90 beygire kaçlı çizel takılmalı ?

Öncelikle herkese kolay gelsin. Anızı pullukla bozmuştuk şimdi de tekrar sürüyoruz. Traktör New holland tr5.90 ekipman 7 li çizel. 5. Viteste randımanlı çekiş alamıyorum hız da 4. 4,5 civarı bu ekipman 90 beygir traktöre büyük mü Yoksa bizim traktörde ya da tr serisinde mi anormallik var ? Toprak biraz ağır bunu da söylemiş olayım.

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Öncelikle herkese kolay gelsin. Anızı pullukla bozmuştuk şimdi de tekrar sürüyoruz. Traktör New holland tr5.90 ekipman 7 li çizel. 5. Viteste randımanlı çekiş alamıyorum hız da 4. 4,5 civarı bu ekipman 90 beygir traktöre büyük mü Yoksa bizim traktörde ya da tr serisinde mi anormallik var ? Toprak biraz ağır bunu da söylemiş olayım.
Normal kısa bacak veya eski tip çizel ise anormal bir durum .
Uzun bacak matris dragon doğanlar vs gibi yaylı ise 90 HP randıman vermiyor ağırlık yetmiyor her yerde

• Beğen
Bir şey daha söylemek istiyorum. Yani diğer traktörlerimizde görmediğim için sormak istedim. Traktör 1500 1600 devirde stabil sürüm yapmıyor en az 1800 1900 devir vermek lazım ayroca çok kolay devirden düşüp 900 1000 devirde zorla gidiyor ne devirleniyor ne stop ediyor bundan önce td90 vardı onda böyle bir şey yoktu aynı zamanda t5050 var onda da böyle bir şey yok.

• Beğen
Bir şey daha söylemek istiyorum. Yani diğer traktörlerimizde görmediğim için sormak istedim. Traktör 1500 1600 devirde stabil sürüm yapmıyor en az 1800 1900 devir vermek lazım ayroca çok kolay devirden düşüp 900 1000 devirde zorla gidiyor ne devirleniyor ne stop ediyor bundan önce td90 vardı onda böyle bir şey yoktu aynı zamanda t5050 var onda da böyle bir şey yok.
Pompası ayarsızdır

7 li çizelle ağlıyor traktör bunda toprak yapısının da payı var ama sizin dediğinizden küçük zaten bu
Ağır toprak yapısında güçlü motor tercihi yapılmalıdır.
Mc Cormick 95 Max , Euro 2 motor , yakıt pompası ayarlı iken sert kara toprakta 4 km/h hızla 5 li çizeli 30 cm derinlikte çekebiliyor.
Yakıt pompası ayarı yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Mc Cormick 95 Max , Euro 2 motor , yakıt pompası ayarlı iken sert kara toprakta 4 km/h hızla 5 li çizeli 30 cm derinlikte çekebiliyor.
Eğer dediğiniz gibiyse toprak yapısı büyük rol taşıyor olmalı. 7 li çizeli idâre eder çekiyor çünkü pompa ayarıyla belki biraz daha iyileşir.

7 li çizel için traktörünüzün ağırlığı yeterli olması gerek. Ağırlığı yetmemiş olsa olduğu yerde hoplardı. 5 ton ağırlığı olan bir traktör 9-10 veya 11 li olan çizelleri kurak zamanlarda rahatlıkla çekebiliyor. Sizinkisinde hassasiyet sıkıntısı da olabilir.

• Beğen
Tepkiler: adurak59
7 li çizel için traktörünüzün ağırlığı yeterli olması gerek. Ağırlığı yetmemiş olsa olduğu yerde hoplardı. 5 ton ağırlığı olan bir traktör 9-10 veya 11 li olan çizelleri kurak zamanlarda rahatlıkla çekebiliyor. Sizinkisinde hassasiyet sıkıntısı da olabilir.
Traktörde hoplama yok. Hassasiyet sıkıntısı da yok ama şöyle bir şey var, eğer çizeli merdaneye bastırmazsam dengesiz batıyor bir taraf saplanıp diğer taraf yukarıda gittiği oluyor. Ben de merdanenin üzerine salarak sürmekte buldum çareyi.

Traktörde hoplama yok. Hassasiyet sıkıntısı da yok ama şöyle bir şey var, eğer çizeli merdaneye bastırmazsam dengesiz batıyor bir taraf saplanıp diğer taraf yukarıda gittiği oluyor. Ben de merdanenin üzerine salarak sürmekte buldum çareyi.
Birdahaki sefere bu primleri kilitleyerek deneyin, bir tarafın batıp, diğer tarafın yukarıda gitmesi engellenmiş oluyor.

Resimler ve ekler

• Screenshot_2021-07-05-00-13-15-129_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2021-07-05-00-13-15-129_com.miui.gallery.jpg
    48.6 KB · Görüntüleme: 80
Eğer dediğiniz gibiyse toprak yapısı büyük rol taşıyor olmalı. 7 li çizeli idâre eder çekiyor çünkü pompa ayarıyla belki biraz daha iyileşir.
Ayar yaptırmanın çok faydası oluyor ama sıcak zamanda motor sıkıştırılırsa hararet meyili ortaya çıkabiliyor.
TD90 mısır arazisinde 5 li çizeli randımanlı çekebiliyor.
TD100 de benzer şekilde olur.
TD110 mısır arazisinde 7 li çizeli randımanlı çeker.
T5.115 mısır arazisinde 7 li çizeli randımanlı çekebilir.
T5040 ve TL100A , TD100 performansına yakın hareket gösterebilir.
MC Cormick'te 4*4 kilit düğmesi aktif kullanmak gerekiyor, kullanmazsak traktörde teke düşme eğilimi fazla oluyor.
TD serilerinin hepsinde egzantrik ve pompa ayarı mevcutken durum böyle olur.

• Beğen
Tepkiler: 768 ve ziyaretci32
Yapma Hocam. 95 HP bir motor sert toprakta 5 li çizeli 30 cm çekiyorsa hiç ortalıkta dolaşmasın motorum diye.
Leylandım bile ondan çok fazlasını yapıyor.Zaten 30 cm derinlik çizel için işleme derinliği olamaz,pulluk en az 25 cm işliyor. Ben Erkuntla 30 cm den daha derin sürüyorum.
Pullukla önceden işlenmiş toprakta NH 90 (4 WD) 7 li pullukla 50-60 cm derinliği rahatlıkla işler.

Motorda bir sorun olmalı bende yaylı ağır tip uzun bacak 7 li arkada merdaneli 1 ton ağırlığında cizel var traktör same tiger 75 3 silindir 72 hp gücünde motor tamam şaseye kadar batırmıyorum normal çekiyor biraz hafif kalıyor traktör rampalarda önü kalkıyor sizin motor rahat gitmeli

Yapma Hocam. 95 HP bir motor sert toprakta 5 li çizeli 30 cm çekiyorsa hiç ortalıkta dolaşmasın motorum diye.
Leylandım bile ondan çok fazlasını yapıyor. Zaten 30 cm derinlik çizel için işleme derinliği olamaz, pulluk en az 25 cm işliyor. Ben Erkuntla 30 cm den daha derin sürüyorum.
Pullukla önceden işlenmiş toprakta NH 90 (4 WD) 7 li pullukla 50-60 cm derinliği rahatlıkla işler.
MF 398 , sert toprakta 3 14" pullukla masa gibi kesek çıkarır ya , aynı o şekil oluyor.

• Beğen