Amonyum Sülfat

Öncelikle merhabalar arkadaşlar tarlama 3 gün önce amonyum sülfat gübresi uyguladım ama yağış olmadı sülfatta azot kaybım ne kadar olur bu sene ilk defa sülfat kullandım çoğu kişi çok çabuk eriyor çiy de bile erir diyor ama yinede tecrübeli arkadaşlara sormak istedim şimdiden teşekkür ederim

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Sulfat cigle bile eriyor azot kaybı ne derece oldugunu bilemem ama etkisini cabuk gosteriyor her sene atarim icerigindeki kükürt hastaliklara karsi direnc sağlıyor demisti tarimkredi kooperatifindeki ziraat muhendisi, bence nitrattan faydalı nitrat yagis almazsa ekini yakiyo kurutuyo

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Analizlerde toprağımız kireçli çıktığı için 26lık nitratı terkedip 21lik amonyum sülfat kullanmaya başlayacağız
Bu sene ilk defa fırfırla sülfat uygulayacağız
Granül pahalı olduğu için kristal sülfat aldık
Fırfırla kristal sülfat kaç metreye atılır, kaç metre arayla dönüş yapmak gerekir.
Tecrübe eden arkadaşlardan yardım bekliyorum

Son düzenleme:
Analizlerde toprağımız kireçli çıktığı için 26lık nitratı terkedip 21lik amonyum sülfat kullanmaya başlayacağız
Bu sene ilk defa fırfırla sülfat uygulayacağız
Granül pahalı olduğu için kristal sülfat aldık
Fırfırla kristal sülfat kaç metreye atılır, kaç metre arayla dönüş yapmak gerekir.
Tecrübe eden arkadaşlardan yardım bekliyorum
Kardeş bende zamanında granül AS aldigimi düşünerek eve geldim cuvali acinca kristal AS beni şok etmişti.Gubrecim fırfır ile atılır ama daha sık dönersin dedi.Normale göre biraz daha kısıyoruz gubre miktarını ve daha yakına düştüğü için sık tutuyoruz araları. Yine de makinanin ayarini ogrenmen icin iki çuvalı deneme yap,kisiktan baslarsin.Arkadan bir arkadaş izlesin atis mesafesini ona göre tutarsın arayi...
Kolay gelsin...

• Beğen
Tepkiler: Mmurat
Normalde üre 15 can 20 metre arayla atarım
Sülfat için cumartesiye kadar tavsiye veren olmazsa 10 metreyle deneyerek başlayacağım.
Gübreleme ve ilaçlamada kalibrasyonun ne kadar önemli olduğu konusunda farkındalık yeterli değil.
Geçen sene birisi 100 dekar pancarı bozmak zorunda kaldı.
Ot ilacını dozaj ayarını hesaplamamış, etiketini okumamış, okusa da anlamamış, belki kahvede duyduğunu uygulamış
Sonuç pancar kavruldu.
Bu işler adamı duman eder.
Ya benim tarla dalga dalga verimli dalga dalga zayıf olmuş der gezdirir.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: cemilAltan

AS kullanmayalı yıllar oldu ama ürenin mesafesine göre 10 metre olabilir (7.5a kadar yolu var)
Bilinçsizlik konusunda ben ilacı satana da suç buluyorum. Bazı bayiler milleti resmen soymak için hiç kullanmadıkları ilaçları getirip öve öve satıyorlar. Alan da eski bildiği gibi atıyor belki, satan reçete verip anlatmadığı sürece ne yapsın. İlaç kutularındaki yazılar da yani, kahveye gidecek yaştaki adamın rahat okuyacağı şekilde yazılmıyor maalesef.

Bugün kristal sülfatı atmaya başladım
Dengeli düşmüyor, aynı nemli tuz gibi
Tek fırfırlı gübre makinem var, gübreyi tek taraflı atıyor.makine sorunlu değil, gübre sorunlu, ıslak olduğu için ağır kalıyor ve fırfırın üzerinden kayıp uçuşmuyor.
10 metre arayla atmama rağmen olmadı, tek taraflı attığı için döne döne atmak lazım.yarın atacağım tarlalar uzun ince olduğu için döne döne atacağım.
Çift fırfırlı gübre makinesi olsa o da kar etmez, çift fırfırın gübre akıtma deliği küçük olur, küçük delikten hiç akmaz bu meret.
Ancak harmanda yüzüm gülerse seneye de bu eziyete katlanabilirim.

• Beğen
Tepkiler: cemilAltan
Bugün kristal sülfatı atmaya başladım
Dengeli düşmüyor, aynı nemli tuz gibi
Tek fırfırlı gübre makinem var, gübreyi tek taraflı atıyor.makine sorunlu değil, gübre sorunlu, ıslak olduğu için ağır kalıyor ve fırfırın üzerinden kayıp uçuşmuyor.
10 metre arayla atmama rağmen olmadı, tek taraflı attığı için döne döne atmak lazım.yarın atacağım tarlalar uzun ince olduğu için döne döne atacağım.
Çift fırfırlı gübre makinesi olsa o da kar etmez, çift fırfırın gübre akıtma deliği küçük olur, küçük delikten hiç akmaz bu meret.
Ancak harmanda yüzüm gülerse seneye de bu eziyete katlanabilirim.
Günlerdir gözlediğim yağmurun ihtimalinin azalması ve gecikmesi nedeniyle üreyi 2.gübre planlamasindan çıkardım.Simdi martin 3.4.5. günü yağmur ihtimali %50 gibi gözüküyor .Bir 10 kg yağmur belirirse 20 kg CAN atacagim.artik hayırlısı...

• Beğen
Tepkiler: karga