyyar sac yapmanız daha sağlıklı olur.

Bunlar eski balyanin uzerine falan serdigim cadirlar.bu sezonu atlatsin yeterli olur benim icin

Avşar Beyi link=topic=86801.msg1043245#msg1043245 date=1449591304' Alıntı:
Bunlar eski balyanin uzerine falan serdigim cadirlar.bu sezonu atlatsin yeterli olur benim icin

İdare etmelik olabilir sonrasında ise tüm arkadaşlara tavsiyem polikarbon yapabilirler ise çok güzel olur iceriyi sıcak ve aydınlık tutmada saçtan daha verimli maliyeti ortalama 6m² 250 TL civarı ama gayet iyi bir urun

pmyohayrani link=topic=86801.msg1043258#msg1043258 date=1449593868' Alıntı:
İdare etmelik olabilir sonrasında ise tüm arkadaşlara tavsiyem polikarbon yapabilirler ise çok güzel olur iceriyi sıcak ve aydınlık tutmada saçtan daha verimli maliyeti ortalama 6m² 250 TL civarı ama gayet iyi bir urun

Evet onda bir alternatif ama benim amacim bufulerdeki gibi seytarcsekilde makarali olan branda sistemi.misal bugun hava guzeldi kuzeyini actim cadirlari zaman aliyor daha pratik olmali.agilda havyvanlarda guneslendi

Avşar Beyi link=topic=86801.msg1043262#msg1043262 date=1449595066' Alıntı:
Evet onda bir alternatif ama benim amacim bufulerdeki gibi seytarcsekilde makarali olan branda sistemi.misal bugun hava guzeldi kuzeyini actim cadirlari zaman aliyor daha pratik olmali.agilda havyvanlarda guneslendi

Ewt aslında yapilacak urun çok ama insanımız pek bilgili değil bu konuda

pmyohayrani link=topic=86801.msg1043296#msg1043296 date=1449601313' Alıntı:
Ewt aslında yapilacak urun çok ama insanımız pek bilgili değil bu konuda

Bu isle ugrasan insanlarin en buyuk sorunudur hep cebine bakmalari.bende kusak catismasi yasiyorum halem elbet bugun takdir alacam umarim.benim on gorum ve yapmak istedigim cebinden cikan 1 tl ye bakmiycan sen cebine 1.5 lira donuyosa ay sonu.hangi banka sana aylik %50 faiz verir.vu malbank veriyor iste yeterki malina bakiver.bakana izin ver onunu ac

Nail Bey bilgiler için teşekkürler, yer darlığı olan veya eski sistem ahırları değiştirme imkanı olmayanlar için bant sistemi gayet işçiliği azaltabilir.

Avşar Beyi link=topic=86801.msg1043302#msg1043302 date=1449601741' Alıntı:
Bu isle ugrasan insanlarin en buyuk sorunudur hep cebine bakmalari.bende kusak catismasi yasiyorum halem elbet bugun takdir alacam umarim.benim on gorum ve yapmak istedigim cebinden cikan 1 tl ye bakmiycan sen cebine 1.5 lira donuyosa ay sonu.hangi banka sana aylik %50 faiz verir.vu malbank veriyor iste yeterki malina bakiver.bakana izin ver onunu ac

Aynen öyle benim hikaye uzun ama çiftçiliği ve hayvancılığı sistemli yapmaya bu sene başladım babam herşeye karşı çıktı o öyle olmaz boyle olur ,sen bilmezsin vs vs .en iyisi araştırıp yapmaktır bence

pmyohayrani link=topic=86801.msg1043345#msg1043345 date=1449607126' Alıntı:
Aynen öyle benim hikaye uzun ama çiftçiliği ve hayvancılığı sistemli yapmaya bu sene başladım babam herşeye karşı çıktı o öyle olmaz boyle olur ,sen bilmezsin vs vs .en iyisi araştırıp yapmaktır bence

Dogrularin nasi dogru oldugunu gosterdigimiz surece basarili olcaz inan.bizlere genc lere guven yok ama babamin 11 tane hayvanim kisir derken suan 4 er 4 er dogururken yinede gurkan bilmez anlamaz... Anlamasin sen ahirdan gidince vurdugum asilarla hormanlarla aliyon belki sonra koyde genc yok.koyde genc olacak sirkette olacakta iste iste iste.

Bu hayvanlar ekmek teknesi. Ne kadar değer verirsek, ne kadar iyi bakarsak o kadar karşılığını verir. En önemli değer ise sevgi. Hayvanları, hayvancılığı sevmez isek başarılı olamayız. Diğeri ise bilinçli hayvancılık. Daha doğrusu her ne iş yapıyorsak bilinçli ve hakkıyla yapmalıyız.
Benim durum biraz riskli. Ailemde tecrübelerinden faydalanabileceğim kimse yok. Dedemin babası bile hayvancılık yapmamış :D. Kurulu düzenim de yok. Sıfırdan başlayacağım. Bu forumla iyi ki tanışmışım. Kafamdaki soru işaretlerini ve doğru bildiğim yanlışları gidermemde yardımcı oluyor. İnternetin gelişmesi ile kara düzen hayvancılık bitti. Köydeki benden tecrübeli ama bilinçsizce hayvancılık yapanlardan belki de daha fazla bilgi sahibiyim.
Sen benden çok daha şanslısın bu konuda. Belki de şuan bir çok yanlış uygulamasını gördüğün ailen, hayvancılığa girerken ilk şoku atlatmana yardımcı oldu. En kritik dönemi atlatmanı sağladılar. Zamanla sana daha da güveneceklerdir.
Ben komşuya 'angus tohumu at' dediğimde ciddiye almamıştı ama nasıl oldu ise angus tohumu atmıştı. Yavru küçük doğunca bana ' ben bir daha angus atmam, şuna bak' filan diyordu. Ben de ' biraz büyüsün de gör' demiştim. Bir kaç ay sonra tekrar köye gittiğimde yanıma geldi 'sen bu işi valla biliyon, şuna bak nasıl da gelişti. Boynuzu olsa diğer danaları ezip geçecek' dedi. Bunu diyen adamın sülalesi hayvancılık yapıyor. Kendisi 60 yaşındaydı, oğulları da hayvancılık yapıyordu. Bizim insanımız görerek öğrenen bir millet. Okumadan, araştırmadan, başkalarından görerek yapıyorlar her işi. Bu yüzden kanıt olmadan en yakınını bile inandırman zor :D. Neyse ki yeni nesilin daha çok imkanı var. Kaynaklara ulaşım daha kolay. Gerisi işini sevmeye ve öğrenmeye, araştırmaya hevesli olmaya bakıyor.