70E+ MT AĞIRLIĞI FAZLA DEĞİL Mİ?

Arkadaşlar yeni 70e+ mt kabinli aldım. Genel olarak memnun olmakla beraber bana biraz ağır gibi geldi. Bu traktörün ağırlığı 3980 kg. Bundan önce 65e platformlu vardı. O daha seri idi. Biraz araştırdım, ön yükleme kullanılmayacaksa arka tekerlerdeki ağırlıklar sökülebilir deniyor. Sanki bu traktör 3500 kg civarında olsa çok hoş olacakmış gibi hissediyorum. Siz ne dersniz?

haklı olabilirsin sana katılıyorum ağırlığın avantajları ve dez avantajları var .68 bg bi traktör için bencede 4000 kg ye yakın kilo o motora fazla pulluğumu çekicek yoksa kendinimi tabi buda motorda bayılma mazot artışı olarak geri dönecek.biraz hafif olsa tarla sürerken tekerlekler biraz boşa dönme payı oluşacak ve motor daha rahat gidecektir .bende jx75c platformlu var 3250 kg jx maxprodan daha seri tarla sürüyor çünkü maxproya göre daha hafif .maxproda ise bg sine göre çok ağır bi motor tabi haliyle zora geldimi bayılıyor yani şöyle özetliyeyim fazla ağırlık çok iyi bişey değil...

4000 kilo 70 hp motor için fazla hele 3 silindir için çok fazla gelir. Bir de E+ serisi hafif derlerdi ZF nin ağırlığı ne kadar acaba? Bizim 70-66 şuan 3600 kg ağırlığında ek ağırlıklar tamamlandığında bile 3800 kg gibi bir rakam çıkıyor.

Bence de ağır. Uygulamada iyi mi kötü mü en iyi sen bileceksin. Pulluk cizel vb. sürerken iki üç cizi sürdükten sonra ön canta agirliklari bi köşeye sök, dene. Arka ağırliklar dik arazilerde yan yerlerde traktörü dengeliyo, arkalari ona göre sök veya azalt.

4000 kilo 70 hp motor için fazla hele 3 silindir için çok fazla gelir. Bir de E+ serisi hafif derlerdi ZF nin ağırlığı ne kadar acaba? Bizim 70-66 şuan 3600 kg ağırlığında ek ağırlıklar tamamlandığında bile 3800 kg gibi bir rakam çıkıyor.

e+ Serisinin lüks serisinden bir farkı yok artık. Donanım olarak aynı. Sadece şanzıman farkı var. O nedenle ağırlıkları eşitlenmiş görünüyor.

Benim fark ettiğim traktörün aşığı ağırlıktan kaynaklı erken bayılma problemi yaşaması. Traktör hem radial lastik hem de ağır olduğundan hiç patinaja kaçamıyor ve en küçük zorlanmada bayılıyor gibi. Tarlada çekişi iyi gibi. Normal geldi bana. Ana nakliyede 65e ile bunun arasında nerdeyse 1 vites fark var. Onun 4. vitesle çıktığı yerlerde bu 3 e düşüyor. Nakliyede çok farkettiğini söyleyebilirim.

Yakın arkadaşımda bereket 60 var eski kasa 2008 falan. Traktör pullukta ağırlığından ötürü patinaja kaçmıyor zor yerlerde iyi performansı var. Fakat yolda ve nakliyede çok kötü boş traktör çok çabuk bayılıyor hatta geçen gün kum çektik yokuşu zor çıkıyor şaşırdım. Ama dediğim gibi pullukta ağırlık işe yarıyor diğer traktörler kuru tarlada sürüm yaparken patinaj yapıyor hatta zıplıyor fakat o yere yapışıyor sanki

Selçuk hocam merhabalar.,
Ağırlık konusuna gelince 70e+ 3850 gibi gelir 70 lüks ise 3950 gibi bu değerler 4 wd kabinli modeller için geçerli.
Ağır iş olayı yoksa daha önceki konularda dediğim gibi iş duruma göre ağırlık azaltmak yakıt tasarrufu performans açısından önemli rol oynar.
Bereket 60 modeli ile karşılaştırılınca o traktör haliyle biraz daha hafif artı lastikleri de küçük bu da serilik sağlamaktadır.
Sökün ağırlıkları bir kenara lazım olunca takın bunu yapan neredeyse yok gibi tabi o ayrı. ama traktörüm çok zıplıyor diye ağırlık demiri alıp takan varken erkuntcular ağırlıktan şikayetçi.

