6 Litre Süt,1 Litre Mazot'a Eşitmiş.

Ynt: 6 Litre Süt,1 Litre Mazot'a Eşitmiş.

zehriduman link=topic=70776.msg811311#msg811311 date=1387199576' Alıntı:
bu açıklama biraz abartılmış gibi burda sütün litre fiyatı 2 tl ben yazın köyde bu fiyata alıyorum buda 2.5 litre süt 1 litre mazota eşit çiftçi üzerinde siyaset yapan şerefsiz zihniyeti kınıyorum
bi kere şerefini kendine sakla o ayrı..
orda sana 2 litreye veren kişi kendi süütünü kaşara 1 liraya veriyordu ama sana bölüp ugraşmak istemediğinden 2 liraya satıyordur o adamın sorunu burdaki konuyla bence farklı ki her msjda sövüp saymakla olmuyor bu işler warsa fazla batan gidersin sende mecliste bunlar gibi çıkıp anlatırsın derdini burası bubanına rpa tarlası değil ;)

zehriduman link=topic=70776.msg811311#msg811311 date=1387199576' Alıntı:
bu açıklama biraz abartılmış gibi burda sütün litre fiyatı 2 tl ben yazın köyde bu fiyata alıyorum buda 2.5 litre süt 1 litre mazota eşit çiftçi üzerinde siyaset yapan şerefsiz zihniyeti kınıyorum
Asıl sen abartmışın.Şehirde sokakta bile 2 liraya süt satılmıyor.Biz niye 90 krşa satıyoruz acaba ?

süt piyasada 80-90 kuruş araısnda şuanda ve bunun dışında kayıtlı yapıyrosan 10-15 kuruşta destek vs alsan 1 lira yapar ortalama
mazotta 4,5 lira civarı şuanda
tabi birde köylerde komşuların komşularına sattıgı süt var misal bizi burda 1lira 20 kuruş komşudan süt alırsan
sebebide açık ve net
sütü ayrı bir kaba bidona vs boşaltacak komşuya verecek ugraşacak elindeki sütü bölecek vsvs kaldıki kendi inegi kuruya çıkınca kendiside aynı fiyata yani 1lira20 kuruşa başka komşusundan alıyor sütü
2 liraya süt satan biraz vicdansızmış o ayrı konu
meclisteki 6 litre süt 1 litre mazot konulu haberi bende izledim tvde
6 olmasında 5 litre süt olsun hadi dört buçuk litre süt olsun
ama sonuçta mazot pahalımı
evet pahalı
geçen yıl saman sıkıntısı oldugundada elinde balya ile meclise gelenler oldu ve belkide onlar sayesinde dışardan biraz saamn geldide millet YANİ HAYVANI OLUP TA SAMAN İHTİYACI OLAN KİŞİLER RAHATLADI
belki bu süt mazot kıyası sayesindede küçükde olsa bir adım atılabilir belki azda olsa bir faydası olabilir
butür eylemler herzaman lazım ki iktidar da bu eylemlerden 1 gram bile ders çıkarsa bizim faydamıza olacaktır bu
bu bizim meclisimiz yani TBMM neler gördü birsüür alakalı veya alakasız eylemler ve olaylar yaşadı ki meclismiydi bunların yeri dersek o tür konuların yeri meclis olabiliyorsa çiftçide halksa ve meclis halkın sa yani birmnevi meclis biz çiftçilerinde meclisi ise ozaman çiftçi hakları ile alakalı hertürlü eylem protesto vs vs mecliste olabilir yapılabilir
yeri meclistir

şimdi arkadaşım çifçi üzerinden siyaset yapan şerefsiz zihniyeti kınıyorum demişssin en başta bi şerefinle bu akşam başbaşa kal.bizim burda yani ardahanda yazın süt 630krş du gelecek yıl için 720den paralar alındı o vekilde bizim buralı terekeme amcaları çifçi her kurbanda pazarları gezer çözüm üretir

Evet Ardahanlı ve köy kökenli, görür görmez tanıdım.. zaten öyle olmasa umrunda olmazdı.. bi arada kurbanlıkları meclise götürmüştü galiba :)

Olaya parti olarak değil.. köylü dostu veya değil diye bakmak lazım!

