Adi Fiğ Ekiminde nelere dikkat etmeli !

Ynt: Adi Fiğ Ekiminde nelere dikkat etmeli !

Sitenin ağır topları Sebazios (Yılmaz Akgün) ile Ydinçbayram kardeşlerimin online olmayışı kötü oldu. Onların bilgi ve görgüsünden faydalanırdık.

By_eSeS link=topic=81969.msg973748#msg973748 date=1424470565' Alıntı:
bu amonyum sulfat benim bildigim 21 lik azot ve kukurt yavaş etkileşimli bir gubre dıye hatırlıyorum. ama benden bılgılı arkadaslar var bu sıtede gubreleme hakkında.. arkadaşlar nedir durum? yavaşmı hızlımı ?
amonyum sülfat ve amonyum nitrattaki azot NH4 formundadır yani direk bitkiye hızlı etki eden cinsten .. aralarındaki fark nitrat daha çabuk erir yağmur çok fazla istemez ama amonyum sülfattaki yağışla toprağa karıştırılmazsa çok çabuk uçar .. senin bahsettiğin yavaş etki eden üre ondaki azor NH2 formundadır ve toprakta zamanla dönüşerek NH4 formuna gelir ve bitkinin alabileceği şekle dönüşür .. buda benim bildiğim ..

aslında bi müsait zamanda gübreler ve kullanım şekilleriyle ilgili detaylı bi konu açmak lazım .. çünkü 33lük nitrat diyip geçiyoruz .. onun bile farklı farklı çeşitleri var onlarda üst kaplamalarından kaynaklanıyor misal bi örnek vermek gerekirse koltar firmasının amonyum nitratının kaplaması magnezyum ve bu çok ince bir detay olmasına rağmen diğer X firmaların nitratlarından daha iyi sonuçlar veriyor .. fiyat olaraksa aynı .. ama tabii biz sadece nitrat mı üremi ona baktığımız için bu çok ufak nüansları gözardı ediyoruz ..

Tavsız toprağa ekersen çıkışı geç kalır, tavlı toprağa ekersen yabancı ottan arınmaz, sade fiğ ekersen yere yapışır tanbur biçmez, tırpan ile nostalji hat safhada olur. Yağış çok olursa alttan çürüme yapar, bahsettiğin dekar biraz fazla, bizde ekiyoruz; yalnız baharda buzağılara yeşil biçip yedirmek için. Geç ekimlerde iyi dane verimi alınır yalnız boy yapmaz.
Ayrıca yerini hemen sürmen lazım, yoksa kasım aralık ayına kadar fiğ yerine pulluk 10 cm. bile işlemiyor :)
Yinede severiz, yulaf ile karıştırırsan nispeten yatmayı engellemiş olursun.

Ali SARAÇ link=topic=81969.msg973755#msg973755 date=1424471073' Alıntı:
amonyum sülfat ve amonyum nitrattaki azot NH4 formundadır yani direk bitkiye hızlı etki eden cinsten .. aralarındaki fark nitrat daha çabuk erir yağmur çok fazla istemez ama amonyum sülfattaki yağışla toprağa karıştırılmazsa çok çabuk uçar .. senin bahsettiğin yavaş etki eden üre ondaki azor NH2 formundadır ve toprakta zamanla dönüşerek NH4 formuna gelir ve bitkinin alabileceği şekle dönüşür .. buda benim bildiğim ..
Ali SARAÇ link=topic=81969.msg973760#msg973760 date=1424471271' Alıntı:
aslında bi müsait zamanda gübreler ve kullanım şekilleriyle ilgili detaylı bi konu açmak lazım .. çünkü 33lük nitrat diyip geçiyoruz .. onun bile farklı farklı çeşitleri var onlarda üst kaplamalarından kaynaklanıyor misal bi örnek vermek gerekirse koltar firmasının amonyum nitratının kaplaması magnezyum ve bu çok ince bir detay olmasına rağmen diğer X firmaların nitratlarından daha iyi sonuçlar veriyor .. fiyat olaraksa aynı .. ama tabii biz sadece nitrat mı üremi ona baktığımız için bu çok ufak nüansları gözardı ediyoruz ..
haklısın gubrelerı sık konusmalıyız bırazda akılda kalıcı olsun. ben üreyi ucucu bılırım amnonyak azotu dıye hatırlıyorum toprakta barınamaz kuruda kalırsa %5o azot kaybı yasanıyor dıye duymustum. :S

By_eSeS link=topic=81969.msg973765#msg973765 date=1424471512' Alıntı:
haklısın gubrelerı sık konusmalıyız bırazda akılda kalıcı olsun. ben üreyi ucucu bılırım amnonyak azotu dıye hatırlıyorum toprakta barınamaz kuruda kalırsa %5o azot kaybı yasanıyor dıye duymustum. :S
azotların hepsi uçucudur .. daha dogrusu şöyle anlatayım azot çift hareketlidir .. yıkanmayla aşağıda gider buharlaşmayla yukarıda ..

Adi fiği 5-6 sene önce bizde tahılla karıştırarak kıraca ekmiştik.Dekardan 10 balya civarı aldık.Tabii tarla ve iklim şartları çok etkili.Eğer bahar yağışlı geçerse 15 balya alınabilir.
Gübreleme konusuna gelince ekimle birlikte tsp veya dap verilmelidir.Baklagil yem bitkisi olduğu için ve azot ihtiyacını havadan karşıladığı için üst gübrelemeye ihtiyacı yoktur.MEVLAM ektiğiniz mahsüllarin bereketini bol bol vermesi dileğiyle.

Adi fiğ ekimi tek başına ekiminde pek verim alamasssin kasım ayında ekilenler bile pek verimli olmuyor nedeni yatmaya dayanıklı değil bu nedenle verimi az ortalama 10-12 balya arası verim veriyor bicimi ayrı bir dert tamburlu makinalarla bile yatık olduğundan sıkıntı çok yaratıyor mahsul yerde kalıp zaiyat çok oluyor
Gübre konusunda bildiklerim
Bitkiler alamadığı azotu nitrata çevirerek alırlar
Bu nedenle azotlu gübrelerin atım zamanları ve bitkinin durumu çok önemlidir
Eğer çok hızlı çalışmasını istiyorsan 26 can en ideali
33 çalışma süresi 30 gün
46 çalışma suresi 40 gun

Bugün adi fiğ tohumu aradımda aradım. En son bi yerde buldum. Satıcı dönüme 10 kg fiğ, en fazla da 4 kg hububat gelecek şekilde ekmemi tavsiye etti. Kilosu 3,5 deyince vazgeçtim. Yağışlıktan ekemediğimiz tarlaları komple arpa ekeceğiz. Arpa başak çıkaramazsa ota biçicez.