Acil yardım

Ynt: Acil yardım

Normal zamanda conta ağır yandığında zaten karter suyla dolar hatta araç çalışırken egsozdan biraz su atmaya başlar.

Fakat hava filtresinden su çektiyse motor (Çok kuvvetli çeker) piston suyu çeker ama atamaz. Silindirin içinde sıkışan su kütlesi piston kolunu kırar.

Motoru kendin istop ettiysen korkma. Fakat motor suyu çekmiş ise zaten o an kitler kalır.

SONUÇ:
İlk başta çok çok geçmiş olsun. Allah ' a şükret, bunda bir şey yok kardeşim tamam kolay değil ama üzülme o kadar. Buna şükür...
En kötü ihtimal motor rektefe olur. Birde bakım yapılır. Bütün filtreler ve yağ değişir. Eğer motorda bir şey yoksa sadece bakım masrafı olur.

fyaglikara link=topic=81674.msg969108#msg969108 date=1423598461' Alıntı:
Gecmis olsun umarim en dusuk hasarla kurtarirsiniz :(
sağol KARDEŞ inşallah
sagalassos link=topic=81674.msg969110#msg969110 date=1423598650' Alıntı:
Bahsettiğin tok sesi motoru stop ettikten sonra gelebilir, çünkü motor sıcak iken ani soğumaya maruz kalıyor. Ama motor suya düştükten sonra, sen panikledin ve motor suyun içinde kendiliğinden stop ettiyse sorun çıkabilir. Yok hemen ben kapadım diyorsan, korkma bir şey olmaz. 300-500 TL. ni yalar geçer. Yinede şükret allah korumuş, çukura suyun içine yan yatıp seni de altına almamış.
hemen stop ettim ama geç kaldımmı diye korkuyorum her zaman yukardan giriyordum bu sefer aşağıdan girdim Allah ' tan yukardan girseydim takla atıp içinde kalırdık inşallah bir şey olmaz

AYHAN YARAR link=topic=81674.msg969053#msg969053 date=1423592695' Alıntı:
Td derede yýkýyordum kepçe kazý yapmýþ oraya düþtüm Karter de su var ne olmuþtur acaba
Gecmis olsun.Hocam hava filitresini sok uslakmi degilmi bi bak islaksa cekmistir suyu.kuru ise korkma yagini bosalt filitreyi degistir yeni yag koy biraz calistir.tekrar sal yagi filitreyi degistir gecmis olsun filitre islaksa sakin calistirma.

Geçmiş olsun.
Bizimde geçen sene benzinlikte;mazot tankına yanlıslikla benzin katmışlar ve farkına varmamışlar.Mazotu doldurttum tarlaya giderken motor tak tak diye ses yaptı hemen istop ettim.Mazot pompasını yemişti bizim ki.Insallah sizde sorun çıkmaz.

ahmtkskr link=topic=81674.msg969130#msg969130 date=1423601294' Alıntı:
Geçmiş olsun.
Bizimde geçen sene benzinlikte;mazot tankına yanlıslikla benzin katmışlar ve farkına varmamışlar.Mazotu doldurttum tarlaya giderken motor tak tak diye ses yaptı hemen istop ettim.Mazot pompasını yemişti bizim ki.Insallah sizde sorun çıkmaz.
o tak tak sesı vuruntu oluyor aynı bole tak tak dıye ses geldı mı motordan acaba ? ayhan bey

AYHAN YARAR link=topic=81674.msg969135#msg969135 date=1423602399' Alıntı:
Tek bir sefer yaptı stoptan sonra
motoru yarın calıstırmadan once yagı ve fılıtrelerı deıstırın aksı halde zarar verebılırsınız hayırlı aksamlar zaten calısırsa yıne deıstırecegın ıcın calıstırmadan once deiştir

Geçmiş olsun.

Bu tarz (traktörün suya kaçırıldığı durumlarda) en sık karşılaşılan şey, hava filtresinden gelen suyun pistona dolması sonucunda, piston-krank kolunun (gerçek adı Biyel Kolu) yamulması yada kırılmasıdır.

Eğer motor pistona su aldı ise, yağı değiştirmeniz pek bir şey ifade etmez. Pistonun içerisindeki su tahliye edilmediği sürece tehlike devam eder.

Özetle motoru çalıştırmadan önce bir ustaya göstermemiz en doğru yol olur.

Aksi halde hasar almamış bir motora, sırf tedbirsizlik nedeni ile hasar açabilirsiniz.