Köy/toprak kökenli her insan-vekil az yada çok kırsalı unutmaz..

m.aktaş75 link=topic=70776.msg811432#msg811432 date=1387207523' Alıntı:
şimdi arkadaşım çifçi üzerinden siyaset yapan şerefsiz zihniyeti kınıyorum demişssin en başta bi şerefinle bu akşam başbaşa kal.bizim burda yani ardahanda yazın süt 630krş du gelecek yıl için 720den paralar alındı o vekilde bizim buralı terekeme amcaları çifçi her kurbanda pazarları gezer çözüm üretir
peki senin orası öyle 65 kuruş bizim bura 2 tl buna ne diyeceksin benim için siyasetden başka birşey yapmıyor senin içinde çalışıyor gözüküyor herkezin kendi düşüncesi ben bu adamı kınıyorum sende kınamıyorsun gayet doğal birşey

m.aktaş75 link=topic=70776.msg811587#msg811587 date=1387223845' Alıntı:
sen herhalde tarım hayvancılık ticaret araban filanda yok sanki.2tl den günlük kaç ton satılıyor toplu halde.bizim köyde günlük 6 yada 7 ton süt çıkıyor
150 tane koyun var birtane trktörüm var 350 dönüm arazim 25 dönümü kayısı dikili ayreten hayvanlar geçen senelerde satıldı merkeze tanşındık ondan sonra süt almaya başladık 2 tlden alıyoruz bizim burda 6 tonda alsan 10 tondan alsan 2 tl treyağı kilosu 40 tl ticarete gelince senelik10 ton kayısı pazarlaması yapıyoruz ayreten akcadağ armudu pazarlması var ayreten alıç ayreten kuşburnu yani ticaretimde tarımcılığımda yerinde sana şunu demek isdiyorum bir şey söylerken genel amaçla araştıracaksın ondan sonra söylüceksin sizin orda 65 kuruş bizi burda 2 tl dier yerde 1 tl önce bu düzensizliğe bir çare bulun yada birşey öylerken tam söylesin bizim burda traktör seferleri kısa mesafede 50 tl komşu ilde 35 tl ozaman bende çıkıp diyeyim böyle böyle önce bunun düzeni sağlanmalı ha serbest ekonomi piyasası diceksin ozamanda olayı bir yerde böylekken dier yerde şöyledir ben o millet vekilin yerinde olsam şöyle derdim şuan şu bölgede 6 lt süt 1 mazot ediyor ken dier bölgede 2.5 litre süt 1 ltre mazot ediyor derdim ve sonradan benim gibi çıkıp düşüneneler bizde süt 2 tl deriz kendimizce haklıyızdır çünkü eksiz bilgilendirme yapıyorlar yani sadece işine geleni anlatıyorlar

dostum ben sana türkiyede topluca yıl boyu günlük mandıralar yada fabrikalar kesinlikle o fiyatlardan süt toplamazlar.degil 2tl bizim şuan 110 tane ineğimiz var danayla beraber otlatırız sağım yapmayız 1tl den alsınlar ben yıllık 100 ton süt vereyim

m.aktaþ75 link=topic=70776.msg811597#msg811597 date=1387226623' Alıntı:
dostum ben sana türkiyede topluca yýl boyu günlük mandýralar yada fabrikalar kesinlikle o fiyatlardan süt toplamazlar.degil 2tl bizim þuan 110 tane ineðimiz var danayla beraber otlatýrýz saðým yapmayýz 1tl den alsýnlar ben yýllýk 100 ton süt vereyim
Keşke 1 Tl olsa... Bizim köyde sütü mandıralar 650 -700den alıyorlar. Ensar Öğüt de bizim buraların fiyatını söylüyor. Ve dediği gibi 6 lt süt 1lt mazota tekabül ediyor.

Hermiyas link=topic=70776.msg811611#msg811611 date=1387228062' Alıntı:
Ulusal Süt Konsey ' i ne işe yarıyormuş ki o zaman kapatsınlar gitsinler...

