90 bg traktörümle ekstra ne yapabiliriz önerisi yol gösterecek olan varmı ?

Ynt: 90 bg traktörümle ekstra ne yapabiliriz önerisi yol gösterecek olan varmı ?

Ali SARAÇ link=topic=60456.msg660152#msg660152 date=1354887363' Alıntı:
mustafa bak ben neler yaptıgımı yazayım piyasaya .. slaj makinasıyla mısır biciyorum .. mibzerle mısır bugday yonca vs ekiyorum .. büyük pullukla mera yada daha önce sürülmemi$ yerler sürüyorum patlatma cekiyorum .. bende olmayıpta piyasaya yapılan i$ler .. ta$ toplama makinasıyla ta$ toplayan var adam ihya oldu resmen ta$ toplama i$inden .. biçer döver girmeyen yerlere bu biçer bağlarla ekin biçenler var .. balya yapanlar çok .. tesviye zaten en fazla yapılan i$ ..
abi master or farming ler iş yaparmıki

Ynt: 90 bg traktörümle ekstra ne yapabiliriz önerisi yol gösterecek olan varmı ?

Ali SARAÇ link=topic=60456.msg660156#msg660156 date=1354887879' Alıntı:
bizim burda ekin az .. bi biçerci köyün tüm ekinini biçip bağlıyor 10 günde .. ben bugday ektiğimden suladıgımdan benimki köylününkünden 20 gün geç oluyor beni beklemiyorlar .. ama bekleyen biri var afyondan her sene biçeri bırakır benim tarlaya .. gider 15 gün sonra gelir benim bugdayı biçer gider .. toplasan köyde benimki dahil 1000 dönüm ekin oluyor .. eski makina olunca biçtiren olmaz zaten .. bana gelince bende öyle uygun bi biçer almayı dü$ünüyorum .. danelik mısır ektiğimizde 100 dekar altı olunca biçer gelmiyor rezilliğini çekiyoruz .. $u an icin zor ama ilerleyen senelerde 50 binlira civarında mısır tablosuda olan bi biçer almayı dü$ünüyorum sırf kendi arazimde çalı$ması icin i$ cıkarsada ki çıkacaktır eminim gideriz .. köylünün bugday ekmemesinin en önemli etkeni biçer sıkıntısı o yüzden ben haric herkes arpa eker tek tük bugday ekenlerde ya$ ya$ biçtirir sergi yerlerinde kurutur .. allah nasip ederse bi kaç yıl sonra biçerde alacam ..

$imdi söyle bi durum var bendeki aletleri kimse isteyemez versemde çekecek traktörü yok .. bizim köydeki en büyük traktör 60 beygir bag bahce .. kimse gelipte egede bi aleti istemez zaten .. herkes her$eye ya sahiptir sahip değilse verir parasını yaptırır .. samimi arkada$ındır ele 10 liraysa ona 8 lira yaparsın olan biten bu olur .. burda karde$ karde$e alet vermez :D traktör verir alet vermez ama ..
Senin için biçer işi benim dediğim tarzda olmaz o zaman kuru tarımda eski de olsa iş yapar o makina mustafa abi düşünebilir.Aslında burda da öyle olması lazım ama,yavaş yavaş oturuyor maalesef.

Çağrı link=topic=60456.msg660161#msg660161 date=1354888292' Alıntı:
Senin için biçer işi benim dediğim tarzda olmaz o zaman kuru tarımda eski de olsa iş yapar o makina mustafa abi düşünebilir.Aslında burda da öyle olması lazım ama,yavaş yavaş oturuyor maalesef.
biçer i$i olmaz diyorsunda .. sizin orda biçilen paralara biçmiyorlar .. bu sene yalvar yakar 18 liraya biçtirdim yerimi .. mısır zamanı bu 20 liraya cıkıyor .. 200 dekar yer 4000 lira para .. burda biçerciler dı$ardan geldiği icin çok para istiyorlar .. hakkıdır 300 binliralık makinayla 15 20 lira para topluyorlar ..

mustafagursacli link=topic=60456.msg660160#msg660160 date=1354888237' Alıntı:

master of farming dediğin nedir ki ?

