9 Haziran Tritikalede Son Durum

Ynt: 9 Haziran Tritikalede Son Durum

Ali SARAÇ link=topic=56521.msg631857#msg631857 date=1348022467' Alıntı:
Fatih bu tritikale fig ile karistirilip ekilmi ki bide verimli tohum cinsi nedir bunun bu sene burda arkadasim ekti ben balyaladim dekarda 50 balya cikti ama tohum kalitesiz bi tohumdu sertifikali tohumda ve guzel bi bakimda 60 balya yapar ust gubrese atmadi hic allah ne verdiyse oldu biraz siz memnun kaldiniz mi verimden hasat durumunu yazmamissin bilgilendir bizi
abi bizim orda fiğ ile karıştırıp eken olmadı hiç tohumun cinsi bilinmiyor. zaten biz daha 3 sene evvel çiftçiliğe başladık. ozamanlar ilk 4 dönüm ektik bi dayıdan 2 çuval alıp. o 4 dönümden bi sonraki seneye 30 dönüm bi tanıdığa sürdürüp ektirdik. daha sonra nh yi aldık geçtiğimiz bu harmanda 140 dönüm civarı bişey ektik fakat şöyle bişey geldi bu sene başımıza. geçtiğimiz yıllarda hep saçma ekmiştik bu sene mibzerle ekelim dedik tarlaları sürmeye koyuldum. tarlalar parça parça engebeli ve neredeyse 100 dönümü yıllardır ekilmeyen tarlalardı otluk tikenlik vs idi bu yüzden biraz uğraştırdı. ekim işinide babamın bi arkadaşı yapacaktı başka bi köyden mesafe uzak olduğu için mibzer git gel yapmasın dye biraz yer hazırlayalım öyle gelsin dedik bi 50-60 dönüm kadar sürdüm sonra çağırdı geldi mibzer fakat bu sırada sürdüğüm tarlaların birazı kurumuş :( buna zannedersem rüzgarda biraz etki yapıyo çok çabuk kurutuyo. velhasıl kelam biz tohumu biraz nemsiz toprağa gömdük mü. bide ektik yağmur yağmadı mı. bide kışın don ayaz uzun sürmedimi :) bazı taralara babam gübre bile atmamış hiç çıkmamış diye sen düşün artık :D ama sonra bi yeşillenmeye başladı :) kardeşlenme çok güzel yapıyor boyu 1.5 metre oluyor. hele bide tavuk kemresi oldumu... :) biz tavuk kemresi çektiğimiz tarlalara hiç bi suni gübre atmadık ve tavuk gübresi olan yerler bu sene 500 kg civarı yaptı olmayan yerler ise 200-2500 kg arası. :) bizde hibrit almayı düşünüyoruz bu sene tigemden ama henüz aramadık. elimizdeki ayırdığımız 5 ton kadar tohumluğuda sütaş yada başka bir çiftliğe slaj olarak vermeyi düşünüyoruz. slaj da karlı gibi duruyor. sütaş 130 bin lira veriyormuş geçen sene tonuna. hem tohumunu hem gübresinide veriyor. dönüme en az 2 ton yapıyormuş diye duydum. sapa gelince abi 6 dönüm yerden 88 balya mı ne çıktıydı tavuk kemresi olan yerde. diğerleri zayıf kaldı soğuktan vs den. balyalar bir kişinin zor kaldıracağı balyalardan :) balyası buğdaydan vs den çok daha fazla ama biraz daha sert saplı buğdaya göre.fakat bizim tohumda artık özellğini kaybetmeye başlamış o yüzden hibrit ekçez kısmeetse. hatırlaran bi paylaşımımda çavdara benzediğini söylemiştin sanırım sen :S
enter link=topic=56521.msg631875#msg631875 date=1348042688' Alıntı:
harika paylaşım olmuş fatih buğdayın maşallağı varmış . bereketli olmuştur inşallah...
sağolasın umut bunada şükür inşallah her geçen yıl daha iyi olacak. :)

Ali SARAÇ link=topic=56521.msg631857#msg631857 date=1348022467' Alıntı:
Fatih bu tritikale fig ile karistirilip ekilmi ki bide verimli tohum cinsi nedir bunun bu sene burda arkadasim ekti ben balyaladim dekarda 50 balya cikti ama tohum kalitesiz bi tohumdu sertifikali tohumda ve guzel bi bakimda 60 balya yapar ust gubrese atmadi hic allah ne verdiyse oldu biraz siz memnun kaldiniz mi verimden hasat durumunu yazmamissin bilgilendir bizi
olmaz kanaatindeyim fiğ erkenci bi çeşit tırtıkale geçci bi çeşit.

keykubat link=topic=56521.msg631883#msg631883 date=1348044114' Alıntı:
olmaz kanaatindeyim fiğ erkenci bi çeşit tırtıkale geçci bi çeşit.
te$ekkürler abi .. bu sene 70 dönüm fiğ ekecem .. neyle karı$tıracagıma karar veremedim .. yulafla olmuyo yulaf geç kuruyo .. tritikale belki olabilir diye dü$ünmü$tüm .. herhalde arpayla karı$tıracam ..