Altı sıralı yemlik arpa (Akhisar 98)

Bu tohum konusu her sene ekim arifesinde uykumu kaçırıyor. Çünkü her sene bilmediğim çeşit ekiyorum ve her senede tohum değiştiriyoruz.

Geçen adını bilmediğim iki sıralı cinsten ortalama 400 kiloya yakın verim almıştık. Araziler çakıllı ve kıraç. Bu sene aynı tohumdan devam edelim dedim. Babam:yok ben falanca yerden 5 ton altı sıralı bir çeşit aldım onu ekelim diyor.
Yani bu senede ekeceğim çeşidin adını bilmiyorum. Inşallah yine 400 e yakın bir verim alırız. Cümle çiftçilerin yüksek verim almasını Allah tan dilerim...

• Beğen
Tepkiler: manyaslı

Geçen yıl bende ramata 6 sıralı diye aldım fakat ambalajlı değildi. Ektik boyu çok kısa kaldı fakat verim 550 kg civarı geldi. Alt gübresi atmadık 20 kg üre ve bi miktar 26 lık nitrat attık

• Beğen
Tepkiler: manyaslı
Taban gübresi kullanılmadan alınan en iyi verim. Peki bu çeşit nedir,altı sıralı mı?
Birde siz bu verimi taban araziden mı aldınız?
Ben tohumcuya ramata getir dedim fakat biraz mırın kırın yaptı. Israr ettim tamam ayarlıcam falan dedi fakat kendi torbasında değildi tohumlar. Kardeşlenmeden sonra çimen gibi oldu bildiğin. Ama boy yapmadı 2 karış civarı kaldı. Ben ramata olduğundan emin olamadım bilmiyorum. Tarlada önceki yıl biber vardı bizim buralar ovadır ve sulak arazidir. Toprağa bilinçsizce bol miktarda gübre atılıyor. Yıkanmayan kalıyor herhalde diye tahmin ediyorum biberden sonra iyi verim alınıyor.

Bende Aydan hanım ve arcanda arpa arasında kaldım... Aydan hanımı geçen sene ektim memnundum... dekara 500 kg verim almıştık ama yağmurlar güzeldi.balyaları ise diğer arpa cinslerinden fazlaydı... arcanda nasıl acaba bilenler bir bilgi verse...?