• Beğen
Tepkiler: MehmetMe.
Selçuk hocam merhabalar.,
Ağırlık konusuna gelince 70e+ 3850 gibi gelir 70 lüks ise 3950 gibi bu değerler 4 wd kabinli modeller için geçerli.
Ağır iş olayı yoksa daha önceki konularda dediğim gibi iş duruma göre ağırlık azaltmak yakıt tasarrufu performans açısından önemli rol oynar.
Bereket 60 modeli ile karşılaştırılınca o traktör haliyle biraz daha hafif artı lastikleri de küçük bu da serilik sağlamaktadır.
Sökün ağırlıkları bir kenara lazım olunca takın bunu yapan neredeyse yok gibi tabi o ayrı. ama traktörüm çok zıplıyor diye ağırlık demiri alıp takan varken erkuntcular ağırlıktan şikayetçi.
Merhaba Ercan bey. Seni görmek güzel. Bereket 65, 3000 kg idi yaklaşık. Bir zıplama problemi de yoktu doğrusu. Ağır işten kasıt yılda 150 dekar tarla sürecek. En ağır iş bu. Sence arkalardan 50 şer önden iki çanta söksem traktör yolda biraz rahatlar mı. Yoksa arkalardan 100 er mi söksem... Yoksa hiç sökmesem mi:)

Merhaba Ercan bey. Seni görmek güzel. Bereket 65, 3000 kg idi yaklaşık. Bir zıplama problemi de yoktu doğrusu. Ağır işten kasıt yılda 150 dekar tarla sürecek. En ağır iş bu. Sence arkalardan 50 şer önden iki çanta söksem traktör yolda biraz rahatlar mı. Yoksa arkalardan 100 er mi söksem... Yoksa hiç sökmesem mi:)

Teşekkür ederim Selçuk hocam sizi görmekte güzel biz hep buralardayız. :)
Tip olarak ağırlık güzelliği tamamlıyor ;) ama gerçeğe gelince arkalardan birer tane önlerden de 2 veya 4 tane alın farkı görürsünüz, faydası serileşir biraz zıplama olayı artabilir lastik hava basıncına bakarak bu biraz giderilir, pek patinaja düşürecek işiniz yoksa aratmaz tekrar ağırlık takmayı.
Söküp takıp duramam diyorsanız önlerden çanta sökün yok o da olmaz derseniz öyle binin :)

Teşekkür ederim Selçuk hocam sizi görmekte güzel biz hep buralardayız. :)
Tip olarak ağırlık güzelliği tamamlıyor ;) ama gerçeğe gelince arkalardan birer tane önlerden de 2 veya 4 tane alın farkı görürsünüz, faydası serileşir biraz zıplama olayı artabilir lastik hava basıncına bakarak bu biraz giderilir, pek patinaja düşürecek işiniz yoksa aratmaz tekrar ağırlık takmayı.
Söküp takıp duramam diyorsanız önlerden çanta sökün yok o da olmaz derseniz öyle binin :)

Bu hafta Ankara da tarım fuarı vardı. Erkunt standına uğradım. Orda fabrika yetkilileri de vardı. Aynı soruyu onlara da sordum. Yanıt şu oldu. Biz traktörleri Türkiye nin her bölgesi ve her kullanıcı türü için ürettiğimizden tam ağırlıklarıyla kullanıcıya sunuyoruz, yani eğer sizin bölgenizin toprak yapısı yumuşaksa çok aşırı eğimli değilse yani traktörün tutunma problemi yoksa, eğer traktöre önyükleyici taktırmamışsanız traktörün ağırlıklarını kendiniz ayarlamalısınız. Biz bu traktör ağırlıklarını olabilecek tüm olumsuzluklar varmış düşüncesiyle sizlere sunuyoruz. Söküp bi kenara koymak kolay ama ağırlık yetersizse bunları bulup takmak zor dediler. Ben de bunun üzerine hafta sonu köye gidince arka tekerlerden 100 er kg söktüm kenara koydum. Traktörün çok rahatladığını söylemeliyim. Yolda seriileşti. Tarlada da denedim. Herhangi bir zıplama ve olumsuz durumla karşılaşmadım. Ayrıca Şunu da sordum onlara, Peki bu ağırlıkları sökünce traktörde teknik olarak bir sıkıntı oluşur mu ağırlık merkezi vs. Hayır olmaz cevabını aldım. Sonuç: eğer ihitiyaç yoksa traktörünüzün ek ağırlıklarını sökmelisiniz. İhtiyaca göre takmalısınız.

• Beğen
Tepkiler: Ercan AYKUŞ