Bu işlerin Hepsi teoride gayet iyi görunuyor ama;icraate gelince bir sürü problem aksaklık Çıkabılıyor.. Senın durumunu az cok bıldıgm için, en temizi Elinde boş duran arazını işlemek olucaktır. Mercimek, fig,nohut gibi kuru tarımda daha karlı ürünlere yönebilirsin.. ELbette, Tarlaya ekmeden, 20 kg tohum erkersem işte su kadar mahsül kaldırırım, bu fiyattan satarsam ws.. Bunları düşünmeden direk icraata gitmek lazım.

wan7ed link=topic=60456.msg660165#msg660165 date=1354888461' Alıntı:
Bu işlerin Hepsi teoride gayet iyi görunuyor ama;icraate gelince bir sürü problem aksaklık Çıkabılıyor.. Senın durumunu az cok bıldıgm için, en temizi Elinde boş duran arazını işlemek olucaktır. Mercimek, fig,nohut gibi kuru tarımda daha karlı ürünlere yönebilirsin.. ELbette, Tarlaya ekmeden, 20 kg tohum erkersem işte su kadar mahsül kaldırırım, bu fiyattan satarsam ws.. Bunları düşünmeden direk icraata gitmek lazım.
onları da düşünmek lazım,tabi ki esneklik payı olur ama bir işe önünü arkasını hesap etmeden atlamaktan iyidir

mustafagursacli link=topic=60456.msg660160#msg660160 date=1354888237' Alıntı:
Ben bu matahtan aldım, bu aletle iş yaparsa çok para kazanır diye nohutda dekarını 20 tl ye biçersen biçtiririz dediler, biçmezsen urfalılara yoldururuz dediler, urfalılara da makina var artık ucuz yolun dediler, baktım olacağı yok hiç kullanmadan geriye iade ettim. Bende elde yolduruyorum artık.

R.çiftçi link=topic=60456.msg660205#msg660205 date=1354893389' Alıntı:
Ben bu matahtan aldım, bu aletle iş yaparsa çok para kazanır diye nohutda dekarını 20 tl ye biçersen biçtiririz dediler, biçmezsen urfalılara yoldururuz dediler, urfalılara da makina var artık ucuz yolun dediler, baktım olacağı yok hiç kullanmadan geriye iade ettim. Bende elde yolduruyorum artık.
Matahtan derken abi ? Nasıl bısıymıs Acep, nohutları bıcıyormu ciddi Ciddi : )

Bölgenizde icar ile yer bulunabiliyorsa işleyebileceğin kadar icarla yer al, hiç olmazsa bildiğin işi yapmış olursun. :)

mustafa bey zannedersem bu yapmak istediklerini senelik iznine denk getirip yapcaksın.bide şöyle durum var.piyasa calışdığın zaman her insanın kahrını cekebilcekmisin.alacağın mebla azda olsa gözüne güvenmediğin traktörüne kıya bilcekmisin.traktörünü hiç el işine bulaştırmadan daha önce anlatıp yaptıgın bulgur işini tarlandan cıkan buğdayınla yap.arabanla bulgur sat.el yapımı bulgur her yerde bulunmaz.birazda hesaplı verince inan traktörü yorduğundan cok kazanç sağlar sana.hemde izinde yaptıgın bulguru görev yaptıgın yere götür ordada satan memur arkadaşlarına.

valla hacım bizim köy civarında balya makinesi çogaldı işde yapıyor aslında ama digerlerini bilemiyorum bizim burda römork taşımacılıgı diye birşey yok nohut ta yok burda :D

mustafagursacli link=topic=60456.msg660725#msg660725 date=1354965131' Alıntı:
anlaşılan ben bişey yapmayım ...:
Para varsa al birtane büyük römork neden heryıl 2 bin lira adamlara vereceksin...Ama balya, slaj, biçme gibi işlerin getirileri kadarda götürüleri olur birde bilmediğin işi yapmak öğrenmek emin ol çok da zordur.Birde başlarken yatırım gerektirir mesela bir balye makinesi 20 bin Tl ikinci el almış olsan bile, o da nekadar çalışır bilinmez...

yapılacak bir ton iş var.yeterki calış...balya makinası saman yapan bicerdover.gezer bicer(ozapalilar) tercihimdir her yeri yag ile calisiyor.kayis tehlikesi yoktur.ariza durumunda konyadan bir gun icinde mustafa abi hemen gelip hallediyor.... ok-*-s ok-*-s