AHİEVREN KÖYÜ HALKI 4 YILDIR BEKLEDİKLERİ 180 BÜYÜKBAŞ HAYVANInA KAVUŞTU.

AHİEVREN KÖYÜ HALKI 4 YILDIR BEKLEDİKLERİ 180 BÜYÜKBAŞ HAYVANINA KAVUŞTU

(GÖRÜNTÜLÜ HABER) – Malkara’ya bağlı Ahievren Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından yapılarak onaya sunulan ve onaydan geçtikten sonra bekleyen proje nihayet gerçekleşti.
Tekirdağ Tarım İl Müdürlüğü, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından da desteklenen projede alınan 4-7 aylık gebe düveler yapılan kura çekimi sonrasında sahiplerine teslim edildi.
Köy halkının refah seviyesini ve günlük süt üretiminin arttırılması düşünülen proje sonrasında bir açıklama yapan Köy sakinlerinden Naime Köse düve projesinde aldıkları düveleri çocuklarının gelecekleri için kullanacaklarını belirtti.ALP_0016
Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu üyesi Murat Sert’te ” Projemiz sonunda gerçekleşti. Çok mutluyuz. Bizlere desteğini esirgemeyen Tarım Bakanımıza, Milletvekilimiz Özlem Yemişçi’ye, Tarım İl ve İlçe Müdürlüğümüze, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kuruluna, en büyük desteği vererek arkamızda duran köy halkımıza teşekkür ediyoruz.”dedi.
ALP_0012Günlük 2,5 ton süt üretimine sahip olduklarını, bu rakamı 6 tona çıkarmak istediklerini belirten Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Rasim Öztürk “Köyümüze aylık 75 bin lira civarında bir süt parası gelmekteydi. Bu rakam 150 bin liralar düzeyine çıkacak. Bu da köy halkımızın refah ve geçim seviyesinin yükselmesi demektir. Projemiz 2 yıl sadece faiz ödemeli. Toplam 7 yılda bitecek. Sonraki 5 yılda da ana parayı taksitler halinde ödeyeceğiz. 30×6 hayvancılık projemizde bize maliyeti 33.600.00 TL dir. Sadece süt ve buzak paraları ile ödenir, halkımız büyük kar edecektir. Bu konuda bizlerden hiç bir zaman desteklerini esirgemeyen Tarım İl ve İlçe Müdürlüğü personelimize, Tekirdağ Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine, siyasilerimize, ortaklarımıza ve köy halkımıza teşekkür ederiz.” dedi.ALP_0030
Tekirdağ Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından oluşturulan komisyonca seçilen gebe düvelere köye getirilerek sahiplerine teslim edildi.ALP_0004

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=EGD_-vZ81Ik

Haber-Video: Orhan ERAL

Ynt: AHİEVREN KÖYÜ HALKI 4 YILDIR BEKLEDİKLERİ 180 BÜYÜKBAŞ HAYVANInA KAVUŞTU.

Burası bize oldukça yakın bir köy.Bu düvelerin içinde damızlık birliği aracılığı ile benim satmış olduğum bir adet düve de var. Alan kişilere hayırlı olsun. 5 aylık gebe düveyi 4100 tl ye verdim, en yüksek alım fiyatları da bu kadardı zaten. Damızlık birliğinin karı,banka kredi masraf ve hayvanların sigortaları,nakliyesi falan derken düveler yerlerine 5000 tl ye ulaşmış... Düveleri toplayan arkadaşlar gerçekten de seçerek topladılar, zira, uzun zamandan beri düve arayan soran olmadığından bir birikim oluşmuştu. İki yıl öncesi 6500 - 7000 civarına yakın paralara toplanan düvelere kıyasla bu hayvanlar oldukça hesaplı sayılır. Alan insanlar nekadar da sevinçli,hayvancılığın günümüz koşullarında dahi insanlarımız heyecan içinde birşeyler yapmaya uğraşıyor ama inşallah hayvancılık politikalırındaki bu olumsuz gidişata bir son verilir de insanlarımız hayal kırıklığına uğramaz. :)