Memleketin her bir yanında Süt fiyatları farklı...
Ulusal süt konseyinin verdiği fiyatlar zaten maalesef uygulanan rakamlar değil,max rakamlar oluyor.Sanayicileri en fazla ona ikna ediyolar,ama bu en iyi şartlardaki fiyat.Soğuk zincir durumuna göre,Türkiyedeki bir yere göre çok değişiyor.Ortalama 85-90 krş şu an süt.Mesela fazla süt üretip,tankı olup pazarlayanlar da 1 lira civarına satıyordur.Bu arkadaşın dediği rakamların uzaktan yakından alakası yok.Ha o 2 liraya alıyodur da köylerde var öyle satanlar nadir de olsa.Şehirdeki süt satan adam bile 2 liraya satmıyor.Zaten 2 liraya süt satmak vicdansızlık olur.Ama sütün en azından 1,25 krş olması lazım şu anki maliyetlerde.

Bu arada zehriduman nickli üye hala ısrar ediyorsun :) Demek günlük 10 ton süt satsa adam 2 TL ' den satacak.O zaman bütün çiftlik sahipleri gitsin Malatyaya çiftlik kursun.Millet keriz mi burda yarı fiyatına satsın.Ben anlamıyorum heralde sizin inekler ballı süt falan veriyor bu kadar fahiş fiyat farkı var.Bu arada serbest piyasa ekonomisi de senin o dediğin şey değildir.

ben çiftçi olarak sayın milletvekilinin yapmış olduğu protestodan dolayı kutluyorum hangi parti olursa olsun farketmez malatya da süt fiyatlarına gelince 2 tl değilde 1.5 tl ama2 de olabilir bu fiyatlar perakende satanlar için geçerli burada süt hayvancılığı diğer iller gibi pek yaygın değil köylerde ev başı 1_2 ineği geçmez yani üç köyü toplasan bi çiftlik etmez adamlarda perakende sattığı için fiyatı biraz yüksek büyük çiftliklerde var ama onların sütü 1 liraya toptan verdiğini sanmıyorum

ensar öğüt her defasında çiftçilerin sorunlarını dertlerini dile getiren bir insan. daha önce et fiyatlarını eleştirmek adına et ile gelmişti şimdi mazot ve süt ile tebrik etmek lazım

Sakin olalım abiler..

*Süt fiyatı YAZ/KIŞ farklıdır, yumurta gibi..

*Kışın azalınca kıymete biner normal olarak özellikle bizim doğuda kışın süt üretimi yarı yarıya azalır, otlatma biter süt biter

*81 il ortalaması 1 tl civarında oynar o kadar..

*Alıcılar toplu büyük çiftliklere ker zaman %5-15 bi fark KESİN verir normal olarak

*Parekende mesela burda litresi 1 tl ile 1,5 tl arası değişir...o da literyle değil 5 litresi 5-8 tl arası değişir.. 2-2,5 tl ' ye keçi-manda sütü var burda..

En kötüsü acısı ise sütün fiyatını üreten değil ALAN koyar.. Büyük alıcılar bölgeleri kabaca paylaşır ve 'fiyat bu der işine gelirse der!'

Mesela sırf bu tutum yüzünden bu yörede hayvancılık ÇOK yaygın ama sütçülük yayılamadı..

ÇARE: örgütlen adını fiyatını sen koy, daha doğrusu işle sat, karın da işinde katlansın :)

İster kızın ister küsün..

10 tane kurt 1000 tane koyunu hamm eder, dağıtır... niye örgütlüler-sistemliler..

3-5 ulusal sütçü binlerce sütçü köylüyü hamm ediyor, edecek!

Çare: Örgütlen-sistem kur, oyunun kuralını sen koy!

2014 hayırlı bir yıl olurda hükümetde bizi görür artık yeni yıl temennisi... borçlar sıkıntılar katlanıp gidiyor..hayırlısı ALLAH dan...yılımız bol yagışlı ve berketli olur inşallah...herkesin bir derdi sorunu var...